Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 76

Thread: Fie Vreme Buna, Fie Vreme Rea, Caini Pana La Moarte Si Dincolo De Ea…

  1. #1
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0

    Fie Vreme Buna, Fie Vreme Rea, Caini Pana La Moarte Si Dincolo De Ea…

    Suporterii celorlalte echipe au avut initiativa laudabila de a strange randurile pe Forum si si-au deschis un thread de prezentare.
    M-am gandit ca e bine sa facem si noi acelasi lucru si am deschis acest topic. Propun sa ne prezentam in urmatoarea forma:
    Prenume
    Varsta
    Localitate/tara
    Ocupatie
    Cum ati inceput sa simpatizati cu Dinamo?

    Ii rog pe suporterii celorlalte echipe sa nu posteze aici, exista multe alte threaduri unde putem discuta subiecte comune. Va multumesc anticipat.



    O sa incep eu:

    Prenume: Bogdan
    Varsta: 35
    Localitate/tara: Bucuresti/Romania
    Ocupatie: Inginer electrotehnica/cercetare

    Cum ati inceput sa simpatizati cu Dinamo?

    De pe la vreo 5 ani am mers impreuna cu bunicul meu (un om admirabil, oltean dealtfel Dumnezeu sa-l ierte…) la meciurile de fotbal ale echipelor bucurestene, dar in special ale lui Dinamo, stadionul fiind mai aproape de casa si avand in plus avantajul parcului deosebit de frumos in care este situat clubul. Pe la 6 ani am inceput aici cursurile de inot, iar pe la 12 ani handbal la copii.
    Intre timp insa am devenit dinamovist cu sufletul, cucerit definitiv de ardoarea cu care luptau jucatorii nostri pe teren si de valorile care se aflau in lot si iti incantau privirea de fiecare data. Si asta nu numai la fotbal ci in mai toate sporturile. Nu mai insir toate amintirile personale legate de Dinamo ce s-au adunat de-a lungul timpului pentru ca ar insemna sa scriu zeci de pagini si multe dintre ele le-am mai postat pe forum si cu alte ocazii. O sa spun doar ca am trait si bucurii si tristeti alaturi de Dinamo si reprezinta o parte din mine pe care o indragesc si nu as putea sa ma despart de ea vreodata... “Prima iubire si ultima” , caine pan’ la moarte si dincolo de ea…

    In plus combinatia de culori rosu-alb mi se pare cea mai frumoasa posibila din punct de vedere cromatic .

    Hai Dinamo!
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #2
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Prenume: Leonard
    Varsta: 42
    Localitate/tara: Romania
    Ocupatie: ofiter de relatii publice la Academia Navala "Mircea cel Batran"
    Cum ati inceput sa simpatizati cu Dinamo?

    Era prin 68-69, cand am vazut un meci, finala Cupei Romaniei, Steaua - Dinamo - 3-2.
    Din acel moment am fost atras de dinamovisti. Nu stiu, poate la acea varsta numele echipei mi s-a parut mai altfel, poate ca prezenta mai multor jucatori de la Dinamo in echipa de la Guadalajara, poate o atitudine "anti", traind intr-un mediu puternic stelist.
    Cert este ca m-am bucurat (uneori chiar de aproape) de rezultatele lor (si nu numai la fotbal), alteori am suferit, sperand in vremuri mai bune. Pot sa afirm ca acum, prin joc si daruire Dinamo este o echipa frumoasa, in adevaratul sens al cuvantului. Pentru aceasta preocupare pentru joc si poarta adversa, jos palaria, Andone si baietilor! Sper ca rezultatele bune si pozitia din clasament sa nu conduca la o exacerbarea instinctului de conservare, din dorinta de a pastra pozitia cu orice pret.

  3. #3
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Prenume:Nicu
    Varsta:23
    Localitateiatra-Neamt/Iasi
    Ocupatie:student

    Cand eram mic ce intelegeam din fotbal erau doar meciurile dintre Steaua si Dinamo si cum tot timpul auzeam in stanga si in dreapta Steaua,Steaua si Steaua m-am hotarat sa tin cu Dinamo!

    Iar atasamentul mi-a fost intarit acum datorita primului meci pe vazut pe viu in Stefan cel Mare!Si ce meci!Ce galerie!

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Bucuros de conostintza, credeam ca voi ramane singur pe aici. Desi sunt multi dinamovisti pe acest forum, cred ca se sfiesc sa se dea in vileag. Deocamdata suntem trei, pozitionati strategic pe cuprinsul tarii: Bucuresti, Constanta, Iasi. Daca mai apare si cineva din Ardeal avem acoperire nationala buna, sper sa mai apara si ceva "stranieri" ca sa avem acoperire la nivel global
    Chiar, sunteti multi simpatizanti Dinamo prin zonele voastre?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    junior rew's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    123
    Reputatie
    1
    Virsta: 31
    Localitate: Hunedoara/Bucuresti
    Ocupatie: inginer

    M-am nascut corvinist, ca mai toti hunedorenii. Am inceput sa simpatizez Dinamo de cind a venit Lucescu si ne-a facut echipa la Hunedoara. "Ciine" sint de cind hunedorenii au inceput sa se mute la Dinamo, adica de prin '83. Acum sint fericit ca tocmai Andone e antrenorul care ne-a redat bucuria fotbalului-spectacol. Pe linga componenta echipei din anii 80, m-a cucerit foarte repede jocul practicat de Dinamo. Mi-a placut preocuparea pentru fotbal, uneori in defavoarea rezultatului.
    Utilizator are mare dreptate cind zice ca alb-rosu este cea mai frumoasa combinatie de culori.

  6. #6
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Prenume: Valentin
    Varsta: 33
    Localitate/tara: Tulcea/Bucuresti/Romania
    Ocupatie: Analist programator

    Eu am o familie numeroasa. Toti membrii sunt dinamovisti. E o traditie. Tata (Dumnezeu sa-l ierte) ne-a insuflat dragostea pt. Dinamo. Am 2 nepoti in clasa a II-a. Si ei sunt dinamovisti. Trebuie sa recunosc ca primul cuvant pe care l-am rostit nu a fost nici mama nici tata ci DINAMO !

    Oooo ! Sopra tutti siamo nooooi !
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  7. #7
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    hai ca au venit si stranieri:

    Ionut ma cheama
    19 ani am
    Nascut in Bucuresti, trait prin mai multe tari(nu le enumar), acum stabilit(sper) la Viena
    ocupatie student la economie.

    Tin cu Dinamo de dinainte de 90, asta stiu sigur, exact nu pot sa spun. Cred ca aveam vreo 5 ani cand am descoperit fotbalul si pe Dinamo in special. Motivul pentru care am inceput sa tin cu Dinamo este idolul din copilarie ca jucator: Florin Raducioiu. Asta stiu sigur. Dupa ce in 90 am plecat din tara mam intors in 94 si am vazut mondialul acasa, mondial unde Raducioiu impreuna cu Hagi si Dumitrescu a facut minuni. Desi in perioada 94-2000 Dinamo nu mai era echipa aceea minunata care juca semifinale de cupe europene am continuat sa tin cu aceasta echipa chiar daca puteam trece lejer la Steaua deoarece ei erau pe val. Insa in nici o secunda nu m-am gandit la aceasta posibilitate si am continuat sa tin cu Dinamo pana cand au venit si rezultatele mult sperate de noi. Acum sa speram ca luam campionatrul si avem un parcurs cat mai lung in cupele europene. Hai Dinamo

  8. #8
    junior rew's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    123
    Reputatie
    1
    Trebuie sa adaug ca si faptul ca avem cea mai tare galerie m-a transformat in "ciine pina la moarte". Mi-a placut sa vad meciurile din mijlocul celor mai fanatici suporteri. Poate va amintiti vremurile inca dinaintea aparitiei oficiale a Novei Guardia, cu stilul italian si strigaturi gen "bianco-rossi ole", cind striga sau injura un stadion intreg. Era fantastic!

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Greu, dar ne strangem de peste tot
    Cine vine la Forum meeting 5? La ultimele intalniri n-am avut nici un reprezentant, ar fi cazul sa echilibram situatia
    Sau sambata pe National? Daca e cineva amator, ne conversam pe pm si stabilim sa ne vedem LIVE

    Mai ales ca suntem de "varsta aII-a" (mi-a zis chestia asta o pushtoaica de 21 de ani, aproape mi s-a facut rau...adica pe la 50 de ani pregatesc ultimul rand de haine bune si strang bani de coshnitza?) cam totzi ce ne-am prezentat aici pana acum cu exceptzia lui Ieppy, care e oricum departe.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Paste fericit tuturor, armonie si fericire, sa ne reintalnim mai buni peste o saptamana.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #11
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Paste Fericit tuturor!
    Last edited by ieppy; 8th April 2004 at 11:50.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  12. 9th April 2004, 23:46

  13. #12
    I see you RstInPc's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,149
    Reputatie
    1
    Hop si eu:
    Prenume: Gabriel
    Varsta: 29
    Localitate/tara: Bucuresti/Romania
    Ocupatie: Inginer electro-energetician

    De cand tin cu Dinamo ? Practic de cand ma stiu. Tata este si el dinamovist infocat. Nu lipsea de la meciurile de pe vremea lui Lucescu, Dinu samd. Eu am facut "lipirea" de Dinamo pe vremea echipei din 80. Am plans de fericire la meciul cu Hamburg si de necaz la cel cu Liverpool. Ma apucau frisoanele inaintea meciurilor din fazele finale ale cupelor europene ale generatiei 88 - 90. In 90 aveam o echipa de vis (Andone, Rednic, Klein (dumnezeu sa-l odihneasca), Lupu, Lupescu, Sabau, Mateut, Raducioiu si altii). Dupa ce aceasta echipa a fost vanduta, in ciuda opozitiei lui Lucescu, am incetat sa mai traiesc intens meciurile lui Dinamo. Ma interesam doar asa, informativ. Dar de cand a veni Dinu (jucam in editia 1999-2000, in tur, cel mai frumos fotbal) si mai recent Andone am inceput sa traiesc intens iar toate meciurile lui Dinamo. Din pacate nu pot sa mai merg pe stadion (motivul: serviciul si cel mai important, un bebel de cateva luni (sper un viitor dinamovist) care nu-mi lasa timp de nimic) dar nu-mi scapa nimic de la TV sau de pe net.

    PS: ironia stiti care este ? Sotia e stelista infocata si locuiesc in Ghencea, la 200 m de stadion.
    [COLOR=Red]Am zis si eu, n-am dat cu paru' ...[/COLOR]

  14. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Gabi, sotzia se poate converti in timp iar locuintza se mai schimba . Eu de ex. am locuintza foarte aproape de Giulesti dar sufletul e in “Stefan cel Mare” . Sotzia am convertit-o deja iar fi-mea e port-bonheur-ul la toate meciurile lui Dinamo. De cate ori se uita la meci castigam , cand ma duc pe stadion las consemn acasa sa o lase sa se uite macar 5 minute…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #14
    junior
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Salutare la toata lumea!

    Acesta este primul meu post forumul onlinesport si m-am gandit sa il fac la rubrica destinata formatiei mele favorite

    Prenume: Valentin
    Varsta: 27
    Localitate/tara: Bucuresti
    Ocupatie: Analist programator

    Cand aveam 5 ani si abia incepeam sa descopar placerile jocului cu mingea, mi-a picat in mana o foaie adusa de vant (efectiv mi-a picat in mana, daca m-ar fi vazut mama cu mizerii in mana as fi avut de suferit ). Era prima pagina din ziarul Sportul, dar eu nu stiam asta atunci, pentru ca nu stiam sa citesc decat literele mari. Intamplator, pe prima pagina era trecut clasamentul la zi, iar pe atunci liderul Diviziei A era trecut cu majuscule, iar restul echipelor cu litere mici. Asa am citit eu pentru prima data... DINAMO. Bineinteles ca mi-a placut mult cum suna si am retinut acest cuvant. Cu timpul, am aflat despre ce este vorba si am inceput sa apreciez echipa de fotbal Dinamo pentru partile ei bune, pentru jocul practicat si pentru spiritul echipei. Pentru ca nu uit niciodata ca aici e vorba de fotbal si pentru ca fotbalul este un joc unde conteaza sa te distrezi si sa comunici cu cei din jur, am ales sa fiu suporter al acestei echipei indiferent de cat de negre sunt vremurile pentru ea (vezi blaturi, vanzari, conducere, comunism, ghete de aur, abuzuri etc etc).
    Ceea ce conteaza pt mine este ca Dinamo joaca fotbal si ca mie imi place ideea de fotbal promovata de Dinamo. Atat si nimic mai mult. Restul, tine prea putin de fotbalul in sine. Nu uitati, oameni buni, in viata trebuie sa vedem ce este mai bun si mai frumos, pentru ca altfel nu merita sa zici ca ai o viata. Hai Dinamo!
    "Talk sense to a fool and he calls you foolish."
    Euripides, Bacantele

  16. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Bine ai venit Gophren . Frumoasa povestea ta, te intrebi uneori cat este intamplare si cat altceva in astfel de cazuri . Gandim la fel , in viata trebuie sa retii frumosul in toate formele sale, altfel risti sa devii dominat de ura si rautate.
    Hai Dinamo!
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #16
    junior
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Mersi pentru primire, Utilizator. Si fie ca, indiferent de cine castiga la fotbal, noi toti sa traim mai bine si sa ne bucuram impreuna ca traim
    "Talk sense to a fool and he calls you foolish."
    Euripides, Bacantele

  18. #17
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    vad ca ainceput sa se mai miste si dinamovistii. Asta e bine. Welcome RstInPc si gophren. Sper sa va vad cat mai activi atat aici cat si pe intern.

  19. #18
    junior
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Merci ieppy si congrats pt postul tau cu nr 2000. Sper sa ajung si eu cat de curand acolo
    "Talk sense to a fool and he calls you foolish."
    Euripides, Bacantele

  20. #19
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    se pare ca ai ganduri mari. Asta e bine. Cum spuneam, poti sa iti intri in paine deja sa intri pe intern sa postezi la threadurile despre Dinamo. Daca ai intrebari sau nelamuriri despre ceva poti sa ma contactezi pe PM si iti raspund cu cea mai mare placere.

    Sper ca ai citit regulamentul deja.

  21. #20
    I see you RstInPc's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,149
    Reputatie
    1
    Merci pentru primite ieppy si Utilizator .
    Cat despre convertirea sotiei...cam greu. Cand spun stelista infocata, stiu ce spun. Face anumite chestii prin casa intr-o aparenta nepasare, iar cand da Steaua vre-un gol o si vezi cum sare.

    PS: Utilizator, am reusit sa citesc PM-ul. Banuiam in proportie de 90% ca tu esti cel de pe Dinamo-Online. Salutari!
    [COLOR=Red]Am zis si eu, n-am dat cu paru' ...[/COLOR]

  22. #21
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    RstInPc: Salut, salut , e bine sa ne cunoastem, sa strangem randurile
    Poate ca e bine sa ai sotie ce simpatizeaza cu alta echipa, te mobilizezi mai bine la meciurile noastre daca pleci deja montat de acasa Sa o atentionezi insa sa-ti faca intotdeauna cadouri in alb-rosu ca sa nu ai surprize
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •