View Poll Results: Ce parere aveti de infiintarea 3rd Liga?

Voters
7. You may not vote on this poll
  • E bine

    7 100.00%
  • Nu e bine

    0 0%
  • Nu stiu/nu ma intereseaza

    0 0%
Results 1 to 5 of 5

Thread: Ce parere aveti de introducerea din sezonul urmator a 3rd Liga?

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Ce parere aveti de introducerea din sezonul urmator a 3rd Liga?

    Din sezonul 2008/2009 va fi infiintata 3rd Liga, care va deveni al treilea esalon fotbalistic al Germaniei. Ea va fi compusa din echipele retrogradate din Zweite Bundesliga, dar si din echipele castigatoare ale Regional Liga (care in prezent reprezinta Liga III germana). Astfel, prin aceasta serie nou introdusa, Regional Liga va deveni al patrulea esalon fotbalistic al Germaniei, echivalentul Ligii IV din Romania

  2. #2
    junior kst's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    127
    Reputatie
    1
    cum vad eu situatia: diferenta intre 2.Bundesliga si Regionalliga mi se pare destul de mare. spre ex mi se pare destul de ciudat ca FC Kaiserslautern sa joace in Regionalliga. deci, da, o vad ca o solutie buna
    Immer FC Bayern

  3. #3
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by kst View Post
    cum vad eu situatia: diferenta intre 2.Bundesliga si Regionalliga mi se pare destul de mare. spre ex mi se pare destul de ciudat ca FC Kaiserslautern sa joace in Regionalliga. deci, da, o vad ca o solutie buna
    Da, fosta echipa a lui Ionut Lupescu Eu zic ca inca mai are sanse sa evite retrogradarea, chiar daca se afla la 6 puncte de locul 14, Kickers Offenbach. Dar, in orice caz, daca va retrograda in liga nou-formata, va fi favorita la promovarea din nou in Zweite Bundesliga, fiindca nu prea ar avea rivali pe masura. Va dati seama, castigatorii Regional Liga sunt echipe foarte mici in comparatie cu echipele din 2Bundesliga.
    Iata cam care ar fi componenta provizorie a Ligii III:
    From the 2nd Bundesliga:

    1. FC Kaiserslautern
    FC Erzgebirge Aue
    SC Paderborn 07
    FC Carl Zeiss Jena
    From the Regionalliga Nord:

    1. FC Union Berlin
    SV Werder Bremen II
    Fortuna Düsseldorf
    Wuppertaler SV Borussia
    Borussia Dortmund II
    Kickers Emden
    FC Rot-Weiss Erfurt
    Dynamo Dresden
    From the Regionalliga Süd:

    VfB Stuttgart II
    FSV Frankfurt
    SV Sandhausen
    SpVgg Unterhaching
    SV Wacker Burghausen
    SSV Reutlingen
    Jahn Regensburg
    FC Bayern Munich II
    http://en.wikipedia.org/wiki/3rd_Liga
    Noua liga ar urma sa fie formata din 20 de echipe, iar echipele de pe ultimele locuri vor retrograda in una din cele 3 divizii nou-formate ale Regional Liga.
    Asadar, vor fi schimbari si in Regional Liga, se va mai adauga o serie fata de doua (nord si sud) cate sunt in prezent.
    Ce bataie mare va fi intre echipa a doua a lui Bayern, Stuttgart si Dortmund, va dati seama

  4. #4
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @ Ducus: N-am vrut sa intervin aici, in definitiv fiecare este liber sa deschida ce thread vrea si sa scrie ce doreste.
    Dar aici se bat campii.
    Tu stii deja componenta ligii a 3-a , iar directorul FRF reponsabil pentru aceasta liga, domnul Helmut Sandrock habar nu are.
    Pentru liga a 3-a s-au oferit pana acum 36 de echipe din liga regionala (inafara de Lübeck adica toate), cele din liga a doua mai au timp in aceste zile sa se ofere, retrogradarea neinsemand deloc participarea automata in liga a treia, hotaratoare fiind analiza conditiilor , garantiilor si situatiei financiare si sportive a fiecarei echipe,actiunea urmand sa aiba loc in cursul lunii mai.
    Daca nu ai stiut , uite un "amanunt" eliminatoriu: echipele din liga a 3-a trebuie sa aiba stadioane cu minim 10 000 de locuri dintre care 2 000 pe scaune, dintre care cel putin o treime acoperite, de barierele financiare sa nu mai vorbim.
    De aceea a ne avanta aici in speculatii, mai ales la acest mod consider contraproductiv si nereal.Mai bine sa asteptam pana cand lucrurile vor fi clare.

  5. #5
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Componenta provizorie si probabila in proportie de peste 90% a viitoarei 3rd Liga:
    Kickers Offenbach
    FC Erzgebirge Aue
    SC Paderborn 07
    FC Carl Zeiss Jena

    Additionally, three clubs from the Regionalliga Nord and one club from the Regionalliga Süd have also already qualified, pending DFB approval.

    From the Regionalliga Nord:

    SV Werder Bremen II
    FC Rot-Weiss Erfurt
    Wuppertaler SV Borussia


    From the Regionalliga Süd:

    VfB Stuttgart II

    At this stage, the qualifying process for the new league is ongoing and no other future members are as yet determined. As of May 18, 2008, the following clubs are qualified; however, this can and probably will change.

    From the Regionalliga Nord:

    Fortuna Düsseldorf
    1. FC Union Berlin
    Dynamo Dresden
    Kickers Emden
    1. FC Magdeburg



    From the Regionalliga Süd:

    SV Sandhausen
    VfR Aalen
    SpVgg Unterhaching
    FC Bayern Munich II
    Wacker Burghausen
    SSV Reutlingen
    Jahn Regensburg

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •