Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 106 to 125 of 125

Thread: Transferuri

  1. #106
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Cand o aud p'aia cu mentalitatea Barcei cu tineri si ***** ma apuca rasul...Barcelona, pana la era galactica a lui Real, erau Madridul din 2000 - 2013... Am citit o chestie cum ca Barcelona e singura echipa care a batut de 6 ori recordul de transferuri intr-o singura perioada de transferuri adica, oamenii au luat 6 jucatori...record dupa record. Inafara de anii cu Pep cand au avut propria lor "class of 92" Barca mereu a cheltuit enorm pe transferuri. Asa ca terminati-va cu mentalitatea Barcelonei.

    Revenind la Dembele. Omul a costat cam cat trebuia sa coste. Rennes din afacerea asta a iesit cu vreo 62mil. Dortmund cu doar 43 deocamdata, dar in Germania se zice ca 30mil din aia 40 sunt doar pentru aparitii deci o sa-i primeasca sigur. Mai raman 10 mil daca o sa ia Barca ceva trofee.

    Dembele si Mbappe sunt diferiti. Nu prea merge sa-i compari. La ce avea Barca acum nevoie e mai util Dembele. Mbappe se calca pe picioare cu Messi si Suarez. Asa Dembele poate sa joace lejer lipit de banda.

    Ma rog, nu stiu de ce ma agit. Real il are pe Asensio pe care Barca nu au vrut sa plateasca 5mil deodata )) Auzi la ei, au vrut sa plateasca 5mil decalati pe 2 ani ))))
    Last edited by Nadalfan; 28th August 2017 at 10:58.

  2. #107
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,335
    Reputatie
    0
    L-ati vazut pe Dembele azi la prezentarea oficiala? S-a facut de cacao, sarea mingea din el ca din gard. ))

  3. #108
    sport legend messi19's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,023
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nadalfan View Post
    Cand o aud p'aia cu mentalitatea Barcei cu tineri si ***** ma apuca rasul...Barcelona, pana la era galactica a lui Real, erau Madridul din 2000 - 2013... Am citit o chestie cum ca Barcelona e singura echipa care a batut de 6 ori recordul de transferuri intr-o singura perioada de transferuri adica, oamenii au luat 6 jucatori...record dupa record. Inafara de anii cu Pep cand au avut propria lor "class of 92" Barca mereu a cheltuit enorm pe transferuri. Asa ca terminati-va cu mentalitatea Barcelonei.

    Revenind la Dembele. Omul a costat cam cat trebuia sa coste. Rennes din afacerea asta a iesit cu vreo 62mil. Dortmund cu doar 43 deocamdata, dar in Germania se zice ca 30mil din aia 40 sunt doar pentru aparitii deci o sa-i primeasca sigur. Mai raman 10 mil daca o sa ia Barca ceva trofee.

    Dembele si Mbappe sunt diferiti. Nu prea merge sa-i compari. La ce avea Barca acum nevoie e mai util Dembele. Mbappe se calca pe picioare cu Messi si Suarez. Asa Dembele poate sa joace lejer lipit de banda.

    Ma rog, nu stiu de ce ma agit. Real il are pe Asensio pe care Barca nu au vrut sa plateasca 5mil deodata )) Auzi la ei, au vrut sa plateasca 5mil decalati pe 2 ani ))))
    de ce nu ne zici si noua despre ce perioada e vorba si ce jucatori a luat??

  4. #109
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    ba, imi pare rau ca nu ati prins grupa cu barcuta sa va scoata asta fotbalu din cap..
    retired.

  5. #110
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by messi19 View Post
    de ce nu ne zici si noua despre ce perioada e vorba si ce jucatori a luat??
    Sau ma rog, cand a venit Maradona.

  6. #111
    sport legend messi19's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,023
    Reputatie
    1
    deci, ai scris si tu ceva, asa, ca sa te afli in treaba .
    si eu chiar asteptam curios sa aflu despre ce perioada e vorba.
    nu cred ca este cineva, sanatos la cap, care sa fi zis ca Barca nu cheltuie mult. doar ca, in ultimii 10-15 ani chiar au avut rezultate cu La Masia. fata de alte cluburi mari care abia scot doi jucatori buni in perioada asta de timp.
    din pacate, actuala conducere nu are treaba cu promovarea tinerilor si s-a ajuns la situatia actuala.

  7. #112
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Barcelona a avut cel mai scump transfer al sezonului in '73 - Johan Cruyff, '80 - Bernd Schuster, '82 - Maradona, '93 - Romario, 2014 - Suarez.


    Ronald Koeman, Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho, Ibra, Neymar si Dembele au fost pe locul doi ca valoare a transferului in sezoanele in care au fost transferati la Barcelona. Cel putin pana in anul 2000, Barcelona a avut cel mai scump transfer al sezonului mai des decat Real.


    Statistics were brought to you by Sevilla86 SRL.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  8. #113
    sport legend messi19's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,023
    Reputatie
    1
    da, si??
    oricum, e diferenta mare intre ce ai scris tu si ce scria ala mai sus... ca a citit el in stele(fcsbele) ca aia si ailalta.

  9. #114
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Nu am exprimat nici o opinie in postarea de mai sus, am postat doar niste statistici.
    Cum le interpretati este treaba voastra, nu am luat partea nimanui.

    Relaxeaza-te.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  10. #115
    Blanco Razor's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xaviesta View Post
    Cum sa platesti 45 pe Vinicius Jr?
    O prostie si aia , avand in vedere ca pe Asensio l-au luat cu 3 milioane.

    Faceam referire la preturile exagerate care se platesc pe pusti de 19-20 de ani care nu vin cu niciun fel de experienta la echipa (lasam talentul deoparte).Pai Ronaldo cand a venit la Real pe 94 de milioane castigase deja Balonul de Aur si UCL + trofee in Anglia atat cu echipa cat si individuale...acum se plateste suma aia (si chiar mai mult) pe jucatori care abia au debutat de 1-2 sezoane.

    Ma rog , noi avem noroc ca avem echipa formata din multi jucatori tineri care deja s-au integrat , n-avem nevoie de cine stie ce jucatori pe care sa dam o caruta de bani...momentan.
    real passion
    real madrid

    ronaldinho - federer - vettel - rossi

  11. #116
    Moderator Nadalfan's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,430
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by messi19 View Post
    da, si??
    oricum, e diferenta mare intre ce ai scris tu si ce scria ala mai sus... ca a citit el in stele(fcsbele) ca aia si ailalta.
    Acum am intrat aici.
    1982. Nu pusesem anul. L-au luat pe Maradona si vreo 2 de la Atletico. Restul nu mai stiu de unde erau. Maradona avea vreo 20 de ani si a costat 8 mil de euro. In 1982!!!

  12. #117
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Barcelona a avut cel mai scump transfer al sezonului in '73 - Johan Cruyff, '80 - Bernd Schuster, '82 - Maradona, '93 - Romario, 2014 - Suarez.
    In orice caz in '86 nu au transferat mare lucru si erau praf
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #118
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Intr-adevar, in sezonul '82-'83, Barcelona avea 6 transferuri in top 10 al celor mai scumpe transferuri.
    Maradona - nr 1, Marcos Alonso - nr 3, Julio Alberto - nr 5, Periko Alonso - nr 8, Pichi Alonso - nr 9, Urbano - nr 10.

    Insa Maradona costa de doua ori mai mult decat restul 5 la un loc.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  14. #119
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    In orice caz in '86 nu au transferat mare lucru si erau praf
    Asa praf cum erau, au eliminat pe Porto, Juventus si Goteborg in acel sezon.
    Ca sa nu mai spun ca au rezistat in fata Stelei pana la penalty-uri. Mare performanta
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  15. #120
    sport legend messi19's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,023
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nadalfan View Post
    Acum am intrat aici.
    1982. Nu pusesem anul. L-au luat pe Maradona si vreo 2 de la Atletico. Restul nu mai stiu de unde erau. Maradona avea vreo 20 de ani si a costat 8 mil de euro. In 1982!!!
    tot cu virgula iti da.
    pana in anul ala Barca mai cumparase vreo 6 jucatori cu peste 800 000. 4 dintre aia 6 au costat sub suma aia. deci, nu au batut nimic in anul ala. ca au realizat cel mai scump transfer din istorie la vremea aia, da. dar era vorba de Maradona.

  16. #121
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Mare performanta
    Corect. Steaua care eliminase pe Vejle, Honved, Lahti si au avut norocul prostului cu Anderlecht in retur ... Mare echipa, mare performanta
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #122
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Da, 3-0 cu Anderlecht e noroc chior. Da' pe langa Anderlecht a jucat si cu Barcelona. A intalnit doua echipe de top in acel sezon.
    Dar nu se poate vorbi de noroc sau intamplare la Steaua. A jucat doua finale si o semifinala de CL in interval de 4 sezoane.

    A batut Barcelona in finala, a batut pe Dinamo Kiev in Supercupa, a eliminat Anderlecht si Goteborg. Echipe de prim nivel in Europa la acea vreme.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  18. #123
    sport legend queque's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    636
    Reputatie
    1
    Cativa jucatori care au revenit in LaLiga (la mejor liga del mundo):
    -Sergio Garcia (Espanyol,un idol)
    -Deulofeu (Barcelona,inca tanar,dar nu mai are aceeasi perspectiva,parere personala)
    -Lucas Perez (Depor,ultima dragoste)
    -Jesus Navas (sper sa revina la o forma apropiata de cea de inainte de City)
    -Banega (Valencia,cred ca inca mai poate)
    -Kondogbia (Valencia,greu de crezut ca mai ajunge la nivelul demonstrat anterior)
    -Bacca (Villareal,nu cred ca va mai fi la fel de decisiv)
    -Baston (Malaga,ar fi foarte important sa ajunga la nivelul la care era la Eibar)
    -Bojan (Alaves,incognita total si ce perspectiva avea copilul asta)
    -Nolito (Sevilla,cred ca va raspunde)
    -Stuani (Girona,momentan,doua goluri cu capul contra Atletico!)
    -Darder (Espanyol,nu a fi titular)
    -Tello (Betis,a nimerit intr-o casa de prostituate,dar se pare ca anul asta ceva se schimba acolo)
    -Guardado (Betis,imposibil sa nu fie remarcat,multa calitate)
    -Amrabat (Leganes,surpriza totala si in ultimele secunde,daca ajunge vreodata la nivelul Malaga,Leganes trage pentru Europa League)

    In general:
    *Lupta pentru evitarea retrogradarii va fi cinica;intr-o emisiune foarte importanta in mass-media spaniola s-au reunit toti ziaristii importanti din sport si au votat.Prima retrogradata ar fi Leganes,dupa previziunile lor.Apoi,cam la egalitate (celelalte,oarecum) Getafe,Alaves!,Levante,Depor,Eibar!,Girona,Malaga! ,LasPalmas!
    *Cel mai bine s-a miscat (parerea mea) Betis.Au terminat si stadionul,dupa 'n'-sprezece ani,devenind al 3-lea in capacitate (pana se inaugureaza EL Metropolitano lui Atletico).Se vede ca e SerraFerrer la conducere (pentru cine nu stie,a fost antrenor,candva,la Barcelona,un tip toba de fotbal).Cred (si sper,de fapt) ca vor fi cel putin ceva de genul LasPalmas de anul trecut.O merita din plin,au cea mai frumoasa galerie din Europa,raportat la ce au castigat vreodata.
    *Barcelona,prost condusa (parere personala)
    *Madridul nu cred ca va avea probleme mari.Nici nu stiu ce ar fi putut transfera.Eu cred ca e cea mai buna echipa (lot) din istoria lor.Chiar si ultimele rezerve sunt top.Nu as vrea sa fiu in pielea lui Zidane,cand trebuie sa decida daca joaca Casemiro,sau Isco,sau Bale,sau Asensio,etc
    Probabil Cristiano se va odihni bine in prima parte a sezonului.
    *Girona.Cine stie,sa-mi spuna si mie pe unde va fi echipa asta in ianuarie.In posturi de Champions,la retorgradare,la mijlocul clasamentului?
    Sapte jucatori cedati de City,Stuani,Timor (o bestie cu fata umana,de la Leganes),plus jucatorii care au reusit promovarea,plus acelasi corp tehnic de vreo cinci ani,plus infuzie de capital...
    *Alaves.In ultima zi de 'mercado' i-au luat pe Bojan si pe Munir.Nu-i vad bine,antrenor nou si tanar (si argentinian),pana 'se leaga' raman in spate in clasament
    *Atletico.Imaginea lui Simeone.Chiar si Simeone si-a renovat imaginea,alt look,alt par.Nu vad nimic nou,nici in rau nici in bine.O echipa care poate juca finala Chmapions si poate pierde la Girona,Almeria,Osasuna,ca intotdeauna.Locul 3,cel putin.
    *Celta.Trebuie sa vad cateva meciuri,nu a fost elocvent meciul cu Sociedad,in care au dominat si au pierdut 2-3,pe trei greseli personale flagrante.Daca continua asa,pot intra in hora retrogradarii,cei mici,nu mai sunt chiar asa de mici.
    *Depor.Va avea un sezon dificil pana revine Perez la forma cunoscuta.Citesc forumurile Depor,aproape 80-90 % nu l-ar vinde pe Andone pentru nimic in lume.Ei l-au vazut mai mult (si la antrenamente).CoruƱa a vazut fotbalisti de superclasa (Rivaldo,Bebeto,Donato,Djalminha,Luque,Pandiani,Vi ctor,etc),nu se poate spune ca nu are idee de fotbal,dar ceva i-a convins cu Andone.Cand totul merge prost,este un jucator care nu doarme la un loc cu toata turma,e singurul care incearca sa faca ceva.
    *Eibar.Cred ca nu vor avea probleme.Am vazut cum au castigat la Malaga,discutiile sunt de prisos.Au ajuns la un nivel exceptional.Dac-ar fi sa se intoarca totul pe dos,ar trebui sa se accidenteze si ultimul portar,echipa sa joace la fel de bine si sa nu dea gol vreo cinci etape,si asa mai departe.La o echipa mica,e posibil sa intample un scenariu de genul asta,dar e foarte improbabil.M-as risca sa spun ca vor merge la fel ca anul trecut.
    *La Real (adica Sociedad).O echipa cap-coada,bine pusa in teren,cu jucatori buni in toate compartimentele.La fel ca anul trecut,va termina in Europa League.Vad ca au inceput foarte bine sezonul,dar statistica spune ca nu pot juca doua competitii in acelasi timp (au mai fost in Champions,Europa League,inclusiv s-au batut sa castige campionatul si au retrogradat anul urmator!)
    *Bilbao.Alt mare mister.Ziganda (noul antrenor) nu e nou pe-acolo.Poate cineva isi aminteste anii cand iesea in evidenta de fiecare data cand juca impotriva unui Madrid sau Barcelona.A crescut jumatate din echipa actuala,a fost antrenor la Bilbao Athletic (Bilbao B).Singura discutie poate fi ca nu a reusit mari succese cu echipa 'B',dar in favoarea lui,a scos 40 de jucatori (care au plecat de la Lezama) care joaca in Primera si Segunda in ultimii ani...
    *Espanyol.Cred ca un pic oxidati.Au un lot de Europa League,liniste financiara,vor fi la fel ca anul trecut,intre locurile 7-12
    *Imi rezerv dreptul de a nu opina despre unele echipe,pentru ca trebuie sa vad cum se descurca in teren.Nu pretind ca pariez pe clasamentul final,dar am unele banuieli,pe care as miza.
    *Leganes.
    Trebuie sa repet,pentru ca nu ma pot atine.Bineinteles ca o sa povestesc istoria cu perceptia mea.Acum trei ani si cateva zile (2014,mai),eram in divizia a treia!
    Am fost la un meci 'obtuz',1-1 acasa cu Toledo.Matematic mai aveam sanse sa jucam barajul de promovare in Segunda.Dar cu baraj (trei etape eliminatorii,tur-retur) si cu punctele care ne lipseau pana la baraj,m-am enervat urat cu Toledo (care nu aveau de ce sa faca egal,nici macar nu era alta echipa 'apropiata' in lupta).
    Ceva-ceva imi spunea mie ca o sa ajungem la baraj (am martori in oraselul asta,va imaginati acum ca sunt un fel de 'mama Omida' pentru unii,ei inca fac quiniela pe ce spun eu).
    In cateva saptamani am ajuns sa fiu fan inrait al acestei echipe.Am ajuns la baraj.Am promovat in Segunda,am jucat execrabil,ne-am salvat (ajunsesem aproape de playoff de Primera!).Al doilea an de Segunda,dupa ce am am injurat in toate retelele sociale antrenorul (ASIER GARITANO),am promovat in Primera.Eram a 12 echipa ca nivel de lot,atat reusisem sa ajungem cu banii pe care i-am primit din noile contracte de TV.
    Anul trecut,la inceput aveam cote de 100:1 sa ne salvam.Am castigat 3 din primele 4 meciuri in deplasare si am facut egal acasa cu Atletico!!!
    Am avut si un calendar mai complicat,jucand acasa cu Atletico,Barcelona,Sevilla si Valencia.Nu doar ca ne-am salvat (la mustata,si au fost multe echipe foarte,foarte slabe,e-adevarat).Dar,in retur am castigat cateva meciuri cu 3-0,4-0.Niciuna dintre retrogradate nu a pretins ca nu meritam sa ne salvam.Depor,Betis (au un forum exagerat de mare,betisweb),Sevilla,Valencia au recunoscut ca am jucat mai bine ca ei,tur-retur.
    Revenind la zilele noastre,a cazut ca o ghilotina transferul lui David Timor la Girona.Un monstru,lasat gratis,la o echipa aflata in lupta directa...
    In 24 de ore,s-a arhivat.Leganes a dat lovitura dupa lovitura in ultima zi:Brasanac (international sarb,de la Betis),Naranjo (cunoscut in Spania pentru realizarile la Nastic,imprumutat de la Genk),si Amrabat (cireasa de pe tort,fantastic,la Malaga a fost un crack)
    Dar cel mai crack din toata istoria (am mai spus-o,candva,pe forum) este ASIER GARITANO,omul care daca pleaca din Leganes i se face statuie (in fiecare an a avut oferte mai bune ca Leganes,ultima a fost Bilbao,dar intotdeauna a crezut ca inca mai poate face o minune)
    Anul asta (momentan clasamentul ajuta) Leganes nu va sta in zona retrogradarii.

  19. #124
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Pleaca Griezmann ... se pare ca se intoarce la Atletico
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #125
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Se pare ca Griezmann a ramas la Barca. Chestie de cateva minute la dosar depus
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •