Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 272

Thread: Retur UTA '03-'04

  1. #1
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Retur UTA '03-'04 (arhiva)

    Mai este un pic si returul campionatului va incepe. Desi stirile din "vestiarul" aradenilor nu sunt intocmai imbucuratoare, obiectivul ramane promovarea, iar clasamentul... cum l-am lasat la sfarsitul turului, adica:

    L Echipa J V E I Golaveraj P Adev.

    1. Olimpia Satu Mare 15 11 1 3 29 - 8 34 +10
    2. FC UTA 15 11 1 3 26 - 14 34 +10
    3. Jiul 15 10 2 3 34 - 10 32 +11
    4. Gaz Metan 15 9 3 3 23 - 12 30 +9
    5. CFR Cluj 15 8 4 3 43 - 14 28 +4
    6. Univ. Cluj 15 8 3 4 24 - 15 27 +6
    7. Armatura Zalau 15 7 2 6 27 - 22 23 +2
    8. Oasul Negresti 15 7 2 6 24 - 28 23 +2
    9. Corvinul 15 7 1 7 23 - 22 22 -2
    10. CS Deva 15 6 1 8 21 - 18 19 -5
    11. Tricotaje Ineu 15 6 1 8 28 - 28 19 -5
    12. CSM Resita 15 5 1 9 16 - 35 16 -5
    13. IS Campia Turzii 15 4 2 9 14 - 28 14 -10
    14. ACU Arad 15 3 3 9 12 - 21 12 -9
    15. FC Baia Mare 15 2 2 11 18 - 49 8 -16
    16. Minaur Zlatna 15 1 1 13 6 - 44 4 -17
    Last edited by RedBaron; 16th January 2004 at 20:06.

  2. #2
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Doua nume noi: Maris si Bota
    Prima intalnire a alb-rosiilor din acest an, care a avut loc luni, a durat doar cateva minute, timp in care antrenorul Gheorghe Boruga i-a anuntat pe cei prezenti programul pentru saptamana in curs. Marti si miercuri elevii sai vor efectua analizele medicale specifice acestei perioade si vor incepe readaptarea la efort. In 20 ianuarie, utistii vor pleca in cantonament la Moneasa.
    Au absentat de la prima intalnire Manta (care ar putea evolua la Debrecen) si Costache, dar conducerea a fost instiintata despre aceste intarzieri. De asemenea, nu s-a mai prezentat Cornea, atacantului expirandu-i contractul in aceasta iarna.
    Au fost prezenti toti ceilalti componenti din tur ai echipei, inclusiv Luca, F. Popescu si Iliuciuc, despre care se zvonea ca au de gand sa paraseasca clubul.
    La capitolul noutati, “Batrana Doamna” nu sta prea grozav, doar Maris (Targoviste) si Bota (UMT) fiind numele noi in cadrul echipei, insa nici unul dintre acestia nu are transferul perfectat. Bota a fost adus la stadion de fostul coleg de la UMT, Utfineant, conducatorii fiind interesati si de acesta, numai in cazul in care l-ar putea lua pe gratis...

    Un “lot” timisorean...
    Din vara lui 2000 incoace, nu mai putin de 14 jucatori care s-au format pe Bega au plecat din Timisoara pentru a imbraca tricoul alb-rosu! Iata numele tuturor fotbalistilor: Boros, Demian, Ciortan, Rancz, Hardau, Ianu, Daniel Rus, Matei, Gal, Panaitescu, Miculescu, Chitescu, Iacob si Cheveresan. Cele mai mari realizari le-a avut Vali Miculescu, cel care a punctat de 15 ori in stagiunea 2001-02, cand UTA a acces in elita. Nici performantele lui Cristian Ianu nu pot fi ignorate. El a marcat de 11 ori in doua sezoane de “B” si de patru ori in prima liga. Ambii activeaza in strainatate la Bekescsaba, respectiv Bellinzona.
    Preluat din FotbalVest.

    Si acum sa vedem comentariile pe tema razboiul Arad - Timisoara
    PS: =in prezent Panaitescu si Chitescu activeaza la UTA.
    Last edited by RedBaron; 16th January 2004 at 19:45.

  3. #3
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Adversari puternici pentru UTA în amicale

    Todor Gherle, organizatorul de competitii al FC UTA, si-a făcut din nou datoria si a pus la punct programul de meciuri de verificare pe care le va sustine Bătrâna Doamnă. Astfel, la revenirea din cantonament (30 ianuarie), UTA se va opri la Siria, acolo unde va juca în compania divizionarei C din localitate. Luna februarie va debuta cu un joc de verificare, la Arad, cu UAV Telecom. În continuare, până la reluarea campionatului, FC UTA va mai juca cu Corvinul (11 si 17 februarie), Tricotaje Ineu (14 si 24 februarie), Frontiera Curtici (19 februarie) si FC Oradea (21 si 28 februarie).
    Preluat din Observatorul de Arad.

    Abia astept datele de 21 si 28 februarie.
    Hai UTA!

  4. #4
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    UTA l-a pierdut pe Luca

    Situatia lotului de jucători ai echipei UTA devine agravantă. Cel mai valoros fotbalist din defensiva Bătrânei Doamne va părăsi echipa la sfârsitul acestei săptămâni urmând să semneze un contract cu Jiul Petrosani.

    Ciprian Luca neagă că a primit o nouă ofertă din partea conducerii UTA-ei si spune că la Jiul a găsit întelegere si conditii mult mai bune, bineînteles si un salariu mai mare. Dacă în aceste zile cazul Luca era sub semnul întrebării, ieri Luca a fost transant: „M-am înteles cu Jiul Petrosani si luni o să plec la noua mea echipă. Conducerea clubului nu mi-a făcut nici un fel de contraofertă la propunerea celor din Petrosani. Nu mai are rost să comentăm… voi juca pentru Jiul.” Astfel, conducerea clubului UTA îsi mai poate trece în cont încă o bilă neagră prin pierderea unui jucător extrem de valoros. Si Norbert Varga are oferte de la câteva echipe din Ungaria, fiind posibil ca si el să părăsească corabia condusă de Gigi Borugă. Este evident că situatia financiară a clubului este foarte proastă din moment ce se renuntă si la fotbalistii de bază, dar atunci ne întrebăm pe ce se bazează conducerea când afirmă că obiectivul de promovare rămâne în actualitate.
    Preluat din Observatorul de Arad.

    Luca fiind jucatorul cel mai bun al turului de la UTA, dupa parerea multora, inclusiv a mea. Este pacat... si tragic, deoarece jucatorul va intari o contracandidata a UTA-ei la promovare, Jiul Petrosani.

  5. #5
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Iata si replica conducerii UTA-ei, un mic articol preluat tot din Observator:

    Chisbora rămâne optimist
    Chiar dacă a pierdut cea mai tare verigă din defensivă, presedintele clubului UTA este încrezător în continuare în sansele la promovare a Bătrânei Doamne. Chisbora spune că nu valoarea lotului este îngrijorătoare ci nepăsarea autoritătilor locale care sprijină prea putin echipa.

    „Obiectivul de a promova în divizia A rămâne neschimbat, cu acest lot de jucători am obtinut locul doi si suntem la egalitate de puncte cu primul loc. Nu cred că echipa stă în Luca. De fapt conducerea Jiului va veni la Arad astăzi si vom discuta transferul lui Luca.” Presedintele Bătrânei Doamne spune că încearcă să mai întărească echipa, dar este foarte greu fără un sprijin din partea autoritătilor locale „Noi încercăm să mai transferăm câtiva jucători, dar este greu. Autoritătile locale, Consiliul Judetean ne ajută prea putin fată de concurentă. Olimpia Satu Mare a primit din partea Consiliului Local 14 miliarde pentru retur, noi nu ne putem compara cu ei.” Chisbora a negat că Norbert Varga ar avea oferte din Ungaria spunând că fotbalistul UTA-ei pleacă la niste rude în Ungaria si nicidecum în alte scopuri.

    Ramanem cu speranta si optimismul, ca premise prea bune de performanta nu intrevad. In fine...
    Hai UTA!

  6. #6
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Si o ultima stire: aceasta perioada (de dinaintea inceperii returului) se dovedeste agitata si pe la noi: portarul Sinescu va reveni la echipa care l-a lansat în fotbalul mare. Alături de Sinescu, la UTA ar mai putea ajunge mijlocasul Pavel, de la ACU Arad (B3), care va face rocada cu Szilyer (UTA), acesta mai fiind dorit si de Tricotaje Ineu (B3).

  7. #7
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    In incertitudinea care planeaza mai nou pe la UTA (ba pleaca unii jucatori, ba vin altii), se pare ca problema cu transferul lui Ciprian Luca s-a rezolvat si el va ramane la UTA! Este o stire foarte imbucuratoare pentru noi utistii ca acum putem si noi dormi linistiti noaptea.
    Este foarte important ca echipa sa fie intarita, nu slabita prin transferuri de jucatori.

    Hai UTA!

  8. #8
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Manta, otelar
    După lungi discutii între conducerea Bătrânei Doamne si oficialii Otelului, în proportie de 99% s-a realizat transferarea lui Petrus Manta la prim divizionara din Galati. În cele din urmă, Călin Chisbora a mai scăzut din pret, pentru a nu risca să-l piardă gratis în vară, căci la UTA oricum nu ar mai fi jucat, Gigi Borugă nemaiavând “ochi” pentru bucurestean.

    Varga, deocamdată utist
    Nici situatia lui Norbert Varga nu este clară la UTA. Fotbalistul are mai multe oferte de transfer de la echipe din străinătate. Deocamdată pretul de transfer al acestuia este tinut ridicat de conducerea textilistă. “Deocamdată sunt la UTA. Nu stiu ce va fi în următoarele zile”, spune valorosul fotbalist arădean.

    “Doar Drida nu este transferabil”
    Mai în glumă, mai în serios, Gigi Borugă a afirmat că toti fotbalistii sunt transferabili, în afara unuia. “Pot să se transfere toti în afara lui Drida”, a afirmat tehnicianul Bătrânei Doamne.
    Observatorul de Arad.

  9. #9
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up Ciprian Luca

    In tabara noastra toata lumea e optimista, daca e vorba de jucatori sau conducere. Asadar obiectivul ramane promovarea, cel putin "teoretic".

    Citeam un interviu cu Ciprian Luca (fundas UTA)... :

    Rep: Care e secretul ca nu ai fost niciodata apostrofat de public, de cand esti la Arad?
    C.L.: Greseala e omeneasca in fotbal. Publicul ma apreciaza pentru ca am jucat constant bine. Apoi, am o viata extrasportiva ordonata. Pe mine nu m-a vazut nimeni la ora 12 noaptea in oras. Ca sa castigi bani, nu poti sa-ti pierzi noptile. (FotbalVest)

    Intr-adevar... de ar gandi toti ca el!

  10. #10
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Si eu sunt optimist. Sper sa promovam, nu de alta dar ar fi pacat sa ajunga mai stiu eu ce tzarani in A. Pana una alta sunt bucuros ca am scapat de catastrofa aia de Manta. Mai bine asa pt toata lumea, nici el nu ne-a vrut nici noi pe el. Dragoste cu sila nu se face. Nu stiu cum stam cu fondurile, daca s-au rezolvat problemele financiare de la club, restantele jucatorilor si multe altele. Sa dea D-zeu sa iasa totul bine.

    FORZA UTA !!!
    Semper Fidelis

  11. #11
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Unhappy Probleme serioase la UTA?!

    Faliment la UTA?

    Ceea ce trebuia să se numească o societate solidă, după unii modelul fiind clubul Barcelona, a fost de fapt o naivitate a celor care s-au gândit că pot pune în practică o astfel de organizare. În cele din urmă s-a ajuns la fel ca-n perioada Lupas când un singur om credita clubul cu bani. Acum nu mai este Lupas este Chisbora si, poate, încă doi trei creditori, care tin în viată Bătrâna Doamnă. Cert este că, cei care au scos bani din propriul buzunar nu mai sunt dispusi să o facă cu aceeasi generozitate, deoarece nu mai există garantia recuperării lor. Acum, FC UTA este falimentară la fel ca fabrica ce îi poartă numele. Acum jucătorii suferă că au buzunarele goale. Peste o lună vor suferi si suporterii care au crezut în promisiunile noii conduceri care afirma cu tărie că sezonul de „B“ va fi unul de doar un an.

    Lipsă de comunicare

    Fotbalistii acuză conducerea clubului că nu a venit la Moneasa cu banii promisi. „Poate îi întelegeam dacă ne spuneau că nu există deocamdată bani si mai răbdam un pic“, a spus un textilist sub protectia anonimatului. „stim că UTA trece printr-o perioadă grea financiară, dar si noi trebuie să fim întelesi. Avem familii si copii de crescut. Nu am cerut nimic în plus, ci salariul prevăzut în contract“. Astăzi se anuntă o sedintă între conducerea clubului si fotbalisti, iar dacă aceasta nu va fi una limpede este de asteptat ca fotbalistii să nu se antreneze.

    UTA solicită sprijinul arădenilor

    Gigi Borugă amenintă si el cu plecarea de la echipă dacă nu se rezolvă problemele financiare. Acesta crede că CLM Arad este obligat să aloce bani pentru Bătrâna Doamnă, deoarece este echipa fanion a orasului, mai ales că CLM Satu Mare a alocat 4 miliarde pentru formatia lor. Vă reamintim că, în urmă cu câteva zile, Consiliul Judetean Arad a alocat 120 de milioane de lei pentru fotbalistii Bătrânei Doamne, sumă considerată prea mică pentru conducerea textilistă, având în vedere cheltuielile existente în calea Aurel Vlaicu. (Observatorul de Arad)

    Desi articolul este cam deprimant, nu intotdeauna situatia este descrisa fidel, in comparatie cu realitatea. Totusi, acel sambure de adevar exista, si nu e unul mic.

    Hai UTA!

  12. #12
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Update UTA

    A fost sau nu grevă la F.C.UTA?

    Ziua de ieri a fost prima de pregătire a fotbalistilor de la F.C.UTA, după revenirea din cantonamentul de la Moneasa. Sub acoperirea anonimatului, mai multi jucători au spus că echipa e gata să intre în grevă, dacă nu se achită drepturile salariale, pe luna noiembrie a anului trecut. Situatia părea una foarte delicată, care punea în lumină proastă conducerea clubului.La ora 16.00, atunci când era programat antrenamentul de ieri, toti jucătorii au fost prezenti la vestiar, asteptându-si banii. Acestia nu au mai venit, dar liderii echipei „au dat-o la întors”, spunând că există motive întemeiate ca ei să nu se antreneze, pentru că vestiarul e în renovare. Probabil, toti au primit asigurări că problemele financiare se vor rezolva în zilele următoare. Se pare că a fost vorba despre o luare de atitudine a jucătorilor fată de cei din fruntea Aradului, care nu sprijină suficient echipa fanion a orasului. Totul se bazează pe faptul că o contracandidată la promovare, Olimpia Satu Mare, a primit de la Consiliul Local suma de 4 miliarde de lei. Rămâne de văzut dacă, totusi, se va recurge la grevă, ori a fost doar un tertip. (Adevarul de Arad).

    Adevarul e ca UTA nu este echipa municipalitatii, ca FC Oradea sau Olimpia Satu Mare, dupa cate stiu eu. Astel Consiliul Judetean are o scuza pentru investiile minore (comparand cu echipele mentionate).

  13. #13
    Atacant!!! ad3an's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Stei
    Posts
    499
    Reputatie
    1
    Mda si in prosport scria ceva de greva de la Arad,interesant.Daphix ai dreptate F.C.Bihor e echipa municipalitatii si s-a promis o sumedenie de investitii care sper sa prinda contur.In tur nu s-a facut prea mare scandal pe tema investitiilor deoarece nu se stia ce se va intampla cu actiunile clubului daca Vizer le va vinde s-au nu,in cele din urma s-a ajuns la un acord si acum echipa apartine municipalitatii(C.J si C.L)
    Si eu astept data de 21 respectiv 28 sa va dam o lectie de fotbal .
    Se pare ca Amzucu Fritea si Zaha vor fi imprumutati la UTA.Sper sa aiba o evolutie buna la voi pt ca la Oradea nu prea au facut mare lucru mai ales Amzucu care dupa mine ar trebui sa se lase de fotbal!!!!
    UTA-BIHORU 3-5
    BIHORU-UTA 4-0
    [COLOR=Red][SIZE=3][FONT=Lucida Console]MILAN UNIKA CAMPIOANA!!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  14. #14
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Talking Reply ad3an

    Mai, nici nu te-ai gandit mult la pronosticurile alea... Pai hai sa-ti spun eu: UTA - Bihoru: 2-0 si returul 1-1. Aaa si mai ceva: ai uitat ca tie nu prea iti ies pronosticurile (de obicei is pe dos).
    Te-am cautat intr-o zi, cu un sms, dar aveai tel. inchis.
    Numai bine!

  15. #15
    Atacant!!! ad3an's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Stei
    Posts
    499
    Reputatie
    1
    Mah Daphix_ cu pronosticurile nu le prea am eu da de data asta chiar nu aveti nici o sansa
    Cu echipa pe pare o pregateste Titi Dumitriu ati putea sa ne invangeti avand in vedere ca Marne-portar Fritea titular,Lupascu cine stie un "complot" al aradenilor de la Oradea

    Ma ce o fi o fii 10-0 sa ne dati numa sa ne intalnim la anu in A atunci sa vedem okk
    MaXim ReSpect!!!
    ForZa BiHoru!!!!!
    [COLOR=Red][SIZE=3][FONT=Lucida Console]MILAN UNIKA CAMPIOANA!!![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  16. #16
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Ma bucur sa vad ca sunt bihoreni care tin cu UTA, sau macar respecta, pentru ca si eu desi tin cu UTA respect Bihoru` si nu pot sa nu imi doresc ca sa ramana in divizia A (cee ce nu se poate spune despre vecinii din sud).
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  17. #17
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up Pronosticuri

    Quote Originally Posted by ad3an
    Ma ce o fi o fii 10-0 sa ne dati numa sa ne intalnim la anu in A atunci sa vedem okk
    MaXim ReSpect!!!
    ForZa BiHoru!!!!!
    Psihologia inversa... Sa ne vedem in A! Asa sa fie!

  18. #18
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by No1Fan
    Ma bucur sa vad ca sunt bihoreni care tin cu UTA, sau macar respecta, pentru ca si eu desi tin cu UTA respect Bihoru` si nu pot sa nu imi doresc ca sa ramana in divizia A (cee ce nu se poate spune despre vecinii din sud).
    Ca fapt divers, sa stii ca sunt si timisoreni care tin cu UTA sau cel putin respecta...
    Eu unul imi doresc o divizie A cu Timisoara, Arad, Oradea si Cluj. Resita chiar... ar fi frumos.

  19. #19
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Lightbulb Nocturna

    Consiliul Local acordă 3,8 miliarde de lei clubului de fotbal UTA, pentru a sprijini revenirea echipei în prima divizie. Demersurile pentru ajutarea clubului nu se opresc aici. Unul din motivele pentru care se doreste rezolvarea iluminatului public îl reprezintă faptul că o dată cu realizarea acestei investitii se va construi si nocturna stadionului UTA. De altfel, informatii de ultimă oră ne indică faptul că nu este exclus ca arena, care a trecut în patrimoniul municipalitătii să fie administrată în scurt timp de societatea de Gospodărire Comunală, care ar urma să o modernizeze pentru a atinge standardul Diviziei A. (Observatorul de Arad)

    Fapte nu vorbe! Ca de vorbe suntem satui..

  20. #20
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Latest News

    Fotbalistii de la UTA si-au primit în sfârsit o parte din restantele financiare promise de atâta timp. Restantele rămase vor fi plătite săptămâna viitoare si astfel se speră în detensionarea crizei existente la echipă. Conducerea clubului speră astfel ca apele să se linistească la UTA, iar echipa să se pregătească normal pentru returul de campionat.

    Astăzi (6 Feb), Bătrâna Doamnă se va îndrepta spre Satu Mare, acolo unde va participa la un patrulater organizat de clubul Olimpia. La acest turneu de verificare vor mai participa încă 2 divizionare B, Oasul Negresti si Armătura Zalău. Tragerea la sorti a meciurilor va avea loc astăzi, Gigi Borugă dorindu-si să evite echipa gazdă în prima partidă. Astfel, Olimpia si UTA îsi pot studia jocul si de asemenea pot să speculeze în a 3-a etapă a returului punctele slabe din acest turneu amical.

  21. #21
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Si eu imi doresc o div A cu Oradea, Cluj Satu-Mare, Resita, Hunedoara, dar dupa lucrurile care s-au putut intampla la un meci de fotbal si pentru ce??? nu pot sa imi doresc asa ceva, nu pot sa respect clubul sau galeria, ca despre unii timisoreni este altceva...
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •