Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 50

Thread: Partizan si Steaua!!!!!!!!!!!

  1. #22
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by deep purple
    Daca peste voi veneau bulgarii azi vorbeati o limba slavica ca si-asa va laudati ca romanii v-au rezolvat rapid cu latina.
    Stii de cate ori a ars Vidinul?
    Apropo, nu stiu cum se face dar po****tzia Bulgariei si a Serbiei este foarte rara in dreptul oltenilor. Te-ai uitat de curiozitate pe harta?
    poate din cauza ca sint multe zone muntoase pe acolo
    E chiar o chestie interesanta, sa stii
    Itzi scapa esentza istoriei Romaniei , noi sintem cei care am adus latina

  2. #23
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by apparte
    Gerson,de Nikola Kezman n-am auzit!In schimb am auzit de Mateja Kezman !Cat despre comparatia cu Mutu,nu-si are rostul,Kezman jucand varf impins!Iar daca e un jucator bun sau nu,eu zic sa-i intrebam pe Chivu si Lobont !
    Ai dreptate, Matei ii zice dar nu e varf avansat ,eu asa stiu.E bunicel ,asa zice Chivu

  3. #24
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Kezman e de zece ori mai eficient ca Mutu. Tin sa va readuc aminte ca a fost pe locul 2 in clasamentul Gheata de Aur anul asta, dar a avut cel mai mare numar de goluri marcate.

  4. #25
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Merci Hoffa de raspuns dar tu ai bagat si politicieni si ingineri si sculptori. Ma refeream la proza si poezie. Oricum, e bine ca n-ai bagat antrenori de fotbal.
    Blue, bulgarii erau iar un alt exemplu. Nu se poate pune problema sa fim cuceriti de ei. Sunt prea slabuti.
    Te-ai intrebat vreodata de ce plateam taxe la turci? Tot mai crezi ca eram vecini cu ei? Mai gandeste-te ca sa nu trebuiasca sa amintesc de rusinosul secol fanariot.

  5. #26
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by deep purple
    Blue, bulgarii erau iar un alt exemplu. Nu se poate pune problema sa fim cuceriti de ei. Sunt prea slabuti.
    bulgarii erau si sint tot atat de numerosi ca ungurii.

    Una este birul , alta e sa fii pasalac, pe langa bir, nici sa nu existi. Trebuia sa facem noi imperiu dupa tine. Las-o balta

    Apropo de lista aia, oricum ai da-o tot nu e in favoarea voastra ,dar asta nu e vina ta , n-am spus-o ca sa sune a repros.

  6. #27
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hoffa
    Cosbuc e tot moldovean, nascut in moldova dar plecat cu parintii in Ardeal in zona Nasaudului.
    nu zau ??
    Schumi? the only one!

  7. #28
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    [quote="Blue"]
    Quote Originally Posted by deep purple

    Una este birul , alta e sa fii pasalac, pe langa bir, nici sa nu existi. [/color]
    Cu alte cuvinte i-am platit sa ne lase in pace. Citeste adevarata istorie si afla si tu cati domnitori romani au fost numiti de turci... lasand la o parte secolul fanariot. Deci, plateam birul (taxele de azi) si mai si primeam domnitori de la ei. Adevaratii eroi (Stefan, Vlad, Brancoveanu) au fost inscaunati cu acordul turcilor si au fost atacati de tuci in caz de tradare a Semilunei in cazul in care refuzau sa plateasca birul etc. Stefan a refuzat sa plateasca birul pentru ca pur si simplu a crezut ca poate tine piept unei armate de 3 ori mai numeroase ca a lui. Dupa Vala Alba a vazut ca la o a treia intrare a turcilor altul ar fi scorul si s-a hotarat ca un baiat cuminte sa inceapa sa plateasca din nou birul.
    Nu am spus ca ar fi trebuit sa facem imperiu. Am spus ca ar trebui sa ne vedem lungul nasului. Ca nu am fost nici o clipa nasii turcilor. Suleiman Magnificul putea sa-si puna ambitia sa ajunga la Paris daca vroia si tu vrei sa-mi spui ca Petru Rares era unul dintre putinii care putea sa-i faca fatza? De fapt da, putea sa-i faca fatza numai ca nu era curios Suleiman la haremul pe care-l avea oricum.
    Urmeaza sa invatzam cum vietnamezii ii pot bate pe americani la orice ora si cum Afganistanul e o putere mai mare ca fosta URSS.
    Blue, hai sa fim seriosi. In timp ce Mohamed la trimis pe Soliman Pasa la Podul inalt un alt pasa cu o alta armata ii rezolva pe arabetii din orient sau pazea imperiul de o invazie mongola.

  8. #29
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    dp, istoria are multe puncte de vedere, imi spui sa citesc adevarata istorie cu un aer ca si cand ai stii tu exact care e acea carte

    S-a mai discutat asta pe aici, nu stiu daca ai urmarit(am dat si o scurta istorie a Imp.Otoman, ai sa vezi ca lucrurile nu sint asa simple pe cat le crezi tu, plateam bir sau nu apropo Soliman a venit si personal in tarile romane,printre altele ). Lucrurile sint mult mai complexe ca sa le reduci tu la comparatzia cu vietnamul desi si aici se pot discuta destule. Tzi-ai pus vreodata intrebarea de ce cele doua state romane plateau un tribut si celelalte state balcanice au ramas pasalic? Un punct de vedere interesant il vei gasi in editzia online a istoriei Imoeriului Otoman(variante turca si engleza)scrisa de catre INAMIC.Vei gasi lucruri care precis te vor uimi

    In alta ordine de idei, ai intzeles care e diferentza intre istoria ragatzenilor si cea a sarbilor sau cea a ardelenilor(SIC ) ; e in citatul pe care l-ai dat.

    Oricum, discutzia e alta fatza de subiectul initzial,nu cred ca merita continuata , apoi dupa discutziile din ultimele luni intre noi , un dialog mai amplu nu prea mai are acelasi farmec(scuze) . Banuiesc ca si tu ai cam acelasi sentiment

    In orice caz, Succes in meciul din groapa!

    si nu uita ..... .......dinamo, desfiintzarea


  9. #30
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Se pare ca m-ai inteles gresit. Eu cand vorbesc de Stefan, Mihai, Vlad etc vorbesc de istoria Romaniei nu de a regatenilor sau a sudistilor si esticilor in particular. E si istoria mea. Dar daca tu ai inceput sa imparti istoria atunci eu pot sa-ti spun ca ardelenii i-au invatzat pe regateni ce insemna cu adevarat un stat centralizat. Neagoe Basarab a venit de e undeva de prin zona Sibiului iar Bogdan Voda din Maramures. Si acum sa nu crezi iar ca vreau sa dovedesc ceva, iar Litovoi despre care ai fi pomenit cu sigurantza aici era un junior pe langa Glad, Gelu si Menumorut.
    Istoria de care ti-am spus sa citesti e printre randuri, nu am specificat o carte anume pentru ca nu este. De exemplu rusii spun ca la 1877 au fost ajutati de "niste" trupe romanesti (nesemnificativ) in timp ce in istoria noastra se spune ca Osman Pasa a insistat sa predea armele armatei romane. Aici inclin sa cred ca totusi Carol avea ceva materie cenusie in timp ce rusii nu prea sunt de incredere.
    Dar oricum, hai sa incheiem. Tu ai convingeriile tale batute in cui si crezi ca bagi in buzunar la istorie pe oricine. Dupa parerea mea istoria nu se invatza numai ci se si deduce.
    Americanii au plecat din Vietnam din cauza framantariilor interne care s-au terminat odata cu demisia lui Nixon. Crezi ca vietnamezii vor spune in istoria lor ce norocosi au fost... sau ce popor viteaz sunt? Eu cred ca a doua varianta le suna mai bine.

  10. #31
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by deep purple
    Se pare ca m-ai inteles gresit.
    Neagoe Basarab a venit de e undeva de prin zona Sibiului
    Tot ce se poate sa te fi intzeles gresit
    Apropo, Neagoe Basarab facea parte din familia boierilor Craiovesti care ghici unde aveau sediul Nenea e cel care construit Biserica de la Curtea de Arges (1517) atribuita prin traditzia orala mesterului Manole.
    A fost un domnitor si un om de cultura nenea ala printre altele a scris celebra: "Invataturile lui Neagoe Basarab catre fiul sau Teodosie" .Fiind un om de cultura avea multe relatzii cu anumitzi oameni de cultura din venetzia si... Sibiu intradevar cunostea cateva persoane prin Sibiu cu care facea schimb de idei (asta e legatura lui cu Sibiul )
    Hai ca vorbim poate altadata .Noapte buna
    Auzi, Da' care o fi mah legatura intre Neagoe Basarab si Crevna Zvezda ?

    Hai ca vorbim poate altadata .Noapte buna

  11. #32
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Eu chiar ma gandeam la legatura dintre Partizan si vietnamezi dar...


    P.S. Am zis Neagoe Basarab din greseala. Era vorba de Negru Voda care a facut ce-am spus eu. Neagoe Basarab a venit la cateva zeci de generatii dupa.

  12. #33
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Negru Voda este o legenda (nu apare in nici un act oficial) si am citit niste discutzii intre istorici care se contrazic doar asupra faptului ca Negru Voda din traditziile po****re ar fi in actele istorice Vorba BA DE LITOVOI SAU DE BASARAB I numai ca cei doi proveneau din Oltenia,nu din Fagaras. Gata pe azi

    citeva zeci de generatzii zici ? Stii ce inseamna asta?
    Se considera ca intr-o suta de ani sint aproximativ 4 generatzii

  13. #34
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by deep purple
    iar Litovoi despre care ai fi pomenit cu sigurantza aici era un junior pe langa Glad, Gelu si Menumorut.
    Litovoi era un rege razboinic ,s-a batut cu toti .
    Gelu,Glad si Menumorut erau mici cnezi de tara pasnici ,i-au batut ungurii pe toti trei. Crapu si Menumorut au fost mai tari Gelu,glad si Menumorut.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  14. #35
    Ajacied JOOD's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Amsterdam
    Posts
    167
    Reputatie
    1
    Mai io sunt fan stelei, dar mie imi pare Steaua rose Belgrad superioare peste Partizan...
    Carpe diem? nu ma! "Carpe noctem"

  15. #36
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    Quote Originally Posted by deep purple
    iar Litovoi despre care ai fi pomenit cu sigurantza aici era un junior pe langa Glad, Gelu si Menumorut.
    Litovoi era un rege razboinic ,s-a batut cu toti .
    Gelu,Glad si Menumorut erau mici cnezi de tara pasnici ,i-au batut ungurii pe toti trei. Crapu si Menumorut au fost mai tari Gelu,glad si Menumorut.
    Tinutul lui Litovoi era inferior ca suprafatza si organizare comparativ cu oricare dintre cnezatele sau cum vrei tu sa le numesti ale lui Glad, Gelu sau Menumorut. Vezi ca Blue nu m-a contrazis, de ce vrei tu sa dai cu batzu-n balta. Ungurii in acea perioada erau cundusi de Stefan cel Sfant, domnie care coincide cu apogeul Regatului Maghiar. Nu uita ca ungurii erau si sa zicem ca mai sunt inca urmashii lui Atilla. Adica singurul care a reusit sa intre in Roma intr-o perioada infloritoare a Imperiului Roman. Hanibal n-a reusit o asemenea performantza.
    Pacala, fara sa fiu mistocar, nu vrei sa ne lashi pe noi care macar avem cu ce sa ne contrazicem cat de cat in istorie? Te rog frumos.

    Negru-Voda nu stiu daca e legenda. S-ar putea, dar mi-e greu sa cred pentru ca se cunostea originea semi-cumana a lui, zona din care a venit (Tzara Fagarasului), anul (1290) iar dupa Posada s-au descoperit documente in care se gaseau si informatii referitoare la familia lui (numele tatalui etc). Nu a plecat de unul singur calare pe cal. A venit cu alaiul de boieri. Sincer, la faza asta mai legenda mi se pare Dragos cu cateaua lui. Dar oricum referitor la Moldova, Bogdan e considerat oarecum... intemeietorul.

  16. #37
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    tot n-atzi mai incheiat discutzia?
    DP, n-am mai insistat , daca ai stii cate lucruri incurci...

  17. #38
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by deep purple
    Tinutul lui Litovoi era inferior ca suprafatza si organizare comparativ cu oricare dintre cnezatele sau cum vrei tu sa le numesti ale lui Glad, Gelu sau Menumorut. Vezi ca Blue nu m-a contrazis, de ce vrei tu sa dai cu batzu-n balta.
    1. SUPRF CELOR 3 CNEZATE(Gelu,Glad,Menumorut) ESTE NECUNOSCUTA , NICI MACAR EXISTENTZA LOR NU E DEMONSTRATA.E sustzinuta doar de o cronica tarzie ,Anonymus(sic ) secretarul lui Bela IV ,descrie putzin doar cnezatul(formatziune tipic slava)lui Menumorut . Se banuieste ca celelalte ar fi fost prin Banat rsp Maramures, doar niste uniuni de cateva sate (tot dupa descrierea lui) Cam asa sint descrise in unica cronica medievala. Mai mult, cronica spune ca ostile lor erau extrem de prost echipate doar unelte agicole si arcuri cu sagetzi, NU AVEAU SABII si nici macar scuturi. :o :o :o
    Despre organizare sau putere, la acele cnezate nu si-a pus nimeni problema pana la tine ? De fapt nu se stie decat ce a scris anonimul si rezultatul luptei cu ungurii si... consecintzele


    Quote Originally Posted by deep purple
    Nu uita ca ungurii erau si sa zicem ca mai sunt inca urmashii lui Atilla.
    2. Nici vorba, ungurii sint rasa ugro-finica(blonzi) , hunii erau mongoloizi cu ceva gene turcice(mongolozi cu tenul inchis, mai tziganos daca vrei ) , hunii au venit in Europa mult inainte si au fost practic exterminatzi de romani(Campiile Catalaunice ) de vizigotzi(fostii lor supusi) etc ....
    Atila e nume luat la fason .UNGURII SI HUNII NU AU NICI O LEGATURA IN AFARA LOCULUI DE ASEZARE , PANONIA



    3.
    Quote Originally Posted by deep purple
    Negru-Voda nu stiu daca e legenda. S-ar putea, dar mi-e greu sa cred pentru ca se cunostea originea semi-cumana a lui, zona din care a venit (Tzara Fagarasului), anul (1290) iar dupa Posada s-au descoperit documente in care se gaseau si informatii referitoare la familia lui (numele tatalui etc). Nu a plecat de unul singur calare pe cal. A venit cu alaiul de boieri.
    Negru Voda este legenda, nu exista nici o cronica , doar un cantec po****r de 4 versuri , nu apare nici un an acolo , nu se spune absolut nimic de originea lui cumana
    Din contra, Dragos si Bogdan apar in cronici ungare si polone, (mai putzin catzeaua care face obiectul unei legende).De aia si scrie in istorie de Dragos si Bogdan si de Negru Voda nu


    4. Despre un melanj de origine cumana se vorbeste doar in cazul lui Basarab I , este o teorie fantezista sustzinuta de doi istorici luatzi in deradere de restul , se leaga de rezonantza cumana a numelui (un joc de cuvinte care inseamna tatalpoporului) numai ca cei doi nu pot explica de ce rusii si bulgarii au numele adoptat pt regi numele de Tzari, sarbii de Kralj, germanii Karl apoi Kaiser si ungurii Kyraly dupa numele lui Carol cel Mare(regele francilor) fara sa fie francezi , cumanii erau la moda atunci(in special in Moldova si Dobrogea unde aveau si episcopie,dovezi la Vatican) apoi s-au retras spre... Ungaria dupa care s-au intors in Asia.
    Daca ar fi fost cuman , de ce apare in cronici ca nepot al lui Seneslau,de ce se lauda cu originea romana(cand la moda era cea cumana atunci, considerata mai "cool" : D )de ce numele are rezonanta asta pompoasa ,si nu e un nume oarecare de cuman . Dealtfel, pana si ungurii au renuntzat la sustzinerea variantei

    5.Dar spre deosebire de cele 3 cnezate ale lui Gelu , Glad si Menumorut, care apar doar in acea cronica anonima cu descrieri extrem de sumare, cele 3 voievodate din Oltenia sint pomenite in multe cronici, sint descrise geografic, apar cronici ale luptelor si in cronici slave,bizantine dar si ungare ,pana si la Vatican . Culmea ridicolului, cand ungurii intra in Severin si creeaza un banat(zona tampon de granitza care le permite controlul unei regiuni , gen marka germana sau raia turceasca)Litovoi ii ataca imediat si pe "contratac" dorea sa-si asigure trecatorile din Carpatzi(Lainici si Turnu Rosu) prin controlul asupra unor tzinuturi din Ardeal, avea omul un fix si vroia controlul asupra tzarii Hatzegului si a tzarii Fagarasului , tzinuturi care dupa batalia de la Posada(Basarabul cu ...carol sic Robert de Anjou ) chiar au ramas pt totdeauna in stapanirea domnitorilor romani ca si muntzii Carpatzii care au apartzinut Romaniei. Voievodatul Transilvaniei respectiv Austro-Ungaria incepea cu platoul , granitza nu era pe crestele muntzilor.

    6.Se poate ghici diferentza de fortza a celor 3 voievodate din Oltenia fatza de cnezatele din Ardeal chiar prin pretentzia si atitudinea lui Litovoi apoi Barbat, Seneslau sau Basarab I . Sint cu totul alte atitudini deci probabil se bazau pe ceva .

    7.De fapt fortza familiilor pretendente la tronurile celor trei voievodate din Oltenia e data de familia lui Iancu de Hunedoara (initzial voievodatul lui Litovoi avea Gorjul si Mehedintiul, doi frati Ioan si Farcas aveau Doljul si sudul Oltului iar Seneslau(Valcea, nordul Oltului si o fasie vestica din Arges)Litovoi preia controlul si asupra voievodatului lui Ioan si Farcas , ramanand doar doua voievodate apoi cele doua sint unificate si se incepe extinderea spre est prin cucerirea Campulungului , oras construit de negustorii sasi si cavalarii teutoni la fel ca si Brasovul respectiv cetatea Bran(teutonii).
    Potrivit cronicii familiei Corvinestilor, ei sint o familie importanta din Gorj pretendenta chiar la tronul lui Litovoi,care intra in conflict cu celelalte familii si sint obligatzi sa se refugieze in zona Hunedoarei. Ironia face ca Iancu sa devina voievod al Transilvaniei si regent al tronului Ungariei iar fiul lui Iancu de Hunedoara , Matei Corvin devine chiar regele Ungariei si astfel se inastaureaza o dinastie romanesca pe tronul Ungariei (asta nu inseamna neaparat ca niste olteni au "descalecat" pe tronul ungurilor, corvinestii devenind in cele din urma, fideli tronului Ungariei si Transilvaniei)

  18. #39
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Blue,ungurii n-au putut cuceri cetatea de la Biharia.Arpad s-a casatorit cu fiica lui Menumorut si asa au ajuns sa ocupe aceste tinuturi.De altfel,zona Bihorului,in administrarea maghiara avea un statut diferit de al celorlalte regiuni locuite de romani,find integrata Partium-ului.Si cum iti explici atestarea documentara a unor localitati in sec.X-XI?Si ma refer la sate,locuite de romani!
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  19. #40
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1

    OK

    Pina la urma care-i legatura intre Partizan si Steaua ?
    Cit priveste istoria , toti o stim , dar parca avem fiecare cite o sursa .
    Despre Romani , numai de bine , si aici in USA , sunt cum sunt peste tot in lume : DEZBINATI , INVIDIOSI , RAUTACIOSI etc
    Pacat ...
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  20. #41
    incepator
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    sa ma ... in istoria romanilor cei destepti si frumosi si cu patru perechi de *oaie.
    poporul roman a fost in intreaga istorie un popor de lasi si lingai.
    cartile de istorie din care d-ati voi exemple au fost scrise pentru a satisface nevoia romanilor de a crede ca sunt cineva... rahat
    va certati pe tema care sunt cei mai mari poeti si prozatori... il enumera unul pe eugen ionescu... ar trebui sa stie respectivul ca opera lui eugen ionescu apartine culturii franceze, iar restul care au reprezentat ceva in cultura europeana poti sa ii numeri pe degetele unei miini.
    cel mai mult imi place ca romani cred ca au cele mai frumoase femei... idiotilor sunt cele mai ieftine si disponibile la fel si inteligenta romanilor (ieftina si disponibila)... rahat RAHAT
    de ce luptau moldoveni impotriva otomanilor? pentru ca daca ar fi fost cotropiti ar fi trebuit sa munceasca si ptiu doamne de asta chiar ca le-a fost frica si atunci si scuma

  21. #42
    Banned nemuritor's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    215
    Reputatie
    0
    Esti foarte suparat domnu alinoz. Te-a lasat prietena care era romanca si tu
    doar un minoritar. Nu ne injura pe toti ,cauta femei si alta parte ,pe urma sa ne spui diferenta

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •