Page 14 of 14 FirstFirst ... 4121314
Results 274 to 287 of 287

Thread: Polemici cu si despre panduri

  1. #274
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    orac a jucat penibil la fel si fundasii nostri ..uitati-va la golul 1 al stiintei era de ajuns sa intanda picorul si devia mingea in corner

  2. #275
    sport legend *Coco*'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    5,584
    Reputatie
    1
    Blat in nici un caz nu avea cum sa fie..
    Eu cand v-am zis ca Rus ala e puscarie de jucator ca ala gafeaza meci de meci
    La CFR din cauza lui am pierdut,la Urziceni din cauza lui am pierdut, cu Rapid in cupa din cauza lui am luat golurile,cu Farul acasa el a facut penalty(noroc ca a aparat guso)...
    La ce dracu il mai baga Neagoe in echipa daca asta gafeaza meci de meci?
    Last edited by TaciAcolo; 7th May 2007 at 14:18.

  3. #276
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Echipă strâmbă

    Când a venit la Târgu Jiu, Eugen Neagoe spunea: „Nu contează numele jucătorilor, voi miza doar pe aceia care sunt în formă și apți sută la sută din punct de vedere medical”. Ei bine, în meciul cu Universitatea, Neagoe a trecut peste filosofia sa de mai sus. A mizat pe Ilie Iordache, un jucător determinant pentru echipă atunci când este apt fizic. Vineri seara, jucătorul a intrat accidentat, iar după 24 de minute a cerut schimbare. Neagoe se poate scuza invocând că fotbalistul și-a dat acceptul că rezistă jocului, dar el trebuia să-și aplice regula, să mizeze doar pe jucătorii apți sută la sută din punct de vedere fizic. O a doua greșeală care i se poate invoca este legată de alcătuirea primului 11. Cum a gândit Neagoe acest joc, numai el știe, însă e clar că a băgat în teren o echipă defensivă. De ce? A început cu un singur vârf, Liviu Mihai invitându-i pe oaspeți să domine ostilitățile. Trebuie menționat că Universitatea a controlat primele 25 de minute, și asta poate pentru că Iordache nu era în forma cea mai bună și astfel nu putea ajuta atacul.
    Introducerea lui Orac pe teren a părut că schimbă fața jocului, astfel că, din minutul 25 până la finalul reprizei întâi, Pandurii au fost cei care au controlat ostilitățile. Dar, ratările lui Stîngă și Chibulcutean au făcut ca la pauză scorul să fie alb, 0-0. După pauză, Neagoe a mai comis o gafă, l-a schimbat pe Adi Popescu, jucător care până în acel moment era activ, și l-a introdus pe Vintilescu. Schimbare care la prima vedere pare logică, dar care la o analiză mai atentă dovedește contrariul. Pe partea dreaptă a atacurilor noastre, era o „pâine bună de mâncat” la Mitchell, fundaș stângaci în execuții și pe care Popescu îl domina din toate punctele de vedere. Exemplul cel mai bun e că mai toate acțiunile periculoase ale pandurilor au venit de pe partea noastră dreaptă. Gafele lui Neagoe au continuat. După primul gol al craiovenilor, Geană l-a scos din teren pe Vancea și l-a introdus pe Vătavu, schimbare post pe post care nu a adus nimic nou în jocul pandurilor. Poate că mai bine era să fie aruncat în teren încă un jucător de atac, nu un închizător. Avantajul Universității s-a mărit la 0-2, scor care reflectă realitatea. Antrenorul lipsit de experiență Cioroianu l-a făcut șah mat pe Neagoe. Astfel tehnicianul pandurilor nu a mai dat dovadă de inspirație în mutări, așa cum s-a întâmplat în precedentele partide, ci a greșit continuu.
    Concluziile

    Mai mult, la finalul meciului, Geană nu părea prea afectat de înfrângere, cel puțin la conferința de presă când a fost foarte amabil în reacții vizavi de Universitatea Craiova. Doar era echipa lui de suflet sau pur și simplu a recunoscut voalat că a fost depășit de acest meci. Cu un ochi plângea iar cu un altul râdea. Toată energia fusese consumată în fața mulțimii acolo unde Neagoe era extrem de agitat, în timp ce la conferința de presă afișa o față mai degrabă impasibilă. Mai supărat a fost după victoriile cu Galați sau Farul. Aceasta a fost impresia. Nici aliatul său, norocul, nu a ținut cu Geană, evenimentele minutului 75 spunând totul. Mai întâi Stîngă a trimis balonul în transversală pentru ca apoi Dina să marcheze în faza imediat următoare cu ajutorul barei laterale.
    Bun articolu` ceva putred a fost era mult prea calm ..parca se bucura de victoria craiovei neagoe

  4. #277
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Neagoe, pe făraș ?
    După partida din Ghencea, tehnicianul ar putea fi pus pe liber

    Emil Săndoi a fost dat afară de la Pandurii după patru înfrângeri consecutive, și asta după ce s-a aplicat una din clauzele contractului. În acest moment, și Eugen Neagoe se află pe marginea prăpastiei, actualul tehnician având consemnate patru eșecuri la rând. Însă, cum președintele Marin Condescu este plecat din țară pentru câteva zile, decizia destituirii lui Neagoe ar putea fi luată după meciul de la Steaua, adică după cea de-a cincea înfrângere consecutivă. Totuși, Condescu se ferește să declare că se va despărți de tehnician și îi întărește poziția lui Neagoe.
    Contracte asemănătoare

    Când Eugen Neagoe a venit la Târgu Jiu și a semnat cu Pandurii, președintele Marin Condescu spunea că „nu este un antrenor scump și nu are un contract diferit de ceilalți”. Cum Emil Săndoi a fost demis după patru înfrângeri, se poate ca aceeași regulă să fie pusă și în cazul lui Neagoe. Surse apropiate antrenorului susțin că în contractul lui Neagoe este sti****tă clauza potrivit căreia tehnicianul poate fi demis de conducere dacă înregistrează patru meciuri fără victorie. Totuși, este posibil ca președintele să aștepte finalul campionatului, după care pe cale amiabilă să se despartă de tehnician, acesta având deja câteva oferte de la echipe din primul eșalon.
    A scăpat o dată

    În turul campionatului, antrenorului Neagoe i-a mai trecut o dată glonțul pe la ureche. După trei înfrângeri consecutive la Iași și Galați și acasă cu CFR, Condescu i-a dat ultimatum lui Neagoe să câștige partida cu Unirea Urziceni, altfel urma să fie destituit. „A fost cel mai greu moment”, a recunoscut apoi Neagoe care alături de președinte s-au ferit să declare ceva presei.
    Așa că dacă Pandurii pierdeau cu Unirea Urziceni în tur, se aplica „regula patru”, adică Neagoe era destituit. Se întărește convingerea că în contract există sti****tă această condiție, cum că, la patru eșecuri consecutive, antrenorul poate fi dat afară.
    Neagoe și-a îndeplinit obiectivul!

    Plecat din țară cu treburi sindicale, Marin Condescu infirmă speculațiile potrivit cărora Neagoe ar putea fi demis după cele patru înfrângeri. „Nu avem sti****tă nicio clauză de acest gen în contract. Niciun antrenor care a pregătit Pandurii până acum nu a reușit să obțină performanțele lui Eugen. Nu avem motive să-l demitem, echipa și-a atins obiectivul așa că va rămâne la Târgu Jiu. S-au pierdut patru meciuri, dar nu este nicio problemă. Și-a îndeplinit obiectivul. Acum e normal să caute diferite formule de joc, să vadă ce pot și cei care nu au jucat mai deloc. Ce pretenții pot să am la Neagoe și la echipă, să luăm Liga Campionilor?”, se întreabă Condescu. Protejându-l pe Neagoe, președintele vrea să-i asigure tehnicianului tot sprijinul pentru ca acesta,la finalul sezonului, să nu aibă ce-i reproșa. Totuși, conducătorul șef al pandurilor se arată dezamăgit de ultimele patru meciuri. „Am jucat și noi prost, este o problemă, dar bine că ne-am îndeplinit obiectivul”, a mai adăugat Condescu.
    La un pas de retragere

    Președintele pandurilor a fost extrem de nervos pe parcursul meciului cu FC Vaslui, la fel ca și spectatorii care au stat la tribuna I. Toți contestau vehement maniera de arbitraj a brigăzii de arbitrii, astfel că unii spectatori cu imaginație i-au cerut lui Condescu să retragă echipa de pe teren. „Mi-au cerut unii să retrag echipa de pe teren, dar nu am făcut-o. Nu avea rost, era riscul prea mare, riscam să fim și depunctați și ajungeam în hora retrogradării”, a declarat ieri Marin Condescu.


    ar fi bine o eventuala demitere?

  5. #278
    lejendă
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    București
    Posts
    7,257
    Reputatie
    1
    nu!

    Vina nu apartine antrenorului, ci jucatorilor, care dorm in ghete pe teren...

  6. #279
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    tineti`l fratilor...a facut prea bine...uitati`va la UTA...care a bagat o gramada de bani si nu a facut nimic...deocamdata mai bine nu cred ca se poate la Tg-Jiu cu acesti jucatori...parerea mea

  7. #280
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    se pare ca nu sunt decat cativa jurnalisti frustrati din Tg-jiu care spun asta..Condescu a spus ca mai are contract pe inca 1 an daca ar avea si cativa jucatori...

  8. #281
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Sa vedem ce va fi si cu Neagoe,sa speram ca ultimele etape au reprezentat doar relaxarea pandurilor dupa evitarea retrogradarii.
    Si asa,de final de campionat,ar fi frumoasa o victorie in ultima etapa

  9. #282
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    ce s-a intamplat cu juniorii de la Pandurii la nationale:
    După ce în iarna anului trecut grupele de juniori de la Pandurii de 10 și respectiv 11 ani au reușit să triumfe în finala pe țară, a venit rândul ca și juniorii clubului gorjean să se lupte pentru supremație. Din păcate, juniorii republicani A au pierdut în semifinale, treaptă pe care juniorii B au șase să o depășească.
    Calificare ratată

    Echipa de juniori republicani A de la Pandurii a ratat calificarea la turneul final după ce a pierdut două din cele trei meciuri din faza semifinală. Disputate în capitală, în Complexul Dinamo, meciurile din turneul semifinal au fost abordate la victorie de gorjeni, însă calculele de acasă nu s-au potrivit cu cele de la fața locului. În primul meci, juniorii de la Pandurii au câștigat cu scorul de 1-0 în fața celor de la Brăila. Momentul psihologic al ratării calificării a fost în meciul cu Alba Iulia. Gorjenii au condus la un moment dat cu scorul de 3-1, au ratat un penalti și, deși au avut superioritate numerică de un om, au pierdut cu scorul de 4-3. În ultimul meci de la turneu, oltenii au fost victime în fața dinamoviștilor care s-au impus cu scorul de 3-0. Rămâne totuși calificarea la turneul semifinal, astfel că obiectivul a fost atins.
    Juniorii intră în focuri

    La finalul acestei săptămâni și juniorii republicani B vor participa la turneul semifinal care se va disputa la Constanța. Acolo gorjenii vor da piept cu Gaz Metan Mediaș, Dinamo și Elpis Constanța, echipa care va termina prima urmând să se califice la turneul final. Și pentru această grupă obiectivul a fost atins prin calificarea în această fază, însă oficialii gorjeni vor mai mult. „Vrem să ne calificăm la turneul final, avem șanse și ne vom bate pentru primul loc”, a declarat unul din oficialii pandurilor.

  10. #283
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    După ce a fost dat afară, Alin Rus a atacat antrenorul:
    „Jucătorii l-au făcut antrenor pe Neagoe”


    Ultima săptămână la Pandurii a fost extrem de încărcată. Portarul Adnan Guso, cel care s-a certat cu antrenorul Eugen Neagoe după un meci, s-a despărțit în termeni amiabili de conducerea clubului gorjean. Ieri, lovitură de teatru. Și fundașul Alin Rus a fost trecut pe linie moartă, fiind suspendat pe termen nelimitat de către conducerea clubului.
    L-au săpat gafele

    Fundașul pandurilor a gafat în două meciuri consecutive, la Arad și acasă cu Vaslui, așa că Neagoe l-a scos dintre titulari. Într-o ultimă ședință, s-a decis ca jucătorul în vârstă de 32 de ani să fie suspendat pe termen nelimitat. „Sunt exclus din lot pe termen nelimitat. Antrenorul Eugen Neagoe nu a motivat decizia sa, ci doar a venit în vestiar și mi-a comunicat că, începând din acel moment, trebuie să mă pregătesc singur. Dacă el crede că la 32 de ani o să stau să mă pregătesc singur pe aici, se înșeală. Dacă eu merit așa ceva după un an și jumătate în care eu zic că am jucat destul de bine la echipa asta, nu știu ce să spun. Cred că mi-am făcut treaba, dar asta e opțiunea lui Neagoe, așa procedează în ultimul timp cu unii jucători”, a declarat ieri Alin Rus. Foarte deranjat de atitudinea antrenorului, fundașul s-a simțit umilit de către antrenor. „Nici la ultimul junior de la echipa asta nu-i zici așa, «ieși afară din vestiar, de mâine te antrenezi singur». Nu mai avem voie să ne pregătim cu echipa nici eu nici Guso, facem atmosferă negativă”, a mai spus Rus. Acesta recunoaște că din cauza lui echipa a pierdut puncte importante, însă se aștepta la un alt tratament. „Cele două greșeli cu UTA și Vaslui mi s-au reproșat atunci când le-am făcut. Eu mi le asum, mi-am cerut scuze față de colegi”, a mai completat Rus.
    Alin Rus își desființează fostul antrenor, spunând că Neagoe era un „no name” în antrenorat înainte de a veni la Pandurii. „Nu există loc de împăcare, nu am cu cine să mă împac. Eugen Neagoe este acum antrenor, pentru că atunci când a venit la Târgu Jiu nu știam cine este Eugen Neagoe ca și antrenor. Noi, jucătorii, l-am făcut antrenor”, a încheiat Rus.
    Mai avea contract

    Astfel, ruptura între Alin Rus și Eugen Neagoe este definitivă. În aceste condiții rămâne de văzut cum jucătorul își va încheia conturile cu Pandurii dat fiind faptul că mai are doi ani și jumătate de contract cu Pandurii. „Momentan nu am nicio ofertă, o să plec de la Pandurii și voi mai juca”, a declarat Rus care este decis să părăsească în cel mai scurt timp Târgu Jiul.


    Un nesimtit Rus asta ar trebuii sa bage capu in pamant ca strutu dupa ce gafe a facut
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  11. #284
    sport legend
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7,145
    Reputatie
    1
    A plecat Neagoe. Pacat!

  12. #285
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Pandurii Tg. Jiu

    Consiliul Judetean Gorj a anuntat ca va contribui cu jumatate de milion de lei la finantarea echipei locale. Mai multi consilieri judeteni s-au opus însa acestei decizii, motivând ca spitalele din Târgu Jiu primesc de la Consiliul Judetean Gorj aproape tot atâtia bani cât echipa de fotbal. In finalul discutiei contradictorii, presedintele CJ, Ion Calinoiu, a gasit totusi o solutie de compromis destul de interesanta, explicându-le consilierilor ca banii vor fi folositi pentru o activitate sportiva si, în consecinta, vor ajuta si la mentinerea starii de sanatate a suporterilor! Pe lânga ajutorul municipalitatii, Pandurii Târgu Jiu se bucura de sustinerea financiara a companiei de stat SNLO.

    super tare
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  13. #286
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    „Sunt unii jucători
    care nu au valoare de Pandurii”

    • Tehnicianul pandurilor, vrăjit de Ilie Iordache

    Testele cu Academica Coimbra și Estrela Amadora l-au edificat pe antrenorul pandurilor în privința valorii echipei sale. „Mi-am făcut o idee asupra echipei, am în cap dar nu vă spun concluziile” a declarat Joaquim Teixeira după ultimul meci amical. Astfel, antrenorul știe în linii mari cum va arăta echipa la meciurile din campionat, însă mai așteaptă să se lămurească și în privința altor jucători pe care i-a urmărit mai puțin. Antrenorul pandurilor a recunoscut totuși că îi mai trebuie doi atacanți cu care să atace periculos porțile adverse în Liga I.
    Lipsesc trei jucători

    Au trecut deja două săptămâni de pregătire în Portugalia. În mod normal deja antrenorul și-a creionat o echipă, dar ezită să o anunțe. „Concluzii după două săptămâni de cantonament? Echipa acuză o stare de oboseală, însă este firesc. Mai târziu o să avem rezultatele muncii noastre de acum. Muncim, tragem tare, am greșit în apărare, primit niște goluri în urma unor greșeli copilărești care nu se pot explica. În atac ne descurcăm cam greu”, a mai spus Teixeira. Tehnicianul a vorbit și despre lotul pe care va merge în campionat. „Am lista făcută, am 17 jucători de valoare. Sper să fac o mare echipă, dar sunt puțini, mai trebuie să găsim. Oricum sunt unii jucători care nu au valoare să joace la Pandurii. Ne lipsesc trei jucători de câmp”, a mai declarat Teixeira.
    Texi fermecat

    Antrenorul portughez l-a remarcat după ultimele două meciuri amicale pe Ilie Iordache, mijlocașul pandurilor care este alintat de colegi „brazilianul” echipei. „Sunt bucuros. L-am văzut pe Iordache jucând un fotbal frumos. Este un mare jucător, este extraordinar. De acum încolo o să vreau un randament maxim de la el. Un jucător cum este el, cu calitățile lui nu poate decât să ajute echipa”, a mai declarat Teixeira, punând acum presiune pe jucător.
    Ilie Iordache a avut însă unele probleme de comunicare cu Cardoso atunci când era de executat fazele fixe. „În ultima perioadă nu am lucrat la această parte, dar o să stabilim cât mai repede detaliile. Avem câțiva jucători care pot să execute, dar Păcurar și Stângă lipsesc deocamdată, dar mai sunt și Cardoso și Iordache. În meciul cu Estrela, Iordache și Cardoso au creat o confuzie, dar în timp o să stabilim totul până la cel mai mic detaliu”, a mai spus Teixeira.
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

  14. #287
    betandwin TaciAcolo's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    -
    Posts
    17,390
    Reputatie
    1
    Neagoe: "Iancu să-și vadă de-ale lui!"

    Eugen Neagoe a replicat dur după declarațiile făcute de Marian Iancu, cel care spusese că Pandurii a avut meciul aranjat la Buzău, pentru că a dat punctele Stelei. "Iancu să-și vadă de ale lui. Nici vorbă să fi fost meciul nostru cu Steaua unul prietenesc. Am avut ghinion, am dominat Steaua, dar scorul a fost mincinos. Nu știu câte echipe au făcut un meci la fel de bun ca al nostru împotriva Stelei. Iancu să nu uite ce a fost în tur cu noi. Dar așa e la ei, când pierd spun că sunt dezavantajați de arbitraj și văd numai aranjamente. Păi, Buzăul la ce program are își permitea să ne dea nouă meciul?", a spus antrenorul Pandurilor.

    un gest urat din partea lui Iancu ! daca stie cat de putin fotbal..observa ca am fost peste stelisti in meciul ala
    [I][FONT="Lucida Console"][COLOR="RoyalBlue"][I] Oltenia pandura a lui Tudor Si-a lui Arghezi si-a atator dusi Oltenia celui mai mare sculptor Al omenirii, Constantin Brancusi. Oltenia , Eterna Terra-Nova![/I][/COLOR][/FONT][/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •