Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 107

Thread: "Stejarii" - echipa natzionala de Rugby

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1

    "Stejarii" - echipa natzionala de Rugby

    Sper ca pe acest thread sa se discute cate ceva despre echipa natzionala de rugby. Ashtept pe-aici iubitori ai sportului cu balonul oval.

    Ultima shtire (cam trista totushi....) -> "stejarii" au luat bataie in Rusia, cu 33-24. Eu unul n-ash dispera, avand in vedere ca natzionala e in toiul restructurarii. Dar sper s-ajungem sa-i batem pe-ashtia shi cu rezervele sau juniorii.......Pentru iubitori : schimbatzi pe tvr2 azi de la 18 shi maine de la 17 sa vedem shi noi rugby adevarat. Sper sa se uite shi "stejarii", poate mai invatza shi ei cate ceva........
    ex-alpopa

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    stire jenanta

    Federatia romana de rugby a fost devastata de o mare inundatie.Am trecut pe acolo si am vazut covoare puse pe garduri la uscat si gauri in peretii care inconjoara terenurile de rugby(pentru scurgere improvizata). Am vazut si un parau care curgea prin fata federatiei desi ploaia se oprise de 2-3 zile!Am mai aflat ca au "intrat la apa" si documente.

  3. #3
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    cum de ne-au batut rusii ? parca portughezii erau cei mai periculosi si "au luat-o" de la noi ... sper sa nu ne compromitem sansele la castigarea turnelului !
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Pai sunt deja compromise! Dar nu trebuie sa ne plangem prea rau. Este un turneu foarte slab cotat. Important e ca natzionala sa creasca in valoare shi sa ajunga macar la nivelul celei de la inceputul anilor 80.
    ex-alpopa

  5. #5
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Question

    mda... ar fi ideal

    daca nu gresesc intr-un timp se spunea ca din acest turneu, ocupanta locului 1 va promova in turneul celor 6 natiuni, locul acesteia fiindu-i luat de ultima clasata in turneul celor 6 natiuni ...

    sau nu mai e asa ? poate a fost/este doar o intentie...
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Ceva de genul asta. De fapt, cashtigatoarea Cupei Natziunilor sa joace un baraj cu echipa de pe ultimul loc din Turneu. Dar pentru asta ar trebui sa incepem sa-i batem constant pe italieni, sa nu mai pierdem cu echipe de amatori, sa punem probleme echipelor mari shi, de ce nu?, sa ajungem shi noi in sferturile Cupei Mondiale. Dar pana atunci mai e........Multzi bani mai tre' sa curga din buzunare.....infrastructura e cu ani lumina in urma fotbalului.....shi nici asta din urma nu-i cine shtie ce.
    ex-alpopa

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Parca am citit o stire in care se spunea ca este posibil ca in scurta vreme ( doi ani ?)
    "Turneul celor sase.." sa devina Turneul celor opt ..si ca Romania ar putea fi una din cele doua echipe care ar veni...

  8. #8
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Talking

    si cu aceeasi ocazie sa intram in NATO, in UE si in ONU

    PS. eu nu am habar de initiativa asta !
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Eu unul nu prea cred. Cei din Turneu au incasari imense din bilete shi "merchandising". Noi nici n-avem un stadion ca lumea unde sa jucam rugby!!!
    ex-alpopa

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    bog_tom , mai sunt si alte organizatii in care poti intra , daca tii neaparat... Cel care declara asta era chiar unul din cei care conduc forul international si cu acel prilej a spus si sumele care vor fi alocate Romaniei in urmatorii ani ( destul de consistente ! )
    pentru dezvoltarea acestui sport...
    Poate nu ma intereseaza prea mult acest sport ( doar la nivel de nationala ) , dar am pretentia ca stau destul de bine cu memoria...

  11. #11
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    bog_tom , mai sunt si alte organizatii in care poti intra , daca tii neaparat...
    nu ma indoiesc de asta
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    Cel care declara asta era chiar unul din cei care conduc forul international si cu acel prilej a spus si sumele care vor fi alocate Romaniei in urmatorii ani ( destul de consistente ! )
    pentru dezvoltarea acestui sport...
    Poate nu ma intereseaza prea mult acest sport ( doar la nivel de nationala ) , dar am pretentia ca stau destul de bine cu memoria...
    ramane de vazut
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Hamburg
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    Mai domol cu T8! Chiar daca s-ar īntāmpla minunea asta (extinderea T6 cu ROM si CAN) stau si ma īntreb ce sa cautam noi acolo? Sa fim ciuca batailor? Eu nu cred ca revitalizarea rugbyului romānesc se va produce numai prin faptul ca jucam cu cei mari. Am jucat destul cu ei īn ultimii ani si din pacate ne-am facut de rās! Atāta vreme cāt nu avem o baza materiala serioasa, antrenori bine pregatiti si concepte rationale privitoare la atragerea copiilor īn practicarea acestui sport, sa stam linistiti. Dupa cum se vede, nici CEN-ul nu-l mai cāstigam, ne bat POR, GEO si mai nou RUS. Asa ca...

    Apropo, voi credeti treaba cu somniferele rusilor? Nu ca i-as crede pe tovarasi niste īngeri, dar tot timpul apar scuze: la Sydney nu ne-a lasat Vestul sa luam prea multe medalii si de aia au aparut scandalurile Raducan si Melinte, īn Slovenia si la Copenhaga ne-au furat arbitrii, de aia nu ne-am calificat la CM/CE, īnfrāngerile cu DAN si NOR s-au produs din cauza ogorului de pe Steaua/23 samd.

    Din pacate, cu toata dragostea fata de "Stejari" trebuie sa privim adevarul īn fata: suntem o echipa de māna a II-a, care are poate potential, dar care se afla de ani de zile la īnceput de drum. Care e lung si greu...

    HAI ROMĀNIA!

  13. #13
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    cred ca pe Italia am reusi sa o batem iar legat de problema "somniferelor" as avea rezerve daca ar trebui sa am incredere in rusi pentru ca am inteles ca nu sunt la prima isprava de acest fel - pe gruzini i-au dus la aeroport in loc sa-i duca la stadion (gafe din astea cred ca nu prea se intampla)
    oricum echipa e in formare deci e loc si de mai bine (bazandu-ma si pe experienta antrenorului francez...)
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  14. #14
    junior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    53
    Reputatie
    1
    a zis cineva ca ar trebui sa ajungem la nivelul echipei de la inceputul anilor '80 ?! absurd! niciodata! sa nu uitam ca atunci noi eram profesionisti - mascati, ce-i drept - si toti ceilalti erau amatori. chiar si asa nu am reusit sa fim chiar in varf, ci doar cateva rezultate notabile. in plus, scimbarea actuala a antrenorului a fost o greseala. de fapt, nu schimbarea in sine, ci alegerea lui. putem sa ne amagim cu "reconstructia" dar nu o sa rezolvam nimic.

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Ce ziceti repeta "stejarii" figura frumoasa din meciul cu italia si cu Tara Galilor??

  16. #16
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Este remarcabil jocul practicat de reprezentativa noastra in ultimul timp, mai ales de la venirea antrenorilor francezi.

    Dupa victoria, ce-i drept la limita, din fata Italiei, am inceput sa visez la Turneul celor 6 Natiuni. Ar fi cu adevarat o performanta.

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Mda. Dar mai e mult pana acolo. Totushi, prin aducerea actualului antrenor (nu-i shtiu numele) s-a facut un pas inainte, in sensul ca acesta se dedica 100% natzionalei stejarilor. Charreyere, antrenorul care ne-a condus la Campionatul Mondial, mai avea shi alte "preocupari" prin Frantza.
    ex-alpopa

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Sunt de acord, antrenorul e de valoare si are si palmares.

    Daca ar veni toti jucatorii la nationala am avea un pachet de inaintare de nivel mondial. Spun asta din moment ce Tincu a fost ales cel mai bun taloner din franta iar mavrodin si balan sunt jucatori experimentati si respectati. Petrache si Socol sunt foarte apreciati la echipele unde joaca si putini le fac fata chiar acolo in franta. In plus Tonita si Petre Cristian sunt din nou tineri foarte capabili. Nu mai vorbesc de tinerii din tara precum Zebega care deja au debutat in echipa nationala. Pacat ca pe 3 sferturi nu suntem la fel de valorosi.

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    DA vor repeta

    O sa le dea cu terenul in cap la galezi.

  20. #20
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Mmmm ... ca sa ne bage in seama lumea buna a rugbyului (i.e. sa participam la un ipotetic turneu al celor n natiuni, cu 6 <= n <= 8) ar trebui sa indeplinim urmatoarele conditii:

    1. sa batem la scoruri mari (de la 30 de puncte in sus) echipele europene secundare (gen Gruzia, Rusia, Spania si mai nou Portugalia)
    2. sa batem ;a scoruri astronomice pleava Europei (alde Olanda, Germania, si ceilalti gainari care tot promoveaza/retrogradeaza in Cupa Europei)
    3. sa jucam de la egal la egal cu echipe de genul Italiei si Argentinei
    4. sa nu o luam pe kokoasha prea tare de la Franta si de la britanici
    5. sa nu viscoleasca in februarie/martie

    Destul de greu de indeplinit cam toate ... mai ales ultima.

  21. #21
    manager sames44jc's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    romani au facut mereu traba buna

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •