Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 35 of 35

Thread: Ecaterina Szabo

  1. #22
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    EDIT: merci de ajutor. Daca mai stiti elemente mai scrieti.

    Am observat ca dupa Olimpiada din 84 rezultatele Ecaterinei Szabo au fost foarte diferite fata de cele dinainte de Olimpiada. De exemplu intre 85 si 87 a reusit "doar" 3 medalii individuale: argint la barna la mondiale 85, bronz la barna mondiale 87 si argint la sarituri Euro 85. Un mare contrast comparand cu medaliile individuale pana in 84 si inclusiv 84: 4 la Olimpiada (3 aur un argint), 4 la mondiale in 83, 4 Euro 83. Stiti voi ce s-a intamplat? A fost accidentata, demotivata, a fost concurenta mai mare de la URSS, fetele din echipa mai bune ca dansa (Silivas, Dobre)?

  2. #23
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cred ca Los Angeles 84 a fost apogeul lui Katy, Dupa 84, desi nu a mai avut aceleasi rezultate, ea totusi a pastrat un echilibru in ceea ce a facut...a fost acolo cand a fost nevoie de ea.

    De asemenea cred ca a fost si un factor determinant in evolutia celorlaltor fete si aici ma refer in principal la Daniela Silivas...cred ca i-a fost colega, prietena, sprijin moral. Doavada si relatia de prietenie pe care o au si in prezent...putine gimnaste cred ca au o relatie de prietenie atat de bine sudata precum ele!

    EDIT:
    Asta e doar o presupunere...chiar nu stiu cum au stat lucrurile pe vremea aia
    Dar cred ca dupa 84, Katy a facut gimnastica mai ales din pasiune.
    Last edited by mikeyy; 21st August 2009 at 17:47.
    www.fangymnastics.com

  3. #24
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Cred ca 1985 a fost anul de relaxare dupa olimpiada, dar in 1987 ia 2 medalii de aur la CM (una cu cu echipa) si un bronz. Din 1988 nu mai apare in competitii.
    Cati si Daniela
    http://i413.photobucket.com/albums/p...erinaSzabo.jpg
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #25
    senior Maxmold's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Rusia, Yaroslavl
    Posts
    174
    Reputatie
    1

  5. #26
    sport legend monalexa's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    2,985
    Reputatie
    1
    Foarte frumoase pozele, multumim Max!

  6. #27
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Merci pentru elemente. Nu l-am pus inca pe cel de la paralele. Ati putea va rog sa-l descrieti?

    Am adaugat (nu stiu daca se vede si la voi, la mine (local) se vede) http://en.wikipedia.org/wiki/Ecaterina_Szabo

  7. #28
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Aici gasesti descrieri pentru cateva din exercitiile ei. Elementul de la paralele ar fi "straddled sole circle 1 1/2 twist to regrasp low bar".
    http://gymn-stands.com/routines/romania3.htm
    sau aici:http://gymn-stands.com/profiles/ekaterinaszabo.htm
    aici elementul de la paralele apare descris astfel: "toe-on 1 1/2 spin on low"

  8. #29
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Oana esti o comoara la casa omului!! Mii de multumiri.

  9. #30
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Kati Szabo - "Am fost si paralizata din cauza problemelor la coloana"

    Cvadrupla campioană olimpică la o singură ediție a J.O. de Vară, Kati Szabo, are probleme cu coloana. Gimnastica a făcut-o faimoasă pe Ecaterina Szabo, fiind singura cu patru titluri la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, din 1984, dar în același timp i-a „lăsat amintire“ și câteva probleme de sănătate.

    Stabilită în Franța de la începutul anilor '90, fosta gimnastă a fost prezentă zilele trecute în România pentru a primi distincția „Campioni de legendă". A fost nevoie de un efort fizic enorm din partea ei, având în vedere că s-a operat de numai două luni la coloană.

    „M-am operat de hernie de disc și nu sunt refăcută. Mă doare spatele când mă așez, simt încă dureri și în picior. Am hernie de disc la 4 vertebre, însă doar la una m-am operat. Este foarte greu după: o lună de zile nu poți face nimic. Nici să te îmbraci, nici să te întinzi, nici să te ridici din pat. Trebuie să ai pe cineva lângă tine tot timpul", spune fosta gimnastă, care a recurs la această ultimă soluție după ce a paralizat la membrele inferioare.

    „Nu-mi mai simțeam piciorul drept, degetele și am intrat pe infiltrații. Mi-a fost un pic mai bine, însă apoi din nou m-au luat crizele și înțepenelile", mai amintește Szabo. Mai are trei astfel de probleme, care nu i-au afectat încă nervul și sunt ținute sub observație. „Încerc să le amân cât pot de mult!"

    Este îngrijită de un medic român

    După mai multe încercări pe la doctori care îi dădeau tot felul de diagnostice, Ecaterina Szabo a ajuns în final la secția de neurochirurgie din orașul Chamalieres, la un medic român.

    „Doctorul Viorel Achim este din Baia Mare, stabilit în Franța de 13 ani, fan al gimnasticii în general și al meu în special. De opt ani tot a încercat să dea de mine și când m-a văzut în fața ușii cabinetului lui nu mai contenea a se minuna. Nu m-a operat el pentru că a zis că mă cunoaște și nu poate. M-a trimis la colegul lui, dar Viorel a asistat. Dacă n-ar fi fost el nici acum cred că nu eram operată", își amintește sportiva din Covasna, care pentru a scăpa de dureri de mai bine de doi ani ia morfină. „Altfel nu aș putea sta. Acum să vedem cum va fi la recuperare, care o voi începe peste o lună".

    Nu și-ar lăsa băieții să facă gimnastică

    Dacă până acum familia Szabo-Tamaș venea în fiecare an în vacanță, în România, vara aceasta ei vor sări peste această perioadă. „Trebuie să încep recuperarea și nu vom avea timp. În plus, băieții mei, Lorenzo (13 ani) și Zeno (7 ani), intră în vacanță de la 5 iulie", spune Kati, care a încercat de mici să-i învețe pe copii limbile materne.

    „Băieții mei la 3 ani știau trei limbi: româna, maghiara și franceza. Anul trecut, cel mai mare a intrat și la o clasă de engleză. Prinde foarte repede", spune mândră fosta gimnastă, care nu i-ar lăsa pe cei doi să facă gimnastică.

    „Lorenzo face fotbal la un club din oraș. Zeno are înclinații spre gimnastică, e zbenguit și se cațără peste tot, dar parcă nu mă lasă inima când știu cât e de greu", a încheiat cvadrupla campioană olimpică de la Los Angeles.

    Adevarul
    http://www.adevarul.ro/sport/antifot...287971573.html
    www.fangymnastics.com

  10. #31
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Merci.

    Ce frumos ar arata traiectoria aia cu 2 locuri I pt 2012 si 2016... Ar fi simetric.
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  11. #32
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Ii doresc sanatate Ecaterinei Szabo. Pe noul site al federatiei Kati nu apare la gimnastele de nota 10, desi conform wikipedia, a fost notata de 17 ori cu 10 intre 1983 si 1984.
    http://gymn-stands.com/perfect10s.htm
    Last edited by Tracoromana; 28th June 2010 at 18:29.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #33
    incepator
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    imi place foarte mult de ea

  13. #34
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Un reportaj Antena 1: Urari pentru o gimnasta de aur
    http://observator.a1.ro/social/Urari...abo_28916.html
    www.fangymnastics.com

  14. #35
    sport legend Auré_Gym's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Canada
    Posts
    479
    Reputatie
    1
    Un articol frumos despre Ecaterina: http://www.jurnalul.ro/special/inter...ri-587268.html
    Hai România pentru Londra 2012 !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •