View Poll Results: Cine sunt interesati de marirea numarului de echipe in A?

Voters
23. You may not vote on this poll
  • Nu

    1 4.35%
  • Doar daca iese UTA campioana anul asta

    0 0%
  • Nu

    4 17.39%
  • Nu

    7 30.43%
  • Celtic Glasgow

    6 26.09%
  • rusi..ne si retrogradare

    2 8.70%
  • desfiintzarea

    3 13.04%
Results 1 to 16 of 16

Thread: Divizia A 18 echipe??????

  1. #1
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1

    Divizia A 18 echipe??????

    Asa ceva nu se poate!!!In plin an competitional schimbi sistemul?S-a mai facut odata pt a salva de la retrogradare Sportul Studentesc!dar era prin 70 si nimeni n-avea nici un cuvant de spus! :vomiton: Asta e inacceptabil,pe cine vor sa salveze de data asta? /fu/

  2. #2
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Am auzit ca ideea a venit de la un tip din Arad, un tip care nu are nimic in comun cu fotbalul. Desi sunt ca si retrogradati nu cred insa ca cei de la UTA ar fi cei care ar profita din chestia asta. Parerea mea este ca echipa care vrea sa fie salvata este Dinamo.
    In '72 cand s-a marit numarul echipelor din A la 18 Sportul a avut de profitat, este foarte adevarat. Acum insa nu cred ca ei vor avea de profitat de pe urma acestei decizii. Cred ca liga ii vrea in B cu orice pret, Siman fiind impotriva coruptiei si mai ales a lui Dragomir. Cred ca prin decizia asta se vrea salvarea echipei Dinamo.

  3. #3
    junior
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    76
    Reputatie
    1
    Tocmai,ca propunerea a venit de la arad trebuia sa avetzi in sondaj shi numele acestei echipe.Oricum eu am votat (anti)dinamo :thinking:

  4. #4
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Eu stiu ca propunerea a venit din Arad, dar UTA oricum nu ramane in A, zic eu! Sunt cel mai mare fan al lor dar sunt cei mai slabi si e corect sa retrogradeze! Dinamo ar merita si ei, mai mult ptr pacatele lor din trecut! Nu sunt anti-Dinamo, dar ar fi frumos sa-si curete blazonul. De profitat ar avea... sa mai asteptam inca o etapa si asa se va vedea clar! Oricum, nimeni nu se zbate ptr UTA, Poli sau Otelu! Nu-s echipe de interes ptr anumite persoane, cred eu.

  5. #5
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Nu stiu despre Sportul in 1972, dar sint sigur de Sportul prin 1992, cind M. Sandu, proaspat uns la FRF a decis sa nu mai cada Sportul cu citeva etape inainte de sfirsitul campionatului...

    De data asta insa, se pare ca sforile nu se trag de federatie, dar banuiesc ca se vor lasa niste usite deschise "just in case" ca dinamo isi rupe gitul... Nimeni nu ar avea motive sa protesteze la o asemenea situatie, si federatia (liga) ar spune ca a facut doar sa aprobe doleantele provinciei...

    Asadar, daca dinamo ar termina pe 15, eu sint impotriva. Dar daca dinamo scapa de locul 15, si scapa si de Buzau (unde parca spuneau ca-i vor urca pe garduri! ) atunci sint ptr...
    Smile, its good for you!

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Sistemul competitional nu se poate schimba asa, la finalul unui sezon. Sau cel putin asa prevede regulamentul, sper sa nu avem vreo surpriza de data asta. Propuneri de genul acesta au mai existat si in alti ani, dupa ce s-a trecut la formula cu 16 echipe, dar din fericire nu s-a schimbat nimic.

    Gogoasa ca echipa nationala a avut cele mai mari performante pe vremea campionatului care cuprindea 18 echipe am mai auzit-o...

    Daca in anii '70 s-a putut la ordinul lui Nicu Ceausescu, pentru ca retrograda Sportul Studentesc, acum ar trebui sa nu se mai poata... /nope/ dar, cine stie...

  7. #7
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu sunt pentru sistemul cu 18 echipe in divizia A, cu 4 retrogradate direct, si cu o singura serie in Divizia B, cu 20 de echipe, nu cu 3 serii cum se va intampla la anul.
    Deci sunt pentru modificarea sistemului competitional, dar in nici un caz pentru sezonul viitor: trebuie cel putin un an intre hotarare si aplicare, sa se dispute un campionat intreg cu reguli bine stabilite!

    Iar celor ce viseaza cai verzi pe pereti, le spun ca se se linisteaca si, vorba lui Jenei, "sa nu-si faca iluzii, ca sa nu aiba deziluzii": Dinamo nu retrogradeaza!!!

  8. #8
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Imi place ce a scris Azur89 intr-un alt thread referitor la schimbarea sistemului competitional.

    Zic eu ca e bine sa se treaca la 18 echipe... Nici 20 n-ar fi rau, impartite in doua grupe geografice, ptr. reducerea costurilor. Sau 24 in 4 serii, cu play-off la sfirsit....

    Marele avantaj e ca s-ar reintroduce in circuitul diviziei A unele localitati care au disparut complet, si care in conditiile actuale nici nu prea au sanse in viitorul apropiat...
    Imi place ideea cu zonele geografice. Asa se joaca si in NBA si NHL. Fiecare echipa ar juca cu fiecare, diferenta fiind doar ca echipele dintr-o zona geografica ar juca 4-5 merciuri cu echipe din aceeasi zona geografica dar doar 1-2 meciuri cu echipe din afara zonei geografice. In felul costul deplasarilor ar fi mult mai scazut, dar totodata echipe precum Poli sau UTA ar avea macar odata pe an sansa de a juca acasa cu Steaua, Dinamo sau Rapid.
    La final primele 8 echipe ar juca pentru playoff iar ultimele 8 pentru playout, sau ceva de genul asta. In plus s-ar juca mai multe derby-uri precum UTA - Poli Timisoara, Steaua - Dinamo, Poli Iasi - FCM Bacau, etc., derby-uri care ar aduce mult mai multi spectatori la stadion decat meciuri precum Ceahlaul - Astra sau Bistrita - Sportul.

  9. #9
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,062
    Reputatie
    1
    chestia cu zonele geografice e o aberatie pt. noi, suntem in romania nu in usa, si ar mai naste multe asazise campioane " zonale " gen banat, ardeal,moldova ......... numai de asta nu avem nevoie acum.........
    cum ar fi zona Moldovei cu Bacaul, Ceahlaul, Onesti, ..... fata de Bucuresti (rapid,steaua,sportu,national,dinamo) ........
    ar merge 18 echipe cu 4 retrogradate direct si inca 4 la baraj, iar in B o singura serie cu 20 de echipe

  10. #10
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Eu unul zic ca in Romania nu se potrivesc zonele geografice si play-off-ul. Statele Unite ale Americii reprezinta o tara imensa fata de a noastra si poate ca acolo e normal sa se intample asa. In plus, de acord cu faptul ca ar aparea un dezechilibru al zonelor geografice.

    Sunt pentru 16 echipe in Divizia A, pentru ca nivelul campionatului intern nu permite mai mult. Iar in B, o serie de 20 de echipe ar fi suficient, la cate retrageri sunt in timpul competitiei.

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Nu cred ca Dinamo sa profite, nu vor ajunge in pozitia de a retrograda. Sint unii care amintesc de povestea din anii '70 cind a profitat Sportul. Se pare ca istoria se repeta, si tot pentru Sportul. E adevarat ca Dragomir vrea sa-i arda dar sa nu uitam cine conduce FRF-ul si unde a jucat respectivul. Cred ca in final Sportul va scapa de ultimele doua locuri care vor fi ocupate de AEK si UTA.

    Am auzit ca si AEK ar avea ceva "pile" pe la PSD, poate au cerut si ei o mina de ajutor.

    In rest: Haide UTA!
    Haide UTA

  12. #12
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    sunt ptr marirea nr de echipe in asa numita div A,poate vom avea si noi un fotbal mai bun,
    ce porcari in fotba;ul romanesc, locuesc in sua si prin intermediul tv, pot vedea porcariile din fotbalul romanesc, , sunt ptr marirea numarului de echipe in asa numita divizie a

  13. #13
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    16- 18 echipe e idealul . Trebuie sa fie o concentrare a valorilor dar sa aiba si destule meciuri de jucat pentru a mentine forma . Si ce-ar fii sa existe un sistem de play off pentru primele 4 - 8 echipe cu meci tur retur direct eliminatoriu ? S-ar elimina mult din aranjamente !!!! Dorin
    PS Tu din Seattle nu esti Dani Gav.....?

  14. #14
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Impartirea pe zone geografice nu ar aduce decit bine fotbalului romanesc. Ar echilibra foarte mult balanta financiara a cluburilor... In calitate de suporter Poli, am sa ma refer doar la zona Banat....Sa zicem 6 echipe....Poli, UTA, Clujul, Bistrita (numai daca-i musai!), sa zic Oradea si Resita... Pai si atunci joci de 4 ori cu aceste echipe...2 + 2.... Aceste meciuri ar umple tribune in doar citiva ani, fiindca jucind cu aceleasi echipe, de mai multe ori, se nasc rivalitati, si asta e bine ptr. spectatori (vezi Poli-UTA).

    Pe de alta parte, cu banii necesari unei echipe din Vest sa joace cu Farul, ar sustine 4 meciuri in deplasare in zona ei... 2 ore cu autocarul, in dimineata meciului, ieftin si eficient.

    Nu stiu cine isi inchipuie ca un Poli - Ceahlaul, poate aduce oameni normali in tribune, in afara de cazul in care chiar e o zi frumoasa. In schimb un Ceahlaul - Bacau, sau o Foresta, un Onesti, o va face.

    Referitor la aspectul cum ar arata grupa capitalei comparativ cu una din provincie... Stiu eu, poate egala? Fiindca vedeti voi, daca capitala ar umple macar 4 stadione din 5 echipe, ar fii motive de ingrijorare...Dar atita timp cit pe 2 stadioane nu se string nici porumbei (ca nu sint nici macar coji de seminte dupa meci), pe altul se aduna lumea doar cind vine Steaua, Rapid, sau Danciulescu in concert extraobscenitar, iar celelalte 2 sint singurele care totusi se prezinta acceptabil (n-am spus bine, si nu cred ca e nevoie sa ma explic) la nivel de A, atunci nu vad unde sta justificarea a 5 echipe din capitala in A???? :? :? :?

    Plus de aia, s-ar face un play-off si un play -out, cu primele 2 clasate la titlu, ultimele 2 la B, iar mijlocul (pe care il putem numii cu cinste play-for-padureanu) ramine sa joace ptr. clasament.

    Bineinteles, prima si ultima grupa se merge eliminatoriu, un sistem tur - retur, sau stilul american cu 2 din 3, sau prima echipa care face 5 puncte.

    Nu stiu de unde ar sarii blaturile?

    Iar atunci cind ne (va) grabim sa-i judecam pe americani, ar fi bine de mentionat ca aici sportul isi plateste sportivii, nu patronii....Daca nu faci fata, lasi locul altuia...Sau muti echipa....Fara sa faci caz din asta...
    Smile, its good for you!

  15. #15
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    mai degraba ar fi DINAMO campioana neincoronata a meciurilor stategice
    oricum de ei o sa se aleaga PRAFUL /fu/
    sunt impreuna cu BISTRITA SI CEAHLAUL o echipa ce ne va tine inca mult in coada fotbalului european
    declaratia lui FLORIN MARIN dupa ce nu au reusit in toamna calificarea in cupa UEFA(((( ,,din pacate DINAMO a RATAT din nou calificarea...,,))
    explicatia..........sunt niste RATATI
    quo vadis DINAMO?

  16. #16
    manager sames44jc's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    ar fi fost naspa

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •