Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 186

Thread: GOLF

  1. #85
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Multumesc foarte mult Dorin, astazi finalizez lucrarea, in cateva zile va pleca la tipar. As vrea sa stiu tot numele tau pentru caseta tehnica a lucrarii mele. Multumesc mult!

  2. 2nd August 2005, 16:04


  3. #86
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Ce poate fi line of the putt ?(I see line of the putt) What's putt? but, club, a little uncertain with the club (selecton)? Thanks a lot!

  4. #87
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Rose
    Ce poate fi line of the putt ?(I see line of the putt) What's putt? but, club, a little uncertain with the club (selecton)? Thanks a lot!
    Line of the putt= pe terenul de tinta bine tuns se loveste cu putter. Lovitura se numeste putt.( mingea se rostogoleste ca la biliard si nu se ridica precum un ... chip) Linia de unde sta mingea pina la gaura se numeste....Line of the putt! Linia este normal dreapta dar cand terenul este inclinat ti-o imaginezi curba . Ca lovesti mingea in sus ca sa alunece apoi singura spre gaura. Linia este imaginara....
    Club= crosa de golf . Crosele au numere de la 1 la 9 .Nr 1 inclinatie mica , tragi departe, nr 9 inclinatia cea mai mare , dai in sus si aproape . Exista si cu inclinatie de 54. 56, 60 grade deci foarte mare si tragi in sus.Asta cind ai obstacole inalte in fata . Crosa este wedge in cazul asta . O crosa asemanatoare este sandwedge.Poti traduce singur ce inseamna .
    Club selection= trebuie aleasa crosa potrivita pentru distanta potrivita. De exemplu daca vrei sa tragi 100 m folosest crosa 9. Pentru 150 m folosesti crosa 5 etc. Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  5. #88
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Paul
    Dorine , vad ca prin oferta pe la pariuri sunt fel de fel de meciuri de golf.
    Daca vre`odata ai vre`un pont pe care esti sigur , sau din contra o super surpriza , te rog sa`mi dai un PM .
    Patria iti va fi recunocatoare
    Care thread se ocupa de astea ? Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  6. #89
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Multumesc mult Dorin! Vom discuta detaliile mai tarziu pentru a-ti inmana un exemplar.

  7. #90
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Dorin, mai am cateva nelamuriri, spune-mi te rog, daca round pot trauce runda si daca course este cursa? Thanks!

  8. #91
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Rose
    Dorin, mai am cateva nelamuriri, spune-mi te rog, daca round pot trauce runda si daca course este cursa? Thanks!
    Round = runda, tura de golf. La profesionsti se joaca round 1, 2 , 3 , 4 intr-o intrecere .Tine 4 zile si pe acelasi traseu, un round pe zi.Se modifica insa plasamentul gaurii in fiecare zi .
    Course= terenul de golf(traseul) . De ex St. Andrews Old Course Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  9. #92
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Abia astazi am reusit sa ajung pe forum, mii de multumiri Dorin. Lucrarea la care am lucrat este la consultanta psihologie, tema este psihologie eperimentala, abia dupa ce vine de la consultanta ma apuc de tehnoredactare. Am crezut ca lucrurile vor merge mai rapid, dar....asta e ..., no comment!

  10. #93
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Dorin, iti trimit traducerea mea pe partea de golf pentru o consultanta minutioasa. Iti atasez si partea in engleza. Sper sa ai timp, de asemenea mai vreau sa stiu cu ce titulatura te trec in caseta tehnica, consultant terminologie golf....antrenor? sau....?

    Transcriere # 4
    1”...Aceasta este probabil o īntrebare absurdă, dar poate cineva să mă ajute?”
    2 Deţin o tehnică foarte bună şi mă simt bine din punct de vedere psihic cu toate calităţile necesare pentru un portar.
    3. Mă antrenez īntotdeauna mult şi bine.
    4. De exemplu, mă antrenez mai mult de 12 ori pe săptămānă īn timpul unui sezon de vară.
    5. Cu toate aceste, am o problemă foarte mare.
    6. Īn timpul meciului, īncep să mă simt foarte nervos şi mă tem că voi juca prost.
    7. De obicei, lucruri minore devin foarte dificile...
    8. Aceasta se īntāmplă, īn mod special, adesea īn meciuri īn care trebuie neapărat să īnvingem.
    9. Uneori tensiunea se risipeşte, dacă jocul īncepe bine.
    10 Ştiu că sunt foarte bun.
    11. Antrenorul meu gāndeşte că flexibilitatea mea şi alte calităţi sunt cele mai bune īn Finlanda...
    12. La antrenament, totul merge foarte bine, iar la situaţii reale nu pot face faţă...
    13. Se īntāmplă să am succes, īn special la meciurile de la antrenament.
    14 Funcţie de aceste rezultate se selectează un viitor jucător junior la Naţionale...”
    Acest īncepător descrie cu minuţiozitate sentimentele şi performanţa portarului de hochei la antrenament şi rezistenţa la meciuri, īnsoţite de estimările generale de sine şi speranţele asupra performanţei. Pentru intervenţii individualizate, textul trebuie să fie mai mult contextualizat, iar acesta trebuie să prevadă mai multe informaţii detaliate īn percepţia sportivului, ale gāndurilor reflexe, sentimentelor, ale funcţiei, a succesului lor cāt şi a episoadelor īn care nu s-a īnregistrat un succes remarcabil. Este posibil să se colecteze informaţii prin intensificarea conştiinciozităţii sportivului şi prin accentul pus asupra episoadelor personale şi semnificative. Un īncepător descrie mai jos un astfel de eveniment semnificativ experimentat şi relatat de un golfer profesionist după o tură de succes.
    1.„Pe traseu mă simţeam calm şi de-a dreptul surprins că nu eram deloc nervos. Era un concurs „pe terenul meu” şi-mi doream să joc cu adevărat bine. De obicei, īmi dau toată silinţa şi mă simt nervos pentru că joc „acasă” şi toată lumea se aşteaptă să joc bine, şi de altfel, ceilalţi jucători doresc să joace mai bine decāt mine ...nu ştiu de ce, dar īntotdeauna mă simt incomodat să am meciuri „acasă”... dar acum mă simţeam īmpăcat cu mine şi cu situaţia şi-mi doream să joc bine ... să demonstrez că pot, īntr-un mod pozitiv! Īn timpul īncălzirii, īmi doream doar să ies afară şi să joc.

    2 Gaura de golf 1(par 3 ) – Mă simţeam puţin nervos şi nu eram pe terenul de ţintă. Chip - ul nu era bun şi īncă mă simţeam nervos. Bogey nu era un īnceput bun, dar ştiam cum să o iau uşor şi să o las să alunece. Am īncercat să mă concentrez la următoarea lovitură.
    3. Gaura de golf 2 – Mă simţeam uşurat că nu era public... Nu-mi place să fiu īn apropierea publicului... Ei, am jucat la această gaură cu forţă pe terenul de ţintă şi am .efectuat lovitura Birdie pentru a pregăti lovitura Bogey la prima.
    4. Gaura de golf 3 – După ce am realizat un par, mă simţeam nerăbdător... Doream să realizez o lovitură Birdie...
    5. Gaura de golf 4 – O lovitură Chip bună şi o lovitură par... Mă simţeam relaxat şi chiar savuram momentul!
    6. Gaura de golf 5 – (O lovitură par 3 dură) Eram un pic nesigur īn alegerea crosei dar pānă la urmă am făcut alegerea corectă şi opţiunea mea s-a finalizat frumos īn zona ţintă, am realizat o lovitură birdie putt capcană după ce am fixat linia de ţintă foarte clar si am căpătat īncredere.
    7. Gaura de golf 6 – (O lovitură par sigură) eram un pic īngrijorat īn privinţa ţintei şi nerăbdător, iar ritmul swing-ului nu era complet. Lovitură par.
    8. Gaura de golf 7 - Īmi făceam griji pentru lovitură, dar am ţintit īnalt axa şi am reuşit o altă lovitură birdie
    9. Gaura de golf 8 – Trei lovituri frumoase la ţintă şi īncă o lovitură birdie. Simţeam că totul īmi este favorabil şi că aceasta este ziua mea norocoasă... Toate acele lovituri putt nu se realizau mai tārziu ci astăzi!
    10. Gaura de golf 9 – Iar lovitură par, nu voiam să mă gāndesc cum anume aveam s-o fac...Simţeam că o voi face bine, īmi doream ca ziua să nu se mai termine!
    11. Gaura de golf 10 – Par...gaura 11 – par...gaura12 – par...
    12 Gaura de golf 13 – Mă gāndeam la gaura „uriaşă” (par 3 - #15). Se apropia şi mă gāndeam la cum voi „supravieţui”...dar m-am oprit chiar acolo pentru redirecţionare, ca să pot fi „aici şi acum” şi să trăiesc momentul.
    1 Par īn golf este un scor standard estimativ pentru o gaură sau un traseu pe care īl poate face un jucător bun: au fost 72 de lovituri par īn acest traseu, iar acest golfer a realizat cu patru lovituri mai puţin, astfel a fost mai bine īn această rundă specială.
    13. Gaura de golf 14 – Par
    14 Gaura de golf 15 – (gaura uriaşă) Īntotdeauna eram un pic nesigur īn privinţa acestei găuri, deoarece cu doi ani īn urmă, la această gaură s-a declanşat fobia mea „lovind īn apă”. Gāndeam că „sunt doar 140 m. lungime par 3...”, dar m-am străduit prea mult de data aceasta şi am īncercat să schimb tactica (am lovit solul aproape de minge) şi am făcut lovituri duble chiar īn lac...Īn acea zi, sponsorul meu mă urmărea cum joc şi m-am simţit stānjenit... De atunci, cāteodată īmi apare īn minte acel moment şi mă tem că voi lovi iar īn lac... Ştiu că pare caraghios, dar sunt ani de cānd s-a īntāmplat şi nu mă pot vindeca de această teamă...Pot rāde acum, dar īn trecut nu era nimic de rās...Ei, n-am mai lovit terenul cu furie, am urmat o traiectorie de sus īn jos.
    15 Gaura de golf 16 – par.
    16 Gaura de golf 17 – frumoasă lovitură birdie...
    17. Gaura de golf 18 – Eram nervos după ce am ratat linia... cum să fac un par? ... M-am concentrat pe sintagma „aici şi acum” şi doar am făcut-o, am realizat īncă un par! Mă simţeam bine jucānd o tură bună...De fapt, erau momente şi „gānduri ” proaste dar am reuşit să fac faţă relativ bine acestor gānduri neproductive...După o pauză scurtăm m-am antrenat iar pentru ziua următoare. Calm, mi-am spus mie īnsumi că māine va fi iar un īnceput... Apoi m-am dus la īnot ca să mă relaxez ...Eram gata să joc iar.”


    © 2003 FQS http://www.qualitative-research.net/fqs/
    Transcript # 4
    1. "… This is perhaps a silly question but can someone help me?
    2. I am very good technically and physically with the qualities needed for a goaltender.
    3. I always train much and well.
    FQS 4(1) Yuri L. Hanin: Performance Related Emotional States in Sport: A Qualitative Analysis
    4. For instance, I trained on the average 12 times per week during the summer season.
    5. However, I have one very big problem.
    6. In the game, I start feeling very nervous and fear that I will play badly.
    7. Then usually easy things become very difficult …
    8. This is especially often in the games where it is necessary to win.
    9. Sometimes the tension goes away, if the play starts well.
    10. I know that I am really good.
    11. My coach thinks that my flexibility and other qualities are top level in Finland ...
    12. In training, I can tend off really well, but in really tough situations I cannot stand it …
    13. Now it is again the time when I have to succeed especially in training games.
    14. Based on these results they will select a future National junior team …" [43]
    This narrative describes briefly the goaltender’s feelings and performance in practices (lines 3,
    4, 12) and tough games (6-9, 12) accompanied by his general self-ratings (2, 10, 11) and
    expectations (1, 13, 14). However, for individualized interventions, the text should be more
    contextualized and provide more detailed information on this athlete’s perceptions of his
    automatic thoughts, feelings, and their functions in successful and less than successful game
    episodes. More information is possible to collect by enhancing this athlete’s awareness and by
    focusing on personally significant performance episodes. A narrative below illustrates a
    detailed account of such a significant event experienced and reported by a professional golfer
    after a successful round: 68 (- 4 under par)1.
    1. "On the way to the course I felt calm and surprised not to feel any nervousness. This
    was my "home" competition and I wanted to play really well. Usually I try too much and I
    feel nervous because I play at home and everybody is expecting me to play well and
    also everybody (other players) want to play better than I do …I don’t know why but I
    always felt uncomfortable to play "home" game … but now I felt peaceful and wanted to
    play well … wanted to show that I can in a positive way! During warm-up, I just wanted
    to go out and play.
    2. Hole 1 (par3) – I felt a little nervous and did not hit the green. The chip wasn’t good and
    I still felt nervous on the green when putting two putts. Bogey wasn’t a good start but I
    knew how to take it easy and let it go. Tried to concentrate on the next shot.
    3. Hole 2 – I felt relieved that there was no public ... Now I don’t like to be close to public
    … Well I played this hole strongly to the green and holed my birdie to make up for the
    bogey on the first one.
    4. Hole 3 – After making a par I felt impatient … I wanted a birdie…
    5. Hole 4 – A nice chip and a par … I felt relaxed and I really enjoyed it!
    6. Hole 5 – (tough par 3) A little uncertain with the club (selection) but it finished nicely to
    the green and I holed the tricky birdie putt after seeing the line of the putt very clearly
    and trusting that!
    7. Hole 6 – (Steady par) a little bit worried about the green, as I felt impatient and the
    rhythm of my swing did not feel good. Par.
    8. Hole 7 – I worried about the shot but it landed pin high and I made another birdie
    9. Hole 8 – Three nice shots into the green and a birdie. I felt that everything is going my
    way and this is my day … All those putts that did not drop lately, did drop today!
    10. Hole 9 – Par and I did not want to calculate how I was doing … I knew I was doing well
    and wanted to stay that way!
    11. Hole 10 – par … hole 11 – par … hole 12 – par …
    12. Hole 13 – I started thinking about my "monster" hole (par3 – #15). It was coming and I
    started to think how I was going to survive … but I stopped myself right there to shift to
    be "here and now" and enjoy this moment ...
    13. Hole 14 – Par
    14. Hole 15 – (Monster hole) I felt a little uncertain always with this hole because a couple
    of years ago it is here at this hole that my fears about "hitting into water" started. I
    thought, "it’s only like 140 m long par 3 ... but I tried too much this time and I "duffed"
    (hit the ground close to the ball) and made a couple of shots into lake in this hole … On
    that day, my sponsors watched me play and I felt so embarrassed … Since then it
    sometimes comes into my mind that I will hit the water … I know it’s silly and years
    since it has happened but I can’t get rid of this thought … I can laugh at it now but back
    then it wasn’t funny … Well, with such a nervous shot I did not hit the green but got up
    & down.
    15. Hole 16 – par.
    16. Hole 17 – Nice birdie …
    17. Hole 18 – I felt nervous after missing the green ... how do I get a par? … But just
    focused on "here and now" and on "doing" and the par was ready! Feeling good about
    playing a good round. …. Actually, there were moments and "bad" thoughts but I
    managed to cope with these unproductive thoughts relatively well. … After a short rest,
    I went to train and get ready for the next day. Calmed down and told myself that
    tomorrow I will again begin from the very beginning … Then I went to the swimming
    pool to relax … I was ready to play again." [44]

  11. #94
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Rose
    Dorin, iti trimit traducerea mea pe partea de golf pentru o consultanta minutioasa. Iti atasez si partea in engleza. Sper sa ai timp, de asemenea mai vreau sa stiu cu ce titulatura te trec in caseta tehnica, consultant terminologie golf....antrenor? sau....?.......................................... .................................................. ..........................

    pool to relax … I was ready to play again." [44]
    Nu suna chiar asa de corect in limbaj de golf.Traducerea "mot a mot" adica cuvant cu cuvant nu se potriveste. Elimina cuvintul lovitura inainte de chip sau birdie etc. Explica la inceput ce inseamna fiecare(sau in paranteza) si apoi foloseste terminologia engleza.E aiurea sa folosesti traducerea in romaneste pentru cuvinte clasice de golf precum teren de tinta pentru green sau tee sau chip sau birdie etc. La par ai folosit totusi corect. (Monster hole) se traduce mai corect foarte dificil gaura(monstruoasa)."īn zona ţintă, am realizat o lovitură birdie putt capcană " e mai corect=pe green,dupa care am reusit un birdie dificil(pretentios )printr-o lovitura indemanatica.
    Consultant terminologie golf e OK .
    Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  12. #95
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    http://www.golfweb.com/tournaments/p...onship/results
    Aici gasiti rezultatele si premiile in bani de la ultimul mare turneu al anului PGA CHAMPIONSHIP. Castigatorul este la al doilea castig de super turneu .Are insa multe altele castigate. Este in top 5 mondial.Turneele foarte mari sint 4 (3 in USA si unul in Marea Britanie) si sint echivalentul celor 4 din tenis.Dar cu premii mult mai mari....
    Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  13. #96
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Am retinut Dorin si voi face rectificarile de rigoare, dupa cum vezi sunt in intarziere cu tiparul pt ca am asteptat un raspuns, dar si pt ca mi-a plecat consultantul in psihologie. Multumesc, vesnic datoare....

  14. #97
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Inca ceva . Birdie , par , bogey reprezinta un rezultat. Chip este un tip de lovitura, putt este lovitura cu putter-ul pe green.etc etc etc.E mult de stiut despre golf .... Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  15. #98
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Aha, vad ca m-am facut de ras, multumesc!

  16. #99
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Pentru interesati , gasiti la link-ul urmator castigatorul si premiile in bani la Campionatul mondial de golf(neoficial).Tiger Woods ca de obicei.... Dorin
    http://www.worldgolfchampionships.co...s/r476/results
    THE TRUTH IS OUT THERE

  17. #100
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    http://www.pgatour.com/tournaments/r505 link pentru turneul sfarsitului de saptamana. Banca germana(Deutsche Bank ) e atat de interesata ca organizeaza super turneu in USA! Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  18. #101
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Marti, s-a infiintat Federatia Romana de Golf. In functia de presedinte a fost aleasa Daniela Hintescu Pasarin. Viorel Catarama si Liviu Sfrija sunt vicepresedinti. La AG a fost prezenta si reprezentanta Agentiei Nationale pentru Sport, Carmen Trocan, care a declarat ca noua federatie indeplineste criteriile prevazute de Legea sportului in cazul federatiilor sportive nationale. FR de Golf asteapta, in prezent, hotararea judecatoreasca prin care sa se oficializeze constituirea ei, dupa care cluburile de golf din tara se vor putea afilia la noul for. In prezent, la ANS sunt inregistrate 12 cluburi de golf posesoare de certificat de identitate sportiva. Potrivit reprezentantei ANS, FR de Golf se va autofinanta, cel putin pentru inceput, urmand ca, ulterior, sa se decida daca va primi si fonduri de la stat. In Romania exista, in prezent, trei terenuri de golf si 100 de jucatori inregistrati.

  19. #102
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Articol din 4 septembrie 2004, deci de un an si 1 luna exista in Romania Federati Nationala de Golf, autorizata de ANS (Agentia Nationala pentru Sport)

  20. #103
    incepator Rose's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucharest
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    Miercuri seara, in decorul superb al clubului "Lac de Verde" din BREAZA, a fost constituita Federatia Romana de Golf. Momentan, la Agentia Nationala pentru Sport sunt afiliate oficial 12 cluburi.

    Presedintele noului for este Daniela Hintescu. "Sunt foarte fericita ca, in sfarsit, am reusit sa punem bazele Federatiei. Este un pas important si cred ca acest sport va prinde acum aripi in Romania", a declarat liderul Federatiei.

    Structura. Adunarea Generala care a avut loc miercuri a desemnat structura Biroului Federal al Federatiei Romane de Golf. Vicepresedinti sunt Viorel Catarama si Liviu Sfrija, iar secretar general a fost numit Horatiu Calin. Federatia are in
    componenta opt comisii de specialitate, iar printre cluburile membre se numara "Lac de Verde" - BREAZA, "Paul Tomita" - Alba Iulia si "Tite Golf Resort" - Timisoara.

    Simbol. Omul care a adus acest nobil sport pe teritoriul Romaniei este profesorul Paul Tomita, singurul jucator profesionist de golf din Romania. Pe 12 iunie 2004,simbolul golfului romanesc implinea 90 de ani, ocazie cu care a primit si o felicitare de la Casa Regala Versoix, din partea Majestatii Sale, Regele Mihai I de Romania, un impatimit al golfului. Noua zile mai tarziu, Paul Tomita parasea aceasta lume, din cauza unui atac cerebral, disparitia sa provocand o mare durere in randul iubitorilor golfului romanesc.

    Doar 82 de terenuri in est. Situatia terenurilor de golf nu era una prea fericita in partea centrala si de est a Europei, la finele anului 2003. Cehia este tara cu cele mai multe suprafete complete (43) si cu numarul cel mai mare de jucatori inregistrati (15.977). De fapt, pe langa Cehia, doar in Slovenia, Slovacia, Ungaria, Croatia, Polonia, Bulgaria si Romania mai exista o activitate de golf oarecum dezvoltata. Romania are 100 de jucatori legitimati si trei terenuri spre omologare. Bulgaria ocupa ultima pozitie, cu 70 de jucatori si un singur teren.

    Inceputul cu Ferdinand. Interzis in epoca socialista in majoritatea tarilor din centrul si estul Europei, exceptie facand Cehia, golful a reaparut in Romania imediat dupa 1989. Pe teritoriul romanesc, prima lovitura de golf executata de un barbat a apartinut Majestatii Sale Ferdinand I si dateaza din 1923, in vreme ce prima femeie care a lovit o bila de golf a fost Regina Maria. In acelasi an a fost infiintat si primul club de golf, "Clubul Diplomatic", la "Country Club", care numara aproximativ 400 membrii. Acum, terenuri de golf in Romania sunt la Bucuresti, BREAZA, Cluj si Timisoara.

  21. #104
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    ce parere aveti de un `thread revival` ? in special pt. dorin... aici s-a cam terminat sezonul, unicul range de sine statator (tunari) s-a desfiintat, range-ul indoor promis (cotroceni) nu se mai deschide, cu toate acestea a fost un an bun pentru golf in romania, au fost turnee weekend de weekend, in plus se discuta din ce in ce mai mult despre un teren de 18 gauri, fie la peris, fie la poiana bv. ceea ce ar fi logic, avand in vedere ca terenurile existente sunt cam pline...

  22. #105
    incepator
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    ... am uitat...

    un mic comentariu privind un post de mai sus (cred ca era de fapt citat) privitor la slaba dezvoltare a golfului in bulgaria - nu e chiar asa. au cateva terenuri, iar cel de la sofia era chiar la un standard f. bun. aveau fairway-uri naturale, e adevarat, dar greenurile erau cu iarba importata, drenate, in plus incepusera sapaturile si drenajul pentru alte noua gauri... din pacate tot terenul a fost inundat si se pare ca nu se mai poate salva, e plin de mal...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •