Results 1 to 5 of 5

Thread: ady_azzuro vs Utilizator

  1. #1
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Angry ady_azzuro vs Utilizator

    Quote Originally Posted by Utilizator
    PS: O mica sugestie pentru cei ce folosesc expresia "mai ales la…", 'mai' se scrie intr-un cuvant. Era corect cu liniuta despartitoare intr-o exprimare de genul "m-ai ales pe mine dintre toti".
    Acesta este este scopul acestei dispute.
    Utilizator vrea sa para un tip inteligent, iar eu am o explicatie la obsevatia de mai sus
    Replicile legate de gramatica folosita de participantul Utilizator nu isi are locul pe forum, ele pot fi facute, eventual, prin intermediul mesageriei private. Eu sunt unul dintre utilizatorii acestui forum plecati din Romania de ani buni iar evolutiile mele gramaticale nu fac obiectul acestui site.

    Ai inteles...domnu' Utilizator?

    Si hai sa te intreb o mica poanta
    De ce eschimosii nu pot sa vaneze pinguini?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    “Replicile legate de gramatica folosita de participantul Utilizator nu isi are locul pe forum…”

    Acum am inteles, promit sa nu te mai stresez cu “agramaticalitatzile” , desi la cat de “tare-n gura” esti, ar trebui sa te mai documentezi. Ti-am facut acel repros pentru ca ai intrat cu samanta de vrajba, fara argumente la tema, intr-o discutie care nu te privea. Si nu stiu daca ti-ai pus problema, dar deranjezi cand intervii si tu aiurea cu picioarele dand verdicte intr-o discutie si mai te exprimi si agramat intr-o propozitie simpla despre prostie.

    Eschimosii nu pot prinde pinguini probabil pentru ca desi sunt sportivi nu prea ii duce mintea.

    Revenind la reprosurile tale iti dau un sfat: nu te mai baga in vorba altora si o sa ai mult mai putine probleme. Esti bagacios si rautacios, placerea ta este sa te certi nu sa polemizezi pe teme sportive. Cauti vrajba cu orice pret si ai pretentia ca detii adevarul absolut, desi esti foarte departe de el mai mereu. O sa ai mult de castigat daca mai si asculti ce spun altii, fii convins ca lumea nu se imparte in cretini si Ady_Azzuro, iar la varsta ta ar trebui sa fii avid de a invata si de la altii.
    Daca cu gramatica limbii romane ai o scuza plauzibila (chiar imi pare rau ca te simti atacat de corectura mea, era constructiva si chiar poti sa o iei ca pe un castig, totusi esti roman si scrii/vorbesti romaneste), nu mai ai nici o scuza cand vorbesti de lucruri pe care nu le cunosti si obisnuiesti sa mai si contrazici cu un aer superior. Vorbesti si acuzi de comunism, desi n-ai apucat ceva din acel regim si nici nu prea esti documentat in problema. Ca sa nu mai zic ca nu pari o victima a regimului de trista amintire din moment ce te afli in Kuweit la 15 ani.

    Eu nu vreau sa par un tip inteligent, desi in raport cu tine pot sa ma consider academician. Eu incerc doar sa ma exprim corect si civilizat, iar daca nu-ti place nu intra in discutii cu mine, eu nu te-am cautat niciodata si promit aici solemn si public ca nici n-o s-o fac vreodata.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    De ce crezi ca nu ma privea acea discutie? Crezi ca nu toata lumea are dreptul sa-si dea cu parerea despre un subiect? Am spus ca mi-ar placea ca dinamo sa se duca in B, e ceva rau in asta? Nu stiam ca esti asa de ofticos, in fine....
    Chestia cu eschimosii se pare cu nu ai nimerit-o
    Se vede ca ai chiulit de la orele de geografie http://www.knplogic.co.uk/sport/images/red_card.gif

    Eschimosii traiesc la polul nord, iar pinguinii la polul sud, asa ca nu au cum sa fie prinisi
    Scopul acestei discutii nu este despre sfaturile pe care mi le dai tu mie, desi nu sunt rele deloc, nu am sa le comentez
    Poate ca am studiat si eu istoria si am aflat destul de multe de comunism, asa ca sunt in stare sa ma pronunt, chiar daca am fost decat un an sub regim
    Poate imi explici diferenta dintre academician si intelectual, se pare ca s-a creat o confuzie in aceasta privinta
    Parerea mea este ca pe un forum de sport nu este nevoie sa te exprimi corect din punct de vedere gramatical, ci sa te pronunti obiectiv sau subiectiv din punct de vedere sportiv, pentru asta am deschis acest topic.
    Nici eu nu te-am cautat pe tine, nu stiu de ce gandesti asa, nici macar nu am vrut sa deschid o polemica cu tine
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu te privea pentru ca era o discutie bilaterala Steaua-Dinamo iar tu ai intervenit dandu-ti cu parerea in felul urmator:
    "Prostia nu doare, m-ai ales la dinamo"...nuca-n perete...corectura mea intervenind in momentul in care vorbeai agramat despre prostie. Bineinteles, toti mai gresim, dar cand dai verdicte despre prostie ar trebui sa o faci macar corect gramatical zic eu. Ca sa nu spun ca as putea sa te intreb prin ce parti ale tarii/lumii doare prostia daca mai ales la Dinamo nu doare? Exista vreo posibilitate sa doara? Ar fi o chestie...Si putem incerca sa ajutam oamenii in suferinta...

    Apreciez cu adevarat felul civilizat in care ai raspuns acum si meriti felicitari. Ai un fond bun si e pacat sa te manifesti rautacios si superficial, nu cred ca asta te caracterizeaza pe tine cu adevarat.

    Multumesc pentru precizarile geografice, stiam bancul si implicit cum sta treaba, e bun dar vechi.

    Poate nu-ti dau cea mai potrivita definitie dar un academician este un om care si-a dovedit public o inteligenta peste medie, recunoscuta de alti oameni asemeni lui ce l-au primit in cercul lor restrans, adica in Academie...

    Ti-am spus de ce te-am corectat, nu am nimic impotriva sa vorbesti despre sport avand si eventuale greseli gramaticale, desi imi mentin parerea ca si atunci cand vorbim despre subiecte sportive trebuie sa ne exprimam la fel de corect ca si atunci cand discutam despre filosofie, politica sau orice altceva. Nu pot sa cred ca trebuie sa ne exprimam precum conducatorii fotbalului romanesc doar pentru ca fotbalul este in discutie. Dar ti-am mai spus, daca nu interveneai off-topic si nu vorbeai despre prostie precizarile mele nu ar fi aparut.

    Daca nu m-ai cautat de ce ai deschis acest topic???

    Oricum asta e ultima mea postare aici si sa ne vedem cu bine pe subiecte aprinse ale sportului, discutand bineinteles in contradictoriu ca si pana acum.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    trebuie sa ne exprimam la fel de corect ca si atunci cand discutam despre filosofie, politica sau orice altceva. Daca nu m-ai cautat de ce ai deschis acest topic???
    Oricum asta e ultima mea postare aici si sa ne vedem cu bine pe subiecte aprinse ale sportului, discutand bineinteles in contradictoriu ca si pana acum.
    Pe mine ma priveste orice discutie pe acest forum, fie ea steaua - dinamo sau alta
    Daca stiai bancul de ce nu ai raspuns la el? Un academician nu isi permite sa lase o intrebare fara raspuns...sau ma insel? :p
    Multumesc pentru explicatia despre termenii 'academician' si 'intelectual', m-am lamurit.
    Nu cred ca trebuie neaparat sa ne pronuntam corect in aceasi cantitate atat in sport cat si in gramatica limbii romane, daca era vorba despre un forum care era alcatuit dintr-o combinare de limba romana si sport, alta era situatia
    Eu cand deschid un topic nu caut o anumita persoana, eu doar dau posibilitatea altora sa isi faca o parere despre ideile principale ale subiectului si sa-si traga singuri concluziile
    In cazul in care asta e ultima postare a ta pe acest topic, iti spun la revedere si ramas bun, nu inainte de a scoate in evidenta faptul ca tie iti place sa vorbesti numai in contradictoriu despre sport
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •