Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 56 of 56

Thread: Clasamentul IBU 2008

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Hans Martin Gjerdem a castigat proba individuala masculina din Cupa Europei de la Osrlbie, urmat de Ondrej Moravec si Frode Andresen.
    La feminin pe primele doua locuri doua nemtoaice, Tina Bachmann si Julianne Doll. Din nou nu am trmis pe nimeni nici la masculin, nici la feminin Cat dezinteres pentru acest sport Nici macar aici, und ene puteam afirma, fiindca incepusem bine in Cupa IBU...
    Julianne Doll conduce in clasamentul general, urmata de Romy Beer si Natalia Sokolova.
    La masculin conduce Cristoph Knie, urmat de Hans Martin Gjerdem si Rune Bratsveen, Artem Gusev fiind pe 4.
    Romania e pe locul 11 in clasamentul natiunilor la feminin si pe 33 la masculin.

    Eu chiar cred ca glumesti. Miercuri s-au terminat Mondialele de Juniori din Canada. Cum vroiai sa trimitem pe cineva in 2 zile la Osrblie? Ce dezinteres?

  2. #44
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Eu chiar cred ca glumesti. Miercuri s-au terminat Mondialele de Juniori din Canada. Cum vroiai sa trimitem pe cineva in 2 zile la Osrblie? Ce dezinteres?
    cum adica? Dar ceilalti cum au trimis in 2 zile? Dar la ultima etapa de cupa IBU, car era inaintea campionatelor de juniori, de ce n-am trimis nici acolo? Si pana la urma ce treaba au juniorii cu seniorii? Puteam sa le trimitem macar pe Eva, Purdea si Plotogea, care au participat si in prima etapa a IBU Cup!

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    cum adica? Dar ceilalti cum au trimis in 2 zile? Dar la ultima etapa de cupa IBU, car era inaintea campionatelor de juniori, de ce n-am trimis nici acolo? Si pana la urma ce treaba au juniorii cu seniorii? Puteam sa le trimitem macar pe Eva, Purdea si Plotogea, care au participat si in prima etapa a IBU Cup!
    Tu chiar glumesti. Cele 3 pleaca azi in Coreea. Sau poate preferi sa le trimitem in IBU Cup si sa le tinem acasa la Campionatele Mondiale

  4. #46
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Tu chiar glumesti. Cele 3 pleaca azi in Coreea. Sau poate preferi sa le trimitem in IBU Cup si sa le tinem acasa la Campionatele Mondiale
    Ba sa fiu al naibii daca nu ma prinde mirarea! Uita-te pe site sa vezi cati sportivi a trimis Lituania, Ungaria si Moldova ieri si azi! Nu mai zic de bulgari, care nu mai misca nimic de ani de zile in cupa mondiala unde naibii le scot aia frate, din palarie?
    Cum dracu', aia nu participa si ei la campionatele mondiale sau ce? Iar noi nu trimitem nici macar 1-2 sportivi in aceasta cupa IBU!
    Trebuie noi sa ramanem de caruta peste tot, pana acum ne plangeam ca n-avem sanse, da' cand ni se ofera in a doua competitie de biatlon, refuzam!

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pai de aia ii trimit acolo fiindca n-au dreptul sa participe la Mondiale. Zi mersi ca noi avem. Nu stiu ce te tot preocupa pe tine aceasta competitie care nu intereseaza pe nimeni. Tarile puternice iau aceasta competitie ca teren de antrenament, atata tot.

  6. #48
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Pai de aia ii trimit acolo fiindca n-au dreptul sa participe la Mondiale. Zi mersi ca noi avem. Nu stiu ce te tot preocupa pe tine aceasta competitie care nu intereseaza pe nimeni. Tarile puternice iau aceasta competitie ca teren de antrenament, atata tot.
    Pai tocmai! Ca antrenament pentru JO de la Vancouver! Ori antrenamentul nu se face doar o data pe an la Campionatele de tineret! Pe cine mai trimitem noi la anul in afara de cele 3? Cu ce sperante? Hai sa zic ca la feminin mai gasim una sa completam lotul (ori Ferencz, ori Socsz), dar la masculin unde nu avem pe nimeni?
    De ce nu se pregatesc macar in aceasta cupa IBU etapa de etapa, timp de un sezon, si tot va iesi ceva?
    Adica daca nici aici nu se antreneaza, atunci unde? In campionatele nationale? De alea n-am auzit o vorba!

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    La masculin tinta este Olimpiada din 2014, probabil la Vancouver nu va merge nimeni. Nu inteleg obsesia ta de a trimite neaparat pe cineva acolo pentru a ajunge ultimul. Pana acum juniorii oricum au participat la 2 etape de IBU Cup in acest sezon.

  8. #50
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    La masculin tinta este Olimpiada din 2014, probabil la Vancouver nu va merge nimeni. Nu inteleg obsesia ta de a trimite neaparat pe cineva acolo pentru a ajunge ultimul. Pana acum juniorii oricum au participat la 2 etape de IBU Cup in acest sezon.
    Nu e o obsesie, dar ca roman, ma doare sa stiu ca nu avem treaba cu sporturile de iarna si ca nu putem avea rezultate si la olimpiadele de iarna, asa cum am avut mereu la gimnastica si canotaj la olimpiadele de vara!
    Daca am fi fost o tara sterpa, fara munti, doar cu ses si campia, ziceam, dar asa, cand noi avem ditamai Poiana Brasov, muntii Carpati, tara de 22 de milioane de oameni, sa nu fim in stare sa scoatem macar 10 sportivi la biatlon (5 la feminin si 5 la masculin)?
    La fel si la schi fond, de-abia acum scoatem capul in Europa, prin Miklos! Doar un singur om am scos pentru schi alpin in 20 de ani de la caderea comunismului! Ce naiba, aproape un sfert de veac de democratie, in care se puteau face multe, daca se vroia! Dar nu s-a vrut, am facut doar prezenta la toate olimpiadele!
    Zici de mine, dar tu de ce ii injurai pe autoritati ca nu sunt in stare sa faca o partie de bob pentru JO de tineret din 2013? Pai daca pentru olimpiade nu exista interes, si pentru CM, ce sa mai ceri de la JO de tineret?
    In orice sport tinta este in primul rand calificarea la olimpiade si la campionatul mondial!
    Intrebarea e de ce se da interesul numai pentru anumite sporturi (gimnastica, handbal, tenis), nu si pentru sporturile de iarna?

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Miklos e la schi alpin. In rest daca n-am fi existat deloc in biatlon si eu as fi fost nemultumit dar slava Domnului avem rezultate onorabile. Nu ma deranjeaza cu nimic ca le avem la fiminin si nu la masculin. Tot e bine si asa.

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sa vedem daca participam la urmatoarea etapa din Bulgaria

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ducus ai vazut lista pentru IBU Cup in Bulgaria. Practic nu merge nimeni decat bulgarii si alte tari nesemnificative. Cum iti explici?

  12. #54
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Unhappy

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ducus ai vazut lista pentru IBU Cup in Bulgaria. Practic nu merge nimeni decat bulgarii si alte tari nesemnificative. Cum iti explici?
    Nu stiu. Poate ca vor sa acumuleze experienta si sa formeze o noua generatie pentru cupa mondiala nu? Adica de aiurea nu cred ca participa nimeni...sa arunce niste bani asa...De ex. in cursa masculina de astazi au fost 11 bulgari din 37 de concurenti! Deci aproape 1/3! A castigat rusul Prokunin urmat de compatriotul sau Korostelev. Nici un neamt la start, dar 6 sarbi!
    Nici la feminin nemtii nu s-au mai obosit sa trimita pe nimeni, desi puteau pe Beer si pe altcineva, avand in vedere ca la CM participa doar 4 sportive! Surprinzatori nemtii.
    Si norvegienii care-i trimiteau pe Berger sau pe Gjerdem ori Frode Andresen nu mai iau in seama aceasta etapa a cupei IBU.

  13. #55
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Din nou nu trimitem nici macar un sportiv nici la aceasta etapa a Cupei IBU, dar nici norvegienii nu o fac. Nemtoaicele participa in schimb cu Bucholz, Beer, Hennecke. Preusler, Bachmann. Bulgaroaicele trimit si ele 5 sportive.

  14. #56
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Christoph Knie si Natalia Sokolova castiga clasamentul general al cupei IBU, din partea Germaniei, respectiv Rusiei.
    Cea mai buna clasare a Romaniei la genewral e si de aceasta data tot Tofalvi, locul 38,cu 96p. (a participat la doar cateva curse IBU in acest sezon). La sprint a terminat pe 18, la pursuit nu are puncte, insa a adunat Claudia Flangea 14p. Piscoran Luminita 9p. si Reka Ferencz 8p.
    La individual stam cel mai prost din toate probele, Piscoran locul 100 cu 3p. si Ferencz 102, cu 2p. Acolo unde am fi avut sanse mari...
    Din pacate nu am participat la toate etapele, altfel am fi putut intra cu siguranta in TOP 20 la general. Poate aveam sansa sa mai trimitem o sportiva in plus in cupa mondiala la anul...
    La masculin cel ami bienclasat roman Roli Gerbacea, locul 157, doar 12p. Singurul dealtfel care a intrat in puncte. Restul, varza ca de obicei
    Romania, te iubesc!
    Gerbacea putea fi trimis etapa de etape in cupa mondiala, insa nu s-a vrut, l-am trimis doar la CM si atat! Au preferat sa-l bage intr-o competitie inferioara ca aceasta Cupa IBU, desi a mai ramas mai putin de 1 an pana la Olimpiada. S-a incheiat si sezonul de schi, iar noi ne gandim cum sa iesim basma curata la Vancouver, ca nu pre avem cu cine, decat la feminin.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •