Results 1 to 17 of 17

Thread: Julia Obertas / Sergei Slavnov

  1. #1
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1

    Julia Obertas / Sergei Slavnov

    Ce se mai aude de perechea Obertas / Slavnov ? Imi placeau mult, ea era tare finuta. Erau tineri si talentati, ar fi pacat sa se fi retras. Nu am gasit nimic pe internet. Erau favoritii mei la perechi.

  2. #2
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Nu stiu prea multe, am gasit pe fsvids un vid cu ei:
    2008_Obertas_Slavnov_gala.wmv
    http://www.savefile.com/download/145...8912a9a239560b
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  3. #3
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Merci de link. Am impresia ca trebuie sa-ti faci cont acolo, pentru a putea descarca fisierul. Stiam ca participa la gale demonstrative, dar nu stiu daca mai participa la competitii. Nu i-am mai vazut la europene si mondiale. Si erau imediat dupa Totmianina si Marinin din delegatia rusa ca valoare.

  4. #4
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    nu trebuie sa te inregistrezi
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  5. #5
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    dupa rezultatele mai slabe de anul trecut,si tinand cont ca Tamara Moaskiva a renuntat sa-i mai antreneze ,cei doi au hotarat sa ia o pauza sezonul acesta,se pare ca au fost si unele pb de sanatate.probabil vor reveni sezonul viiitor!

  6. #6
    sport legend madalina18's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Turda
    Posts
    718
    Reputatie
    1
    sper si eu ca o sa revina.....sunt o pereche draguta!

  7. #7
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    de ce moskvina a renuntat sa-i mai antreneze ? dar apropo de antrenori, unde e tarasova ? inainte era mai ceva ca morozov. avea o gramada de elevi. une e mishin ?

  8. #8
    fs kicks ass rocs_a's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    2,302
    Reputatie
    1
    mishin din cate stiam eu da lectii particulare scurte, de cateva zile patinatorilor care vor sa isi perfectioneze anumite elemente (Kiira korpi, Lambiel cu 3A).. face tabere scurte si banoase. nu duce lipsa de doritori . insa da, am observat ca nu mai are elite k inainte.
    si el il antrena pe andrei lutai care la mondialele de anu asta nu a mai fost. l-a luat din plin voronov, elevul lui urmanov. vor veni tinereii din urma

  9. #9
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Mishin il mai antreneaza inca pe Andrei Lutai, si mai are o eleva talentata se pare de numai 10 ani.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Andrei_Lutai

  10. #10
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Eu nu inteleg. Daca un antrenor are o gramada de elevi (cum e Morozov), cum poate el sa dedice atentie fiecaruia ? Inseamna ca fiecare patinator are un timp foarte scurt in care i se acorda atentie. Cum poate sa atinga atunci un nivel inalt ? La fel e valabil si pentru Mishin si lectiile lui scurte. Lasand la o parte faptul ca fiind batran, atentia lui a slabit mult si capacitatea sa de analiza referitor la noile elemente, cum poate cineva in timp scurt sa-si insuseasca un element la care are probleme de mult timp ? Doar nu detine Mishin o bagheta magica. Din punctul meu de vedere e o pierdere de timp si de bani. Cum se antreneaza patinatorii ? Impreuna ? Separat ? E clar ca un antrenor nu poate sa-i observe pe toti simultan. Plus ca nici patinoarul nu-i incape (mai ales la sarituri). Cum se procedeaza ? Cel mai fain cred ca e metoda lui Joubert. Antrenorul lui il are numai pe el. Astfel cei doi pot lucra nestingheriti. Apoi cum vine asta ca cineva merge sa se antreneze cateva zile cu unul sau cu altul ? Nu e exclusivitate cu antrenorul lui ? Cum ar fi de ex. ca elevii lui Dinamo, pentru a-si perfectiona anumite tactici, s-ar duce cateva zile sa se antreneze cu Flavio Capelo ? Chiar sint curios referitor la cele de mai sus daca cineva ar putea sa-mi explice.

  11. #11
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Mishin dupa cate stiu euse ocupa de alti patinatori doar vreo doua luni pe an in Spania. Asa stiu eu.

  12. #12
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    Ricochet.... cred ca foarte putini patinatori isi permit financiar sa aiba un antrenor doar al lor. Insa sunt de acord cu tine ca asta ar fi varianta ideala.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  13. #13
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    dar cum trag de antrenor fiecare ? are fiecare patinator un timp alocat de 1 ora sa zicem sau intra toti si antrenorul trage cu ochiul la fiecare ? nu-mi dau seama cum ii poate observa pe toti si astfel, talente se pierd. pe de alta parte, sint antrenori fara carte de vizita care ar putea sa-si dedice intregul timp unui patinator. aici cum ti-e norocul.

  14. #14
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    Am citit mai demult un interviu cu Moskvina si zicea ca la Sankt Petersburg, la patinoarul Yubileinii (sper ca am scris corect) fiecare patinator/pereche are dreptul al 2 ore de antrenament pe gheata indiferent cine e sau la ce nivel concureaza. Presupun ca e la fel si cu antrenorul. Fiecare elev are alocat un anumit timp. Deasemenea, stiu ca Moskvina vine intotdeauna cu camera de filmat si filmeaza fiecare pereche in timpul antrenamentului si discuta apoi pe baza casetei. (Asta am vazut intr-o emisiune despre ea si despre Elena Berejnaya si Anton Sikharulidze). Eu am presupus ca antreneaza fiecare pereche separat.

    Nu stiu daca ti-am raspuns exact la intrebare, dar macar in mare.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  15. #15
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    atunci e bine daca e asa. pentru ca daca ii antreneaza pe toti simultan, cum se practica la nivelele de incepatori, nu poti progresa daca nu ai toata atentia antrenorului.

  16. #16
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Comeback

    Julia Obertas and Sergei Slavnov: we don’t plan to compete early in the season, but will perhaps pop up at Nationals
    European silver medalists, many-time Russian National medalists, World and Olympic team members Julia Obertas and Sergei Slavnov, having skipped the 2007-2008 season, will also sit out the beginning of the 2008-2009. Sergei Slavnov told the Sports Agency “All Sport” why.

    “We don’t plan to compete early in the season”, stated Sergei Slavnov. “Perhaps, we will start at the Russian nationals, perhaps we’ll pop up a little earlier or a little later – I cannot tell you that now. In any case, we try not to advertise our so-called comeback. We don’t want to jinx it. Also, we don’t need all the brouhaha. So, let the moment of our appearance among competitors be a surprise to our fans (smiles). What’s important now is to get back into both physical and psychological shape. That is why we took a break – to recuperate, especially psychologically, to dig deep, and to understand what it is we really want. We did it to regain the inner peace every person so needs. You’ll see us on the ice when we feel we’re ready.”


    Sergei Slavnov also admitted that he is not bothered by the competition within the team. “If you’re going to fear your opponents – why go into sports at all? For Julia and me, we were always our own most serious and dangerous rivals. It was like that even when we skated and competed with, I won’t budge from the word, the really great masters – Tatiana Totmianina and Maxim Marinin, and Maria Petrova and Alexei Tikhonov. This won’t change now, when the overall level of competition in our team has become much lower”, said Sergei Slavnov.
    Sursa: http://ptichkafs.livejournal.com/33654.html
    www.fangymnastics.com

  17. #17
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Multam , Mihai
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •