Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 64 to 84 of 107

Thread: "Stejarii" - echipa natzionala de Rugby

  1. #64
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Am invins chinuit Portugalia cu un eseu in ultimul minut. Am profitat de caderea fizica a lusitanilor si am inscris 3 incercari in repriza a doua cand la un moment dat am fost condusi cu 9-0. Scor final 21-15 (0-6).
    e clar ca echipa "stejarilor" scade de la an la an ca rezultate si ca valoare. acest meci mi-a adus aminte de intalnirea de la Cupa Mondiala de anul trecut (14-10). se doreste un schimb de generatii la nivelul nationalei, dar tinerii jucatori din campionatul intern nu se ridica la valoarea celor consacrati din Franta. Jocul liniei de treisferturi este la nivel de amatori.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  2. #65
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Nationala Romaniei a fost invinsa ieri la Krasnodar, in Rusia, de selectionata tarii gazda, in ultimul meci al sau in deplasare din aceasta editie a Cupei Europene a Natiunilor. “Stejarii” au facut o prima repriza foarte buna in fata echipei Rusiei, reusind sa domine teritorial de cele mai multe ori, insa au marcat o singura data, din penalitate, prin Florin Vlaicu. In chiar ultimul minut al reprizei, rusii au egalat insa, asa ca scorul pauzei a fost 3-3. In partea a doua, echipa noastra a facut mai multe greseli, care au dus la penalitati rusesti, si gazdele au avut, la un moment dat, 6-3. Imediat, a urmat un eseu cu inaintarea al “stejarilor”, culcat de Cristi Petre, si conduceam cu 8-6 in min. 65, iar victoria parea ca este a noastra. Din pacate, insa, ultimele 5 minute ne-au fost fatale. Un ofsaid si un placaj ilegal au adus doua penalitati consecutive pentru rusi, si gazdele ne-au invins cu un sec 12-8. Un scor nedrept, daca ne gandim ca echipa noastra a dominat acest meci, insa complet normal, daca judecam ca acest sport se joaca si cu mintea, si greseala se plateste. Urmatoarea partida, si ultima de altfel, va fi pe 22 martie cu Cehia, la Bucuresti.

    sursa: ruby.ro
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  3. #66
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Primul meci pentru Romania la IRB Naions Cup, prima oara cand s-a jucat in nocturna pe Stadionul Arcul de Triumf si prima victorie pentru echipa noastra la aceasta editie a competitiei. Toate acest lucruri s-au intamplat ieri, la meciul “stejarilor” cu Uruguay.
    Cu peste 3000 de oameni in tribuna, nationala Romaniei a intrat extrem de decisa in teren si imediat dupa fluier s-a dus langa terenul de tinta advers. Gramada si veteranul Corodeanu a plecat pana eseu cu doi adversari in spate. Era si minutul 3 si Romania avea deja 7-0, cu tot cu transformarea lui Vlaicu. Atacurile noastre au continuat, am dus din nou balonul in terenul advers unde acelasi Vlaicu a avut ghinion si a lovit bara din penalitate. Doar cateva minute mai tarziu insa si-a rascumparat aceasta bara si a transfomat tot din penalitate dupa un atac frumos al lui Alin Coste. Romania conducea Uruguayul cu 10-0 dupa aproape 20 de minute.
    Din pacate insa aici s-a cam stins jocul nostru. Am mai sutat la bete de la 40 de metri si am ratat, am mai avut doua tuse la 5 metri de terenul de tinta si le-am irosit, asa ca scorul la pauza a ramas 10-0. Cu putin inanite de pauza Uruguayul a vazut un galben, ramanand sa joace in 14 oameni.
    Repriza a doua avea sa fie una fara istoric si orizont pentru noi. O zbatere statica in propriul teren, penalitati multe pentru Uruguay, greseli de manuire a balonului si un galben la Paulica. Cam asa ar putea fi rezumata aceasta repriza, in care Uruguay a marcat 6 puncte cu piciorul. Foarte important a fost faptul ca ne-am aparat bine si nu am primit eseu, acest capitol funtionand. 10-6 pentru Romania scor final. Am ratat bonusul dar am castigat in fata unui Uruguay foarte artagos. Adversarii nostri s-au ales cu un punct bonus defensiv.
    Romania are urmatoarea sa partida in IRB Nations Cup pe 15 iunie cu Rusia, ora 20:00, in timp ce Uruuay infrunta Georgia.


    www.rugby.ro

    celelalte rezultate au fost Italia A - Rusia 38-15 si Emerging Springboks - Georgia 11-3.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  4. #67
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Rezultate etapa a doua: Georgia - Uruguay 20-18, Italia A - Emerging Springboks 19-20, Romania - Rusia 13-12.
    urmatorul meci al nostru, cu sud-africanii, reprezinta, practic, finala turneului. Fostul capitan al echipei nationale, Romeo Gontineac, a fost convocat pentru acest joc, care va reprezenta meciul de retragere al sau la nivel international.
    Last edited by Gontel; 17th June 2008 at 18:45.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  5. #68
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    si rezultatele etapei a treia (ultima): Rusia - Uruguay 19-23, Italia A - Georgia 3-25, Romania - Emerging South Africa 13-25

    clasament final:
    1. Emerging South Africa 3 3 0 0 56-33 0pbonus 12puncte
    2. Georgia 3 2 0 1 48-32 0pb 8p
    3. Romania 3 2 0 1 36-43 0pb 8p
    4. Italia A 3 1 0 2 60-60 2pb 6p
    5. Uruguay 3 1 0 2 47-49 2pb 6p
    6. Rusia 3 0 0 3 46-74 2pb 2p
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  6. #69
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    CUPA EUROPEANA A NATIUNILOR 2009-2010

    Meciurile tur
    7 februarie 2009: SPANIA – ROMANIA – La Madrid
    14 februarie 2009: GERMANIA – ROMANIA – la Heildelberg
    *28 februarie 2009: ROMANIA – RUSIA – la Bucuresti
    14 martie 2009: GEORGIA – ROMANIA – la Tbilisi
    21 martie 2009: ROMANIA – PORTUGALIA – la Bucuresti

    * Data nu a fost hotarata definitiv, existand posibilitatea modificarii.

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1
    O veste rea din Franta, unde fostul antrenor al echipei reprezentative de rugby, Daniel Santamans, a incetat din viata la numai 49 de ani.

    În vîrstă de 49 de ani, fostul antrenor al echipei de rugby a României (2004-2007) a suferit un accident cardio-vascular sâmbătă, în casa din Cugnaux, la puțin timp după ce revenise de la înmormântarea mamei sale. Cu toate că i s-a acordat asistență medicală, antrenorul n-a mai putut fi salvat.
    Daniel Santamans a fost taloner, iar apoi antrenor al lui Stade Toulousain, cea mai galonată echipă de rugby din Franța. Cel poreclit "Satanas" a câștigat titlul de campion cu aceasta atât ca jucător (1985 și 1986), cât și ca antrenor (2001). După ce a participat la Cupa Mondială din Franța, în 2007, cu echipa României (în 2004 a fost cooptat în colectivul tehnic înaintea meciului cu Italia, câștigat de “stejari” cu 25-24), a fost numit manager general la Blagnac (Pro D2), formație pentru ca a și jucat de altfel la începutul carierei.
    (prosport)

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

  8. #71
    incepator
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Crangasi
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    Stejari nu mai sunt ce au fost dupa plecare multor jucatori de baza ( Socol,Balan etc) stejari au cazut rau de tot venind jucatori tineri ne trecuti prin viata asta e motivul de care romania nu mai joaca.

  9. #72
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Meci contand pentru recalificarile de la Cupa Mondiala,azi Romania - Ucraina,de la 18:30.
    La handbal i-am batut,la rugby ii batem (reamintesc ca in meciul tur am invins cu 33 la 3),mai putin la fotbal.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  10. #73
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Azi la Buzău, România -Tunisia 56 - 13, sper că am reținut corect scorul ... dacă s-ar face și la rugby pariuri pe scor exact, cred că ar trebui date cote astronomice

  11. #74
    Minerache... Leviss's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Petrosani
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    Azi se disputa meciul tur al barajului pentru calificarea la cupa modiala Uruguay - Romania.

    La pauza stejarii conduc cu 14 - 5.
    [COLOR="Red"][I][B]"In mina Dumnezeu cu noi,afara grija si nevoi/De-asupra noastra n-avem cer, c-asa e viata de miner/
    Cand plini de praf cu pasi truditi, iesim din mina obositi/Ne doare ca-n lumina sa pamantul tine-o lume rea"[/B][/I][/COLOR]

  12. #75
    Minerache... Leviss's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Petrosani
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    Rezulat final 21- 21.
    [COLOR="Red"][I][B]"In mina Dumnezeu cu noi,afara grija si nevoi/De-asupra noastra n-avem cer, c-asa e viata de miner/
    Cand plini de praf cu pasi truditi, iesim din mina obositi/Ne doare ca-n lumina sa pamantul tine-o lume rea"[/B][/I][/COLOR]

  13. #76
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,240
    Reputatie
    0
    Ne calificam acasa.

  14. #77
    sharpshooter Ted's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    in the penalty box
    Posts
    3,463
    Reputatie
    1
    mergem peste 2 saptamani pe stadionul Arcul de Triumf sa ii incurajam pe baieti
    If you get in trouble, just go back in time!

  15. #78
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Mergem, mergem. Hai Romania...la Cupa Mondiala

  16. #79
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    N-am văzut meciul (mulțumim, gspTV!) dar înțeleg că repriza a doau a fost totalmente penibilă.

    O să merg și io pe stadion pe 27 XI ... să sperăm într-o vreme cîinoasă, ninsoare, frig, zloată, condiții în care uruguayenii nu au șanse pe treisferturi (unde noi nu contăm DELOC), iar noivom avea șansa noastră pe grămadă, ca de obicei.

    Oribil rugby a ajuns să joace România!

    Ce dravcu mai căutăm și noi la cupa Mondială?!? doar așa, ca să iasă la număr echipele ...

  17. #80
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Maine e meciul decisiv, calificarea e obligatorie daca vrem sa mai contam macar putin in lumea rugby-ului. Haideti la stadion!
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  18. #81
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Mda, le-am zis cîteva de bine pe blogul meu de sport, dar totuși o să mă duc la meci. Am auzit că s-au vîndut deja 3200 din totalul de puțin peste 4000 de bilete / locuri, așa scrie pe site-ul rugby.ro. Sper să nu fie niște panglicari cu știrea asta.

  19. #82
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Am fost inspirat ca mi-am luat bilet inca de luni. Se va umple stadionul, nu ai grija. Pai cum, daca la fotbal ar juca Romania un baraj pt Cupa Mondiala cu Iranul, iar in acelasi timp la televizor ar fi un amical Argentina-Italia, tu ce ai prefera?
    In rest cam ai dreptate cu ce zici tu acolo, tare mi-e frica de treisferturile Uruguayului, acolo unde noi suntem inexistenti de ani buni.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  20. #83
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    39-12 scor final pt Romania la un meci frumos cu mult spectacol. Felicitari pt calificare. Ne asteapta un turneu final de foc la anul in grupa cu Anglia, Scotia, Argentina.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #84
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Felicitari Baietilor pt aceasta victorie, pt atitudine si nu in ultimul rand pt determinarea cu care au jucat!
    Hai Romania!
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •