Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 43

Thread: FC ARGES, te iubim!

  1. #22
    incepator
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    RO
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    NUME sau NICKNAME: Sorin
    DATA NASTERII: 1972
    LOCUL NASTERII: Stefanesti
    DOMICILIUL ACTUAL: Helsinki
    PROFESIA sau OCUPATIA ACTUALA: inginer software

    Sunt din Pitesti si-mi place fotbalul (si sportul in general) deci mi se pare normal sa tin cu FC Arges.
    Nu am fost prea des la stadion (mai ales in ultimii ani) dar in fiecare dimineata citesc ziarele de sport pe internet.
    Ma impresioneaza oamenii ca Dobrin, care, pe langa talentul enorm, au si un caracter deosebit: si-au legat cariera si viata de un singur club, FC Arges. Cei pentru care un crez, un ideal sau o pasiune conteaza mai mult decat interesul personal, merita respectul nostru.
    Argesul a dat/lansat si alte talente (Barbu, Mutu, Neaga, Dica), care poate si fiindca au prins alte vremuri, au preferat mai mult sa fie pentru ei decat pentru altii (noi), dar sunt mandru si de ei. (Chiar daca Mutulica a cam uitat de unde a plecat).
    Ce nu prea imi place (sper ca la Pitesti se manifesta intr-o mai mica masura) este ca suporterii nu fac diferenta intre adversar si dusman; adversarul se mai si respecta. Si cand am fost ultimele dati la stadion, in public erau cam multi mitocani...

    Oricum, "acasa" e intr-un singur loc, si locul ala e Pitestiul, si Pitestiul are o echipa mare:
    HAI FC ARGES!

  2. #23
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    nume sau nick: sebastian radu(sebaraduro)
    anul nasterii: 1983
    locul nasterii: Constanta
    Domiciliul actual Pitesti/Bucuresti
    profesia: student la ASE la Contabilitate

    FC Arges este echipa cu care tin, probabil din simplul motiv, pentru ca de mic am fost la meciurile lor. La meciuri merg inainte de revolutie, dar am inceput sa inteleg mai multe de prin 92,93. Cred ca aceasta echipa merita mai mult penru ca de aici s-au ridicat o multime de valori. Ce-ati zice de o echipa nationala cu coman portar, nastase in aparare, codrea la inchidere, dica la mijloc, si cu un atac neaga - mutu? Cred ca ar fi la fel de buna ca cea actuala.

    daca ma poate ajuta cineva cu filmulete cu fc arges sau daca are cineva imnul echipei il rog sa ma contacteze pe forum.

    hai argesu'!
    Last edited by sebaraduro; 24th February 2005 at 14:40.

  3. #24
    incepator
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Post

    Prenume / Nick : Florin / flipy
    Anul nasterii : 1967
    Locul nasterii : Campulung
    Domiciliul actual : Pitesti
    Ocupatia : somer , cu speranta de mai bine

    Am citit toate prezentarile si am ramas uimit de continutul lor cat mai ales de faptul ca sunt cel mai „batran” dintre voi si in consecinta am cele mai multe amintiri despre clubul nostru iubit FC ARGES . Eu sunt un tip foarte sentimental si de cate ori ma gandesc la el ma cuprinde o emotie mare , asa cum este cand te indragostesti pentru prima oara . De mult imi doresc un loc unde sa pot sa impartasesc cu altii iubirea pe care o port acestui club . Si cum sunt un timid prin excelenta un forum este locul ideal pentru mine ( am aflat de el de la Bogdan Vintila , in emisiunea Pressing la care a participat pe Terra Sat.in aceasta saptamana ) . Asa ca sper sa-mi iertati lungimea acestei prezentari plina de amintiri dar cred ca veti afla si cateva lucruri interesante daca veti avea rabdarea sa o cititi .
    Parintii mei locuiesc in Pitesti din 1960 ( m-am nascut intamplator la Campulung ) . Tatal meu , dumnezeu sa-l ierte , este cel care mi-a sadit in suflet acest nume FC ARGES . Am si acum , ca amintire de suflet , cartea „Antrenamentul portarului de fotbal” , scrisa de Jean Lapusneanu ( portarul titular al echipei Romaniei la primul Campionat Mondial din 1930 ) , cu dedicatia autorului pentru tatal meu , luata dupa un meci al Argesului din 1959 cand era antrenorul echipei noastre . Mi-a povestit apoi despre meciurile jucate pe stadionul din Strand cand am promovat prima data in 1960-61 si cand aveam un centru atacant despre care se vorbeste prea putin , Vlad Lovin , care era cam rotofei dar avea un plasament extraordinar care i-a permis sa inscrie 24 din cele 60 de goluri ale echipei ( unele chiar cu spatele la poarta ) , in primul an de A mai inscria 13 goluri , pentru ca in 1962 – 63 la a doua promovare sa dea inca 23 de goluri .A urmat aparitia MAGNIFICULUI ( Nicolae Dobrin ) , construirea noului stadion ( am o fotografie cu parintii mei in tribunele stadionului inca in constructie ) , primele meciuri in Cupele Europene ( a fost martor la incredibila revenire din returul cu Toulouse , dupa 0 – 3 in deplasare si 1 – 1 la pauza acasa ) , neparticiparea lui Dobrin la World Cup 1970 , primul titlu de campioana si meciul cu Real Madrid . De aici intervin trairile proprii , cu primele meciuri la care m-a dus tata la stadion pe la 6- 7 ani si cand ma atentiona sa ma uit la meci , sa nu mai intorc capul dupa diverse persoane „cu gura bogata” , cu stadionul aproape plin la fiecare partida , cu scandarile de dupa meciuri ale galeriei prin Centru ( „Dobrin , Dobrin „ „ Cinste lor , cinste lor , cinste pitestenilor / argesenilor „ „ 1,2,3,4 Argesul ia campionatul „ ) . Primul meci pe care am putut sa-l localizez in timp dintre cele traite pe viu s-a disputat in iunie 1976 ( 5 – 1 cu Poli Timisoara ) . De la locul 10 la 16 erau 7 echipe care se luptau in ultima etapa sa scape de al 3-lea loc retrogradant ( cele 2 echipe din Cluj de pe 17-18 erau deja retrogradate ) . Va dati seama ce strans era atunci campionatul . Noi aveam nevoie de victorie ca sa fim siguri de salvare . Timisorenii erau pe 4 si aveau nevoie de egal ca sa joace in Cupa UEFA . A fost un meci superb in care ai nostri au facut spectacol si au terminat pe 11 . Era epoca lui Dobrin si a lui Radu II ca golgeter . a debutului lui Doru Toma , vecinul meu de apartament din blocul 2 de langa Banca Nationala , pe care cativa ani mai tarziu Ron Greenwood , antrenorul de atunci al Angliei il vedea la fel de „mare” ca Dobrin , evident in alt registru , cel al mijlocasului defensiv ( dupa meciurile cu Nottingham Forest ) . A urmat minunatul an 1978 – 79 , inceput cu cele 2 victorii cu Panathinaikos Atena ( returul din deplasare nu a fost transmis nici macar la radio , am aflat rezultatul la joaca fiind in curtea blocului , cand un prieten a iesit cu un radio portabil , iar noi ne-am strans in jurul lui pentru a asculta stirile sportive ; nu ne venea sa credem ca am castigat si in deplasare , dar am izbucnit in urale de bucurie ) . La acel meci l-a remarcat miliardarul Vardinoiannis ( patronul lui Panathinaikos ) pe Doru Nicolae pe care ulterior a reusit sa-l si cumpere . A continuat cu dubla cu Valencia si mai ales castigarea campionatului in urma acelui neuitat pentru vecie 4 – 3 cu Dinamo pe care l-am urmarit la televizor cu niste emotii incredibile care s-au transformat intr-o uriasa bucurie la ultimul gol al lui Gicu din final ( este o bucurie pe care numai cei care au trait meciul si-o pot imagina ) . Ce a urmat in centrul Pitestiului este greu de imaginat astazi . A fost o manifestatie imensa . Mii de oameni s-au strans pe strada Mare ( cum era cunoscuta atunci strada Victoriei de azi – numa parca predestinat ) si au marsaluit , scandand din totii rarunchii lozincile amintite mai sus . Traseul urmat a fost : Sediul clubului din Str. Horia , Closca si Crisan ( Armand Calinescu de azi ) – va spun ca nu aveai unde sa arunci un ac in curtea clubului , apoi locuintele catorva jucatori : Dobrin , Cristian , Doru Toma ( din care doar ultimul a fost gasit acasa , purtat pe brate si aruncat in sus de suporteri – dupa plecarea lor m-am intalnit intamplator pe scara cu el si ,desi , fiind cu 10 ani mai mare decat mine , nu vorbisem niciodata cu el , l-am luat de gat , l-am pupat si l-am intrebat cum a fost ( era bineinteles in culmea fericirii si de atunci am devenit amici - mi-ar placea sa stiu ca va citi , macar intamplator , aceste randuri scrise in semn de multumire pentru ce a facut pentru clubul nostru - ) , iar in final Restaurantul Argesul unde o parte din jucatori ( cei care se intorsesera din Bucuresti – restul printre care si Dobrin aveau bilete la mare ) au iesit in balcon si au salutat impreuna cu suporterii cucerirea titlului asa cum se intampla la marile echipe din strainatate . Sezonul urmator a fost marcat de meciurile din Cupa Campionilor . Mai intai cel cu AEK Atena la care am fost si eu . Am stat la peluza dinspre cimitir . Tot sectorul din stanga al Tribunei 1 era plin de suporteri greci ( cred ca erau cam 2.000 ) . La pauza era 0-0 intrucat portarul lor ( Sterioudas ) facuse minuni in poarta in spatele careia eram eu . Dupa pauza insa Dobrin a fost de-a dreptul magnific , jongland mingea si dand niste pase in adancime exceptionale ( va dau cuvantul ca nici azi , cand vad cel putin 10 meciuri pe saptamana din campionatele din vest , nu se mai vede asa ceva – daca se indoieste cineva am pe caseta acele faze din meciul respectiv si pot face dovada oricui ) . Consecinta : 3 – 0 la final . In turul 2 sortii au fost nemilosi : Nottingham Forest . campioana Europei , care avea sa castige si in acel an Cupa , a doua oara consecutiv . Dar nu ne-am facut de ras . Au urmat si celelalte participari in Europa ( erau cozi de 50 m in dimineata meciului la casa de bilete din centru , dupa care se pleca direct la stadion cu 4 – 5 ore inainte de fluierul de start ) incheiate cu dubla cu Aberdeen ( la care antrenor era , pe atunci necunoscutul , Alex Ferguson ) . Nici nu stiam ca va urma o pauza atat de mare . Ascensiunea politicului in fotbal era insa din ce in ce mai mare si avea , usor usor sa ne striveasca , facand sa ne pierdem din stralucire . In iunie 1998 la acel meci din ultima etapa cu Resita , cand am reusit din nou un loc 3 si o participare in Europa , va rog sa ma credeti ca stateam impietrit de fericire si plangeam ca un copil pentru aceasta performanta pe care nu o mai credeam posibila dupa 17 ani de suspine . Ma uitam la oamenii din jur si nu intelegeam cum nu se bucurau si la fel de mult . Abia atunci am inteles ca putini sunt cei care apreciaza performanta si cat de greu se poate obtine . Iata ca au trecut 7 ani si nu am mai reusit-o . Si probabil vor mai trece multi si de acum incolo . De aceea m-am bucurat mult cand v-am gasit pe voi , cei care faceti parte din cei „putini” , acea categorie de care am vorbit mai sus . Un alt moment important a fost Istanbulspor . Mi-aduc aminte ca la 4-2 am inceput sa tremur , n-am mai rezistat in fata televizorului si am iesit pe strada rugandu-ma la cel de sus si vorbind de unul singur pe strada . Bucurie mare cand m-am intors acasa si sotia m-a anuntat ca ne-am calificat ( mi-am amintit de toate calificarile din trecut si am fost mandru ca am mai trait o data astfel de clipe ) . Nici macar la acel 0-7 cu Celta nu m-am simtit umilit intrucat si Real Madrid si Barcelona erau zdrobite acolo in acel sezon cu 0 – 5 si 0 – 4 , iar peste numai 1 an scorul de 7-0 se repeta si in dauna Benficai Lisabona .Singura amintire cu adevarat trista o am din 1 noiembrie 1999 cand am fost nevoit sa asist la o mare nedreptate facuta de clubul meu singurului jucator nepitestean care l-a iubit cu adevarat si l-am numit aici pe Bogdan Vintila . In urma emisiunii postului Radio 21 in care el isi lua ramas bun de la cei pe care ii iubea si pe care nu si-ar fi dorit sa ii paraseasca ( suporterii pitesteni ) . Sotia mea , careia am reusit sa-i transmit dragostea pentru FC Arges , a avut mai mult curaj si s-a dus chiar la sediul radioului din cladirea hotelului Muntenia unde a discutat cu Bogdan si l-a rugat sa nu plece , dar din pacate nu depindea de el , a primit totusi o dedicatie pe cartea FC Arges 45 de ani si nu a scapat ocazia sa-l ia la intrebari pe Razvan Tunaru pentru motivele pentru care il indeparta pe Bogdan . Acesta , din spusele ei ( dar ar putea fi intrebat si Bogdan ) , s-a albit la fata , s-a lipit de perete si a inceput sa se balbaie . Din pacate nu depindea nici macar de el . Spre finalul emisiunii , chemati de realizatorul ei Constantin Negut sa venim la iesire pentru a ne lua la revedere de la „ Vintila , Vintila , super Vintila „ , mi-am luat inima in dinti si alaturi de alti suporteri m-am dus sa-i strang mana bravului nostru portar si apoi am facut gestul pe care nu l-am mai facut niciodata dar de care sunt tare mandru : i-am daruit fularul meu cu insemnele clubului pentru a-i aminti toata viata de noi . Si faptul ca noi suporterii am avut dreptate sa credem in trairirile sale de adevarat iubitor al clubului nosttru se vede acum dupa 5 ani , cand , pentru a-si realiza visul revenirii , a stat o jumatate de an fara contract . Bravo Bogdane , ai demonstrat tuturor ce simti tu cu adevarat pentru FC Arges ! Revenind la acea trista seara toate amanuntele sunt consemnate negru pe alb ( inclusiv poza cand ii ofeream fularul ) in ziarul „Curierul Zilei” de a doua zi pe care il pastrez ca o amintire de pret . Oare ce poate fi mai frumos decat sa-ti vezi poza in ziarul local oferind un fular unui idol cu aceasta remarca in partea de jos a fotografiei „Vintila primeste un fular alb-violet de la un suporter de aceeasi culoare” . Imi cer scuze ca am fost patetic in aceste randuri , dar atunci cand iubesti cu adevarat nu poti fi altfel . Amintiri , amintiri , sunt atat de multe incat nu mi-ar fi de ajuns tot forumul sa le evoc ( ma vad privind la vechea tabela de marcaj din lemn unde cineva din interior schimba manual cifrele de aproximatic 2metri sau stand in genunchi in iarba de langa gard la un meci cu Steaua intrucat altfel nu vedeau cei din primul rand de la Tribuna a doua sau strangand pumnul in semn de victorie cand la 4-0 pentru Celta Vigo „furiosul” Cornel Dobre de la radio striga Goool desi arbitrul anulase de mult golul ) dar cred ca e timpul sa ma opresc si sa inchei cu o concluzie : In acesti 30 de ani de fotbal aproape de echipa favorita am invatat ca , ca in orice alta dragoste fidela , in cazul in care ai acumulat amintiri placute si foarte placute , nu mai poti sa te desparti , indiferent ce se va intampla pana cand moartea ne va desparti ( sunt sigur ca daca eu voi fi primul , voi lua cu mine pentru vecie fularul alb-violet)
    ARGESUL ARGESUL ARGESUL ARGESUL ARGESUL ARGESUL !!

  4. #25
    sport legend bobycox's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    871
    Reputatie
    1
    NUME sau NICKNAME: BOGDAN S.
    DATA NASTERII:1978
    LOCUL NASTERII : PITESTI
    DOMICILIUL ACTUAL: PITESTI
    PROFESIA sau OCUPATIA ACTUALA : INSPECTOR RESURSE UMANE

    Nascut, crescut la 2 min. de stadion nu aveam cum sa scap de acest microb numit FC ARGES . Este un microb pt care nu exista vaccin si chiar daca ar exista nu cred ca l-ar face nimeni. Pt mine fotbalul in general, reprezinta ratiunea de a trai , un mod de viata, si la un moment dat sper sa reprezinte o profesie.

    PS. Respect pt toti suporterii echipei FC ARGES................ si nu numai.

  5. #26
    incepator jeanp's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Toronto
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Nume: I. Popa
    Data nasterii: 1967
    Locun nasterii: Petrosani
    Domiciliul actual: Toronto
    Profesia: Ing. Mec.

    Chiar daca veti sesiza ca locul meu de nastere este in orasul minerilor, in afara de certificatul de nastere nu ma leaga nimic de orasul de pe Valea Jiului. Am crescut, am invatat si am muncit in Arges, parintii mei fiind argeseni s-au intors repede la obarsii dupa un periplu de cativa in Petrosani.

    Nu pot sa spun de cand sunt suporter al lui F.C. Arges pentru ca probabil aceasta dragoste pentru echipa din Trivale a venit natural poate cu primele mele constientizari despre ceea ce este o minge si un joc cu mingea, pe scurt de cand ma stiu. E greu de spus in cateva cuvinte ce a insemnat si ce inseamna F.C. Arges pentru mine. In primul rand inseamna legenda, inseamna Dobrin, Radu II, Doru Nicolae, Cristian, Moiceanu, Stancu, Carstea, Zamfir si toti ceilalti. Am visat si inca mai visez ca Argesul va reveni acolo unde a fost multi ani si de fapt acolo unde ii este locul. Incepusem sa sper asta in perioada lui Jean Barbu cand la F.C. Arges se inchegase o echipa capabila sa faca fata celor din Bucuresti dar nu a putut face fata jocurilor de culise ale acestora. Traiesc ica cu speranta ca va veni o zi cand Argesul nu numai va incurca socotelile echipelor bucurestene ci le va arata "clasa" in fotbal.
    In incheiere permiteti-mi sa salut, odata cu toti superterii Argesului, pe colegul meu de clasa din liceu si coleg de grupa din facultate Razvan Tunaru si pe bunul meu prieten George Georgescu, fost sef al galeriei vulturilor.

    Hai Argesul!
    [B]The Violet Eagle[/B]

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1

    Respect, FC Arges !

  7. #28
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    O gluma nevinovata si va rog sa o luati ca atare. Cei "batrani" au prins ambele produse.
    Attached Images Attached Images

  8. #29
    senior The Surveyor's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    204
    Reputatie
    1

    Cadou pt suporterii Argesului

    Va trimit o imagine de acum 43 de ani. Poate n-o aveti.
    Este din anul primei participari a Pitestiului in divizia A: 1961-1962.
    Poza a fost facuta la meciul Dinamo Pitesti - Steagul rosu Brasov 3-1, din etapa a 16-a. jucat la 1 aprilie 1962.
    In poza apar: Szigeti, Hajdu, Zaharia - de la stegari si Lalu (nr.9) - de la Dinamo, care a inscris in acel meci doua goluri.
    Attached Images Attached Images

  9. #30
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Am primit pe mail poza de mai jos si urmatorul text:
    Salutare,
    Am fost in concediu in Caraibe si la un meci de golf am luat o poza cu
    fularul lui FC ARGES.Puteti sa o puneti la Poze cu forumisti sau la FC
    ARGES? Insula se numeste Guadeloupe.
    Multumesc si numai de bine
    Dorin
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Vulturul; 26th February 2006 at 19:27.

  10. #31
    incepator
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    PITESTI
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    NUME sau NICKNAME: Samy
    DATA NASTERII: 1981
    LOCUL NASTERII: Pitesti
    DOMICILIUL ACTUAL: Bucuresti (din pacate...)
    PROFESIA sau OCUPATIA ACTUALA: .....

    de ce tin cu fc arges? nu se poate explica, e mai tare decat mine... o iubesc si atat! singura mea suparare e ca de cativa abi nu pot sa fiu prezent la toate meciurile, dar sper ca asta sa se schimbe in curand..
    i`mi aduc aminte, cand aveam vreo 7 - 8 ani, bunicu meu se ducea mereu la meciuri si nu ma lua si pe mine, iar eu stateam in fata blocului ( in trivale), si in timpul meciurilor se auzeam lumea pe stadion iar eu eram acasa.. intr`un final am ajuns si eu pe stadion si de atunci m`am dus meci de meci (o perioada f mare), dar din pacate.. nu am putut continua (motive se gasesc mereu, dar asta e)... de cand am inceput sa merg la stadion, am stat numai in galerie, si ma bucur tare mult ca acum este un nou inceput si acum s`au schimbat f multe in bine! felicitari tuturor!

    FC Arges a fost, este si va fi mereu in sufletul meu!
    [COLOR="Purple"][B]VIOLA PANA LA MOARTE!!![/B][/COLOR]

  11. #32
    Banned
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    1,243
    Reputatie
    0
    Eu Iubesc Doar Farul !

  12. #33
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    PTARGES TRAIM PT ARGES MURIM

  13. #34
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    ARGESUL REPREZINTA O PARTE DIN VIATZA MEA .DECI FORZA ARGES

  14. #35
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    PT ARGESUL LUPT SI AM SA LUPT TOATA VIATZA RESPECT CULORILE ALB-VIOLET FORZA ARGES

  15. #36
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Bravo, cu FC Arges tot inainte!

  16. #37
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    Pe Viatza

    forza Arges !!!!! Pe Viatza INTOTDEAUNA AM SA LUPT PT ARGES SI DOAR ATAT

  17. #38
    Transylvanie Cluj4Poli's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Malmö, Sweden
    Posts
    144
    Reputatie
    1

    Exclamation Hello de la CLUJ!

    Ce mai face Munti?
    CFR 1907 CLUJ

  18. #39
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Trage Mioveniul tare pentru voi ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  19. #40
    incepator DragosPIT's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Pitesti
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    a cam dat-o in bara Dacia azi , sper sa promoveze
    [FONT="Arial Black"][SIZE="4"]RESPECT TO BE RESPECTED........................AND [B][COLOR="DarkOrchid"]1953[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  20. #41
    Amaranth Robertyz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Curtea de Arges
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Clar FC Arges e echipa mea de suflet.Sper ca Dacia sa faca o figura frumoasa in prima liga + ca multi jucatori care sunt acum la Dacia au jucat in trecut la FC Arges.

  21. #42
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Pacat ca ati ajuns atat de jos....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •