Results 1 to 11 of 11

Thread: Atmosfera

  1. #1
    manager alt.core's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara - Banat
    Posts
    338
    Reputatie
    1

    Atmosfera

    TIMISOARA IN DIRECT

    //Primul oras al Revolutiei traieste in iarba un anotimp inalt si cuceritor. Pentru Poli, credinta unui Banat mandru si exclusivist, gestionarea unei iubiri irepetabile inseamna totul//

    La Timisoara, zorii aprinsi ai unui meci in care Poli viseaza in culori se transforma implacabil in cea mai banala dimineata posibila. Lumea se plimba regulamentar prin piete si parcuri, tinerii isi tin iubitele de mana la fel de strans, batranii si soferii de taxi fac trafic de glume si amintiri cu bucuria omului care stie ca, uneori, trebuie sa dea ceva mai departe. Dincolo de pregatirile peluzei, mocnite si misterioase, nimeni si nimic din atmosfera provinciala a unui oras european nu-ti dezvaluie macar o silaba din ceea ce se va scrie mai pe seara pe cerul unei patimi nascute pe Bega si stabilite acolo. Nimeni. Poate doar tacerea si florile.
    Tarziu in noapte, dupa ce Timisoara se stinge in flacari, peisajul devine concret, teribil si halucinant prin simplitatea lui. Nu se mai aud petardele razboiului, nu mai explodeaza tribune si inimi, nu mai stralucesc artificii si priviri deopotriva. Reintoarcerea la vechile obiceiuri, la cerul violet de-acasa si la adevarurile fiecaruia se produce atat de firesc si de logic, incat cineva din afara incaperii, un strain, de exemplu, poate pierde instantaneu contactul cu realitatea. Pentru ca foarte multi dintre noi, veniti de departe, din praful si pulberea tarii, nu credem ca se poate si altfel decat clasic si mizer, Timisoara ar trebui sa ne prezinte oficial scuze. Chiar nu ne asteptam sa pierdem din nou la scor, chiar nu ne gandeam ca vom pierde din nou la Timisoara. Pana la urma, de ce se baga Timisoara intr-un scandal in care nu vrea sa dea cu pumnul ci doar sa arate obrazul? Nu stie regulile luptei? Sau le stie, dar nu le respecta? Desi Timisoara n-a fost vreodata in ring cu Gigi, cu Mitica sau cu Giovani, desi Timisoara are caracter si sentimente, Timisoara, e clar, deranjeaza prin imaculare.
    Ridicata intr-o enclava de devotament ce se dobandeste nativ, Timisoara nu vrea sa epateze prin continut, ci sa se propage prin substanta. Poti sa nu fii din partea ei, dar nu poti s-o ignori, pentru ca nu se face sa-ti distrugi exemplul doar pentru ca nu vei fi niciodata ca el. Ceea ce in Bucuresti, locul de nastere al raului, se traduce prin imposibil este natural la Timisoara. In acelasi minut in care Dan Petrescu, visiniu doar in varful nasului, saruta Rapidul si inelul lui Giovani, vestul devine salbatic si intoarce de la 1-3 un front prea mare si prea indepartat pentru Alba Iulia. De fapt, la Timisoara nu se petrec minuni si nu se urmeaza oracole, nu se vand suflete si nu se cumpara iubiri la colt de strada. La Timisoara e doar viata. Poate nu seamana cu a noastra, a celorlalti, poate nu e nici macar indicata de medic sau de horoscop. Dar cu siguranta e viata pe care, eu unul, mi-as dori-o dupa fiecare moarte. Adica dupa fiecare etapa de campionant in care Timisoara joaca in deplasare, fara Secosan, si nu acasa.

    Andrei Balan, Prosport 14.03.2004
    ugtm

  2. #2
    manager alt.core's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara - Banat
    Posts
    338
    Reputatie
    1
    Radu Cosasu
    ziarul Sportul dupa finala Cupei Romaniei 1974
    Jiul - Poli Timisoara 4 - 2
    ************************************ ****************Raiul de duminica*********************

    Nu cred ca noi inca am inteles prea bine minunea care a avut loc sub ochii si in auzul nostru duminica dupa-amiaza, la ultimul meci al stagiunii, la ultima scena a piesei noastre tragi-comice. NU AM INTELES prea bine si nici nu aveam cum sa intelegem totul, deodata, in intreaga-i frumusete, fiindca acel fenomen era in afara ordinarului, in afara a ceea ce stim, as spune ca ne depasea intelegerea concentrata in cu totul alte directii - se stiu ele care - acum, la spartul targului (si inca ce targ!). A fost ceva frumos pana la lacrimi - si nu exagerez, dovada ca prietenu-mi doctor, om rece si nesentimental, ca toti doctorii, mi-a spus ca si el a lacrimat. Luni, un corespondent din Brasov, un superior spirit sportiv, Stelian Ionescu, mi-a dat telefon din urbea sa sa-mi comunice sa nu scriu despre nimic altceva decat despre galeria lui "POLI" Timisoara. L-am asigurat ca nici nu am de gand sa scriu despre altceva, ca si eu sunt incredintat ca fotbalul nostru n-a dat nimic mai nobil si mai patetic in ultimii ani, nici nu pot spune de cand...
    SA CANTI UN MECI INTREG cu placere si bucurie - placerea si bucuria jocului - ca niste copii ai soarelui; sa canti la incasarea unor goluri intr-adevar copilaresti, pentru care greu i-ai putea ierta pe ai tai, intr-o finala de CUPA; sa gasesti in plina infrangere idei uimitor de generoase si surazatoare ca acestea "POLI, noi suntem cu tine, zau, si la bine si la rau" - acest "ZAU" fac$nd toate paralele poetice! ; sa vezi cu ochii mari infrangerea caci, vai, "POLI", "echipa mult iubita" ar trebui sa stie fotbalul lui Cruyff pentru a fi *la inaltimea suporterilor ei (si e foarte greu deocamdata sa stii fotbal cat Cruyff); sa vezi pe tabela 1 - 4 si atunci sa explodezi in minutul 80, intr-un asonat dar coplesitor: "POLI noi iti multumim ca-n finala ai ajuns!" - toate acestea tin de-o viziune paradisiaca a vietii de suporter si acea galerie se poate spune ca ne-a adus paradisul pe terenul de fotbal. Si daca toate aceste minuni nu sunt suficiente pentru a ne deschide mintea, mintea celor care stam tot timpul si ne pierdem in tot felul de acuzatii mai mult sau mai putin meschine la adresa adversarilor, in calcule perfide si rele, in blesteme si vorbe grele la adresa celor "ne-au mancat meciul" sau a celor care "n-au vrut sa ne dea meciul..." sau "le-au dat meciul", in ura si gura mare - atunci sa mai respiram adanc si in fata acestei extraordinare "realizari" a timisorenilor: ovationarea adversarului, lipsa oricarei idei injurioase la adresa lui, lipsa oricarei ironii urate si descurajatoare - frumusetea suprema!
    Ca se vor gasi "lucizi" si nerozi care sa sustina ca nu vom csstiga nici campionatul european, nici macar Cupa UEFA cu asemenea "fair play" si acte "gratuite" - cu atat mai trist pentru acela. Eu as vrea sa stiu cu ce ne vom alege noi sufletistii, de pe urma acestei minuni, izbucnita cand nu te asteptai, la capatul unui campionat care mai are nevoie de comisii de ancheta! Chiar sa nu ramana nimic de pe urma acestui eveniment? Tot la "huo!" si "ati mancat bataie" si "la oase!" si la pumni, si la "spanzurati-l pe Valcarescu!" - o sa ramanem ? Macar un "POLI ITI MULTUMIM!" sa murmuram si noi, ca N-OM FI DE PIATRA...
    ugtm

  3. #3
    manager alt.core's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara - Banat
    Posts
    338
    Reputatie
    1
    Timişoara a cāştigat şi duelul galeriilor
    Cānd relatezi un meci de fotbal al Politehnicii AEK Timişoara nu ai cum să-i omiţi pe pătimaşii suporteri ai acestei grupări. Indiferent că este vorba despre un meci oficial sau amical, indiferent dacă favoriţii lor evoluează acasă sau īn deplasare, ei sunt lāngă echipă şi o īncurajează. Din momentul īn care intră pe stadion pānă părăsesc arena. Nu degeaba se spune că la zestrea de puncte deloc săracă a echipei pregătite de Basarab Panduru publicul are o contribuţie īnsemnată.
    Nici la Oradea fanii timişoreni nu s-au dezminţit. Cu toate că se aflau īntr-o evidentă inferioritate numerică, 1.500 faţă de aproximativ 10.000 de bihoreni, bănăţenii au reuşit să domine fondul sonor al Stadionului Municipal. E drept că şi prestaţia favoriţilor le-a dat prilejul să se manifeste, dar nu poţi să omiţi modul īn care au făcut-o. Fără trivialităţi, fără gesturi obscene la adresa adversarilor sau a arbitrilor, dar cu un repertoriu bogat şi o coregrafie deosebită, care i-a făcut invidioşi şi pe cei mai īnflăcăraţi susţinători ai grupării orădene. Dotaţi cu steaguri, fulare, şepci, eşarfe alb-violete, ultraşii timişoreni au făcut spectacol īn tribune, făcāndu-i pe jucătorii orădeni să se simtă de parcă ar fi evoluat īn deplasare şi nu īn faţa propriilor suporteri. La sfārşitul jocului, văzānd dezamăgirea publicului local, galeria timişoreană n-a ezitat să scandeze "Bihoru', Bihoru'!", gest pentru care au fost răsplătiţi cu aplauze. Le meritau cu prisosinţă...

    Horia BUZ


    Sursa: http://www.crisana.ro/stiri/arhiva..../Sport/idtype/2
    ugtm

  4. #4
    manager alt.core's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara - Banat
    Posts
    338
    Reputatie
    1
    .....

    Spirit de Timisoara

    A fost superb in acea seara! Parea linistit, la inceput, totul. Chiar si Comando Viola, “fosnea” usor albvioletul in Curva Sud. Gazonul, ca de obicei verde luminos. Da, chiar arata bine stadionul asta in lumina reflectoarelor! La “oficiala”, la un moment dat apare si primarul de Alba. Ardelean. Mandru. Noi ca banatenii ii strangem mana si ii uram success. Doar suntem fruncea, nu?. Incepe meciul. Cam inghesuit. Si unii si altii. Silvasan pare insa cel mai inghesuit in seara asta. Dar dam GOOOOL!. E deja 1-0 si in mod cert o sa ii batem la pas. Primarul de Alba ne intoarce stragerea de mana. Se simte insa ca spera altceva. Speram si noi sa le mai dam. Dar din pacate pana sa realizam ce se intampla ratam un penalty si e 3-1 pentru ei. Nu se poate!. Si tousi in tribune albvioletul explodeaza. Baietii au toate sansele sa cada psihic. Si publicul stie asta. Si nu ii lasa. Asta imi place la noi. Ca suntem solidari. De-asta are orasul SPIRIT! Si de-asta nu-l au altii…Ma intorc catre primarul de Alba. II zic: “va batem 4-3!”. Zambeste. Aproape ca nu mai cred nici eu ca se poate. “Va batem 4-3” ii tot repet. “Daca la pauza sau in primul sfert din a 2-a facem 3-2, va batem”. El, normal zambeste. E prea multumit si e oricum ocuat sa le faca semne largi cu mana celor din galeria lor.Urmeaza pauza. Se comenteaza. “Daca dadea Silvasan…Nu trebuia sa traga el”. Doar Dobos pare calm. Se vede insa ca nu e multumit. Dar e clar ca ii place publicul. Macar de-ar „juca” la fel publicul si dupa pauza. Chiar au nevoie baietii de inca “unul” pe teren. Ne cam pierdem rabdarea in pauza asta. Sa inceapa odata!Si incepe! Si dupa 5 minute sare totul in aer. La propriu si la figurat! TIIIMIIISOARAAA !TIIIMIIISOARAAA! Fum. Artificii. Si iarasi TIIIMIIISOARAAA! TIIIMIIISOARAAA! Nu se mai vede si nu se mai aude nimic. Se opreste meciul… E 2-3 si suntem in primul sfert…Atunci am STIUT ca ii batem. Intrase PUBLICUL in joc. Nu poti rezista in atmosfera aceea pe teren. Nu poti juca impotriva a 30000 de oameni. Trebuie sa fi prea bun. Si cei din Alba nu sunt. La final e 4-3 pentru noi. Si e doar POLI peste tot. E doar Timisoara. Fara aek. Stie Dobos de ce!. Nu poti sa nu-I respecti pe cei 30000!. Primarului din Alba nu ii vine sa creada! “V-am spus” ii zic. “Da. Timisoara e Timisoara. Publicul ne-a invins.Aveti un public superb. Felicitari!” Ii strang mana. “Spiritul Timisoarei. E secretul nostru. Cu el invingem orice!”. A fost superb in acea seara. Desi parea totul linistit…Cu Bistrita ar spune unii ca a fost altfel. Si eu sunt de acord ca nu e important doar sa participi. Sloganul asta nu e pentru invingatori. Asta fiindca, intotdeauna, invingatorul ia totul. A fost 1-1. Am visat frumos. Si am fost atat de aproape... Doi centimetrii de transversala. Atat a lipsit…Si culmea, desi nu mergem mai departe, am castigat din nou. Se intampla ceva feeric in tribunele astea pe Paltinisan. E “Timisoara” peste tot. Publicul a invins din nou. Hai Poli! Hai Timisoara! Invingatorii stiu de ce!

    Adrian Orza
    ugtm

  5. #5
    manager alt.core's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara - Banat
    Posts
    338
    Reputatie
    1
    Odă Timişoarei

    Meciul de aseară, “derby-ul etapei”, a fost cīştigat net de publicul bănăţean, deja desprins de mult īn lider de opinie īn fotbalul autohton. Dacă suporterii ar putea să se califice īn Liga Campionilor, atunci timişorenii ar fi ridicat pīnă acum de multe ori trofeul deasupra capului. Īn direct şi la oră de vīrf, fanii de pe Bega ne-au livrat fiori pe gratis, transformīnd Vinerea Mare īntr-un moment unic īn fotbalul romānesc. Privindu-i, chiar şi la televizor, nu puteam să ne mai controlăm emoţiile, ne-a fost imposibil să ne cuantificăm chimia sinapselor care ne-a făcut pielea de găină de admiraţie. Cīnd eşti umilit fără drept de recurs, cīnd picioarele ţi se īmpleticesc şi mintea e suspendată īn neant, rămīne să te dopezi cu dragostea dezinteresată a unor anonimi din tribună. Ea te ţine īn acel echilibru, fie el şi precar, care te face să n-o iei razna de tot. Stelei i-a ieşit totul, Poli s-a prăbuşit īn neputinţă, reuşind să-şi salveze palid onoarea spre final. Cei 40.000 de fani violeţi ne-au īnvăţat că fotbalul poate fi frumos şi cīnd propria echipă pierde la scor. Că iubirea faţă de culorile clubului şi respectul pentru oraşul unde-ţi duci viaţa nu le pot şterge nici o ploaie măruntă şi rece, nici forma formidabilă a adversarilor. De ieri, toată lumea fotbalului datorează Timişoarei respectul care īn mod nedrept s-a cam estompat īn ultimii ani. Toţi acei oameni care au plătit bilet merită totul. Pentru că ne-au făcut să fim mīndri că sīntem romāni, aceste rīnduri sīnt pentru ei.

    dorin.chiotea@prosport.ro
    ugtm

  6. #6
    Tha Man TZEFERU's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Canada
    Posts
    1,475
    Reputatie
    1
    Felicitari pentru comportamentul din tribune. Am citit citeva articole despre voi, sinteti meseriasi.

    Meserie'n Gruia!!!

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    526
    Reputatie
    1
    ...singurul lucru de care-ti pare rau , ca suporter , este sa nu poti fi prezent in tribune , atunci cand e un meci la Timisoara , ... daca si echipa ar fi pe masura suporterilor , cu siguranta am juca in Liga Campionilor , ...sa-mi fie iertata indrazneala , cred ca in acest caz , cupa ar sosi acasa la noi ,..cred ca meritam asta ! ...nu avem nevoie de recunoastere din partea unora sau altora de la Capitala ( mai sant si oameni printre mitici , da cam putini ) ...

  8. #8
    manager alt.core's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Timisoara - Banat
    Posts
    338
    Reputatie
    1
    Lecţia bănăţeană sau īnfrīngerea īnfrīngerii
    Occidentul fotbalistic ar trebui să ţină cont de Timişoara. Şi asta datorită oamenilor ce măsoară cu paşii lor trotuarele oraşului. Chiar dacă a trecut ceva vreme de cīnd Steaua i-a administrat lui Poli AEK Timişoara un usturător 8-1, nu mă pot abţine să nu revin la acea seară fantastică, īn care galeria lui Poli a cīştigat adevăratul meci pentru fotbalul romānesc: pariul cu civilizaţia. A fost copleşitor şi stupefiant să vezi un stadion īntreg aplaudīndu-şi echipa care primeşte gol după gol, fără putinţă de a reacţiona. Logica suporterului romān a fost sfidată pīnă la desfiinţare de către galeria bănăţeană, care şi-a susţinut şi iubit echipa īngenuncheată īn noroi, la propriu şi la figurat, fără rezerve şi ezitări, reuşind să transforme o īnfrīngere la scor īntr-o victorie morală.
    Entuziasmat, i-am lăudat pe timişoreni īn discuţiile avute cu mai mulţi prieteni din Bucureşti, suporteri ai celor mai cunoscute cluburi din Capitală: Dinamo, Rapid şi Steaua. Stupefacţie! Cei mai mulţi dintre ei i-au dispreţuit pe bănăţeni, considerīndu-i fie tīmpiţi, fie făţarnici, fie naivi. Ceea ce pe malurile Begăi se numeşte fair-play şi sportivitate, pe cheiul Dīmboviţei era scuipat, fiindcă nu e posibil să-ţi iubeşti echipa care tocmai a fost umilită īn asemenea hal! Dacă e să-i cred pe prietenii mei, şi n-am motive să nu-i cred, atunci jucătorii stelişti, rapidişti sau dinamovişti ar trebui să se teamă, pentru că, dacă ar pierde la un asemenea scor, ar fi omorīţi fără milă. Şi nu era o metaforă ceea ce spuneau amicii mei. Pătimaşi, dar şi cīrcotaşi ca orice sudişti, oamenii aceştia nu puteau admite că trebuie să-ţi iubeşti odrasla chiar şi atunci cīnd face tīmpenii, pretinzīnd cu năduf că nimic nu trebuie iertat şi că orice slăbiciune trebuie ruptă din rădăcină. Şi, ca la o profeţie, cuvintele lor s-au transpus īn viaţă, galeriile mai multor echipe din sud īncăierīndu-se īntre ele sau cu ţăranii din satele pe care le traversau, īn deplasări. Ba chiar şi mentalităţile antrenorilor şi ale diferiţilor acţionari din fotbalul extracarpatic sīnt la fel de viciate, fapt care se vede din veninul declaraţiilor sau din aroganţa īnfruntărilor de idei (mă rog...). Nu este de mirare că īn fotbalul romānesc totul s-a prăbuşit īntr-o cloacă, atīta vreme cīt din birourile manageriale şi pīnă īn vestiare şi tribune domneşte acelaşi spirit mărunt, agresiv şi semidoct, care transformă sportul īntr-o răbufnire de orgolii stupide.
    Totuşi, pentru corectitudine, trebuie să spun că alţi trei amici, tot bucureşteni, au declarat cu sinceră admiraţie, dar şi cu părere de rău, că stadionul din Timişoara, īn acea seară, nu a fost īn Romānia, ci undeva chiar deasupra Occidentului, īntr-o lume a sportivităţii absolute. Nu vreau să pedalez pe această temă fiindcă, ardelean fiind, risc să fiu acuzat de cine ştie ce formă de separatism. Dincolo de sentimentalisme īnsă, lecţia bănăţeană a demonstrat că fair-play-ul n-a murit şi nu este doar o iluzie. Īn Romānia īnsă, el rămīne, deocamdată, mai degrabă doar o īntīmplare fericită.

    Cristian Tabara
    ugtm

  9. #9
    junior
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    timisoara
    Posts
    81
    Reputatie
    1
    Numai cand citesti ti se ridica parul.
    Eu stiu , pt ca sunt prezent la fiecare meci si stiu ce inseamna CVUCS, si parca simt in coltul ochiului o lacrima razleata , care se duce la adresa echipei , care nu se ridica nici la degetul mic al publicului.
    Dar noi sa fim sanatosi , si la bine si la rau , si sa ne iubim echipa neconditionat.
    Last edited by cioAbA; 13th July 2004 at 16:43.
    [COLOR=Purple]Without conflict you'll never have progress.[/COLOR]

  10. #10
    sport legend trotica's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Grobari, Excelentă pagina!!! Felicitări pentru ideea de a o crea!
    Panduru, always on my heart!

  11. #11
    sport legend trotica's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    503
    Reputatie
    1
    Dacă aţi văzut filmul Nixon, cu Anthony Hopkins, era acolo o fază memorabilă: īn miez de noapte Nixon discută la un pahar cu servitorul lui, un cubanez:

    .Nixon - V-am abandonat pe voi, cubanezii...
    .Servitorul - Nu, domnule, nu dvs. Domnul (JF)Kennedy ne-a abandonat.
    .Nixon - Ai plāns cānd a murit?
    .Servitorul - Da, domnule.
    .Nixon - De ce?
    .Servitorul - Nu ştiu cum să mă explic... M-a făcut... m-a făcut să văd stelele...
    .Nixon - Eu n-am să reuşesc să fac asta niciodată.

    Aţi bănuit, probabil, unde bat - Panduru. Nu-mi aduc aminte să fi văzut vreodată o simbioză mai frumoasă şi de efect ca īntre publicul nostru şi Panduru. Impresia mea a fost că Panduru era reprezentantul nostru pe teren. El īşi dorea victoria şi performanţa la fel ca şi noi. Era tānăr şi rebel ca şi noi. Era aparte printre ceilalţi antrenori la fel cum şi noi suntem aparte printre celelalte galerii din ţară. Era conştient de slăbiciunile echipei la fel ca şi noi. Nu pot spune că, suporter fiind, am crezut că Poli va ajunge cu lotul pe care īl are să joace pentru titlu sau pentru UEFA, dar Panduru m-a făcut să sper şi să cred că este posibil - aşa cum spunea cubanezul din film, m-a făcut să văd stelele...
    Panduru, always on my heart!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •