Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 56

Thread: Clasamentul IBU 2008

  1. #22
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Smile

    [QUOTE=rob_din;1880231]Se intampla ca la schi fond. Probele lungi vor disparea, nu m-ar mira sa se inventeze si la biatlon probe de sprint pe 1-2km. Ca si la schi fond sustin ca asta e o prostie, individualul e cea mai grea proba de biatlon si merita mai mult

    Insa de unde stii programul de anul viitor?[/QUOTE]
    Cum de unde? Pai dai pe site-ul oficial la LIVE Results si apoi pe caseta cu "Next Season" si dai pe sageata in jos sa vezi tot programul si al cupei mondiale si al cupei europene

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    [QUOTE=ducus;1880265]
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Se intampla ca la schi fond. Probele lungi vor disparea, nu m-ar mira sa se inventeze si la biatlon probe de sprint pe 1-2km. Ca si la schi fond sustin ca asta e o prostie, individualul e cea mai grea proba de biatlon si merita mai mult

    Insa de unde stii programul de anul viitor?[/QUOTE]
    Cum de unde? Pai dai pe site-ul oficial la LIVE Results si apoi pe caseta cu "Next Season" si dai pe sageata in jos sa vezi tot programul si al cupei mondiale si al cupei europene
    Vezi ca gresesti, uitat-te la data. La next season e programul acestui sezon, cel care s-a terminat (2007-2008). De abia prin septembrie se anunta programul oficial pentru sezonul 2008-2009. Ce se stie deja e ca la anul vor fi 10 etape de Cupa Mondiala plus Campionatele Mondiale. Pana acum erau doar 9 etape

  3. #24
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    [QUOTE=rob_din;1880274]
    Quote Originally Posted by ducus View Post

    Vezi ca gresesti, uitat-te la data. La next season e programul acestui sezon, cel care s-a terminat (2007-2008). De abia prin septembrie se anunta programul oficial pentru sezonul 2008-2009. Ce se stie deja e ca la anul vor fi 10 etape de Cupa Mondiala plus Campionatele Mondiale. Pana acum erau doar 9 etape
    Si informatia ca vor fi 10 etape de unde o stii?

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    [QUOTE=ducus;1880275]
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Si informatia ca vor fi 10 etape de unde o stii?
    De la comentatorii englezi. In mare se stie deja programul insa trebuie aprobat oficial la congresul IBU din septembrie, de abia dupa aceea va fi dat publicitatii

  5. #26
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation

    [QUOTE=rob_din;1880321]
    Quote Originally Posted by ducus View Post

    De la comentatorii englezi. In mare se stie deja programul insa trebuie aprobat oficial la congresul IBU din septembrie, de abia dupa aceea va fi dat publicitatii
    Ma uitam mai demult pe statisticile din sezoanele trecute, si am vazut ca pana in '96-'97 erau probe individuale in fiecare etapa de cupa mondiala (si atunci erau doar 6 etape). Chiar e pacat ca s-a redus atat de mult numarul probelor individuale, eu trag sperante ca in sezoanele viitoare vor fi introduse mai multe probe individuale, ramane doar sa cada de acord "bossii" IBU!

  6. #27
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    La probele individuale avem si noi mai multe sanse la puncte.

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Numarul probelor individuale va scadea, in nici un caz nu
    va creste. Cred ca in cativa ani se va tine doar la CM si JO asa cum la sarituri cu schiurile K90 nu mai e decat la cele 2 competitii

  8. #29
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Numarul probelor individuale va scadea, in nici un caz nu
    va creste. Cred ca in cativa ani se va tine doar la CM si JO asa cum la sarituri cu schiurile K90 nu mai e decat la cele 2 competitii
    Pai din 2 cate sunt acum, ce sa mai scada? Ar fi chiar culmea sa se elimine de tot...Noua e clar ca nu ne convine, fiindca stim ca la pursuit si la sprint nu prea avem sanse, dar daca n-am fi avut 3 fete la biatlon ci doar una sau deloc , ne durea la basca de ce se intampla...Oricum ,tu crezi ca la individual avem vreodata sansa sa iesim pe primul loc, chiar si din alea doua probe? Hai sa fim seriosi, sunt atatea sportive mult mai bune si mai experimentate decat ale noastre: Henkel, Glagow, Bailly, Neuner, Wilhelm etc...ca daca am ocupa vreodata macar locul 5 la aceasta proba ar trebui sa fim fericiti! Mai mult nu se poate si cu 2-3 probe individuale in plus...Dupa atatia ani de-abia a luat Tofalvi niste puncte si am facut si noi o performanta buna la stafeta, deci iti dai seama cam pe unde suntem fata de celelalte...Sper sa nu ne facem de ras la Vancouver, pe urma om trai si om vedea ce se va intampla fara Tofalvi...
    Rusu n-a fost in stare sa intre in primele 10 la europene si in primele 80 in clasamentul IBU...si noi vrem multe probe individuale...

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Pai din 2 cate sunt acum, ce sa mai scada? Ar fi chiar culmea sa se elimine de tot...Noua e clar ca nu ne convine, fiindca stim ca la pursuit si la sprint nu prea avem sanse, dar daca n-am fi avut 3 fete la biatlon ci doar una sau deloc , ne durea la basca de ce se intampla...Oricum ,tu crezi ca la individual avem vreodata sansa sa iesim pe primul loc, chiar si din alea doua probe? Hai sa fim seriosi, sunt atatea sportive mult mai bune si mai experimentate decat ale noastre: Henkel, Glagow, Bailly, Neuner, Wilhelm etc...ca daca am ocupa vreodata macar locul 5 la aceasta proba ar trebui sa fim fericiti! Mai mult nu se poate si cu 2-3 probe individuale in plus...Dupa atatia ani de-abia a luat Tofalvi niste puncte si am facut si noi o performanta buna la stafeta, deci iti dai seama cam pe unde suntem fata de celelalte...Sper sa nu ne facem de ras la Vancouver, pe urma om trai si om vedea ce se va intampla fara Tofalvi...
    Rusu n-a fost in stare sa intre in primele 10 la europene si in primele 80 in clasamentul IBU...si noi vrem multe probe individuale...

    A lua peste 100 de puncte, nu sunt asa putine pe cum zici tu

  10. #31
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Numarul probelor individuale va scadea, in nici un caz nu
    va creste.
    Cred ca in cativa ani se va tine doar la CM si JO asa cum la sarituri cu schiurile K90 nu mai e decat la cele 2 competitii
    Vezi ca nu e asa cum ai zis tu atunci, si ca sezonul asta vom avea mai multe probe individuale? Niciodata sa nu spui niciodata

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Anul trecut cate au fost, fiindca nici nu mai stiu?

  12. #33
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Anul trecut cate au fost, fiindca nici nu mai stiu?
    Doar 3 etape de individual au fost:
    http://en.wikipedia.org/wiki/2007-08_Biathlon_World_Cup

  13. #34
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Clasament feminin:
    1. Germania 851p.
    2. Norvegia 800p.
    3. Rusia 772p.
    ......................................
    10. Romania 583 puncte.
    Suntem la doar 70 de puncte de locul 8, ocupat de Franta, care ne-ar asigura prezenta in competitii cu 6 sportive. Cu clasari mereu in top 10 am putea termina fara probleme pe locul 8, desigur, daca si Franta va face pasi gresiti.

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Clasament feminin:
    1. Germania 851p.
    2. Norvegia 800p.
    3. Rusia 772p.
    ......................................
    10. Romania 583 puncte.
    Suntem la doar 70 de puncte de locul 8, ocupat de Franta, care ne-ar asigura prezenta in competitii cu 6 sportive. Cu clasari mereu in top 10 am putea termina fara probleme pe locul 8, desigur, daca si Franta va face pasi gresiti.
    Imposibil de urcat mai sus de 9. N-avem noi valoarea sa ne punem cu Franta oricat de prost au inceput frantuzoaicele sezonul

  15. #36
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Exclamation

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Imposibil de urcat mai sus de 9. N-avem noi valoarea sa ne punem cu Franta oricat de prost au inceput frantuzoaicele sezonul
    E, cine stie...nu-i vorba ca sa ne punem cu ele...nu vezi ca nu mai sunt valoroase, Bailly nu mai e in stare de nimic? E suficient ca ele sa greseasca si sa intre cat mai jos in puncte sau deloc, iar noi sa fim pe val in continuare.
    Pentru ca Franta va cadea in clasament, de asta sa nu te indoiesti, orice am face noi.

  16. #37
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    In clasamentul IBU Cup, la masculin, Romania e pe locul 23, la egalitate cu Korea, 632 puncte. Lider e Norvegia 2152 puncte, urmata de Germania 2051 puncte si de Rusia 2017 puncte.
    La feminin Romania ocupa locul 3 in clasamentul pe natiuni, cu 1734 puncte, in spatele Germaniei (2165p.) si Rusiei (2114p.). Pe 4 e China cu 1703 puncte, iar pe 5 Cehia cu 1596 puncte.
    Iata deci ca suntem pe podium in clasamentul natiunilor si sper sa ramanem acolo pana la finalul sezonului La cate sportive ne da dreptul acest loc 3? De ce s-a facut anul asta clasament special pe natiuni pentru Cupa IBU?

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu stiu de ce e clasament special, probabil era si anii trecuti pentru Cupa Europei

  18. #39
    junior Breakcore's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Brasov
    Posts
    55
    Reputatie
    1
    Nu inteleg cum de suntem pe 9 pe natiuni Care-s bazele clasamentului?
    DRUM AND BASS MASSIVE

  19. #40
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Breakcore View Post
    Nu inteleg cum de suntem pe 9 pe natiuni Care-s bazele clasamentului?
    Am mai explicat care, mai explic inca o data, nici o problema: se puncteaza pentru fiecare tara cele mai bune 3 rezultate dintr-o cursa a reprezentatilor tarii respective, astfel:
    locul 1 160p.
    locul 2 154p
    locul 3 148p................
    locul 10 131p., iar apoi urmatoarele locuri descrescator cu cate 1 punct pana la ultimul clasat.
    Regulamentul oficial, modificat dupa congresul IBU:
    http://www.biathlonworld.com/media/d...ngress_ENG.pdf

  20. #41
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Romania e pe locul 11 in clasamentul feminin IBU, cu 1734, si e la doar 6 puncte in spatele Marii Britanii, locul 10. Lider e Germania, urmata de Rusia si Cehia.
    In clasamentul masculin, tara noastra ocupa locul 32 in clasamentul natiunilor, cu 632p. Suntem intrecuti de Japonia si Macedonia! si de Bosnia Hertegovina. Iata la ce a dus neparticiparea noastra la ultima etapa a Cupei IBU! Dezinteresul oficialitatilor ne afunda si mai mult in clasament, care ne va costa scump in viitor!

  21. #42
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Hans Martin Gjerdem a castigat proba individuala masculina din Cupa Europei de la Osrlbie, urmat de Ondrej Moravec si Frode Andresen.
    La feminin pe primele doua locuri doua nemtoaice, Tina Bachmann si Julianne Doll. Din nou nu am trmis pe nimeni nici la masculin, nici la feminin Cat dezinteres pentru acest sport Nici macar aici, und ene puteam afirma, fiindca incepusem bine in Cupa IBU...
    Julianne Doll conduce in clasamentul general, urmata de Romy Beer si Natalia Sokolova.
    La masculin conduce Cristoph Knie, urmat de Hans Martin Gjerdem si Rune Bratsveen, Artem Gusev fiind pe 4.
    Romania e pe locul 11 in clasamentul natiunilor la feminin si pe 33 la masculin.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •