Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 127 to 147 of 186

Thread: GOLF

  1. #127
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Very nice . Thank you. Mai vedem la primavara...D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  2. #128
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Legat de golful din romania - sunt cateva vesti bune de viitor: sunt cateva locatii unde vor fi terenuri de 18 green-uri:
    1. Cobadin de care stiti.
    2. Brasov
    3. Bucuresti
    4. Targu Mures - proiect generos al Dlui Cherciu
    5. Extinderea celui de la Pianu de la 9 la 18 + hotel, restaurant
    6. investitorul de la Breaza va avea in Valea Prahovei un teren de 18 green-uri. Deja Breaza are un complex turistic ce poate gazduii evenimente de calitate cu toate serviciile necesare.

    Plus de asta: IMG International este interesat sa devina partener al Federatiei Romane de Golf.
    PGAsE va ajuta la infiintarea PGA of Romania in acest an + anul urmator vor ajuta la obtinerea de ajutor financiar si tehnic pentru dezvoltarea golfului din Romania din partea R&A.
    Fonduri de la stat vor fi date pentru ca golfeorii romani sa participe la competitii internationale (deja de acest an COSR-ul a acordat suport financiar si un numar de 7 din cei mai buni golfeori vor pleca la 3 competitii majore organizate in tarile vecine).
    Scoala si Examenul International de Arbitrii R&A a avut in 2006 2 participanti din partea noastra (unul eu al doilea un coleg al meu). Anul urmator se va repeta situatia + se va organiza o scoala de arbitrii la noi din partea R&A cu participare internationala.
    Cartea de reguli de golf R&A se va publica pana la sfarsitul acestui an in limba romana.
    Informatie de la secretarul federatiei de golf, Marius Popescu. D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  3. #129
    incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    interes in golf

    Salut Dorin,
    As dori sa joc si eu golf. Am luat cateva lectii, se pare ca poti lovi mingea, as vrea sa mai invat, practice si sa devin cumva legitimat si sa am un handicap. Legat de acest lucru ti-as fi indatorat daca mi-ai descrie putin traseul care este de parcurs (sau sa-mi recomanzi unde as putea afla (citi) despre acest lucru). Ma intereseaza f, mult.
    Legat de terenurile de golf, unde va fi cel de la Bucuresti?
    Multam'
    Razvan

  4. #130
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Scrie pentru raspuns secretarului federatiei de golf. Vezi articolul de mai sus.D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  5. #131
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Michele Wie ,marea speranta americana a golfului (16 ani, 1,80 m, frumusica si asiatica la infatisare, origine din Hawaii) a participat la un turneu in Elvetia cu barbatii si cu aceleasi conditii. Din pacate pentru ea a ocupat ultimul loc! O fi interesant sa atragi spectatorii dar ce-ar fi sa vezi in divizia A la fotbal o echipa de femei???? Exemple mai sint. Nu sint impotriva femeilor dar diferentele sint totusi prea mari intre capacitatea fizica a sexelor. D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  6. #132
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Golf

    Salut cu bucurie intreaga adunare a acestui forum.Tocmai ce m-am intors din vacanta din care imi propusem ca una din cele doua saptamani dedicate familiei ,una la ocean pentru ei si alta intr-un loc verde unde sa ma bucur de mai noua mea pasiune.Asfel am identificat in apropiere un alt resort cu posibilitatea unui joc la 18 gauri. L-am gasit si se numeste Oasis Golf Resort in apropierea plajei din Las Americanas.A fost minunat !Desi am obtinut de curand handicapul minim pentru a putea juca pe un teren adevarat, m-am simtit ca joc de cand lumea. Imi cumparasem un tichet de 10 runde iar echipa cu care am jucat a fost super acceptand sa aplicam sistemul Mulligan si am avut multa multa satisfactie.Abia astept sa ma integrez intr-un Club si sa ma pot perfectiona in acest foarte proaspat hobby .
    Sper sa ne revedem undeva prin acest peisaj avand in vedere locurile atat de limitate momentan in Ro.unde se pot disputa asfel de intalniri.

  7. #133
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Bine ai venit! Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  8. #134
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    club nou de golf indoor in bucuresti!!!

    S-a deschis un club indoor de simulatoare de golf in centrul Buc.
    Pe linga driving range, au 24 terenuri de 18 gauri, instructori, crose, etc.
    Excelent pentru atrenament si distractie, in special cind se inchide sezonul outdoor, dar nu numai...
    Vedeti www.cityswing.ro

  9. #135
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Foarte interesant clubul cu simulatoarele din Bucuresti .M-ar interesa sa dezvolt si in Timisoara o asemenea practica.
    Are cineva vre-o parere cu privire la valoarea investitiei pentru un demers de acest gen?!!

  10. #136
    incepator
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    dany30/ golfer in UK

    Quote Originally Posted by Dorin View Post
    Se joaca golf in Romania ? Unde ? Aveti o adresa pe internet despre asta ? Dorin
    salut/numele meu e dany/sunt un jucator d e golf in uk/ma bucur c a am gasit oameni c a voi interesati d e golf/imi place ff mult

    incerc s a construiesc un teren de golf in romania in zona d e nord a tzarii in urmatorii ani
    probabil o s ate mai intreb una ..alta despre golf ldaca am nevoie
    numai bine/merci mult

  11. #137
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Felicitari pentru initiativa si m-as bucura sa poti duce proiectul pina la capat!Intreaba si ti se va raspunde!!!
    D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  12. #138
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Tiger Woods - sportivul anului

    Agentia de stiri Associated Press l-a ales pentru a patra oara pe jucatorul de golf Tiger Woods (31 de ani) ca sportiv al anului.
    El s-a clasat confortabil inaintea lui LaDainian Tomlinson (football american) si Roger Federer(tenis).
    Cu aceasta ,Woods egaleaza recordul concetateanului sau, Lance Armstrong (ciclism) ales in anii 2002-2005.
    Tiger Woods a castigat in anul 2006 opt din 16 turnee, ultimele sase in serie.

  13. #139
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Fa un thread separat georg40.

  14. #140
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Stirea am pus-o si la sportivii anului, nu cred ca vor fi atat de multe ecouri ca un thread separat sa fie necesar.Sa vedem.

  15. #141
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Era opinia mea.Credeam ca vor dori sa discute oameni pe baza acestui anunt.Deobicei nu este trafic pe golf.Nu sunt oameni interesati de acest sport.

  16. #142
    incepator Tavi24's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    29
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by r0bby View Post
    Era opinia mea.Credeam ca vor dori sa discute oameni pe baza acestui anunt.Deobicei nu este trafic pe golf.Nu sunt oameni interesati de acest sport.
    Sa stiti ca eu sint foarte interesat in practicarea acestui sport, la nivel de performanta, nu doar din plictiseala sau relaxare.
    Tara asta ofera foarte putine posibilitati, practicantilor mai putin instariti (material).
    Daca si un antrenor roman prin mentalitatea sa, te indeamna sa nu-ti faci sperante de a ajunge la profesionisti, ce sa mai vorbim atunci.

    In ce ma priveste o sa merg inainte cum pot, alegerea lui Woods ca sportiv al anului, putin ma intereseaza (desi ii apreciez eforturile depuse pe teren). La fel si faptul ca sotia lui e gravida...astea-s mondenitati.

  17. #143
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Joaca, joaca , joaca! Adaptare dupa invatati,invatati etc. Entuziasmul e bun dar nu ajunge la nimic in golf daca nu ai antrenor si material!!! Eu joc si stiu ce spun.
    E sfarsit de an si e Ok sa mai scriem si ceva mai de relaxare. Golful TREBUIE jucat relaxat.D
    THE TRUTH IS OUT THERE

  18. #144
    incepator Tavi24's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    29
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin View Post
    Joaca, joaca , joaca! Adaptare dupa invatati,invatati etc. Entuziasmul e bun dar nu ajunge la nimic in golf daca nu ai antrenor si material!!! Eu joc si stiu ce spun.
    E sfarsit de an si e Ok sa mai scriem si ceva mai de relaxare. Golful TREBUIE jucat relaxat.D
    Tot dv. spuneati:
    Quote Originally Posted by Dorin
    Cu asa entusiasm poti ajunge departe. Felicitari. Eu sint in Suedia si nu stiu costurile la terenuri sau ale materialului de joc in Romania. www.lacdeverde.ro are raspunsuri bune. Acolo este si federatia de golf si poti primi informatii suficiente. D
    E o usoara contradictie, dar asta e mai putin importanta.

    Singura data cind am jucat pe un teren amenajat, si am intrat in contact cu vreun antrenor, a fost pe 12.09.'06 (am mai scris o data), atunci am facut 34 si 30, la Clubul Diplomatic, cu 6 gauri - par 23.
    Apreciez ca am pierdut 2..3 lovituri (la a 2-a runda - 30) doar datorita neacomodarii cu crosele inchiriate, tocmai la jocul de apropiere, unde eram mai antrenat.

    Vom traii si vom vedea, mai mult nu pot spune, stiu ca am mai multe obstacole, decit alti jucatori aspiranti la profesionism.

    La multi ani!

  19. #145
    incepator Tavi24's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    29
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tavi24
    Vom traii si vom vedea, mai mult nu pot spune, stiu ca am mai multe obstacole, decit alti jucatori aspiranti la profesionism.
    Vom trai si vom vedea...

  20. #146
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    "Entuziasmul e bun dar nu ajunge la nimic in golf" recunosc e o contradictie cu ce am scris mai inainte dar depinde de context. Tu vorbeai de profesionism si performanta. Entuziasmul te tine pe teren , la antrenament ,obstacolele nu par imposibile. Apoi vine ce spuneam...antrenamentul de calitate. O runda de inceput e pozitiv ca a fost cu rezultat bun dar mai vorbim dupa ce ai jucat primele 100 de runde... D La multi ani!
    THE TRUTH IS OUT THERE

  21. #147
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Phil Mickelson tocmai a cstigat la Pebble Beach, intr-un cadru superb, in timp ce European Tour a programat Openul Malayesiei intr-un club din Kuala Lumpur, unde s-a impus suedezul Peter Hedblom.

    Saptamana aceasta PGA Tour programeaza Nissan Open, in timp ce European Tour ramane in Asia de Sud-Est, mai exact in Indonezia. Concursurile debuteaza joi 15 februarie.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •