Results 1 to 7 of 7

Thread: Prostia, marea problema a secolului XXI

  1. #1
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post Prostia, marea problema a secolului XXI

    Alarma de gradul zero omenirea este pe cale sa-si piarda inteligenta. Potrivit unor studii recente, omenirea are tendinta clara de a-si pierde din functiile cognitive si gandirea logica. Cercetatorii sunt alarmati si avertizeaza ca ne vom confrunta cu o epidemie de prostie. Medicii japonezi si englezi au atras atentia, in paralel, ca au din ce in ce mai multi pacienti care se plang ca nu sunt in stare sa-si aminteasca planurile pe care si le-au facut, sarcinile pe care le au de rezolvat, traseele pe care le parcurg. Multi nu sunt capabili sa repete ceea ce citesc. Se intampla chiar ca din asemenea motive oamenii sa-si piarda locul de munca. Potrivit Sunday Times, cercetatorii de la Universitatea Hokkaido au examinat 150 de persoane si au descoperit ca majoritatea lor sunt capabile sa-si aminteasca o informatie noua, sa o redea, si sa povesteasca intamplari mai vechi. "Problemele se regasesc cel mai acut la generatia noua", sustine doctorul neurolog Tosieku Savaguchi. Medicii pun acest fenomen pe seama dezvoltarii recente a calculatoarelor personale, a Internetului si chiar aparatelor electronice care memoreaza traseul masinii, de exemplu. Tinerii crescuti printre calculatoare isi pierd deprinderea de a-si folosi propriile facultati mintale, deoarece "memoria externa" e intotdeauna la indemana. De asemenea, ei isi pierd capacitatea de a-si da seama ce grad de importanta are o anume informatie. Instructiunile de folosire sunt cea mai buna modalitate pentru a evalua starea in care se afla intelectul omenirii. Pe un uscator de par scrie "A nu se folosi in timpul somnului", iar pe costumul de Superman "Produsul nu poate fi folosit pentru a zbura".

    (c) www.libertatea.ro
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Deci tot ceea ce ni se intampla are o explicatie stiintifica…Asta e primul pas, poate in curand vor aparea si medicamente contra prostiei cu rezultat benefic incalculabil in evolutia umanitatii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    cred ca e adevarat in mare masura, devenim din ce in ce mai prosti din pacate.
    Dar cred ca e rezultatul culturii in care traim, toti tinerii de astazi sunt in general influentati de MTV si alte canale de televiziune bazate pe aceeasi idee: Have fun.
    atata e tot, o forma josinca de hedonism, o credinta oarba in tot ceea ce MTV-ul prezita ca valori. Nimeni nu mai vrea sa cunoasca, vor doar sa se distreze.
    Tinerii de astazi sunt usor de satisfacuti, le dai muzica si bautura si i-ai aranjat.
    Cred ca aici e problema, o lume usor de multumit.
    Singura valoare astazi e banu. Inteligenta si cunoasterea e demult la locurile codase.

  4. #4
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Nu pot sa fiu de acord cu asta. N-as putea generaliza, prosti gasim in toate categoriile de varsta.

    Quote Originally Posted by Cucu
    ...Tinerii de astazi sunt usor de satisfacuti, le dai muzica si bautura si i-ai aranjat....
    Cat despre muzica, m-as bucura daca multi din tinerii de astazi ar asculta muzica de calitate....ceea ce nu prea se intampla si aici iti dau dreptate.
    ...always look on the bright side of life...

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cucu
    cred ca e adevarat in mare masura, devenim din ce in ce mai prosti din pacate.
    Dar cred ca e rezultatul culturii in care traim, toti tinerii de astazi sunt in general influentati de MTV si alte canale de televiziune bazate pe aceeasi idee: Have fun.
    atata e tot, o forma josinca de hedonism, o credinta oarba in tot ceea ce MTV-ul prezita ca valori. Nimeni nu mai vrea sa cunoasca, vor doar sa se distreze.
    Tinerii de astazi sunt usor de satisfacuti, le dai muzica si bautura si i-ai aranjat.
    Cred ca aici e problema, o lume usor de multumit.
    Singura valoare astazi e banu. Inteligenta si cunoasterea e demult la locurile codase.

    Corect ceea ce spui, omitzi insa faptul ca nu prea mai ai astazi dreptul la libera alegere, totul ti se baga pe gat, se creeaza dependenta de superficial, cu buna stiinta zic eu, ni se livreaza ca un drog. Televiziunea creeaza dependentza, netu' unde postam ni acum este o forma de dependentza, chiar daca autojustificarile sunt altele. Banu' este inoculat ca fiind unica valoare de cand te nasti, totul depinde de bani, banii de care dispun parintii iti creeaza frustrari sociale si dorintza de al avea sau dimpotriva comoditate si dorinta de al cheltui. Inteligentza exista, problema este in ce sens este dirijata si daca mai exista in asociere cu sufletul.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #6
    sport legend Cucu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,396
    Reputatie
    1
    cred ca in mare masura mass-media e mult prea dominanta ca sa-i faci fata dar cred ca in final un om poate sa alega, poate nu la fel de mult dar cred ca poate sa-si deschida ochii si internetul e o buna sursa.
    "Inteligentza exista, problema este in ce sens este dirijata si daca mai exista in asociere cu sufletul."
    perfect d'acord Utilizator.
    ca sa citez pe cel mai destept om care a trait vreodata: "Ce ti-ar folosi sa ai tot pamantul daca ti-ai pierde sufletul?"
    se pare ca lumea de astazi raspune ca nu-i pasa de suflet, si aici cred ca sta lipsa de inteligenta.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    prostia a existat si inainte de aparitia calculatoarelor , a Internetului si chiar a MTV-ului si eu cred ca a fost chiar mai "multa".dar oricum articolul pare interesant si cred ca ar trebui studiata problema mai in detaliu.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •