View Poll Results: E o decizie buna?

Voters
23. You may not vote on this poll
  • Da, a facut bine

    17 73.91%
  • Nu, trebuia sa ramana

    6 26.09%
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 96

Thread: Nastase a demisionat de la FRT

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Orice minune tine 3 zile !
    Zilele au trecut , Nastase revine la functia lui , Haradau este tot acolo tragand sforile cu dorinta de-ai ridica poporul o statuie avand un salariu de "numai" 5000 de euro/luna si "numic nu este nou sub soare " ....
    De unde stii ca revine in functie?

  2. #65
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alina_dana View Post
    Demisia lui Nastase este inca o dovada cat de mult ne apreciem noi valorile(am avut grija de Nadia ,Hagi , Belu ,Bitang etc. intr-un mod f frumos ).l-am auzit de multi ani k nu poate sa faca aceasta academie si cred k asta a fost principalul motiv pt care a demisionat .Intamplarea de la Sibiu a fost picatura care a umplut paharul .
    Este un mare prost daca revine asupra deciziei sa ne lase apele noastre .
    Il respect pe Ilie Nastase, dar la faza cu academia, n-ai dreptate...doar terenul il intereseaza.


    In 1999, "Nasty" a obtinut o hotare de guvern prin care ii este concesionat acest teren...hotarare semnata de Radu Vasile, care era atunci prim-minstru. Presedintele clubului Vointa, era asociat cu Nastase si impreuna l-au convins pe Radu Vasile sa le dea terenul pe 49 de ani.

    Dupa ce a obtinut hotararea, Nasty se hotaraste sa scape de Strungaru....denunta contractul de asociere si incearca sa-i evacueze pe cei de la Clubul Vointa...insa si Strungaru il da in judecata iar procesele dureaza si in ziua de azi.

    Cand vine inaptul de Tariceanu, el ii concesioneaza terenul pe 60 de ani

    Un metru de teren acolo, se vinde cu peste 1000 de euro, daca nu cu cateva mii de euro


    Si....in acesti 8 ani, sau de cand se judeca el cu Strungaru.....singura constructie de pe acel teren, este Club Gaya , un club in genul Bamboo..dar mai exclusivist

  3. #66
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Concesionat sau in folosinta gratuita?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #67
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Si eu am unele rezerve fata de Ilie. Realmadrid.com a spus bine, mai sus.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #68
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Din cate stiu eu, terenul a fost concesionat ...prima data pe 49 de ani, pe timpul lui Radu Vasile...si acum pe 60 de ani, de catre Tariceanu.

  6. #69
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    De unde stii ca revine in functie?
    Asa imi spune nasul meu ...
    Quote Originally Posted by realmadrid.com View Post
    Il respect pe Ilie Nastase, dar la faza cu academia, n-ai dreptate...doar terenul il intereseaza.


    In 1999, "Nasty" a obtinut o hotare de guvern prin care ii este concesionat acest teren...hotarare semnata de Radu Vasile, care era atunci prim-minstru. Presedintele clubului Vointa, era asociat cu Nastase si impreuna l-au convins pe Radu Vasile sa le dea terenul pe 49 de ani.

    Dupa ce a obtinut hotararea, Nasty se hotaraste sa scape de Strungaru....denunta contractul de asociere si incearca sa-i evacueze pe cei de la Clubul Vointa...insa si Strungaru il da in judecata iar procesele dureaza si in ziua de azi.

    Cand vine inaptul de Tariceanu, el ii concesioneaza terenul pe 60 de ani

    Un metru de teren acolo, se vinde cu peste 1000 de euro, daca nu cu cateva mii de euro


    Si....in acesti 8 ani, sau de cand se judeca el cu Strungaru.....singura constructie de pe acel teren, este Club Gaya , un club in genul Bamboo..dar mai exclusivist
    Interesele pt. acel teren nu se stiu inca dar ele pot fi deduse ...
    Nici eu nu inteleg de ce academia asta nu se poate construi decat aici ?!
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  7. #70
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by realmadrid.com View Post
    ...singura constructie de pe acel teren, este Club Gaya , un club in genul Bamboo..dar mai exclusivist
    Aici gresiti. Clubul Gaya e pe terenul luat de la rapps si vandut in aceeasi zi.

  8. #71
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Un articol genial ca de obicei al lui Ovidiu Ioanitoaia:
    Demisia lui Ilie Năstase

    Deși Ilie Năstase declară că “tot ce-am făcut am făcut numai pentru mine. Cum a ieșit bine și pentru România, e ok!”, el a devenit un simbol al țării noastre. Un brand. Pînă și în cele mai îndepărtate colțuri ale lumii, cînd zici România, ți se vorbește imediat despre Gică Hagi, despre Nadia Comăneci și despre Ilie Năstase. În această ordine sau în alta. De unde rezultă că România e datoare, sau ar trebui să-i fie, celui care a fost un tenisman de geniu și, pînă deunăzi, președinte al federației de specialitate. În context, firește că demisia lui de la cîrma FRT a stîrnit o amplă emoție po****ră.

    Năstase însuși a explicat ce l-a determinat să renunțe. Înaintea tevaturii iscate de bugetul umflat cerut de federație pentru meciul cu Franța din Cupa Davis, faptul că Justiția nu i-a dat cîștig de cauză în procesul cu Clubul Sportiv Voința, pe al cărui teren, primit în concesiune de la Guvernul condus de Radu Vasile, supercampionul de odinioară dorește să fondeze o Academie de Tenis care să-i poarte numele. Dorință absolut justificată în ideea de a lăsa moștenire, pe lîngă strălucitoarele izbînzi de la Roland Garros și Forest Hills, un loc în care copiii și tinerii să învețe să mînuiască racheta și, eventual, să-i calce pe urme. Cu toate că va fi foarte greu, dacă nu imposibil, să mai apară repede, aici ori aiurea, un al doilea Năstase. Deoarece inconfundabilul se repetă rareori ori chiar niciodată. Fără a intra în detalii, să observăm că reacția lui Ilie Năstase seamănă cu cea de-acum vreo 7-8 ani a lui Gică Popescu. Ex-căpitanul Barcelonei și al echipei naționale de fotbal a solicitat regim preferențial în privatizarea unui hotel din Poiana Brașov și, fiind refuzat, s-a retras de la licitație. Cam asta e, păstrînd proporțiile, și situația în care se află Ilie, nu doar dezamăgit, ci și indignat că nu găsește înțelegere la el acasă. Întrucît nu i se pare normal, ca și nouă, să fie împins să deschidă o Academie de Tenis într-un oraș din străinătate, nu la București. Are dreptate.

    Pe de altă parte însă, ca în orice conflict, trebuie ascultată și tabăra adversă. Aceasta susține că, după ce a închiriat și apoi cumpărat de la RAPPS un teren învecinat cu Baza Voința, motivînd că vrea să lărgească spațiul viitoarei Academii, Ilie Năstase nu s-a sfiit să-l vîndă unor dezvoltatori imobiliari în chiar ziua în care l-a achiziționat, ba încă la un preț sensibil mai mare. La fel ar intenționa să procedeze, pretind aceiași, și cu suprafața pe care aștepta să i-o atribuie instanța de judecată. Să construiască pe ea o sală acoperită, mai multe terenuri de tenis, dar și cîteva blocuri destinate birourilor și locuințelor. Urmărind astfel să împletească interesul public cu cel personal. Ca să rezumăm, tocmai pentru că mai dispune de căi de atac împotriva sentinței pronunțate recent la Timișoara, Ilie Năstase n-ar trebui să abandoneze lupta. Cu atît mai puțin, să demisioneze. E însă dator să limpezească și aspectele de mai sus.
    http://blogsport.ro/ioanitoaia/2008/...-ilie-nastase/

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Un articol stupid ca de obicei, marca Ioanitoaia.

  10. #73
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    Interese ascunse in spatele acestui teren ?

    De ce oare tine mortis dl. Nastase sa construiasca academia sa numai si numai pe acest teren m-am tot intrebat ?! Care sunt interesele din spatele acestui teren ? Se pare ca adevarul incepe sa iasa la iveala ...

    Fundația "Ilie Năstase" a vîndut în 2004 un teren cu o suprafață de 16.500 metri pătrați aflat în vecinătatea clubului Voința. Prețul tranzacției a fost de 1.428.000 de euro, noul proprietar ridicînd pe acel teren un complex imobiliar. Cei 16.500 metri pătrați au fost inițial închiriați Fundației pe 10 ani de Regia Autonomă de Administrare a Patrimoniului și Protocolului de Stat. "Am dorit să mărim suprafața viitoarei Academii. Ulterior, Năstase a cumpărat terenul pe nimic și în aceeași zi l-a și vîndut cu un milion și jumătate de euro", a spus Mihai Piștalu.

    Mai pe larg se poate citi aici : http://www.gsp.ro/stire/vis-sau-afacere-53032.html
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Parerea mea legata de subiectul acesta e urmatoarea: Ilie Nastase prin vanzarea acelui teren a scos o suma colosala, acum se judeca sa ia terenul inapoi pe nimic... Intrebarea mea ca simplu suporter de sport ar fi urmatoarea: de ce domnul Ilie Nastase doreste neaparat acel teren, cand el poate obtine aceeasi suprafata de teren in alta parte ?? Nu cunosc unde e acel teren, poate bucurestenii ma pot ajuta sa inteleg locatia acelui club sportiv "vointa".

  12. #75
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Din Prosport:
    "Ilie Nastase e pe cale sa se razgândeasca

    De la întâlnirea de ieri a lipsit presedintele demisionar Ilie Nastase, aflat la Sankt-Petersburg, la festivitatea de decernare a Premiilor Academiei Laureus. Chiar daca a renuntat la presedintia FRT zilele trecute, fiind afectat de scandalurile din ultima perioada, Nasty este mânat sa revina în functie si exista sanse mari sa se razgândeasca. “Sper sa o faca. Sa ramâna în tenis. Sunt convins ca va ramâne aproape, pentru ca si-a mai dat o data demisia, în 2002, si a revenit”, a comentat Dumitru Haradau."

    Dupa cum va spuneam...

  13. #76
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Nasty este mânat sa revina în functie
    A cui o fi expresia asta?

  14. #77
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Din Prosport:
    "Ilie Nastase e pe cale sa se razgândeasca

    .
    Ceea ce anticipam cu zile in urma. Ilie nu poate fara tenis.Este viata lui.

  15. #78
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    A cui o fi expresia asta?
    Bobox-ule ai anticipat mai repede ca mine revenirea lui Nastase - ai nasul mai finutz decat al meu ...
    Hai sa te vad acum : crezi ca se va schimba ceva in structura FRT-ului ?

    Pe tine ca arbitru ITF nu te afecteaza cu nimic cine conduce FRT-ul ,nu ?
    La ce nivel trebuie sa ajungi si cand ca sa poti primi banii direct de la ITF ?

    Expresia are iz politic, cred ca e Base ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  16. #79
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Ceea ce anticipam cu zile in urma. Ilie nu poate fara tenis.Este viata lui.
    Ma nene, iar incepi ? Ce face Nastase in cadrul federatiei ca sa aibe legatura cu tenisul ? Iti spun eu : nimic , doar se deplaseaza la intalnirile mai importante din Cupa Federatiei si Cupa Davis , nici la sedinte nu vine .Si cand se mai prezinta mai face si scandal, uneori ...
    Adica daca nu se mai prezinta la meciurile astea numai are legatura cu tenisul ?
    El apartine tenisului mondial, nu are legatura cu o amarata de functie, si aia doar onorifica ... Nastase oriunde , oricand inseamna tenis !

    Am ajuns la postarea cu numarul 2000 , cred ca fac o pauza de-o luna ... Se supara cineva ? Poate primesc si eu telefon de la presedinte ...
    Last edited by Optimistul; 16th February 2008 at 11:54.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  17. #80
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Ma nene,iar incepi i? Ce face Nastase in cadrul federatiei ca sa aibe legatura cu tenisul ? Iti spun eu : nimic , doar se deplaseaza la intalnirile mai importante din Cupa Federatiei si Cupa Davis , nici la sedinte nu vine .Si cand se mai prezinta mai face si scandal, uneori ...
    Adica daca nu se mai prezinta la meciurile astea numai are legatura cu tenisul ?
    El apartine tenisului mondial, nu are legatura cu o amarata de functie, si aia doar onorifica ... Nastase oriunde , oricand inseamna tenis !

    Am ajuns la postarea cu numarul 2000 , cred ca fac o pauza de-o luna ... Se supara cineva ? Poate primesc si eu telefon de la presedinte ...
    1. Nu am voie sa-mi spun parerea fara sa te arati iritat ? Spuneti-o si tu si sa fii sanatos.
    2.Subscriu: [B]Nastase oriunde , oricand inseamna tenis !
    3.Daca ai cumva nervii zdruncinati (vezi postarea de mai sus) decizia: "cred ca fac o pauza de-o luna" este mai mult salutara.

    O zi frumoasa si pentru tine ( cu sau fara tenis, cu sau fara Ilie).

  18. #81
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Hai sa te vad acum : crezi ca se va schimba ceva in structura FRT-ului ?

    Pe tine ca arbitru ITF nu te afecteaza cu nimic cine conduce FRT-ul ,nu ?
    La ce nivel trebuie sa ajungi si cand ca sa poti primi banii direct de la ITF ?
    N-am nasul mai finut dar v-am spus ca ii cunosc pe toti. Cu demisia asta sau cu o eventuala plecare a lui Haradau ma gandesc sa-l citez pe "clasicul in viata" jiji:
    "Ati vazut caine sa plece de la macelarie?"

    Si pe mine ma afecteaza ce se intampla la frt si nu sunt platit de itf. Insa m-a apucat o scarba de toate incat voi parasi incetisor scena.

  19. #82
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Am ajuns la postarea cu numarul 2000 , cred ca fac o pauza de-o luna ... Se supara cineva ?
    Eu.

    @Georg, nimeni n-are nimic rau de spus despre sportivul, tenismanul Nastase.
    Indoielile noastre se leaga de priceperea lui ca manager si de intentiile lui..."onorabile".
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Ceea ce anticipam cu zile in urma. Ilie nu poate fara tenis.Este viata lui.
    Asa e nu poate fara tenis, mai precis fara posibilitatea de a face afaceri din tenis

  21. 16th February 2008, 12:45
    Reason
    Pe aceasta sectiune cartonase dau eu, atunci cand trebuie. Acum nu este cazul...poate doar tie.

  22. #84
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Recunosc ca nu cunosc foarte bine activitatea manageriala a lui Nastase in federatia romana de tenis; pot insa sa trag niste concluzii, sa evaluez ceea ce domnul Nastase a obtinut de cand este presedintele federatiei de tenis in Romania.

    Cel mai bun mod este sa vezi cati jucatori/oare avem in primii 100 care dupa cum bine stiti sunt foarte putini, atat la masculin cat si la feminin (unde, ma rog, stam ceva mai bine). Cred ca asta este obiectivul principal pe care o federatie de tenis trebuie sa si-l puna: sa aduca cat mai multi jucatori in prima 100; de aici se vede daca o federatie se comporta bine sau nu; de aici se vede ca Franta, Spania, Rusia, USA, Germania, Argentina, Cile, Croatia si chiar Italia sunt tari de top in acest domeniu.

    Romania, o tara cu 22 de milioane de locuitori, trebuie sa obtina mai mult decat atat pentru ca tari ca Serbia, Croatia sau Cehia ne arata ca se poate.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •