Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 49

Thread: Marian Dragulescu, la 'Spitalul de nebuni'

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Tu gandesti ca si cei din federatie.
    Poftim???????????

    Tu stii ce inseamna in gimnastica 1 an de pauza?

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Repet, nu exista nici un motiv pentru care federatia sau ANS-ul sa nu incerce sa rezolve aceasta situatie. Si nici nu mi se pare corect ca cel crezut 100% sa fie Dragulescu
    Aici e problema. La noi se fac lucruri fara cap si fara motiv, fara logica. Si apoi ne plangem. Ce ma mira (sau nu ma mai mira!) e ca la noi e mai important sa aruncam cu declaratii contadictorii si nefondate fara un plan de actiune. Nimeni nu are nici un motiv sa faca rau, dar nimeni nu misca un deget sa faca bine. Pacat. Pana nu se schimba modul in care se pun problemele, pana nu se incearca cu adevarat rezolvarea problemelor ci doar discutam si cautam vinovati in gradina altora si ne gasim scuze, toata munca sportivilor si tot consumul de energie al fanilor e in van.

    Suntem maiestri in a face diversiune si vorbi fara rost. Interesul e sa facem doar declaratii, sa iesim in fata cu vorbe goale lipsite de continut! Si ne miram si gasim tot felul de motive de scuza. E timpul sa se schimbe atitudinea si modul de actiune a forurilor indreptatite sa actioneze. Faceti ceva domnilor si avem rabdare si asteptam sa ne informati DUPA cu ce ati realizat. Nu avem nevoie de promisiuni pe care apoi nimeni nu le respecta sau sa gaseasca scuze.

    Ar fi bine sa citim o stire de felul:"a fost (verbul la trecut) problema x. S-a facut cutare si cutare, rezultatul este y" in loc de: "exista (prezent cu continuitate in viitor) problema x. Aceasta problema a aparut din motivele a,b,c si poate a fost influentata de d,e,f,g. De asemenea se presupune ca se poate actiona in modul t,v, w dar poate si in modul y,z. Vom mai discuta peste inca o luna si re-re-re-analiza problema si poate vom lua o hotarare ce va fi m,n sau o complet diferita de ce am zis inainte". Va place?

    Federatia, ANS-ul, COR-ul, Antrenorul si sportivul plus sponsorul ar putea sa se adune sa discute, sa ia o hotarare si sa o urmeze decat sa se piarda vremea cu declaratii de presa si hai sa ne contrazicem ca-i mai bine in SUA sau Italia sau in Romania. Sunt(em) ridicoli. Sa se ia o hotarare si sa se urmeze. Facand doar declaratii -uite popa nu e popa- ca e un spital din Romania sau SUA se pierde vreme. Si nu e vorba de Dragulescu ca face fite sau ca e sportiv de valoare. Indiferent de competenta medicilor. E vorba de competentele si ce fac cei implicati in gimnastica la nivel superior. E usor sa criticam pe cei dinafara. Hai sa ne uitam in gradina proprie, ce am facut, ce putem face. E vorba de cei care au puterea sa decida si au obligatia sa faca ceva intr-o situatie ca atare. I-am enumerat mai sus.

    Mihai, poti sa stergi acest post daca supara pe cineva - probabil da pentru ca adevarul de obicei supara.

  3. #24
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu am de ce sa sterg mesajul...ai dreptul sa-ti expui parerea
    www.fangymnastics.com

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Articol aparut in Romania Libera:
    http://www.romanialibera.ro/a120386/...au-suedia.html

    Parere personala: Se poate sterge "spitalul de nebuni" din numele tread-ului? Nu pot zice sa ma deranjeaza dar cu siguranta nu imi place si nici nu consider ca relevant.

  6. #27
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    E intre ghilimele Tess...eu zic sa-l lasam asa, deja toti s-au obisnuit cu titlul si daca vor vrea sa-si mai exprime parerea, nu vor stii unde
    www.fangymnastics.com

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    E intre ghilimele Tess...eu zic sa-l lasam asa, deja toti s-au obisnuit cu titlul si daca vor vrea sa-si mai exprime parerea, nu vor stii unde
    Am zis ca nu ma deranjeaza. Si am mai zis ca nu e relevant, dar... la nebunia generala: SUA, Spital 9, Suedia, Germania... cred ca se poate gasi o legatura si cu titlul daca ramane asa cum e

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Articol din Prosport:

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...retrag-2467594

    Ce pacat! Sansele ca Marian sa participe la JO sunt minime.
    N-am cuvinte sa caracterizez aceasta situatie penibila...

  9. #30
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    Pana la urma, Gigi Becali i-a dat banii necesari lui Dragulescu

  10. #31
    manager
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    italia
    Posts
    304
    Reputatie
    1
    bravo Tess ai pus punctul pe i ! Concord in totalitate cu tine

  11. #32
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kainsashiki View Post
    Pana la urma, Gigi Becali i-a dat banii necesari lui Dragulescu
    Daca in ciclism am avut afacerea 'Petrol pentru droguri' in care au fost implicati mai multi rutieri de top, aici avem de-a face cu ceva de genul 'Bani pentru voturi'. Habar nu are jijel cu ce se mananca gimnastica, dar deh... nu strica acolo cateva voturi in plus. Regretabil este ca s-a ajuns intr-o asemenea situatie

  12. #33
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...eijing-2491322

    Dragulescu are unda verde sa se antreneze si cam atat.
    Nu stiu cum am scapat articolul pana acum, a aparut pe 25 martie.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  13. #34
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...eijing-2491322

    Dragulescu are unda verde sa se antreneze si cam atat.
    Nu stiu cum am scapat articolul pana acum, a aparut pe 25 martie.
    Dar ce articol scurt si fara detalii.. as fi vrut sa stiu exact ce i-au gasit doctorii din america si daca are unda verde de a se antrena la nivel maxim sau ar avea anumite restrictii. Oricum, ma bucur ca asta inseamna ca situatia lui nu este asa de grava cum credeam eu!

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Unde verde inseamna ca e sanatoas nu ca e "mai putin grav". Ma bucur ca se termina cu circul. Sa speram ca timpul ramas ii va ajunge sa se puna la punct si sa fie competitional.

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Unde verde inseamna ca e sanatoas nu ca e "mai putin grav". Ma bucur ca se termina cu circul. Sa speram ca timpul ramas ii va ajunge sa se puna la punct si sa fie competitional.
    De unde stii tu asta? Unda verde poate insemna si ca daca se antreneaza nu-si pune in pericol viata, nu inseamna ca e sanatos tun.

  16. #37
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Nu cred ca inseamna neparat ca e sanatos. Poate insemna ca se are probleme la vertebre dar la antrenament o sa-l doara si cam atat, fara alte riscuri. Situatia de care era speriat Dragulescu era ca i s-a spus ca o bucata de os desprinsa din vertebra se misca si exista pericolul sa-i atinga maduva si sa-i sectioneze vreun nerv.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Nu am vazut scris negru pe alb, nu stiu 100%. Ceea ce stiu e ca nici un medic nu da unda verde unui sportiv sa lucreze la antrenamente daca nu e sanatos. Si cind au zis "unde verde pentru JO" nu inseamna ca i-au dat voie sa faca o plimbare usoara de 30 minute pe zi. E chestie de constiinta si Juramantul lui Hipocrate. Dar inainte de asta e frica de raspundere. Si americanii au un sistem al naibii cand vine vorba sa se dea in judecata pentru afirmatii verbale pentru lucruri de nimic sa nu vorbim de diagnostic sub semnatura sintr-un caz atat de serios.

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Nu am vazut scris negru pe alb, nu stiu 100%. Ceea ce stiu e ca nici un medic nu da unda verde unui sportiv sa lucreze la antrenamente daca nu e sanatos. Si cind au zis "unde verde pentru JO" nu inseamna ca i-au dat voie sa faca o plimbare usoara de 30 minute pe zi. E chestie de constiinta si Juramantul lui Hipocrate. Dar inainte de asta e frica de raspundere. Si americanii au un sistem al naibii cand vine vorba sa se dea in judecata pentru afirmatii verbale pentru lucruri de nimic sa nu vorbim de diagnostic sub semnatura sintr-un caz atat de serios.
    Este o diferenta intre "a fi sanatos" si a putea concura fara sa-ti pui viata in pericol. Daca n-ar concura decat cine e "sanatos" cred ca s-ar cam desfiinta gimnastica. Inclusiv cea din SUA

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Articol din gsp:

    http://www.gsp.ro/stire/marian-dragu...lie-60438.html

    este tot din 25 martie!!!!

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pe 25 martie apar doua articole care se bat cap in cap, intr-unul se vorbeste la viitor de consultatia din SUA intr-altul se vorbeste deja de verdict.

    Oricum eu unul o sa inteleg ce face Dragulescu in momentul anuntarii listei oficiale pentru JO, cred ca atunci o sa fie ceva sigur

  21. #42
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    am mai dat cu search-ul pe net si am gasit articolul asta:
    http://cotidianul.ro/zilele_in_care_...pus-41896.html

    Prima parte e cuvant cu cuvant tradus din articolul de la englezi, nimic nou.
    A doua parte, primul paragraf:
    "Antrenorul lotului masculin de gimnastica, Dan Grecu, a primit vesti bune de peste Ocean: Marian Dragulescu poate continua activitatea de performanta. Diagnosticat in tara cu discopatie cervicala si oprit sa se mai antreneze, Marocanul a plecat in SUA pentru a afla si parerea medicilor de-acolo. „Rezultatul analizelor este imbucurator. Doctorii din SUA i-au spus ca este valid pentru gimnastica."
    Cam ce zice si in Prosport.

    Al doilea paragraf da detalii mai multe:
    "Deocamdata ramine la Las Vegas pina pe 10 aprilie pentru a efectua un tratament de consolidare a muschilor coloanei. Apoi se intoarce in tara si se pune pe treaba. Noi avem incredere in el. Trei luni sint suficiente pentru cineva care stie cu ce se maninca acest sport“, a spus Alexandru Mogos, consilierul presedintelui dinamovist Marcel Popescu. Pentru a putea fi reprimit la antrenamente, Dragulescu va trebui sa obtina aviz favorabil din partea Institutului National de Medicina Sportiva. "

    Si al treilea, din ciclul castravetele contine 90% apa:
    "Oceanul Atlantic este al doilea ocean ca marime din lume, intinzindu-se pe aproape o cincime din suprafata Pamintului. El separa Americile de Europa, in vest, si de Africa, in est. Oceanul Arctic se afla la nord, iar Antarctica, la sud. Pe marginile Atlanticului exista mai multe mari, printre care marile Baltica si Mediterana, in est, si Marea Caraibilor, in vest. Atlanticul are unele dintre cele mai propice locuri pentru pescuit, insa este si cel mai poluat dintre oceane, din cauza industriei concentrate pe tarmurile sale."
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •