Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 30

Thread: Soundtrackuri...

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    reSHITza
    Posts
    11
    Reputatie
    1

    Soundtrackuri...

    My personal fav. : de la Twin peaks (Angelo nu`sh cum), Dirty Dancing (lots of 80`s), Blair Witch 2 (Marilyn Manson, POD, Korn), Requiem for a dream (un super concert la vioara) si Fight Club (Chemical Brothers)...abia astept sa mai aud
    Always remember that you're unique, just like everyone else...

  2. #2
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Am vazut acum o luna Fighting Temptation si mi-a placut la nebunie soundtrack-ul. Gospel!

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    As mai adauga aici soundtrack-ul de la Arizona Dream (Goran Bregovici, mai apare si Iggy Popp), precum si cel din Zorba, ca tot e azi ziua nationala a Greciei

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Muzica din LOTR III nu a fost rea. Imi place mult tema din Mission Impossible. De asemenea, un film chinezesc pe care l-am vazut de curind, numit "In the mood for love", are o coloana muzicala interesanta.

  5. #5
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Cel mai tare soundtrack si in scelasi timp cel mai tare film,IMO, e Pulp Fiction,iar Tarantino a mai scos o compilatie 'Tarantino Colection' cu muzica din filmele sale care la fel ...imi place si soundtrack-ul din Kill Bill,foarte bun e si cel din primul Matrix...ce sa mai spun de Trainsppoting sau Arizona Dream

    PS.In Fight Club,muzica e de Dust Brothers nu Chemical Brothers
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  6. #6
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Eu cred ca exista o diferentiere soundtrackuri. Unele beneficiaza de muzica special scrisa pentru film, iar altele imprumuta melodii deja existente.

    Din prima categorie ---> Gladiator, Requiem for a dream , Pirates of Carabbien
    Din a doua categorie ---> Forrest Gump, Pulp Fiction , The Big Lebowski , O brother where art thou ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    reSHITza
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    the dust brothers e un pseudonim pentru Chemical brothers...melodiile sunt a lu` Chemical Brothers, asta e evident pentru oricine a ascultat cat de cat.
    Arizona dream, da!In the death car a lu' Iggy Pop e superba!
    Always remember that you're unique, just like everyone else...

  8. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    O coloana sonora extraordinara, la fel ca si filmul, Birdy, ii apartine lui Peter Gabriel si o gasiti sub forma unui album omonim al acestuia.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #9
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Arizona Dream & The Crow - favoritele mele
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  10. #10
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Da, uitasem de Corb , e excelenta coloana sonora.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #11
    sport legend maryuss_mau's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Piatra Neamt- Bucuresti
    Posts
    417
    Reputatie
    1
    pulp fiction are o coloana sonora destul de misto! acelasi lucru l-as putea spune si despre twin peaks!

  12. #12
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    "Maximum Overdrive" by AC/DC
    "Ghosts of Mars" by Anthrax
    "Resident Evil" by Slipknot, Coal Chamber, Marilyn Manson & others
    nici "Ghost Ship" by Mudvayne nu-i rau

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Twin Peaks are de fapt doar vreo 2 teme muzicale si variatiuni pe ele, suna bine, dar Badalamenti nu si-a dat prea mare osteneala cu compozitia.
    Muzica de film super este cea a lui Enio Moriccone, celebre cele din western-urile spaghetti ale lui Sergio Leone, cu Clint Eatwood, cea din "Once uppon a time in America", apare si Gh. Zamfir la nai la tema principala.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    In general soundtrack-urile de la filmele lui Tarantino....nu stiu de unde le gaeseste dar le GASESTE!
    AFC Red member

  15. #15
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    cred ca pe dc++ le gaseste si el.

    -------

    Mi-a placut muzica din Shrek 2. O grama' de piese cunoscute, prelucrate intr-o forma inedita. Cel mai mult cred ca mi-a placut "Holding out for a hero", interpretata de Bonnie Tyler in varianta originala.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  16. #16
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by baubau
    In general soundtrack-urile de la filmele lui Tarantino....nu stiu de unde le gaeseste dar le GASESTE!
    Intr-adevar superbe! Soundtrack-ul de la Kill Bill (vol 1 si 2) si Pulp Fiction sunt in playlistul meu de ceva timp. Si ce imi place la filmele lui e ca mai sunt si mici "citate" din filme... foarte interesant
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  17. #17
    toon zone bapsy's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,229
    Reputatie
    1
    De la filmele lui Tarantino sunt geniale, intr-adevar.
    Ar mai fi "Trainspotting" si "Black cat, white cat".
    Sa moara oaia vecinului.

  18. #18
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    La "Black cat, white cat" coloana sonora (misto de altfel) este asigurata de trupa lu Kusturica "No smoking", ce urmeaza pana la identitate stilul Bregovici. O coloana sonora ce mi se pare extraordinara este cea din Underground de acelasi Kusturica, dar "lautar" e Bregovici.
    Ar mai fi Chariots of Fire cu muzica Vangelis (materializata pe albumul cu acelasi nume), coloana sonora a filmului Metro (cu Christopher Lambert si Isabelle Adjani, nu stiu cine a dat muzichia, tine de jazz-rock, e super), coloana sonora din Clanul sicilienilor (policier clasic cu Alain Delon, Lino Ventura si Jean Gabin, tema muzicala fiind la fel de celebra), Afacerea Pigot (de si cu Alain Delon, melodia principala Bensonhurst blues/George Benson - aia cu "Bui, bui" si nu in ultimul rand, poate o sa radeti dar vorbesc serios, coloana sonora a filmului romanesc Nemuritorii (Sergiu Nicolaescu, Amza Pellea, Caragiu, Besoiu etc.) care este asigurata de formatia vocal-instrumentala (cum era trecuta pe genericul filmului, mentiune cenzurata dupa fuga din tara a trupei) Phoenix, coloana sonora ce se regaseste in mare parte pe albumul "Mugur de fluier".

    Ar mai fi coloana sonora din filmul Hair (R: Milos Forman) care se bazeaza pe muzica echipei Andrew Lloyd Weber/Tim Rice (protest la razboiul din Vietnam unde primul ar fi trebuit sa plece si s-a ascuns o perioada buna de timp) si din Jesus Christ Superstar de aceiasi autori, ambele puntand fi gasite ca albume cu acelasi titlu, cu mentiunea ca la al doilea vocile principale sunt Ian Gillan (ex-Deep Purple) si Murray Head.
    Mai e si muzica din All that Jazz/R: Bob Fose care trebuie neaparat ascultata odata cu vizionarea filmului, e un spectacol total.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #19
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Post

    mie imi plac coloanele sonore de la Parfum de femeie, Ocean 11, Marea hoinareala
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  20. #20
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    mai e si Ally McBeal
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Rugaminte

    Buna,
    Crezi ca se poate sa imi trimiti si mie soundtrack-ul de la Kill Bill (vol 1 si 2).
    Le caut de foarte mult timp si as aprecia enorm daca as primi macar o sugestie.

    Multumesc mult.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •