Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 171

Thread: Campionatul National de Hockey pe Gheata

  1. #22
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1
    Nu stiu de ce nu vin oamenii la voi la patinoar!?! Aici pretul biletelor este de 50 mii pebtru adulti si 30 mii pentru copii si patinoarul este, cel putin la meciurile importante, plin. La voi au si alte alternative-prefera sa se duca la fotbal sau la alte competitii sportive din capitala.. La noi au crescut cu hocheiul in sange si fiecare copil de aici vrea sa se faca hocheist

  2. #23
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    La noi este intrarea libera si tot nu vin. Au fost 500 la Steaua- Miercurea Ciuc. In rest prezentza este foarte slaba.
    Imi doresc un meci pe un patinuar cu 4000 de oameni. Cred ca ar lua foc...la ecoul pe care il are.
    La Dinamo - Miercurea Ciuc...erau 100 de oameni...si cand huiduiau si fluierau se auzea foarte tare. Dar sa fie 4000 ? 8)
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  3. #24
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1
    Habar n-ai ce frumos se aude in patinoar cand urla 3000 de oameni!! E o experienta interesanta Si avem si campionat de hochei feminin!! Chiar luni va incepe.. SAC!! Suporteri din Bucuresti nu prea vin aici, probabil de teama. O singura data a venit seful galeriei de fotbal a Stelei, Jean Pavel parca-l cheama, si era sa ia bataie serioasa.. Bine si din cauza prostiei lui. Mi se pare mie sau forumul asta e mai colorat acum??

  4. #25
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1
    Dinamo a jucat ieri la Miercurea Ciuc cu Progymul, cu usile inchise.. Meciul s-a terminat la egalitate 3-3. Asa cum ma asteptam nu au fost incidente. Vor juca si astazi, de la 12. Tot ieri Steaua a luat bataie cu 3-4 de la Sport Club Miercurea Ciuc. Meci frumos, disputat mai ales in ultima parte. Astept acum partida de astazi, de la ora 17..

  5. #26
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1
    In al doilea meci Dinamo a invins Progym Gheorgheni cu scorul de 6-2. Nimeni n-a luat bataie, la propriu

  6. #27
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Multumim de informatzii ,Dora. Si acum te rog sa ne prezintzi clasamentul la zi. Eu am pierdut contactul cu campionatul national,de cand nu m-am mai dus la meciuri.
    S-a terminat turul ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  7. #28
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Dupa o lunga absentza am fost iar la patinuar. Si am vazut un meci extraordinar.Un adevarat spectacol pe gheatza.Plus ca a fost un meci deosebit de sportiv.Nu a fost nici o bataie si au fost foarte putine eliminari.
    Steaua a invins Progym Gheorgheni cu 10-5.

    In fatza mea statea o familie tare amuzanta.Tatal si mama la vreo 35 de ani si un baietel la vreo 7 ani.Cand a deschis Steua scorul,copilul isi intreaba mama cine a dat gol,iar mama ii raspunde : "Gheorghenii". Iar tatal confirme cu un aer trist. Abia dupa ce a anuntat crainica patinuarului golul...au aflat si ei ca de fapt Steua inscrisese. Tatal : "bine canu s-a terminat meci egal..ca nu mai aflam care e Steua si care e ceilaltzi". Prin repriza a doua reuseseste si Progym sa marcheze,iar copilul aplauda la scena deschisa. Mama catre copil : "Nu mai aplauda,ca unguroii nu ne aplauda pe noi acolo." Copilul : "pai de ce ? ce e acolo ?" Mama :"acolo sunt multzi unguri ! " .
    Ce parere avetzi despre familia ce a stat in tribuna chiar in fatza mea ?

    Vadime,tu de ce nu vii pe la meciuri ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  8. #29
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Astazi am asisatat la cea de-a doua partida dintre Steaua si Progym Gheorgheni. Am plecat dupa doua reprize,pentru ca ma plictisisem. Steaua domina clar de tot,iar jucatorii harghiteni nu dadeau semne ca doresc sa revina.
    Dupa 40 de minute scorul era 5-1 pentru echipa bucuresteana,asta dupa ce oaspetzii deschisesera scorul in minutul 9 ,daca nu ma insel.

    Dora.....mai da si tu informatzii din Harghita. Unde ai disparut asa fara urma ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  9. #30
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1
    Dora nu a dsiparut fara urma, numai ca a fost ocuapta cu Ziua Nationala si are si ceva probleme de sanatate si, deocamdata, nu prea mai poate intra in patinoar. Ultima data am fost la meciul Steaua-Sport Club, scor 6-3. Despre familia aia pe care ai intalnit-o la patinoar, numai de rau...Echipele nu ar trebui catalogate dupa etnia celor care joaca.. Asa se nasc sovinii de mai tarziu. La fel se intampla si aici, la Miercurea Ciuc, unora le e frica sa se bucure cand Steaua sau Dinamo inscrie, de teama ca ar putea fi apostrofati de cei de aici. Am patit-o si eu o data, dar le-am zis ca "traim intr-o tara libera si tin cu cine vreau". Cam asta e, totul tine de educatie!

  10. #31
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    nu sunt pe site articole despre hochei pentru ca nu avem informatii. pe rompres nu primim, sau mult prea sumar pentru a avea ce publica. poate ne trimiteti voi ceva, cand mai mergeti la meciuri

  11. #32
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1
    Toma eu iti pot trimite stiri, atunci cand am, despre ce se intampla la Miercurea Ciuc: conferinte de presa, scandaluri, meciuri.. Eu scriu din Harghita pentru o agentie de presa si nu cred ca ar fi probleme daca ar aparea si pe site.. Astept sa-mi spui daca r fi OK.. Si eu am observat ca nu sutn stiri pe site. E drept ca eu nu sunt ziarist sportiv si sa nu te astepti la cine stie ce cronici de meciuri.. dar stiri, gen agentie, cu ce s-a intamplat la meci, sau decizii ale conducerii Sport Club, etc, etc iti pot trimite atunci cand sunt.. Numai sa-mi spui cum sa procedez....

  12. #33
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Si eu pot trimite o asa zisa cronica de la meciurile pe care le vad. Dar acum sa nu te astepti sa imi iau carnetelul cu mine si sa notez marcatorii golurilor,minutele depenalizare sau mai stiu eu ce.
    Pot povesti asa...care e atmosfera la patinuar,ce mai e pe la bufetul patinuarului,cum se comporta suporterii.....si bineinteles cateva detalii legate de meciul in sine.

    Dora,mai e vreo etapa in acest an....sau turul a luat sfarsit ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  13. #34
    Guest
    Cit am stat in RO (Timisoara) n-am avut ocazia sa vad hockey live (Patinoarul din TM s-a inchis prin '90 si nici inainte nu se prea juca).
    In schim am avut ocazia sa vad la Köln recent un meci intre Köln si Düsseldorf. Rivalitatea dintre cele 2 orase e aproape legendara (pe toate planurile). Nu s-a facut reclama deloc pentru acest meci, totusi au aparut 18.100 de specatori (s-a jucat intr-o simbata seara), Kölnarena avind o capacitate de 18.500 . Atmosfera a fost de nivel NHL. Tin sa mentionez ca dupa meci suporterii au plecat impreuna catre statia de metrou din apropiere; n-am vazu urma de politist (or fi fost citiva, in civil dar nici unul in uniforma). N-am vazut pe nimeni sa fie atacat verbal ca purta tricoul lui DEG.

  14. #35
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Pai la fel se intampla si cu suporterii din NHL. La ei nu exista galerii. Stau suporterii impreuna....iar dupa meci ii vezi tot impreuna la un hot dog si o bere.
    Deh,oameni cu minte....nu ca noi.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  15. #36
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1

    Campionat Mondial la hochei pe gheață pentru juniori

    Campionat Mondial la hochei pe gheață pentru juniori la Miercurea Ciuc

    Patinoarul Vakar Lajos din Miercurea Ciuc găzduiește de luni, 6 ianuarie, Campionatul Mondial de Juniori 20 ani, Divizia a II-a, grupa A la hochei pe gheață. La competiție participă selecționatele României, Lituaniei, Estoniei, Marii Britanii, Bulgariei și Africii de Sud. Secretarul general al Federației Române de Hochei pe Gheață, Eduard Pană, a declarat în cadrul unei conferințe de presă susținute la Miercurea Ciuc că Fundația Hocheiului pe Gheață Românesc a finanțat acest concurs cu 60.000 de franci francezi. Competiția este organizată de Federația Internațională de Hochei pe Gheață, care va trimite un observator la Miercurea Ciuc și de către federația română de specialitate. Cele cinci echipe oaspete sunt cazate și vor servi masa la un hotel de trei stele din Miercurea Ciuc, iar reprezentativa României va rămâne la locul său de catonament din localitatea Frumoasa, de lângă Miercurea Ciuc. Potrvit specialiștilor, în funcție de nivelul echipelor, pe primul loc se situeză Estonia, urmată de Marea Britanie și de România.

  16. #37
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    O mama sa ii spuna unui copil lucrurile alea mi se pare deplasat. Mai ales pe o arena de sport, unde mai degraba ii explici unui copil cum se joaca disciplina respectiva, in speta hochei pe gheata. Copilul nu stie ce e aia puc si i se explica unele tensiuni (si asa intretinute artificial si cu alte scopuri).

    In ceea ce priveste stirile, daca trimiteti o sa apara pe site. Probabil ca in curand va incepe o colaborare si cu FR de Hochei, dar asta nu va exclude materialele voastre.

    Gabriel, din pacate nu am timp sa merg la meciuri, am vazut anul trecut un singur meci "pe viu", de fotbal, dar sper ca in timp sa se mai schimbe lucrurile. Dar, pana in luna martie, as merge la un meci de hochei.

  17. #38
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Tu crezi ca mama copilului stia regulile hockey-ului ? Venisera cu totzii ca niste zvezveci la patinuar.

    O sa te anuntz cand ma duc la urmatorul meci..poate mergem impreuna.

    Dora...cand incepe re-turul ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  18. #39
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Heh, Dora, stirea pe care au pus-o tu acolo e de pe Rompres, o iau de la ei.

  19. #40
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial

    In cea de-a doua zi a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheata
    pentru juniori 20 ani, Divizia a II-a, Grupa A, care se desfasoara la
    Miercurea Ciuc echipa Lituaniei a invins selectionata Bulgariei cu
    scorul de 7-2. Pe reprize scorul a fost 5-1. 1-1, 1-0. Au marcat
    pentru lituanieni, Slikas Karolis de patru ori si Sakaitis Simas,
    Kazlauskas Deividas si Gricius Daugirdas. De la juniorii bulgari au
    inscris Blagoev Borislav si Nikolov Emiliyan. Echipa lituaniana a
    acumulat 15 pedepse de cate doua minute, ceea ce inseamna 30 minute
    petrecute pe banca de penalitati in timp ce selectionata Bulgariei nu
    a primit decat 6 pedepse a cate doua minute. Tot astazi mai sunt
    programate partidele Romania- Marea Britanie si Estonia-Africa de
    Sud.


    Gabriel.. habar n-am cand incepe returul. Sorry! :?

  20. #41
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1

    Re: Campionatul Mondial

    Echipa de juniori a Romaniei a pierdut al doilea meci de la CM de hochei pe gheata

    Echipa de juniori a Romaniei a pierdut al doilea meci de la CM de hochei pe gheata, disputat in fata reprezentativei Marii Britanii. Partida s-a incheiat cu scorul de 9-1, pe reprize- 4-0, 2-0, 3-1. Au inscris pentru Marea Britanie Lake Ryan de trei ori, Myers Matthew de doua ori, Towalski Matthew,Rugg Stewart, Moran Paul si Radmall Adam cate un gol. Singurul gol al echipei Romaniei a fost marcat de catre Szasz Szabolcs. Juniorii romani au primit 14 penalizari de cate doua minute, in vreme ce echipa Marii Britanii a acumulat 16 penalizari de 2 minute si una de 20 minute. La aceasta ora se disputa partida Estonia- Africa de Sud. Maine, 8 ianuarie, la Campionatul Mondial pentru Juniori 20 ani, la hochei pe gheata Divizia a II-a grupa A care se desfasoara la Miercurea Ciuc este zi de pauza, urmand ca in data de 9 ianurie competitia sa se reia cu partidele: Estonia- Lituania, Marea Britanie-Africa de Sud si Bulgaria- Romania.

  21. #42
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1

    Re: Campionatul Mondial

    Estonia a învins Africa de Sud cu 17-4 la CM de hochei pe gheață pentru juniori

    Reprezentativa Estoniei, favorită la Campionatul Mondial de juniori 20 ani Divizia a II-a, grupa A, a învins aseară, 7 ianuarie, cu 17-4 echipa Africii de Sud. Pe reprize scorul a fost 9-1, 6-1, 2-2. De la juniorii estonieni au marcat Petrov Alexandr de patru ori, Konosev Deniss de 3 trei ori, Sillandi Paul și Sorokin Jaanus de cîte două ori și Salagin Jevgheni, Kuzmin Ivan, Kaikov Alexandr, Lorenz Kristjan, Razumovski Roman și Kuznetsov Alexandr câte un gol. De la Africa de Sud au înscris Reinecke Joshua și Cardoso Damian de câte două ori. Este cea de-a doua victorie a estonienilor la Campionatul Mondial de hochei pe gheață care se desfășoară la Miercurea Ciuc după ce în prima zi a învins reprezentativa României cu 13-1.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •