Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 143

Thread: De prin presa noastra adunate

  1. #1
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1

    De prin presa noastra adunate

    Sa adunam aici ce scrie mass-media din Romania despre patinaj, mai mult mai putin ... mai bine decat nimic

    Patinaj artistic: Mao Asada, noua campioană mondială
    Vineri 21 martie 2008, 10:45

    Japoneza Mao Asada este noua medaliată cu aur a Campionatului Mondial de Patinaj Artistic, ce are loc în această săptămână la Goteburg, Suedia. Japoneza, a doua după italianca Carolina Kostner în prima probă, a depășit-o pe aceasta în programul liber, câștigând aurul, în ciuda unei căzături în timp ce încerca să efetueze un triplu axel.

    Pentru Asada, este prima medalie de aur la Mondiale, anul trecut fiind vice-campioana lumii. Doar 88 de sutimi au despărțit-o pe aceasta de Carolina Kostner, deținătoarea argintului, care în programul liber a avut două greșeli ce au costat-o aurul.

    Pe locul trei s-a clasat sud-coreeana Yu-Na Kim, protagonista celui mai bun spectacol din programul liber, care a ridicat-o de pe locul 5.

    Românca Roxana Luca a terminat programul liber pe locul 39.

    Campionatul Mondial de Patinaj Artistic continuă, astăzi fiind programate proba liberă la băieți, programul liber la dans, iar mâine ultima probă, programul liber la băieți.

    Sursa: Eurosport
    Foto: Mediafax

    http://www.realitatea.net/161277_Pat...-sporturi.html
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  2. 21st March 2008, 12:08

    Reason
    dublura

  3. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    http://www.realitatea.net/161906_Pat...-sporturi.html

    Patinaj artistic: Isabelle Delobel și Olivier Schoenfelder, campioni mondiali la dans
    Sâmbătă 22 martie 2008, 12:45
    http://www.realitatea.net/media/poza...6182777_00.jpg
    Isabelle Delobel și Olivier Schoenfelder sunt medaliații cu aur la Campionatul Mondial de Patinaj Artistic, proba de dans, din Goteburg, Suedia. Aflați pe primul loc încă de la primele două probe, francezii au reușit aseară să își mențină poziția printr-un program perfect, fără greșeală, obținând 212.94 puncte.

    Tânărul cuplu canadian Tessa Virtue și Scott Moir (208.80 puncte), a obținut medalia de argint, iar pe cel de-al treilea loc se află rușii Jana Khokhlova și Sergei Novitski, cu 203.26 puncte.

    În această după-amiază, va avea loc ultima probă a Campionatului Mondial de Patinaj artistic, proba liberă masculină, începând cu orele 14

    Foto: ANSA
    Sursă: Eurosport
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #3
    fs kicks ass rocs_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2,302
    Reputatie
    1
    era frumos sa dea si la tv stirea asta. k asa , doar pe site...

  5. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Patinaj artistic: Canadianul Jeffrey Buttle a câștigat medalia de aur la proba individual masculin
    Sâmbătă 22 martie 2008, 20:45
    http://www.realitatea.net/media/poza...6205169_00.jpg
    Francezilor Isabelle Delobel și Olivier Schoenfelder, care au fost medaliați cu aur la proba de dans în cadrul Campionatul Mondial de Patinaj Artistic, li s-a alăturat și canadianul Jeffrey Buttle, care a cucerit aurul la proba individual masculin.

    Francezul Brian Joubert a terminat al doilea, iar americanul Johnny Weir a fost nevoit să se mulțumească cu locul trei.

    Sursa: Canada.com
    foto: viewimages.com
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #5
    Listening Anisia's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,660
    Reputatie
    1
    Am vazut ca nu prea sunt sanse sa dea si la tv. Eu cel putin n-am vazut nicaieri, poate la tvr.

  7. #6
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Au dat imagini la stirile sportive de fiecare data pe TVR
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  8. #7
    Listening Anisia's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,660
    Reputatie
    1
    Bravo lor! M-am saturat de fotbal, fotbal si iar fotbal.

  9. #8
    fs kicks ass rocs_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2,302
    Reputatie
    1
    http://www.protvmagazin.ro/articole/...Miki-Ando.html
    un articol despre miki ando si cate putin despre brian joubert intr-un articol diiiiin...va vine sa credeti sau nu....PRO TV Magazin!!!
    ma bucur k au scris si ei despre patinaj, in conditiile in care la europene s-a scris si in tv mania

  10. #9
    Listening Anisia's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,660
    Reputatie
    1
    Foarte bine c-au scris. Oare cum s-au hotarat? Stiti cum se spune: incet, dar sigur Am vazut ca si cei de la Compact au scris despre CM.

  11. #10
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Last edited by Iulya; 21st January 2009 at 23:46.
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  12. #11
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    gata, citit
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #12
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  14. #13
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Un orizont de (prea multa) asteptare


    Cat de departe se afla exponentii patinajului nostru artistic de elita continentala? Raspunsul l-am primit dupa recent incheiatele campionate continentale gazduite de capitala Finlandei... Acolo, la Helsinki, unde a stralucit – pentru a treia oara – un sportiv din Franta, Brian Joubert. Iar reprezentantii tarii noastre au fost din nou o deceptie. In parte motivata, cum voi demonstra. Dar mai intai sa spunem cate ceva despre acest sportiv de referinta, care este francezul Brian Joubert. Initial de doua ori campion european, Joubert a promis sa se repete,
    sa-si mai adauge un titlu continental. “Incalzirea” si-a facut-o inca din noiembrie, cu prilejul Cupei Rusiei, chiar daca a avut de infruntat o pleiada de patinatori de “artistica”. Urma sa-si reconfirme valoarea si in ultima luna a anului precedent, in finala Cupei Mondiale. Dar Joubert a lipsit de la acest important examen sportiv. A acuzat niste dureri de spate care nu i-au ingaduit sa participe nici macar la antrenamentele pregatitoare pentru europene. Oare s-a aflat, intr-adevar, intr-o asemenea stare precara de sanatate? O intrebare pe care si-au pus-o multi dintre potentialii sai rivali. Sau a fost doar o problema de strategie? Oricum, multi s-ar fi bucurat daca Joubert ar fi lipsit si de la Helsinki. Un pretendent mai putin la podium si chiar la titlu. Insa in capitala Finlandei, Joubert parca a renascut. A fost chiar mai stralucitor decat in Cupa Rusiei. E adevarat, a existat o noua strategie pe care a prezentat-o patinatorul francez. Incepand cu un program nou, suta la suta. Astfel incat evolutia sa i-a lasat cu gura cascata nu numai pe adversari ci si pe oficiali, membrii juriului fiind chiar impresionati de programul prezentat de patinatorul francez. E adevarat ca Joubert a contat mult in primul rand pe acuratetea “artisticii” sale, demonstrata de altfel din plin la toate evolutiile precedente. In plus, acum, la europene, sportivul din Hexagon a uluit pur si simplu prin sariturile sale – un cvadruplu toe loop, triplu axel si dublu axel combinat. Un program liber cu o cu totul alta coregrafie si un alt fond muzical. Si chiar daca la una din sarituri a ratat aterizarea – la triplu lutz – Joubert a ramas in fata datorita punctajului realizat dupa programul scurt. Asa incat Brian Joubert si-a implinit visul de a mai cuceri un titlu continental, dupa cele din 2004 si 2007, devansandu-i astfel pe Samuel Contesti, care a concurat pentru Italia desi este de origine franceza, dar si pe belgianul Kevin Van der Perren. In schimb, frumoasa surpriza avea sa fie reprezentanta tarii gazda, Laura Lepisto, noua campioana europeana, dupa o confruntare destul de stransa cu italianca Carolina Kestern si... compatrioata sa, Susanna Poyki, aspiranta, de asemenea, la titlu. Revenind la reprezentantii tarii noastre, se poate spune ca acestia au constituit mai mult o prezenta simbolica. Dar fara a fi o surpriza... In competitiile masculine, Zoltan Kelemen. In cea feminina, Roxana Luca. Kelemen avea sa acumuleze mai putin de jumatate din punctajul realizat de Joubert, ocupand in final pozitia a 34-a. Roxana Luca se afla pe locul 27 dupa programul scurt, ramanand in afara concurentelor cu pretentii la mentinerea in elita. Evident, rezultate modeste. Totusi explicabile, daca ne gandim la “conditiile speciale” de care dispun patinatorii romani dornici sa iasa din anonimat. Am in vedere saracia infrastructurii, cu doar trei patinoare cat de cat competitive si mai ales accesibile. Nu e deci de mirare baza redusa de selectie si nici faptul ca la nationale s-au prezentat doar doi patinatori. Deocamdata, iubitorii de patinaj artistic au doar satisfactia de a-l fi avut pe Cornel Gheorghe, cel mai reprezentativ patinator roman – locul 9 la CM de la Praga in 1993, si de asemenea pe Beatrice Hustiu, a treia in clasamentul general al varstei la J. O. de la Grenoble din 1968. Ulterior, multipla campioana nationala Beatrice Hustiu avea sa se stabileasca in Austria, nutrind si acum regretul de a nu-si mai fi putut continua cariera ca antrenoare in Romania. Au alungat-o pur si simplu “conditiile speciale” de care am amintit. Nu ne mai ramane decat sa “ne laudam” cu mizeria in care ne afundam zi de zi. Si din pacate, nici sportul nu face exceptie... (T. BRADAUTEANU)
    http://www.cronicaromana.ro/index.ph...1818&art=93067
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  15. #14

  16. #15
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    parerea mea e ca scuzele astea sunt exact asta - scuze. ar putea sa faca o arena cum aveau aia la goteborg. era si patinoar daca se vroia, se tineau si concerte acolo si putea fi folosit si pt alte sporturi , nu neaparat cu patine. cine ii pune sa-l faca exlusiv pt patinaj si hochei?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #16
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    de acord cu tine irina.
    pentru inceput trebuiau sa se gandeasca sa faca niste patinoare doar pentru antrenamente si in functie de rezultate si o arena mai mare.
    din pacate se investeste doar in fotbal cu toate ca nu avem rezultate foarte bune.

  18. #17
    melancholy iris_for_daria's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    over the rainbow
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    http://www.jurnalul.ro/articole/1454...-milioane-euro
    Sunt sigura oricum ca stiti despre aceasta poveste, si poate e un fel off-topic, asa ca o sa incerc sa explic de ce l-am facut totusi. Pentru ca articolul din Jurnal a venit exact la o zi dupa ce am citit aritcolul postat de andreeas. Si mi se pare...nu am cuvinte...Nu sunt 45 de mil pentru un patinuar, dar sunt 70 mil pentru un stadion si vorbim aici de euro...macar daca ar fi centru sportiv, ori ceva de genul.

  19. #18
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    oribil!
    in fotbal nu am avut rezultate, nu am castigat nimic niciodata, in schimb gimnastica romaneasca este renumita pe plan international datorita rezultatelor. cred ca ar trebui sa se gandeasca guvernantii in primul rand sa organizeze un Campionat European, sa construiasca o sala pentru asa ceva.
    banii trebuie investiti acolo unde avem rezultate, iar in fotbal nu imi aduc aminte ca sa fi castigat vreun campionat mondial sau european.
    Last edited by andreeas; 3rd March 2009 at 16:05.

  20. #19
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    parerea mea e ca n-o sa faca nici stadionul asta. dar in caz ca fac asta sa le fie rusine !!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #20
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    "Vor fi ÎncoronaȚi noii regi ai patinajului artistic "
    http://www.ziarulunirea.ro/art.php?cat=21&pg_id=24573
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  22. #21
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    frumos din partea lor , chiar daca eu de ziarul unirea nu am auzit pana acum.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •