Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 127 to 143 of 143

Thread: De prin presa noastra adunate

  1. #127
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IleK View Post
    Ahh, scuze de dublu post (mi-am facut un obicei prost din asta) dar voiam sa te intreb Flori ce mai stii de Sochi? Cam cat sunt biletele, cazarea, nu de alta dar pe al meu sot l-a lovit nostalgia, ca el vrea sa mergem la Sochi ca sa-i vada si el pentru ultima data live pe cei cu care "a crescut" adica cu care l-am batut eu la cap de cand ne-am cunoscut. Si ia uite ce succes am avut ca nici eu nu ma gandeam ca am putea merge. Si aproape ca m-a apucat plansul cand mi-am dat seama ce dreptate are, ca dupa Olimpiada ramanem cu "copiii" pe care i-am cunoscut ieri, alaltaieri si cei cu care am imparitit bucuriile si supararile in ultimii 5, 7, chiar 10 ani ne vor parasi. dar nu vreau sa imi fac prea mari sperante, cred ca dupa ce voi afla costurile o sa ma resemnez.
    Costurile sunt... hmmm, cum sa spun? Uriase? Da, uriase, asta e cuvantul. Am de editat acum un text despre Pacepa pentru Historia Special, dar doua vorbe pot sa zic (si promit ca revin; ca sunt toba de info privind Soci).

    Asadar, la programul scurt al baietilor (sa presupunem ca asta ne intereseaza, nu? , un bilet pe site-ul oficial costa de la 50 de euro (categoria D) la 445 de euro (categoria A). Ma rog, in ruble; dar ati inteles ideea - am facut transformarea. (Si pe site-ul oficial deocamdata nu mai sunt deocamdata bilete). Dar nu asta e ideea: ca oricum de acolo nu cumpara decat rusii.

    Pentru restul lumii, Romania included, biletele se cumpara prin "agenti autorizati de revanzare" (ATR) - care mai adauga sume monstruoase la ceea ce era deja monstruos. Noi, in principiu, ar trebui sa cumparam de la un ATR din California; dar ei inca n-au pus in vanzare si nu stiu cat isi adauga peste pretul standard de la rusi. Initiasem o legatura cu ei, dar am abandonat pentru moment. (ca era si o taxa de rezervare loc acolo si n-am inteles ce e cu ea...)

    Dar, gratie faptului ca suntem in UE, putem cumpara de la orice ATR care vinde intr-o tara UE. Cosport, de pilda, care e un ATR super cunoscut in lumea olimpiadelor, a avut deja o sesiune de vanzari live pe 11 februarie. In intervalul 11-14, de fapt. Si a avut un numar de bilete pentru fiecare zona: in Canada si SUA se terminasera imediat cele de patinaj; ca nu puteai sa iei decat din zona ta. Pentru UE inca mai erau bilete cand au inchis ei sesiunea (o sa o redeschida).
    Dar erau groaznic de scumpe; groaznic; si am facut sapte mii de socoteli si nu m-am putut hotari sa cumpar nimic. Pentru ca, uite, un bilet la acelasi program scurt baieti incepea de la 98 de euro (D) la 572 euro (A). Iar finala baietilor ajungea, la categoria A, la 627 de euro. Adica si-au pus in plus, la biletele cele mai scumpe de la rusi, inca 132 de euro. Iti spun cu exactitate, ca am facut toate socotelile.
    Deci, ingrozitor; cum am zis (nu ca Londra ar fi fost mai ieftina; gimnastica era super scumpa, din cate imi amintesc).
    Eu am facut - cum ziceam - sapte milioane de socoteli, luand in calcul numai categorii C si D; care nu-s prea roz; sunt in partea de sus a salii, daca va amintiti Finala de Grand-Prix de la Soci. Va atasez si schema patinoarului. Dar am lasat-o balta, ca nu era asa mare bataie pe patinaj - am zis ca ma hotaras data viitoare. Partea buna la ei era ca nu era obligatoriu sa ti le trimita acasa (si sa platesti in plus); aveau un birou in Soci si le ridicai cand te duceai. (dar aici e multd e discutat: trebuie sa aplici si la un pasaport de spectator, sa trimiti poza si info, sa-ti faca verificari - rusii - si sa stai si cu ala de gat pe tot parcursul olimpiadei. De aceea nici nu poti sa iei bilet decat in nume propriu si maximum pentru cunoscuti; dar tu, cel care cumperi, esti obligat sa te duci sa le ridici. Mare discutie si cu asta. Si, da, trebuie musai VISA, ca asta e cardul oficial).

    De curand, am vazut ca bilete se pot cumpara si de la ATR-ul pentru germani: Dertour. Si ca acolo improspateaza frecvent biletele pentru patinaj. Desi sunt mai ieftine decat pe Cosport, biletele astea sunt aiurea pentru ca iti mai iau multe taxe pentru trimis la destinatie.

    Eu sunt in faza in care ma gandesc ce si cum. Incerc sa cantaresc toate optiunile si incerc sa inteleg cam cat ar costa toata afacerea. Pentru ca biletele sunt una (eu si prietena mea luasem in calcul sa luam bilete, in partea cea mai sus a salii, la baieti, fete si dans; sa eliminam perechile si proba pe echipe; dar deocamdata n-am vazut la nimeni sa puna in vanzare categoria D...), dar mai sunt si altele: transport, cazare (cazarea o sa ucida; deocamdata cica n-au dreptul sa vanda nimic; de-abia din iune) si viza. Deci ar fi destul de scump; to say the least.

    Revin; daca mai are cineva curiozitati. Ma intorc la Pacepa .

    (Si, Ile, multumim tare pentru laudele prvind Historia; tare-tare
    Attached Images Attached Images

  2. #128
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IleK View Post
    Eu cred ca in viitorul nu foarte indepartat va exista o revista exclusiv pentru patinaj. Asa cred. Si Flori sigur o sa aiba o "vina" pentru asta. Cred ca cei de la Historia or sa zica hai sa-i dam fetei asteia ceva de facut (cum ar fi o revista speciala de patinaj cu multa istorie in ea) ca altfel treptat, treptat, o sa ajungem sa nu mai avem loc pentru razboiae si revolutii din cauza lui Plushenko si Takahashi.
    Ce mi-a mai placut bucatica asta ) Exact, nu mai e loc de nimic in Historia .

    Planul unei reviste de patinaj exista; dar nu e realizabil. Pe print, cel putin. N-o sa-mi sustina nimeni acest moft costisitor. Desi ar fi incredibil de placut sa scriu exact ce-mi place. (cu mare invidie m-am uitat, in patinoarul de la Nisa, la jurnalistii de patinaj, care erau raspanditi prin sala; scriau cu constiinciozitate pe foi ce facea lumea la repetitii: Lutz, Toe Loop, Axel... Mda; si la un moment dat in grupul asta s-a asezat Musiu Margaglio; Maurizio Margaglio; discuta cu o ziarista din Italia; si eu, sa mor de ciuda langa ei .

    Va rog sa ma sustineti insa in alta chestiune: presa online. Asta pot sa fac, un site de patinaj, in engleza, si o sa fac. Anul asta, daca ma straduiesc. Pentru ca pe blogul meu (transformat aproape intr-un blog de patinaj; si nascut, de fapt, in urma intalnirii mele cu Plushenko in 2007, la Bucuresti) intra multi oameni care nu inteleg limba romana. Ma uit si ma crucesc; si ma gandesc: ce face omul asta din Japonia/Germania/Coreea/Croatia la mine pe blog? Vede poze, da; dar n-o fi fustrant sa nu intelegi ce scrie? Ba e; cred ca e. Asa ca vreau sa fac un site. Unul serios, mai putin patetic, mai mult de jurnalist si mai putin de fan.
    Pana acolo am inceput asa: posturile de patinaj vor fi in engleza de-acum incolo. Ca sa fac un soi de antrenament; sa vad daca pot sa scriu - usor - in engleza. Nu va fi mai usor decat in romana, evident, dar pot sa incerc.
    Cand va fi gata, va rog sa ma sustineti cu linkuri si cu promovari; daca merita ).

    Gata. Multumesc.

  3. #129
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1

    Istoria Jocurilor Olimpice de iarna in "Historia"

    Stiti ca va bateam la cap acum ceva vreme (in martie) cu un text? Unul despre istoria Jocurilor Olimpice iarna - intins pe muuulte pagini in Historia? Ei bine, textul cu pricina e acum la "liber" (cum s-ar zice), adica pe site-ul revistei. (Am zis sa v-anunt; ca mi-ar placea sa il/sa ma cititi .

    Pun o bucatica, de la inceput, si va trimit catre site; daca va face cu ochiul subiectul, cititi; daca nu, nu .

    Poftim:

    Jocurile Olimpice de iarnă: 1924-2010 - O istorie a premierelor

    Cu mai puțin de un an înaintea Jocurilor Olimpice de Iarnă de la Soci (februarie 2014) – găzduite pentru prima dată de Rusia – găsim necesară o incursiune în lunga istorie a acestei competiții hibernale. Va fi, ce-i drept, o istorie condensată (cum să treci, dacă nu pe repede-înainte, prin cele douăzeci și una de ediții ale JO de iarnă, începând cu Chamonix-1924?), evidențiind recordurile și medaliile, campionii și controversele, poveștile cu totul neașteptate; ne va fi ghid în această preumblare chiar site-ul Comitetului Olimpic Internațional, www.olympic.org, care adună serios, cu acribie, nume, fețe, întâmplări.
    Alături de campioni, la ceremoniile de deschidere și închidere ale Jocurilor Olimpice, și nume pe care le întâlniți adesea în paginile „Historiei”: Nixon, Roosevelt, De Gaulle, Hitler, Mitterrand, Bush, împărați (Hirohito, Akihito), regi și prințese. Aceasta va fi însă și o istorie personală, căci, începând din anii ’90, adăugăm statisticilor experiențe proprii legate de olimpiade și frânturi de amintiri, fie ele intermediate de un ecran de televizor: cămașa colorată a lui Viktor Petrenko, campion olimpic în proba masculină de patinaj artistic de la Albertville-1992; zborul, interminabilul zbor al lui Toni Nieminen, puștiul finlandez de 16 ani, concurent în probele de sărituri cu schiurile; rezonanța familiară a numelui Gunda Niemann, patinatoare de viteză; și, mai presus de toate, fuga nebună de la școală a subsemnatei (ca o cursă a schioarei Vreni Schneider), către o librărie din oraș, dotată cu televizor, ca să vadă ultima evoluție olimpică a patinatorilor ei favoriți în proba de dans, Oksana Grișciuk și Evgheni Platov (JO de iarnă de la Nagano, din 1998).

    http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/jocurile-olimpice-iarna-1924-2010-o-istorie-premierelor

  4. #130
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    www.fangymnastics.com

  5. #131
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Zbor pana la stele.

  6. #132
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by amidala View Post
    http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/jocurile-olimpice-iarna-1924-2010-o-istorie-premierelor[/URL]
    F frumos si interesant articolul care prezinta obiectiv si subiectiv in acelasi timp( mai rar articolele in care date, informatii strict statistice sunt incarcate cu emotie si sentiment iar cititorul se transpune si traieste pe viu ipovestile si febra Olimpiadelor) istoria JO de iarna.
    M-am regasit si eu in povestea JO din 1998 cu proba de dans si ora de logica doar ca la mine se desfasoara 4 ani mai tarziu la SLC
    Astept un articol si despre JO de vara daca se poate cu accent pe gimnastica ( sport care de-a randul anilor ne-a oferit atatea momente de mandrie si bucurie)

    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nici nu am stiut pana acum ca am avut participanti la Grenoble in proba de patinaj artistic si mai ales la o varsta asa de frageda, probabil va ramane un caz singular in istoria JO!
    Quote Originally Posted by Geografu View Post
    Sa vedem cand va gata si cu ce costuri Nu inteleg pt ce e nevoie de parc pe acoperis cand la doi pasi e parcul
    Dar m-am bucurat sa aflu ca Romania a organizat un CM de hochei pe gheata, e bine de stiut ca macar odata se putea...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #133
    junior
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    115
    Reputatie
    1
    "Nu își mai amintește cu exactitate perioada, dar spune că un moment care i-a marcat copilăria a fost atunci când părinții au vândut două case pentru a o ajuta să se antreneze în străinătate"

    Asta e crunta realitate de azi din patinaj. Daca nu ai cu ce, mai bine renunti. Este un sport pentru oameni cu bani. Din pacate talentul si banii nu se intalnesc, lipseste ba una, ba alta.
    Si in perspectiva demolarii patinoarului Flamaropol, nu pot sa spun decat ca imi pare rau ca nu am trecut-o mai demult la alt sport. dar timpul nu-i pierdut.

  8. #134
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Pana atunci, noi numai ne certam....:|

    http://www.mediafax.ro/sport/ag-extr...ulata-10819684
    Zbor pana la stele.

  9. #135
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1

    Interviu cu Piper Gilles si Paul Poirier

    Se vede treaba ca asta-i zona in care postez cu precadere eu

    N-am gasit un grupajel dedicat celor doi dansatori canadieni, Gilles si Poirier - poate ca n-am cautat cu atentie - asa ca anunt aici, cu bucurie, ca am facut un interviu foarte stufos cu ei pe mail. Paul, cu precadere, a fost foarte darnic cu istoriile din sezonul care tocmai s-a incheiat - iar pentru mine, in multe aspecte, a fost o discutie (fie ea si virtuala) revelatoare: n-aveam nici cea mai mica idee despre cat de serioasa a fost accidentarea lui; si cat de mult i-a tinut pe bara. Inca din sezonul 2012-2013 sunt un cuplu de dansatori care-mi place teribil - si m-a bucurat disponibilitatea lor de a raspunde asa de detaliat pentru site-ul asta care e, ca si ei doi, relativ nou in lumea asta patinajistica.

    Poftim - si ma iertati daca va bat la cap. Trebuie sa-mi exprim si eu undeva entuziasmul )

    Spor la citit:

    http://www.insideskating.net/2014/05...resh-and-novel

  10. #136
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Am citit si imi place interviul

    Asa am mai aflat cate ceva despre cei doi, ii voi urmari caci se pare ca vor plusa la originalitate.

    Sezonul asta mi-a placut rochia ei neagra de la FD, foarte inspirata

  11. #137
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by amidala View Post
    Se vede treaba ca asta-i zona in care postez cu precadere eu

    N-am gasit un grupajel dedicat celor doi dansatori canadieni, Gilles si Poirier - poate ca n-am cautat cu atentie - asa ca anunt aici, cu bucurie, ca am facut un interviu foarte stufos cu ei pe mail. Paul, cu precadere, a fost foarte darnic cu istoriile din sezonul care tocmai s-a incheiat - iar pentru mine, in multe aspecte, a fost o discutie (fie ea si virtuala) revelatoare: n-aveam nici cea mai mica idee despre cat de serioasa a fost accidentarea lui; si cat de mult i-a tinut pe bara. Inca din sezonul 2012-2013 sunt un cuplu de dansatori care-mi place teribil - si m-a bucurat disponibilitatea lor de a raspunde asa de detaliat pentru site-ul asta care e, ca si ei doi, relativ nou in lumea asta patinajistica.

    Poftim - si ma iertati daca va bat la cap. Trebuie sa-mi exprim si eu undeva entuziasmul )

    Spor la citit:

    http://www.insideskating.net/2014/05...resh-and-novel
    Florentina, deja e clar ca avem aceleasi preferinte in materie si aceleasi curiozitati despre patinatori. Am citit interviul ca de altfel toate articolele de pe insideskating. Sunt simpatici Pipper/Paul, au programe originale si am vazut pe twitter ca sunt nerabdatori sa inceapa noul sezon. Si eu la fel. FD-ul lor a fost unul dintre preferatele mele.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #138
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by amidala View Post
    Se vede treaba ca asta-i zona in care postez cu precadere eu

    N-am gasit un grupajel dedicat celor doi dansatori canadieni, Gilles si Poirier - poate ca n-am cautat cu atentie - asa ca anunt aici, cu bucurie, ca am facut un interviu foarte stufos cu ei pe mail. Paul, cu precadere, a fost foarte darnic cu istoriile din sezonul care tocmai s-a incheiat - iar pentru mine, in multe aspecte, a fost o discutie (fie ea si virtuala) revelatoare: n-aveam nici cea mai mica idee despre cat de serioasa a fost accidentarea lui; si cat de mult i-a tinut pe bara. Inca din sezonul 2012-2013 sunt un cuplu de dansatori care-mi place teribil - si m-a bucurat disponibilitatea lor de a raspunde asa de detaliat pentru site-ul asta care e, ca si ei doi, relativ nou in lumea asta patinajistica.

    Poftim - si ma iertati daca va bat la cap. Trebuie sa-mi exprim si eu undeva entuziasmul )

    Spor la citit:

    http://www.insideskating.net/2014/05...resh-and-novel
    Si mie mi-a placut mult interviul, am aflat lucruri noi si interesante despre cei cei doi, sunt niste dansatori cu idei si personalitate si au toate sansele ca viitor sa urce pe podiumul mondial.
    La 4CC mi-au facut o impresie deosebita !
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  13. #139
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Multumeeesc . Asta e unul dintre interviurile cele mai dragi mie - si pentru ca Piper si Paul au luat foarte in serios interviul asta pentru Inside Skating.

    Acum pregatesc unul de mai mici dimensiuni, cu Cizeron si Papadakis; pentru mine, francezii astia mici au fost revelatia sezonului.
    Revin cand e gata - deocamdata n-a raspuns decat el (si iau in clacul sa public doar interventia lui, pana la urma; vad ca in genere el raspunde in numele amandurora...) Perseverez.

  14. #140
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    si pt mine cizeron a fost revelatia sezonului si pe langa asta mai si patineaza
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #141
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,212
    Reputatie
    1
    Imi pare rau, dar pentru mine P/C nu au fost o revelatie. Sezonul asta au regresat un pic fata de sezonul trecut, iar FD nu mi-a placut de loc. I-am remarcat in 2012/2013 si am avut niste asteptari care insa nu s-au confirmat. I-adevarat ca eu fac comparatie cu Tessa/Scott la varsta lor (18-19 ani) care au luat locul 6 la primul CM de seniori in 2007 si apoi in 2008 argintul. Iar Scott nu-si lua ochii de la Tessa si de fapt asta m-a impresionat la ei ca stiu sa danseze IMPREUNA. Cizeron n-o are pe asta. I-adevarat ca e frumusel si mai si patineaza, (danseaza chiar bine), dar astept sa se maturizeze si programe lor sa fie mai placute ochiului, acuma ca s-a mai eliberat calea spre succes.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #142
    junior
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Revin, precum am promis, cu interviul cu Guillaume:

    http://www.insideskating.net/2014/05...-to-the-public

    Si o galerie-foto, ca i-am tot urmarit sezonul asta:

    http://www.insideskating.net/2014/05...a-senior-debut

    Mie mi-a placut dansul lor liber sezonul asta - dar mi-a placut teribil si cel din ultimul lor an de juniorat, cu care au luat argintul la Milano. Ce-i drept, eu i-am vazut prima data la Eric Bompard - cand au fost absolut minunati; la Budapesta, din pacate (si fara explicatie), vraja asta a lor s-a mai pierdut; sper sa revina cu ceva fain din septembrie. Acum sunt la Madrid, iau lectii de flamenco/paso doble de la Antonio Najarro (sunt mai multi acolo, inclusiv Hurtado si Diaz).

    Pe de alta parte, Tessa si Scott sunt exemplul lor - al lui, cel putin. Sper si eu sa invete cat mai multe de la ei.

  17. #143
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    flavia, prin comparatie cu tessa si scott cam nimic nu rezista.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •