Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 35

Thread: Ecaterina Szabo

  1. #1
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1

    Ecaterina Szabo

    M-am gandit ca daca tot am ajuns sa trecem in revista Jo din '84, merita si Kati Szabo sa fie printre numele pomenite de noi.
    Asta si faptul ca din ce am putut observa avea in anii '80 ceva elemente din cele efectuate de gimnastele de elita din intreaga lume in momentul de fata.

    dar eu am fost atat de uimita sa vad ca acel salt inapoi grupat cu intoarcere 360 de grade pe care il fac Stela, Shawn, Ferrari si poate inca 2-3 gimnaste din lume la ora actuala (deci doar 5-6 gimnaste!!!!) Kati Szabo il afcea inca din 1982!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=d7J1QxnsLDc (1982)
    http://www.youtube.com/watch?v=wbKQV5Otays (1983)

    si inca o barna de cand era Kati cat barna de inalta ...salt inainte, salt inapoi, parca nu e chiar simplu pentru vremea aceea, nu?:d. sa nu mai spun ca nici nu a avut nevoie de trambulina ca sa se urce pe barna la care de-abia, de-abia daca ajungea
    http://www.youtube.com/watch?v=4Eql5eUZ31k

    ce m-a impresionat mereu pe mine la Kati Szabo a fost spiritul de echipa, in toate concursurile isi imbratisa colegele si le felicita, si le pupa...poate Mia sa ne spui ce iti mai amintesti si tu?

    paralele: http://www.youtube.com/watch?v=xmz_x3LPu-A
    sol: http://www.youtube.com/watch?v=xxOTTqdsRzE (a doua diagonala...ce diagonala!!!!)

    si mai propun o barna http://www.youtube.com/watch?v=CCwZuR04008 (pentru salturile de la min. 00:44 )
    si cam asa arata la sfarsit de cariera:
    sol: http://www.youtube.com/watch?v=zMWaIRdOak0 (parca muult mai bine la tinuta, nu mai zic de forta pentru prima diagonala!!!)
    barna: http://www.youtube.com/watch?v=0C-CE2vxW1c, saltul de la 00:45 seamana cu ce a introdus Stela, nu?:d


    cateva note bibliogarfice: (sursa: Wikipedia)

    - s-a nascut pe 22 ian 1966 in jud. Covasna
    - i-a avut ca primi antrenori pe sotii Karolyi,a poi pe Adrian Goreac, adrian Stan si Maria Cosma.
    - in 1987 este aleasa sportiva anului in Romania, dupa CM din 1987 se retrage din gimnastica (dupa ce a ajutat echipa, in calitate de lider, sa invinga URSS la CM)
    - a lucrat ca antrenor la deva, contribuind la formarea unor gimnaste, dintre care: Nadia Hategan, Andreea Cacovean, Maria Olaru. Din pacate, a plecat in Franta in 1992, ca antrenoare in Chamalieres
    - este casatorita cu Cristian Tamas, fost membru al echipei de kaiac a României și împreună au doi băieți: Lorenzo și Zeno

    cam atat:d

  2. #2
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Pe Kati am vazut-o prima data la un campionat national,dupa momentul Montreal,dar nu mai tin minte anul,era in afara concursului,un ghem de fetita care deborda de energie si voia sa ajunga campioana.Toata lumea a indragit-o,nu puteai sa n-o iubesti;parea si foarte serioasa pentru virsta ei.
    Nu-mi aduc aminte daca televiziunea a dat campionatele europene si mondiale unde a obtinut Kati medalii inainte de 1984,mai probabil ca nu,intrasem in epoca neagra cu 2 ore de TV pe zi si citeva,mai multe,duminica.
    Am revazut-o la olimpiada californiana,unde a triumfat,cucerind trei finale pe aparate,dar din pacate doar locul 2 la individual compus,pe linga titlul pe echipe.Kati a fost cea mai medaliata sportiva de la acea olimpiada,intrecindu-l pe atletul american Carl Lewis,chiar cu acea medalie de argint!
    In clasamentul Asociatiei presei sportive din Romania in anul 1984 a fost preferata Maricica Puica,probabil ca o incununare a intregii activitati(avea 34 ani)considerindu-se poate ca gimnasta va mai avea succese si mai poate astepta.M-a suparat foarte tare acest lucru si n-am inteles de ce nu le-au putut clasa pe amindoua pe primul loc,mai ales ca in clasamentele mondiale ale aceluiasi an Kati a fost declarata cea mai buna sportiva(nu gimnasta).
    Am considerat-o pe Kati foarte talentata si ambitioasa,cam cum a fost mai tirziu Lavinia Milosovici.
    Calculatorul meu a fost citeva zile "bolnav" si in aceste zile am recitit fragmente dintr-o carte aparuta la editura"Sport-turism" in 1985 "Olimpiada Californiana" de Horia Alexandrescu.Desi e scrisa in limbajul de lemn al epocii unele lucruri sunt interesante,o sa v-o prezint alaturi de alte amintiri,sunt si poze frumoase in ea.
    O sa va redau un capitol,un interviu ca Ecaterina Szabo,dupa olimpiada.

  3. #3
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Dupa Nadia,e Kati...

    E prea cunoscuta la noi ca sa-i fac un portret biografic,asa ca i-am propus un interviu.A acceptat ,insa,cu greu,spunindu-mi serios:"Daca bateam la ind.compus ,poate.Asa,mai bine vorbiti despre echipa,cu care am luat titlul".M-am facut ca accept si am inceput sa vorbim despre echipa:
    -Daca faceai tu selectia,cum ar fi aratat echipa?
    -Cred ca tot asa.Au intrat cele mai in forma,cum a fost Simona Pauca,zic eu,cea mai in verva dintre noi.O stiti pe Simona?E grozava!Parca n-ar avea emotii.
    -Si n-are?!
    -Cum sa n-aiba?!Si Nadia avea emotii,iar de mine,ce sa mai spun?!Cind vad birna,ma furnica pe sira spinarii.Da' cind eram mica nu era asa!
    -Dar cum era?
    -La inceput prin 1974,cind m-am trezit la Scoala sportiva din Onesti,eram in stare de orice,numai sa cistig.Profesorii mei de atunci,Maria Cosma si Mihai Agoston,ziceau ca am tupeu,ca sint un simbure de campioana....Dupa ce a cistigat Nadia la Skien imi venea sa dorm in sala,numai sa cresc mai repede si sa invat gimnastica pe de rost.Nici la Zagon,acasa,la ai mei,nu ma mai gindeam.Stiam una si buna-ca trebuie sa ajung gimnasta,ca Nadia Comaneci.
    .........
    -...prin 1978 am obtinut primele victorii,la categoria mea de virsta;.....in '80 ne-am mutat la Deva.Era anul olimpiadei si muream de ciuda ca sunt prea mica.Cristina Grigoras a prins echipa,iar eu am mers la europenele de junioare de la Lyon.
    ......Am cistigat 4 medalii de aur,la ind.comp. si trei aparate.
    ................Apoi,doua titluri europene de senioare,medalia de aur la Campionatele mondiale de senioare in 1983,la sol,si Olimpiada le la Los Angeles.Aur la echipe,aur in trei finale pe aparate,dar numai argint,la individual compus.Asta e necazul meu...
    ...Planuri?Multe si mari.Mai mult ca orice,insa,Universiada din Japonia si Campionatele mondiale din Canada.Asta,in 1985,pentru ca,mai departe,ma gindesc la Olimpiada urmatoare,unde trebuie,nu-i asa,sa cistig titlul absolut!...

    Cum am mai precizat,sunt spicuiri din cartea "Olimpiada Californiana" de Horia Alexandrescu.
    In acest interviu,ca si in relatarile despre concursul de gimnastica de la olimpiada,se evita numele lui Bella Karoly.
    In filmuletele puse de voi am observat ca Bela era antrenorul lui Retton dar nu si al echipei americane si se manifesta deja in stilul lor,ostentativ,as spune.
    Last edited by miafangina; 11th March 2008 at 19:48.

  4. #4
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Mia, eu, una, iti multumesc tare mult pentru aceste doua interventii...cata ambitie avea aceasta Kati Szabo!!! Cata modestie si bun simt!!! Parca se intrevede aceeasi atitudine si la Larisa Iordache, in articolul postat de Mihaela... De-ar fi d ebun augur aceasta asemanare!!!!

  5. #5
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Cu multa placere,Cris.Ma simt foarte bine sa vorbesc despre gimnastica,si parca e de datoria noastra sa acordam atentie din cind in cind unor sportive care la vremea cind faceau performanta n-au avut parte de mediatizare pentru ca asa erau vremurile,iar noi,iubitorii de sport,aveam acces in foarte mica masura la informatii si detalii despre viata sportivilor,in afara momentelor cind ni se aratau partial competitiile,erau doar citeva declaratii oficiale si gata,nu mai stiam nimic,se tragea cortina.
    Intotdeauna marile noastre vedete au fost modeste si cu bun-simt,poate cu astea veneau de-acasa.Se vedea asta si din modul in care se manifestau in timpul si dupa competitii,atit ele cit si antrenorii.

  6. #6
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Uitati-va aici ce atitudine avea!Cum sa n-o iubesti?

    http://www.youtube.com/watch?v=r02I_...eature=related

    Merge greu si cu intreruperi,dar merita!

  7. #7
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Extraordinar!!!!
    www.fangymnastics.com

  8. #8
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    dulcica foc

  9. #9
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    da, este super scumpa, desi eu am o nelamurire..acolo scrie ca avea 6 ani, in 1976, iar pe wikipedia am gasit ca s-ar fi nascut in 1966, ceea ce ar insemna ca in '76 deja ar fi avut 10 ani si atunci parac la 10 ani nu ar arata asa...totusi, eu am senzatia ca acel 1966 este gresit, intrucat in 1980 mai degraba pare de 10 ani, cand nu este nici cat barna de inalta:d. Si atunci filmuletul este real..repet, eu spre aceasta varianta inclin

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    La FIG, Ekaterina Szabo figureaza nascuta in 1967, posibil sa fie 1969 dupa "moda vremii" inregistrata international cu doi ani mai in varsta...

  11. #11
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Los Angeles '84 - De 4 ori Szabo

    Regina aurului romanesc la Los Angeles 1984 a fost gimnasta Katalin Szabo. Da, ati citit bine, acesta e numele real a celei pe care comunistii au incercat sa o „converteasca” la Ecaterina Sabau (!!!), dar si-au indeplinit planul doar pe jumatate

    Traieste in Franta. Munceste acolo. Tot in jurul birnei. Are o familie frumoasa, doi baieti poligloti la virste fragede, desi unul, Zeno, cel mic, inca se razboieste cu gradinita, iar celalalt, Lorenzo, 11 ani, face „un-doi”-uri intre scoala si fotbalul de la grupele de copii de la Clermont Ferrand. Lui Lorenzo ii place „L’Equipe”, stie ca daca apari acolo esti deja star, dar pina va ajunge acolo s-a distrat putin si cu aparatul de fotografiat al reporterilor FANATIK.

    Am „ratat” la mustata o vizita pina in Franta, la Cati Szabo, pentru ca, parafrazind cu scuzele de rigoare, daca nu vine Baiazid la munte, vine muntele la Baiazid. FANATIK a gasit-o pe Szabo si pe cei doi baieti ai sai in concediu in Romania! Ocazia nu putea fi ratata, iar zecile de minute petrecute cu marea campioana si familia sa au adus la lumina tot ceea ce Ceausescu si regimul sau ne-au interzis sa vedem pe viu acum 24 de ani, la Los Angeles 1984.

    15 minute de intuneric!
    Patru medalii de aur si una de argint, la individual compus. Aur pe echipe, aur la sarituri, aur la sol, aur alaturi de Pauca la birna. Fiecare medalie are povestea ei, dar Cati insista pe finala la sol. Stie ea de ce si acum intelegem si noi. „Cel mai bine imi amintesc finala de la sol, pentru ca exact cind sa urc pe trepte, pentru exercitiu, s-a intrerupt lumina in sala! Dupa ce am pus piciorul pe prima treapta, s-a facut intuneric in toata sala si se vedeau doar ledurile acelea verzi de la usi, care indicau iesirea. Am fost inconjurata imediat de ********i, oameni de ordine, nu stiu exact ce erau... Linga mine era Adrian Goreac, care mi-a zis sa nu ma ingrijorez, ca el e cu mine si o sa se remedieze totul intr-un minut, doua. Intr-adevar lumina a revenit, dar dupa vreun sfert de ora, timp in care nici eu, nimeni din sala nu s-a miscat din locurile in care ne prinsese pana de curent. Organizatorii i-au transmis lui Adi Goreac ca pot sa fac o noua incalzire, dar eu am renuntat, pentru ca nu voiam ca toata sala sa stea si sa astepte o noua incalzire a mea, asa ca am urcat, am facut exercitiul si am luat aurul!” Ce simplu pare totul...

    Teama de paralele
    „A fost la nimereala ca am cistigat si eu, si Simona Pauca medalia de aur la birna. Eram ultima in seria finalei. Am ramas surprinsa si m-am bucurat mult ca aveam aceeasi nota ca si Simona. Eram amindoua campioane! Am cucerit aurul si la sarituri, dar la paralele, la Los Angeles, nu am avut nici o treaba. Toata viata mea am avut asa, o teama, de acest aparat si nici macar acum nu am gasit si nu gasesc vreo explicatie pentru aceasta frica. Cu toate acestea, in afara de titlul olimpic, am toate titlurile si la paralele! Cert este ca am fost antrenata si pregatita foarte bine de antrenorii mei. In viata poti sa ai si noroc, dar tot munca si pregatirea sint cele mai importante”, spune Szabo.

    Enigma Retton
    Face o pauza, pentru ca sosul lui Zeno este condimentat, nu dulce, cum ceruse, vede ce face si Lorenzo, apoi, asigurata ca totul este sub control, continua: „La concursul pe echipe, tensiunea a fost foarte mare. Am avut ghinionul ca Lavinia Agache sa rateze un exercitiu in fata mea si a trebuit sa fiu mult mai atenta si mai concentrata. E altceva pe echipe, pentru ca atunci o greseala afecteaza munca tuturor, in timp ce la individual daca gresesti suferi numai tu. Am fost putin dezamagita ca am luat doar argintul la individual compus, dar am avut si putin ghinion, pentru ca eu am terminat concursul la paralele, unde nu excelam, iar Mary Lou Retton a terminat la sarituri, unde era foarte buna. Asta e... Nu stiu ce s-a intimplat a doua zi, pentru ca ea nu a mai luat nici un aur la finalele pe aparate”.

    „Astept si azi premiul de la federatia noastra!”
    Patru medalii de aur. Plus un argint. Cum se recompensa o asemenea performanta individuala cum probabil nu vom mai avea niciodata la Olimpiada? „La intoarcerea in Romania, in avion, stewardesele ne-au machiat pe toate fetele, ne-au aranjat si asa am ajuns la Bucuresti. Pe pista, tin minte ca am coborit prima si ma asteptau parintii la scara. Pe Ceausescu nu l-am vazut in viata mea! Apoi, la citeva zile, am mers la mare, la Eforie Nord, apoi ne-am reapucat de treaba. Cred ca acesta era premiul pe care l-am primit pentru atitea medalii cucerite pentru Romania la Los Angeles. Astept si in ziua de azi un cadou-premiu de la federatia noastra! O spun cu mina pe inima ca generatia noastra a fost cea mai defavorizata din istoria acestei tari”.

    „Si acum urc pe birna”
    Nu se poate dezlipi de gimnastica. Antreneaza, antreneaza, antreneaza... Iubeste aparatele si acum, anii au trecut peste Cati, dar campioana are succesul in singe. „Pregatesc campioane la Clermont. Mi-e bine si nu cred ca ma mai intorc in tara. Poate doar in concediu sau poate la pensie, cind voi sti ca baietii mei sint realizati”. O curiozitate. De unde dragostea pentru birna? „Birna mi-a placut foarte mult. Si noaptea, daca ma trezesti, urc pe birna. Chiar si acum, dar doar ma urc, nu fac altceva, pentru ca ametesc. Sint deja 21 de ani de cind m-am retras”. Multi ani, intr-adevar, iar probleme medicale nu prea ocolesc performerii. „Asa e. Am doua hernii de disc la spate si trebuie sa ma decid sa merg la operatie. In rest sint sanatoasa si cu chef permanent de munca”, incheie Ecaterina Szabo. Un nume pe jumatate adevarat! Pentru ca adevaratul este Katalin Szabo. Comunistii nu puteau suporta atit. Au vrut sa o romanizeze in Ecaterina Sabau. Au facut „treaba de mintuiala”. Doar pe jumatate. Specific romaneste...

    „Nici nu stiam care sint ********ii nostri! Vedeam ca erau indivizi pe care nu-i stiam si care ne insoteau peste tot. Ceea ce n-o sa uit toata viata este vizita la Disneyland. Era ceva incredibil pe acele vremuri” (Ecaterina Szabo)

    „Mai fusesem in America si in 1981, cind au ramas sotii Karoly. Tin minte ca ne-am intors pe 1 aprilie 1981 si am dat petrecere in avion de bucurie ca am scapat de ei! Am facut pe stewardesele, am crezut atunci ca avionul va cadea cu noi. Nu pot uita niciodata cite palme si cita bataie am luat de la Bela Karoly!” (Ecaterina Szabo)

    sursa: http://www.fanatik.ro/los-angeles-84...abo-s4484.html
    Attached Images Attached Images

  12. #12
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Frumos articolul, Ioana, multumim

  13. #13
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    La multi ani, Kati Szabo!

  14. #14
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Am o rugaminte adresata celor care se pricep la elemente (Oana, Mihai?). Cred ca ar fi bine sa adaugam o sectiune Skills la pagina Ecaterinei Szabo pentru ca sunt convinsa ca executa niste elemente dificile. Va rog daca stiti sa-mi spuneti (engleza) ce elemente (speciale) executa Szabo (paralele, sol, barna sarituri)
    le pot adauga, ori le puteti chiar voi adauga.

    Mentiuni ( : nu detin drepturi de autor pe pagina, fiecare e liber sa contribuie la pagina in mod voluntar, nu exista un autor al paginei, continutul se poate modifica sterge, folosi in mod gratuit pe alte site-uri etc...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Ecaterina_Szabo

  15. #15
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Vrei doar elementele spectaculoase pe care le-a facut pe vremea aia?
    Primul care imi vine in minte acum e saltul cu 360 de grade la barna - in engleza: "salto bwd. tucked with a full twist". Iti pot da si un link a unui filmulet in care face acest element - ca referinta.
    www.fangymnastics.com

  16. #16
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Vrei doar elementele spectaculoase pe care le-a facut pe vremea aia?
    Primul care imi vine in minte acum e saltul cu 360 de grade la barna - in engleza: "salto bwd. tucked with a full twist". Iti pot da si un link a unui filmulet in care face acest element - ca referinta.
    EDIT: pune si filmuletele pe forum te rog. Cred ca e interesant pentru noi toti.

    Multumesc frumos. Da, vreau numai elementele spectaculoase facute de ea pe vremea respectiva pe care sa le punem intr-o sectiune ca cea de la Nistor.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Steliana_Nistor
    Last edited by LuisaGym; 21st August 2009 at 15:17.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    mie imi place foarte mult un element la paralele : surubul pe care il executa pe bara mica. nu stiu daca asa se cheama si nu stiu cat de spectaculos e. Oricum e un element original. (min: 0:38)
    http://www.youtube.com/watch?v=4xywv...eature=related

  18. #18
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Da,se pare ca a fost printre primele gimnaste (poate chiar prima) care au executat saltul cu 360 pe barna!
    As mai adauga ca elemnet de originalitate la vremea aceea a doua diagonala din solurile ei : in perioada '83-'85 era salt inapoi 540 legare indirecta cu salt inapoi 540 +salt inainte iar in '87 a executat-o in varianta: salt 540 legare indirecta salt 540 + salt ininte 180 + salt grupat inainte. Era o diagonala neobisnuita!
    Ceva de genul:
    83-85: 1 1/2 twist back salto to 1 1/2 twist back salto, punch front
    87: 1 1/2 twist back salto to 11/2 twist back salto, salto forward 1/2, punch front

  19. #19
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Exact de diagonala asta vroiam sa amintesc si eu
    Aici e exercitiul..cea de-a doua diagonala: http://www.youtube.com/watch?v=zMWaI...om=PL&index=21

    EDIT: pt saltul cu 360: http://www.youtube.com/watch?v=d7J1QxnsLDc (sec 40)
    www.fangymnastics.com

  20. #20
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    mie imi place foarte mult un element la paralele : surubul pe care il executa pe bara mica. nu stiu daca asa se cheama si nu stiu cat de spectaculos e. Oricum e un element original. (min: 0:38)
    http://www.youtube.com/watch?v=4xywv...eature=related
    da, nu stiu cum se numeste elementul...Burda sau Turishceva cred...am vazut referiri la el sub ambele denumiri...acum nu mai este in cod!

  21. #21
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Interesant cum am avut acelasi traseu pe forum. Eu am pornit de la remarca despre publicul american, apoi am ajuns la Olimpiadele 1984 si 1996, apoi m-am gandit sa aflu despre elemente de pe topicul Ecaterinei Szabo si am ajuns aici, unde v-am gasit.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •