View Poll Results: E o decizie buna?

Voters
23. You may not vote on this poll
  • Da, a facut bine

    17 73.91%
  • Nu, trebuia sa ramana

    6 26.09%
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 96

Thread: Nastase a demisionat de la FRT

  1. #22
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Asa cum il cunosc eu pe Nastase, deja regreta demisia, este omul care nu poate trai fara tenis, iar revenirea a decis-o deja cand a demisionat...

  2. #23
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Bineinteles ca fac misto
    Mai tii minte comedia cu demisia lui Ceausescu in 89? O sa vezi reluarea
    Parca se juca la teatrul National , nu ? O sa joace Nastase acum in rolul lui Ceausescu in aceeasi piesa ?
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Asa cum il cunosc eu pe Nastase, deja regreta demisia, este omul care nu poate trai fara tenis, iar revenirea a decis-o deja cand a demisionat...
    Ce legatura are demisia din FRT cu tenisul ? El a fost , ramane si va fi pana moare un om al tenisului ! Poate sa fie in alta federatie , o academie , un antrenor al unui jucator , un mentor al unui jucator,sa conduca o retea de magazine cu echipamente sportive in Europa de Est ,etc,etc .
    In sangele lui curge tenis !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Parca se juca la teatrul National , nu ? O sa joace Nastase acum in rolul lui Ceausescu in aceeasi piesa ?


    Ce legatura are demisia din FRT cu tenisul ? El a fost , ramane si va fi pana moare un om al tenisului ! Poate sa fie in alta federatie , o academie , un antrenor al unui jucator , un mentor al unui jucator,sa conduca o retea de magazine cu echipamente sportive in Europa de Est ,etc,etc .
    In sangele lui curge tenis !
    Corect. Din contra daca iubea asa de mult tenisul nu la functia de presedinte FRT trebuia sa se gandeasca intai

  4. #25
    newie
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bukarest
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Ilie Nastase este si va fi cel mai mare campion de tenis al Romaniei. Cat priveste functia pe care a ocupat-o, nu i se potrivea deloc. Nu este facut pentru asa ceva, si ma refer aici la partea financiara. Haradau? El trebuia sa plece primul.
    Bine zis. L-ati vazut vreodata pe Haradau cum se comporta la Open sau la cupa Davis? Greu ii mai dezlipeai limba dintre fesele lui Nastase sau Tiriac. Cat despre atitudinea sa fata de suporterii care se duceau pe banii lor sa sustina echipa in afara tarii...no comment

  5. #26
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Belu a zis ca nu i-a aprobat demisia lui Nastase, ca il doare sufletul sau ceva de genul asta. Prin urmare, comedia e in curs asteptam finalul, un tie-break ceva.
    L-am auzit mai de mult cum se plangea ca nu poate sa faca o academie, ca se chinuie de atatia ani si m-am intrebat de ce nu demisioneaza. Dar cine sa vina in loc si sa faca mai multe? Haradau, ca el e bun la hartoage
    Ce a facut Nastase pt tenisul din Ro? Circuitul de futures si performantele juniorilor, cam cu asta se lauda el de obicei.

  6. #27
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Toata lumea putea sa creada in el daca nu vindea primul teren luat de la rapps.
    Daca nu era potrivit pentru academie nu trebuia sa-l cumpere si sa-l vanda in aceeasi zi.

  7. #28
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Asa boboxxx mai zi ca e interesant
    Poate ne spui si cine crezi ca e bun ca sef al FRT, sa avem si noi o speranta
    Oricum parca il vad pe Nastase ca o sa spuna ca profitul obtinut l-a bagat tot in tenis. Ca asa tot zicea aseara, ca nu-i nimic daca a luat mai multi bani, ca tot la tenis se duc. Uf

  8. #29
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post

    Ce legatura are demisia din FRT cu tenisul ? El a fost , ramane si va fi pana moare un om al tenisului ! Poate sa fie in alta federatie , o academie , un antrenor al unui jucator , un mentor al unui jucator,sa conduca o retea de magazine cu echipamente sportive in Europa de Est ,etc,etc .
    In sangele lui curge tenis !

    Iarta-ma, dar cu toata bunavointa nu prea realizez ce vrei sa spui...

  9. #30
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Nastase e invitat la Gadea pe Antena 3. Alta seara la TV

  10. #31
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ati vazut sau auzit declaratia lui Nastase, cu trimitere directa la Hadarau?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #32
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Nu, am rata asta...chiar sunt curioasa ce va spune. Am inteles ca-i si avocatul lui in emisiune.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Pana la urma de ce si-a dat demisia Nastase?

    Oriucm situatia nu se schimba cu nimic cat Haradau ramane acolo.

  13. #34
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Asa cum il cunosc eu pe Nastase, deja regreta demisia, este omul care nu poate trai fara tenis, iar revenirea a decis-o deja cand a demisionat...
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Ce legatura are demisia din FRT cu tenisul ? El a fost , ramane si va fi pana moare un om al tenisului ! Poate sa fie in alta federatie , o academie , un antrenor al unui jucator , un mentor al unui jucator,sa conduca o retea de magazine cu echipamente sportive in Europa de Est ,etc,etc .
    In sangele lui curge tenis !
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Iarta-ma, dar cu toata bunavointa nu prea realizez ce vrei sa spui...
    Am scris toate postarile cu pricina ca sa intelegi mai bine .
    In prima ta postare asociezi demisia din FRT cu faptul ca nu poate trai far tenis ... Si eu am intrebat, ce legatura are tenisul ca sport cu o demisie administrativa ?
    Oricine poate sa fie presedinte FRT chiar daca nu a practicat tenisul de performanta !
    Acum intelegi ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #35
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    "Azi am fost la Agenția Națională pentru Sport și ne-am interesat când a predat domnul Hărădău (n.r. - directorul executiv al FR Tenis) devizul estimativ către guvern. Am aflat că a făcut-o pe 21 ianuarie, cand a cerut pentru terenul de joc 37.000 de euro. Federația plătise pe 8 ianuarie 25.000 de euro, iar Hărădău motivează acum că n-a mai avut timp să modifice devizul. Cum "Evenimentul zilei" a avut dreptate, Ilie își dă demisia fiindcă nu vrea ca numele lui să fie târât în acest scandal", ne-a declarat Amalia Năstase, soția fostului mare tenismen.


    Sursa: http://www.presa.tv/go.php?id=69
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Acum ramane de vazut daca Nastase isi cauta scuze sau chiar a cazut victima colaterala cuplului Haradau-Nastase. Eu cred ca e un pic din amandoua

  16. #37
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    „Nasty“ a realizat ce s-a făcut în numele lui: „M-au folosit destul!“



    Ilie Năstase a făcut ieri un gest de onoare și, în același timp, de neputință. După un „război“ cu „Evenimentul zilei“, în care s-a ajuns la amenințări cu moartea, „Nasty“ a acceptat, cu fair-play, că oamenii din subordinea sa au greșit. Afectat și de derularea procesului „Voința“, el a renunțat cu demnitate la funcție.

    EVZ: Domnule Năstase, de ce ați demisionat?
    Ilie Năstase: Am făcut-o din două motive. Principala cauză este că azi (n.r. - ieri), Tribunalul din Timișoara a decis, după mulți ani de tergiversări, să retrogradeze la prima instanță procesul dintre ANS și clubul „Voința“, acolo unde eu trebuia să fac o academie de tenis. Au anulat astfel decizia Tribunalului București. Gata, m-am săturat să-mi irosesc viața prin tribunale. Simt că înnebunesc! M-a învins justiția!

    Terenul, principala problemă

    Și cealaltă cauză a demisiei?
    Azi-dimineață (n.r. - ieri) m-am prezentat la Agenția Națională pentru Sport și am constatat anumite lucruri. Mai precis, deși Federația Română de Tenis plătise pe 8 ianuarie 25.000 de euro pentru achiziționarea terenului de la joc pentru meciul de Cupa Davis cu Franța, domnul Dumitru Hărădău a solicitat pe 21 ianuarie, în devizul estimativ trimis la guvern, suma de 37.000 de euro pentru acel teren. Sunt dezamăgit, constatând că am fost dezinformat de Hărădău. Până la urmă, ați avut dreptate! Îmi pare rău pentru tot ceea ce s-a întâmplat, dar eu n-am știut de treaba aceasta. Mi-a sărit țandăra când am văzut numele meu în acel scandal, fiindcă m-am simțit nedreptățit. În realitate, eu n-au știut nimic despre toate astea.

    O chestiune de onoare

    De ce ați demisionat dumneavoastră în loc să-l demiteți pe Hărădău?
    Eu am trăit în străinătate și am înțeles că trebuie să-ți dai demisia nu doar atunci când greșești, ci și dacă acolo unde conduci se comit erori. E o chestiune de onoare! Pe Hărădău nu l-am dat afară, fiindcă, pur și simplu, n-am dreptul să fac asta. În realitate, eu am doar atribuții de președinte onorific în federație. Hărădău semnează toate actele.

    Probleme la contractele cu sponsorii federației

    Nu regretați această decizie?
    Mă duc și stau și eu liniștit cu familia. Destul m-au folosit și federația și alții. Singurul lucru pe care îl regret este că, în conformitate cu contractele de sponsorizare pe care le-am adus la federație, acestea se întrerup în momentul în care eu plec de acolo. O să vorbesc însă cu sponsorii să rămână valabile.



    Sursa: http://www.presa.tv/go.php?id=69
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #38
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    CULMEA TUPEULUI



    Hărădău: „Nu-mi dau demisia! Ar trebui să mi se ridice statuie!“



    Dumitru Hărădău, cel care l-a „îngropat“ practic pe Ilie Năstase, provocându-i, fără să vrea, demisia, ține cu dinții de scaunul de director general al Federației Române de Tenis. Culmea tupeului, Hărădău cere să fie considerat un erou!

    EVZ: Domnule Hărădău, Ilie Năstase și-a motivat demisia prin faptul că dumneavoastră l-ați dezinformat, predând la ANS, pe 21 ianuarie, devizul estimativ în care solicitați 37.000 de euro pentru terenul de joc, deși federația tocmai achitase suma de 25.000 de euro, pe 8 ianuarie, pentru aceeași suprafață...
    Dumitru Hărădău: Eu mă aflu acum la Sibiu și mă ocup să închei deconturile după meciul de Cupa Davis cu Franța. Pot să vin cu documente justificative. Dumneavoastră ați comunicat în ziar date false și ați destabilizat un eveniment foarte important!

    Nu mi-ați răspuns la întrebare...
    V-am spus, n-am încheiat încă deconturile. „Evenimentul zilei“ ar fi trebuit să prezinte faptele după încheierea întregii acțiuni de la Sibiu, nu în timpul desfășurării întâlnirii de Cupa Davis.

    Veți răspunde în fața ANS-ului pentru diferențele de bani care apar în acte?
    Voi răspunde și în fața publicului, nu doar a agenției.

    Vă dați și dumneavoastră demisia de la federație?
    N-am de ce să-mi dau demisia! Ar trebui să mi se ridice statuie pentru ce am făcut pentru federație!

    Cum vedeți desfășurându-se activitatea la federație după plecarea lui Ilie Năstase?
    Nu știu. Nu sunt de acord cu demisia lui. Tenisul românesc va avea de pierdut dacă Ilie Năstase se va retrage de la conducerea federației.



    Sursa: http://www.presa.tv/go.php?id=69
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #39
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Sa va explic ce urmeaza? Demisia asta degeaba i-o inmaneaza cu tam-tam lui Belu. Ilie a fost ales de adunarea generala a frt.
    Nu-mi place sa ma citez dar ia uitati ce zice Belu: "Octavian Bellu a anunțat că problema alegerii unui nou președinte aparține FR Tenis: "Ea va rezolva repede această situație. Ilie Năstase a fost ales într-o Adunare Generală, tot într-o Adunare Generală trebuie să se ia act de demisia sa și să se aleagă un nou președinte".

    O sa vedem un cor de plangaretzi implorandu-l pe Ilie sa revina, ca membrii CPEX pe nea Nicu in 89.
    Haradau cat credeti ca sta acolo fara Ilie in spatele lui (si mai ales fara o anumita eminenta cenusie) ?

  19. #40
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    O sa vedem un cor de plangaretzi implorandu-l pe Ilie sa revina, ca membrii CPEX pe nea Nicu in 89.
    Haradau cat credeti ca sta acolo fara Ilie in spatele lui (si mai ales fara o anumita eminenta cenusie) ?
    Ei stiu ca fara Nastase - un nume care aduce atatea sponsorizari si poate acoperi prostiile altora - au multe de pierdut .
    Haradau fara Ilie e un nimeni !


    Cititi articolul acesta pana la sfarsit : http://www.prosport.ro/articole/nastase-a-cedat/77159
    De ce atata interes pt. membrii din aceasta fundatie non-profit care a primit terenul de la guvern ?
    Va rog sa va expuneti parerea pt. ac. subiect delicat ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  20. #41
    junior alina_dana's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Demisia lui Nastase este inca o dovada cat de mult ne apreciem noi valorile(am avut grija de Nadia ,Hagi , Belu ,Bitang etc. intr-un mod f frumos ).l-am auzit de multi ani k nu poate sa faca aceasta academie si cred k asta a fost principalul motiv pt care a demisionat .Intamplarea de la Sibiu a fost picatura care a umplut paharul .
    Este un mare prost daca revine asupra deciziei sa ne lase apele noastre .

  21. #42
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alina_dana View Post
    Demisia lui Nastase este inca o dovada cat de mult ne apreciem noi valorile(am avut grija de Nadia ,Hagi , Belu ,Bitang etc. intr-un mod f frumos ).l-am auzit de multi ani k nu poate sa faca aceasta academie si cred k asta a fost principalul motiv pt care a demisionat .Intamplarea de la Sibiu a fost picatura care a umplut paharul .
    Este un mare prost daca revine asupra deciziei sa ne lase apele noastre .
    Ai inca mentalitatea din anii 80. Una e safii un mare sportiv (nimeni nu neaga asta in privinta lui Nastase) si alta e sa fii un presedinte de federatie. Din lista aceea singurul care intr-adevar a fost tratat nedrept a fost Hagi, dar nu e vina noastra ca s-a dus antrenor sub Becali. Cat despre Belu si Bitang la ce nenorociri au facut in sportul romanesc o duc prea bine unde sunt acum

  22. 13th February 2008, 10:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •