Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 54

Thread: Teatru

  1. #22
    MICUL GIGANT khaos1ft's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti,Academia Tehnic
    Posts
    219
    Reputatie
    1
    am fost si eu la teatrul mic la "pe gaura cheii", si vreau sa spun ca dan condurache mi s-a parut genial in rolul unui psihiatru "nebun".
    piesa,per total a fost mai mult decat simpatica
    Adu berea ca lesin! (F.C.)

    [B][SIZE="1"]NU VA MAI PLICTISITI ATAT ACASA!!! FACETI CEVA CU TIMPUL ASTA PIERDUT, DE EXEMPLU..., O FACULTATE!!! [/SIZE][/B]

  2. #23
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    ia sa ne interesam daca se mai joaca, si sa`l trecem pe listutza ...
    aliss, ce zici?

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    3,040
    Reputatie
    1
    dap....suna foarte interesant...ii facem loc in agendutza

  4. #25
    ange déchu Tess's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Within Temptation
    Posts
    2,005
    Reputatie
    1
    mah...ce face teatru asta din om...am ajuns sa vbm in versuri

    info:
    PE GAURA CHEII
    de Joe Orton

    Regia: Moshe Yassur
    Scenografia: Irina Solomon
    Ilustraţia muzicală: bazată pe culegeri din albumele formaţiei Beatles
    Distribuţia: MIHAI DINVALE (Doctor Prentice), DAN CONDURACHE (Doctor Rance), MONICA MIHĂESCU (Doamna Prentice), SORIN MEDELENI (Sg. Match), SIMONA MIHĂESCU (Geraldine Barclay), RADU ZETU (Nicholas Beckett)
    Durata spectacolului: 1h 50min (fără pauză)

    Într-o clinică de psihiatrie, şase personaje sunt în căutarea.. identităţii mentale şi sexuale, antrenate într-o avalanşă de hazoase aventuri care le dezbracă la figurat, dar şi la propriu !

    Joe Orton (1933-1967) este un dramaturg din generaţia "tinerilor furioşi" care a vexat violent moralitatea engleză tradiţionalistă impunându-se publicului în ciuda ostilităţii confraţilor. Dacă John Osborne "Priveşte înapoi cu mânie", Joe Orton priveşte înainte cu umor, Teatrul Mic recuperând actualitatea unui dramaturg necunoscut în România. Amănunte picante despre autor pot fi descoperite în monografia lui John Lahr (care i-a tipărit şi Jurnalul !) ecranizată de actorul şi dramaturgul Alan Bennett şi devenită film în regia lui Stephen Frears: "Ciuliţi-vă urechile", 1986.

    Există în dramaturgia britanică minunata tradiţie de a prezenta anomalia drept ... nomalie şi imoralitatea ca perfect normală. Opera lui Joe Orton poate fi privită ca făcând parte din această tradiţie. Lui îi plăcea dezordinea imorală care poate fi găsită în tragedia lui Euripide ca şi în comedia lui Aristofan. În jurnalul său, el i-a menţionat pe Richard Sheridan şi William Wycherly ca exemple de senină viziune a umorului faţios. (Beate HEIN BENNETT)
    ... Moshe Yassur iubeşte anii 60 cu Beatleşi cu tot şi ilustrează spectacolul cu celebrul "Hei Joe", ca un mesaj tandru pentru Joe Orton (...). Practic, toată comedia este o epopee a deghizării bărbaţilor în femei şi invers. Triumful marelui homosexual care a fost Orton este, însă, apariţia, în final, a poliţistului deghizat în femeie, cu un falus supradimensionat în mână (...). În fond această pecete finală este, pentru moment, emblema Teatrului Mic care s-a decis că este momentul să atragă spectatorii cu obiecte de sexy shop. Dincolo de acest eşafodaj ideologic, de acest manifest al partidului gay, spectacolul este vesel prin sprinteneala replicii şi cadenţa răsturnărilor de situaţii (...). Spectacolul de la Teatrul Mic rămâne un ciudat amestec de pudoare şi impudoare, simpatic în formă şi antipatic în mesaj. (Mircea Ghiţulescu)

    .. premiera a avut loc pe 15 mai 2003...

  5. #26
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mai merge cineva la teatru???

    eu de cate ori as vrea sa merg , ma lovesc de urmatoarele probleme. nu vreau sa merg la puneri in scena a unor opere clasice, ultra-cunoscute. dar sa merg la ceva despre care nu stiu nimic e riscant. cu greu gasesc recenzii despre piesele de teatru. nu mai stiu nici ce actori merita vazuti. asa ca ma decid de fiecare data sa fac altceva.

    deci, ma ajuta cineva sa mai merg si eu la teatru? ziceti-mi ceva ce v-a placut. daca nu piese, macar actori ce au talent.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #27
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    ^Eu am mers acum cateva zile,Maitrey am vazut ,a fost frumos.

    Mai nou o sa joc intr-o piesa ....am ceva emotii sincer,dar sper sa ma descurc .

  7. #28
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    In Cluj sunt evenimente din cand in cand cu piese de teatru puse in scena de tineri talentati prin underground-ul (cum suna...) clujean. Astea mi se par mai interesante, nu-i teatrul ala clasic, ingradit parca. Is prea putin promovate insa, daca nu as avea prieteni in domeniu probabil ca nici nu as fi stiut.
    Am zis!

  8. #29
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    zebe, pai fa si tu un pustiu de bine si cand stii de ceva zi-mi si mie.
    in targu mures era un teatru fain, cu piese din astea mai ciudate. am vezut lucruri foarte frumoase acolo.
    astea din cluj se tin undeva anume sau mereu in alta parte?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #30
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Scriu aici daca aud ceva. De obicei se tin ba prin ceva pub-uri (gen Irish), ba prin locuri gen Casa Tranzit etc.
    Am zis!

  10. #31
    manager DJ_ME's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    Am fost de curand la "Parfum de femeie", o piesa moderna, superba. Am ras o ora aproape in continuu. Nerecomandat copiilor si persoanelor cu urechi foarte sensibile (are ceva cuvinte neaose). Se joaca la Bulandra.
    [FONT="Book Antiqua"][COLOR="Red"][B][SIZE="5"]Caine pana la moarte si dincolo de ea![/SIZE][/B][/COLOR][/FONT]

  11. #32
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DJ_ME View Post
    Am fost de curand la "Parfum de femeie", o piesa moderna, superba. Am ras o ora aproape in continuu. Nerecomandat copiilor si persoanelor cu urechi foarte sensibile (are ceva cuvinte neaose). Se joaca la Bulandra.
    Aoleo, adica doar cateva, iar restul e in latina?
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  12. #33
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    greaca veche si nu mai fi carcotas
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #34
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Ok, sa cadem la pace, greaca vulgara...
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  14. #35
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Mie imi place mai mult Opera unde merg mai des ,la teatru merg destul de rar dar imi plac mai ales piesele moderne, scrise in special de autori englezi.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  15. #36
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Ploiesti/Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Stie cineva ceva despre inchiderea teatrului din Ploiesti?

  16. #37
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    am fost si eu la teatru dupa o lunga pauza ( foarte lunga, de cativa ani ).
    am vazut saptamana trecuta ULTIMUL MESAJ AL COSMONAUTULUI CĂTRE FEMEIA PE CARE A IUBIT-O CÎNDVA ÎN FOSTA UNIUNE SOVIETICĂ in regia lui Radu Afrim. pt mine a fost ceva inedit. nu am mai vazut pana acum nici o piesa regizata de afrim. nu am mai vazut o piesa care sa dureze 3 ore fara pauza. si nu am mai vazut nici o piesa asa fara nici un fel de structura. piesa are un minim mesaj despre familia disfunctionala si greutatea comunicarii, dar mie mi s-a parut ca principalul scop al piesei era sa se joace. sa se joace cu lumini, cu muzica, cu actorii, cu psectatorii. senzatia mea a fost ca boris vian si andy warhol s-au hotarat sa faca o piesa de teatru impreuna.
    nu mi-a displacut dar nici nu m-a emotionat.

    saptamana asta am vazut "ELECTRA" in regia lui Mihai Măniuțiu . am ezitat cand mi-a zis o prietena sa mergem la piesa asta. m-am cam saturat de tragediile grecesti ca si de cele ale lui shakespeare. in primele minute din piesa cand incepe muzica maramureseana am ramas putin blocata. dar ideea, pt mine, a functionat de minune pana la capat. muzica po****ra maramuresana m-a captivat si m-a emotionat si parca a reusit sa-mi prezinte intr-o noua maniera tragedia electrei.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #38
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Am fost aseara la "Dineu cu prosti" la TNB.Piesa a fost draguta,Malaele in nota obisnuita,insa parca ma dusesem cu mai multe asteptari mai ales ca biletele se vindeau in prostie si am facut foarte greu rost de ele.Au fost cateva faze foarte amuzante,insa parca vroiam mai mult!
    La toate piesele pe care le-am vazut in anul asta,si slava Domnului,cred ca am vazut vreo 10,asta mi s-a parut printre cele mai slabute si a fost si cea mai costisitoare.50 de ron biletul!

  18. #39
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    despre pretul biletelor vroiam sa amintesc si eu. piperate nu gluma. cand a venit la iasi, vroiam sa merg si eu, dar am spus pas intr-un final. cu 50 lei ma duc de 3 ori la film!

  19. #40
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Sunt si piese mai ieftinache, chiar o groaza.
    Plus ca din cate stiu eu, la Dineu cu prosti erau bilete si de 16 sau 30 de lei.Pai daca ai vrut sa iei cele mai scumpe bilete, mi se pare aiurea sa te plangi de pret dupa aia :-?
    Eu mergeam pe la teatrul mic/foarte mic cel mai des.

  20. #41
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Le-am luat si eu pe alea ca doar din alea am nimerit.Plus ca nu am platit eu biletele ci persoana care m-a insotit,insa tot mi s-au parut mari!

    Mie cel mai mult imi place la Metropolis,dar si la Mic si Foarte Mic e misto!

  21. #42
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristina View Post
    Le-am luat si eu pe alea ca doar din alea am nimerit.Plus ca nu am platit eu biletele ci persoana care m-a insotit,insa tot mi s-au parut mari!

    Mie cel mai mult imi place la Metropolis,dar si la Mic si Foarte Mic e misto!
    Obișnuință?
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •