Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 78

Thread: Made in Romania

  1. #1
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1

    Made in Romania

    acest topic este dedicat lucrurilor care vi se par de domeniul fantezieii si se petrec la noi. nu este facut pentru a denigra ci pentru a ne vedea cum suntem si sa putem face ceva pentru ca astafel de lucruri sa nu se mai intimple.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  2. #2
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    “Am lipit acel anunt si l-am pus sa dea cu capul, insa nu s-a dat prea tare."

    din declaratia unei profesoare de "educatie plastica" care a pus un elev de 12 ani sa se dea cu capul de perete timp de 20 de minute.

    directoarea scolii spune ca:

    "...Eu o stimez pe doamna de desen, mai ales ca are grave probleme de sanatate. Probabil ca a fost nervoasa”.

    http://www.expres.ro/social/?news_id=148320
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  3. #3
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Copilul batut de mascati, internat a treia oara in spital

    http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=148302
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Vasile, ar trebui sa pui "interzis minorilor sub 18 ani" la acest topic. Made in Romania pare sa devina un topic horror. Poate ar fi interesant sa punem aici lucrurile bune care s-or mai intampla prin tara, cele rele sunt deja fapt divers.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    o fi interzis minorilor care iau bataie...
    pe mine ma intereseaza ca alea rele sa nu mai fie. sau macar intr-o masura infinit mai mica decit sunt acum. problema violentei in societatea romaneasca e una reala si ne confruntam cu ea tot timpul. aici putem discuta ce sa facem nu numai sa anuntam. ma uita pe forumul ev z. unde s-a gasit un individ ca sa ia apararea politistilor care-l snopisera pe baiat. asta ce o fi?
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  6. #6
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Mi se pare normal! Sa-i spuna lu mutu' ca se intorcea la ora 12 noaptea de la scoala. Si daca esti cat de cat normal la cap cand vezi o incaierare ocolesti si tu un pic zona. Poate i-a venit mintea la loc.

  7. #7
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    dupa cum se vede si cu ochiul liber in romania "bataia e rupta din rai" e un soi de percept convingator. cum spuneai utilizator? e horror? nu. e mioritic

    ultrass,

    sunt curios daca aveai un copil daca asa reactionai. sunt sigur ca nu. si hai sa spunem ca ai dreptate. ce cauta la 12 noaptea (nu era 12 pina una alta) pe strada? ok. ala e un copil. l-ai vazut si la televizor ca e juma de buletin. te repezi in el si-l rupi? crezi ca daca il lua unul de guler si numai se rastea la el "tu ce cauti aici, p,leaca acasa" nu pleca? sau crezi ca a inceput sa se bata cu mascatii? cinste politiei romane care a anihilat un mare terorist. cinste neterminatilor de la circa 14 care au lasat un copil batut pe strada fara sa-i dea cea mai mica ingrijire. daca nu stii, domnu' fiorosu, ca conform legii un infractor este tratat in cazul unei afectiuni.

    inainte de a fi asa de "sfatos" gindeste un pic.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  8. #8
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    In termeni democratici copilul poate fi considerat "victima colaterala". Nu am copil, dar daca as avea si ar pati acelasi lucru, dupa ce isi revenea, i-as mai fi dat si eu o mama de bataie. Preventiv! Alta data sa evite situatiile potential periculoase. Si sa invete ca pe pisica o omoara curiozitatea. Daca eu as fi procedat la fel, pana acum eram intr-un carucior, chior si mancam cu paiu'. Permanent!

  9. #9
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Si bineinteles ca as da in judecata Politia Romana, pentru ca, nu-i asa, prostia se plateste!

  10. #10
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    si binentels ai da politia ramana in judecata din puscarie. vezi "ti-am pregatit un loc la noi in celula". daca era pe strada aiurea si daca se baga in boclucuri tot vina ta este, iar tu ca un tata neavenit ce esti altceva decit bataia stii? mde
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  11. #11
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Legi tampite! Ca multe altele "Made In Romania" Oricum as prefera puscaria, decat sa am mustrari de constiinta toata viata. Si cand as iesi i-as mai trage o bataie buna, ca sa fiu sigur ca nu a uitat.

  12. #12
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    problema e, copilul creste si intr-o zi e mai tare ca tine. si-atunci vai de existenta ta biologica...

  13. #13
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Legile naturale! Daca e aplicata corect, cu metoda, peste ani cu siguranta nu se va inapoia. Pun pariu ca majoritatea dintre noi au luat-o pe coaja de la parinti, dar pun pariu ca nici unul nu a ridicat mana la ei. Sau suntem cumva la Stirile de la ora 5?

  14. #14
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    eu am prieten pe care-l batea tata-su ca pe hotzu de cai. cind a crescut suficient a pus mina pe un par si l-a virit sub nasu la tata-su cu vorbele "daca te mai aitingi vreodata de mine, te altoiesc cu ranga de trebuie nanotehnologie sa-ti faca oasele la loc la spital". si ar fi facut-o. daca-i copulu' destept, la tribunal minte ca l-ai agresat sexual in toata copilaria (vecinii ce l-au vazut vinat de la bataile "preventive") o sa confirme. si te trezesti cu capitanul Burcea din "terminus paradis" in celula de nu mai vezi lumina zilei.

    eu n-as putea sa zic ca am mincat bataie ca si copil. cel putin nu in comparatie cu fartatu' meu. tatal meu si sportul studentesc nu bateau pe nimeni (just kidding)

  15. #15
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Legi tampite! Ca multe altele "Made In Romania" Oricum as prefera puscaria, decat sa am mustrari de constiinta toata viata. Si cand as iesi i-as mai trage o bataie buna, ca sa fiu sigur ca nu a uitat.
    nu legile sunt timpite ci oamenii care au ca singur argument bataia si soiul acesta de legi nu sunt numai aici. ca sa nu mai vorbesc de ce spune mai sus gopens atunci sa te vad, cind te-o pune fi-tu-n carucior si iti da paiul sa ieie...aer
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  16. #16
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Cred ca tovarasa profesoara din CRAIOVA ar trebui sanctionata exemplar !
    ORICE ar fi facut copilul chestia cu LOC DE DAT CU CAPUL e...de balamuc !
    Imposibil ca sa fi fost singurul caz al profesoarei. Cine impinge atit de departe pedeapsa corporala precis ii altoieste zilnic pe elevi !

    Apoi, se poate spune un cuvint si despre unii copiii care gasesc in orele de la scoala doar o posibilitate de-a fi impreuna cu ceilalti prieteni...

  17. #17
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Legile naturale! Daca e aplicata corect, cu metoda, peste ani cu siguranta nu se va inapoia. Pun pariu ca majoritatea dintre noi au luat-o pe coaja de la parinti, dar pun pariu ca nici unul nu a ridicat mana la ei. Sau suntem cumva la Stirile de la ora 5?
    nu exista bataie aplicata corect. trezeste-te. nu e neaparat sa te ciomageasca si fi-tu. e suficient sa nu-ti mia dea un pahar de apa cind nu o sa mia poti. sau sa te scuipe-n ochi. ce dracu, chiar asa de lipsit de imaginatie esti incit sa crezi ca rezolvi ceva cu bataia?
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  18. #18
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ricky
    Cred ca tovarasa profesoara din CRAIOVA ar trebui sanctionata exemplar !
    ORICE ar fi facut copilul chestia cu LOC DE DAT CU CAPUL e...de balamuc !
    Imposibil ca sa fi fost singurul caz al profesoarei. Cine impinge atit de departe pedeapsa corporala precis ii altoieste zilnic pe elevi !

    Apoi, se poate spune un cuvint si despre unii copiii care gasesc in orele de la scoala doar o posibilitate de-a fi impreuna cu ceilalti prieteni...
    nu este important ca este din craiova, ci ca e femeie, posibila mama, si profesoara. dupa capul meu ar trebui scoasa din invatamint pe viata si deferita justitiei. ma intreb unde e "ti-am pregatit un loc la noi in celula".
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  19. #19
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    astia-s pedagogii nostii, cu astia defilam. si-apoi te miri cind creste copilu' si-i trage la nevasta-sa o batuta serioasa ca nu-i gata ciorba, ca doar asa o invatat la scoala.

    mama ce proces i-as face la "pedagoaga" de-ar fi copilu' meu.

  20. #20
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Am deviat un pic de la subiect da' trebuie sa mai adaug ceva. Am prieteni si cunostinte care au copii care nu au primit niciodata nici un fel de corectie. Astia sunt cei mai rai. Te uiti la parinti, ii stiai oameni normali la cap si apoi ii vezi cu progeniturile si nu iti vine sa crezi. Balamuc curat. Urla, se dau cu capu' de pereti, varsa, sparg etc. Adevarati vandali. Iar singurul comentariu al parintilor este ceva de genul: "Stai frumos, mamica, sa nu te lovesti!". Zici ca sunt spalati pe creier! Legume! La o masa am nimerit langa animalul unei familii de medici, de vreo 5-6 ani. Zbiera ca din gura de sarpe la ma-sa (drept in urechea mea) ca vrea nu mai stiu ce. I-am recomandat lu' ta-su sa-i articuleze doua perechi de palme, ca daca nu i le aplic eu. Se uitau la mine ca la extraterestru. Am vazut ca nu au nici o reactie, m-am ridicat si i-am dat doi pumni in cap de l-am asezat la loc in scaun (am uitat sa va spun ca statea in picioare si mai avea un pic si se suia pe masa). Minune! Liniste! Se uita brotacu' la mine cu expresie de uimire cu nu am mai vazut. Era prima data cand i se intampla asta! Se mai uita la parinti, dar acestia se faceau ca nu au observat incidentul. Restul serii a stat mielusel! Cu cateva exceptii cand ma duceam la toaleta, dar cum ma intorceam cum se potolea. Statea si era cu ochii numai pe mine. Nici nu mai misca. De atunci parintii lui ma invita destul de des pe la ei, dar onorez invitatia destul de rar. Cand totusi ma duc chistocu', cu toate ca a mai crescut, numai pe langa mine sta. Sta si se uita. Si nu cred ca am mai auzit vreun sunet de la el. Dar in rest are acelasi comportament. Cel mai nasol lucru in lumea asta e un copil rasfatat! Chestia cu "bataia e rupta din Rai" o fi demodata, dar cu siguranta e sanatoasa.

  21. #21
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    nu e sanatoasa de fel
    exista suficiente metode de "represiune" fara bataie. mai invata.

    in alta ordine de idei daca nu-ti place la altu-n casa de ce nu pleci? de ce ar trebui sa faci tu ordine? am cunoscut si eu copii, mia multi ca tine, crede-ma am trait in floreasca, care cu toata bataia mincata nu erau mai buni sau mai cuminti. poate mai smecheri.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •