Results 1 to 13 of 13

Thread: The complete idiot's guide to classical music

  1. #1
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1

    The complete idiot's guide to classical music

    ...eu fiind in rolul lui "complete idiot", adica nu shtiu nimic de muzica clasica.

    ...shi ash vrea s-o incerc... asha ca... se incumeta cineva sa-mi recomande ceva pentru inceput?
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Anotimpurile lui Vivaldi, Russian Waltz al lui Sostakovici, Requiemul lui Mozart. asculta-le pe astea si apoi iti mai spun si altele.

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Potzi sa incepi cu Nocturnele lui Chopin, Sonata Lunii de Beethoven, sunt extra cand cauti liniste dupa o zi incarcata.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Mie imi plac dansurile ungare ale lui Brahms.

    Stiu o gramada de lucrari clasice, dar mai mult dupa ureche si mai putin dupa nume.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  5. #5
    sport legend ultra_alba's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Alba-Iulia
    Posts
    352
    Reputatie
    1
    Beethoven imi place cel mai mult si il recomand cu caldura si altora
    suntem din Alba ...deci suntem cei mai buni

  6. #6
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    viole(n)t, . ti-as recomanda urmatoarele:

    Bach, Concertele Brandemburgice
    Schubert, Simfonia n. 3 in re major D 200
    Schubert, Moartea si invierea lui Lazar (daca te pasioneaza muzica sacra)
    Brahms, Concert pentru vioara si orchestra in re major op.77
    Mozart, Concert pentru vioara si orchestra in sol major KV 216
    Beethoven, Concertul pentru pian n. 4 in G major op. 58
    Gershwin, An American in Paris si Rhapsody in Blue
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  7. #7
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    hehehe, acuma nu mai sunt chiar "complete idiot" (cel putzin in domeniu asta)... N-am apucat sa va multzumesc pentru recomandari... Deshi mai tarziu, am tzinut cont de ele...

    In urma perindarilor mele prin muzica de acest gen, pot sa va spun shi eu preferintzele:
    - Rodrigo, Concierto de Aranjuez
    - Bach, Aria, in special
    - Mozart, Simfonia Nr.40
    - Dvorak, New World Simphony
    - Chopin, Marsul funerar, Nocturnele
    - Smetana, nu shtiu exact ce, dar imi place
    - Albinoni, idem
    - Gershwin - Rapsody in blue
    -
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  8. #8
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    imi repar insuficientzele din postul anterior:

    - la Smetana, era vorba de lucrarea Vltava din ciclul de poeme simfonice Ma Vlast (Tzara mea).

    - la Albinoni ma refeream la Adagio in G minor; este, de departe, compozitzia mea preferata...

    V-ash mai recomanda:
    - Bach - Concertele Branderburg (thanks phil, pe unde mai eshti?), mai ales al 6-lea cu o magnifica bucata Adagio ma non tanto;
    - tot Bach - Cantata Nr. 140, extrem de placuta
    - Mozart - Concertul pt pian Nr 23; in ciuda faptului ca cel mai po****r concert pare a fi cel cu nr. 21, eu il prefer pe acesta.

    I'll be back...
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  9. #9
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    buna viole(n)t...unde am fost/sunt? nu pot sa nu te citez: "mesele ma vor...sub ele" .

    de fapt, ca intotdeauna, adevarul e mult mai prozaic...am fost...guess what?...la Timisoara. in cele 2 luni de sedere am avut acces la net mai greoi insa am vazut 4 (patru) meciuri pe "El Monumental" plus unul la "Orlovi" (deplasarea de la Bacau ). sincer, speram sa te intalnesc la "Orlovi" dar n-a fost sa fie. m-am vazut in schimb cu grobari/alt.core, BAT, MisterX, politim, tudor, Rica, semmaka (si alti cativa al caror nume nu mi-l amintesc si imi cer scuze). a fost super (mai putin rezultatul de la Bacau). cu Sir m-am intalnit pe DP la meciul cu Nationalul si la acelasi meci m-am asezat pe locul lui Escobar (rezervat cu Policard) . o sa revin cu cateva mesaje pentru ca am ramas dator in special lui Dorin (scuuuuuuuuuuzeeeeeeeeeee). sper sa ne reintalnim virtual daca altfel nu s-a putut. cheers si HAI POLI .
    Last edited by phil; 24th September 2004 at 21:52.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  10. #10
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Pentru ca ai atins acum, un nivel de "maturitate", iata cateva dintre recomandarile mele:
    Muzica gregoriana (Poli...fonica!) de Perotin(us), mai ales in exceptionala interpretare a grupului The Hilliard Ensemble, pe prestigioasa ECM.
    Pergolesi, Sabat Mater.
    Requiem a mai multor compozitori, Durufle, Faure, Verdi si Mozart, fiind printre cele mai cunoscute, dar si valoroase. Desi recomandarea pare sumbra, muzica de requiem este o alinare pentru sufletul oricarui meloman.
    Schubert-Sonatele de pian, mai ales D 784, 894 si 960 ca si cvintetul "Pastravul", printre multe altele.
    Bach-"Clavecinul bine temperat", spre exemplu in interpretarea recenta de pe ECM a lui Till Fellner sau "Variatiunile Goldberg", cu exceptionalul si regratatul Glenn Gould.
    Mahler- simfoniile 4,5 si 9.
    Thaikovsky- concertele de pian 1-3, simfoniile 4-6 si Manfred, dar si muzica de balet, accesibila pentru orice iubitor de muzica.
    Shostakovich-simfoniile 5,7(preferata mea dintre simfonii) si 10.
    Dintre contemporani as recomanda:
    Philip Glass-concertul de vioara.
    Michael Nyman-muzica filmelor lui Peter Greenaway, din care muzica pentru "Drowning by numbers" este preferata mea.
    Alfred Schnittke- Concerto Grosso nr. 5.
    Aarvo Pärt-"Te Deum" si alte lucrari de pe prestigioasa ECM. Si multe, multe alte.
    Auditie placuta!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #11
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    phil, te citeza shi eu: n-a fost sa fie!... pentru ca si eu am fost la orlovi la acel meci contra bacaului... Mi-a zis tudor ca ai fost shi tu insa, din pacate, doar a doua zi. Mi-a zis shi Sir ca v-atzi intalnit la meci... In fine, ma bucur ca ne reintalnim (macar) pe forum shi sper ca data viitoare cand vii in Romania sa nu ne mai ratam asa de... "milimetric".

    miril, maturitate e mult spus... chiar daca ai pus in ghilimele cuvantul. La momentul actual sunt, ca sa zic asha, la "preadolescentza". Din pacate, am gustat din muzica simfonica doar la nivel de "best of", deshi probabil ca, altfel, nu s-ar fi prins nimic de mine... Mersi de recomandari, promit ca o sa tzin cont de ele... in masura in care o sa am acces la ele. Principala mea problema e ca nu am un "furnizor" serios de material... "didactic", asha ca deocamdata trebuie sa ma multzumesc cu tot fel de compilatzii comerciale... Ma rog, nutresc sperantze ca problema se va rezolva curand...
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  12. #12
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Succes!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Viole(n)t, ai ascultat Rodrigo, Concierto de Aranjuez in interpretarea lui Paco de Lucias? E extraordinar...
    Daca poti asculta Rahmaninov, Concertul nr. 1, e fantastic.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •