View Poll Results: A fost un Campionat Mondial reusit?

Voters
25. You may not vote on this poll
  • Da, a fost exact cum am vrut

    5 20.00%
  • Da, dar se putea si mai bine

    17 68.00%
  • Nu, a fost opusul fata de ceea ce as fi vrut

    3 12.00%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 51

Thread: Concluzii despre mondial

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Question Concluzii despre mondial

    A fost sau nu un Campionat Mondial reusit? Care este conluzia voastra, in cateva cuvinte/randuri legata de ceea ce am vazut in Germania?

    Incep eu, cam pesimist:

    Nici o surpriza, nici o vedeta, nici un jucator tanar care sa se afirme. A fost un Campionat Mondial destul de sters, probabil cel mai sters de dupa 1990. Am vazut prea multa aparare, prea putin risc, prea putin spectacol. Italia a salvat aparentele prin cele doua goluri din prelungiri contra Germaniei si a meritat sa castige. Erorile de arbitraj au abundat in momente cheie, inclusiv in finala (penalty pentru Franta).
    Last edited by sun; 11th July 2006 at 17:23.

  2. #2
    sport legend afonlafotbal's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    bucale
    Posts
    401
    Reputatie
    1
    In urma statisticilor se poate trage o concluzie: fotbalul urmeaza si el evolutia societatii, se cauta eficienta actiunilor, scopul nu mai este cel de destindere al spectatorului, gloria a cedat locul beneficiului material. Asa ca daca vreti spectacol mergeti la teatru

  3. #3
    Banned lolo_grupa_c's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    bariera
    Posts
    2,217
    Reputatie
    0
    ...se pune presiune sau atentie pe partea materiala acuma...

  4. #4
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    A fost un campionat mondial lipsit de spectacol dupa faza grupelor. In sferturile de finala nu s-au marcat decat 6 goluri, dintre care trei in Italia - Ucraina, meci la care diferenta de valoare dintre cele doua echipe a fost putin cam mare. De ce n-a fost un campionat reusit? Pentru ca Spania nu a indraznit sa atace mai mult contra Frantei, pentru ca Pareira a insistat prea mult cu bursucul de Ronaldo si pensionarul de Cafu, pentru ca lui Pekerman i-a fost frica sa riste contra Germaniei (a facut niste schimbari total neinspirate, in prelungiri nu mai avea nici un mijlocas ofensiv in teren), pt ca Franta a jucat cu doi mijlocasi la inchidere, pt ca Deco nu a fost in forma iar Cristiano Ronaldo e doar un pusti rasfatat care poate mai mult, dar o sa faca intotdeauna prea putin in comparatie cu talentul lui, pentru Anglia l-a avut antrenor pe Eriksson, pentru ca rezultatul conteaza, iar daca n-ai rezultate presa te desfinteaza, pentru ca peste ani nu ne vom mai amintii decat de invingatori.
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,987
    Reputatie
    1
    E mai slab decit cel din 2002 cel putin ...

    mai putine goluri (147 fata de 161 in 2002)
    mai multe cartonase galbene (339 fata de 270 in 2002)
    mai multe cartonase rosii (27 fata de 17 in 2002)
    golgeterul Klose cu doar 5 goluri ... fata de Ronaldo cu 8 in 2002


    In concluzie : se putea mai bine ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #6
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    un campionat slab, putin spectacol si arbitraj penibil...singurul lucru bun e ca au mai fost si goluri frumoase
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  7. #7
    MoggiPresedinte Al Dracu's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Calare pe situatie
    Posts
    3,543
    Reputatie
    1
    A fost un campionat slab pentru ca marile favorite (Brazilia, Germania, Argentina) nu au cistigat! Daca iesea campioana una din astea trei alta era muzica pe aici!

    P.S. Sa incheiem cu o stire proaspata de pe flux: Massimo Oddo a intrat in Cartea Recordurilor. Cu 2,5 miliarde de spectatori a devenit frizerul cel mai urmarit in direct!
    Last edited by Al Dracu; 11th July 2006 at 15:14.
    I need to be myself
    I can't be no one else
    I'm feeling supersonic
    Give me gin and tonic

  8. #8
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut acest Campionat, cel putin in faza grupelor au fost niste meciuri foarte interesante. Dupa, normal ca a intervenit miza si s-a redus si spectacolul!
    Au fost si erori de arbitraj insa nu la fel de multe si de grave ca cele din Koreea si Japonia. Goluri senzationale (o fi si meritul mingei?)!!
    Si cel mai important, nu s-a dat impresia ca anumite echipe sunt favorizate de arbitraj, mai ales gazdele, ceea ce demult nu s-a mai intamplat!

    Una peste alta, mie mi-a placut foarte mult!

    Daca sunteti dezamagiti ca nu s-a remarcat nici un jucator, trebuie sa fiti de acord ca fotbalul de astazi se bazeaza mai mult pe echipa si nu pe un playmaker, deci nu este de mirare ca nu s-a remarcat nimeni in mod special!
    In rest, numai de bine!

  9. #9
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    A fost un WC mai slab din cauza evolutiei slabe a Braziliei si a ghinionului Argentinei!

  10. #10
    Banned BrasovFans's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Brasov
    Posts
    488
    Reputatie
    0
    Era loc si de mai bine... Brazilia a dezamagit pe toata lumea, acum imi aduc aminte de o declaratie a selectionerului Braziliei Am atatea vede la nationala si imi este greu pe cine sa trimit pe teren..

    Franta merita sa castige Cupa Mondiala, Franta a fost echipa care a jucat mai bine in meciul cu Italia... asta este viata... si cu bune si cu rele.

  11. #11
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    a fost un CM fara prea mari surprize, meciuri cam plictisitoare, unele previzibile, unele surprinzatoare, doar putine echipe au facut spectacol (argentina, spania, portugalia) fotbalistic sau nu, italia a jucat cel mai frumos meci dupa parerea mea, ala cu germania, pt ca nimeni nu se astepta sa joace asa italia, brazilia m=a dezamagit, parreira un *******. un CM cam plictisitor, fara joc spectaculos sau echipe spectaculoase... poate capul lui zidane a mai animat putin atmosfera pe mine nu m-a impresionat f mult CM...
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  12. #12
    asfhgfghghf. Vlad's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    981
    Reputatie
    1
    Din cate se pare CM incepe sa fie din ce in ce mai putin spectaculos, parca ar face o afacere. Echipele sunt prudente, speculeaza slabiciuni ale partenerului si se joaca mai putin fotbal. Mondialul asta cred ca il voi uita destul de curand, fiind unul destul de sters.
    Cel mai tare a fost CM 1998 la care a participat si Romania!

  13. #13
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    O fi adevarat ca sponsorii fac primul 11 al Braziliei? Nu m-ar mira tinand cont ca sponsorii stabilesc formula Ch. League si cupa UEFA, (lucru recunoscut si de Blatter)!!
    Oricum si o baba chioara vedea ca cei care intrau in teren nu erau cei mai in forma!

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vlad View Post
    Din cate se pare CM incepe sa fie din ce in ce mai putin spectaculos, parca ar face o afacere. Echipele sunt prudente, speculeaza slabiciuni ale partenerului si se joaca mai putin fotbal. Mondialul asta cred ca il voi uita destul de curand, fiind unul destul de sters.
    Cel mai tare a fost CM 1998 la care a participat si Romania!
    Eu cred ca a fost mai tare Campionatul Mondial din 1994, unde cea mai spectaculoasa partida a fost desemnata Romania - Argentina.

    Ce vremuri.

  15. #15
    Maverick RajaF's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    694
    Reputatie
    1
    Se pare ca atunci cand nu se califica Romania la WC (2002, 2006) spectacolul are de suferit.

    Poate se prind si astia de la FIFA si ne dau calificare din start la fiecare CM
    "Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded"

  16. #16
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    haha, asta a fost tare pai hai sa scriem o petitie catre oficialii si mai marii fifa
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  17. #17
    asfhgfghghf. Vlad's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    981
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Eu cred ca a fost mai tare Campionatul Mondial din 1994, unde cea mai spectaculoasa partida a fost desemnata Romania - Argentina.

    Ce vremuri.
    de-acord cu tine din ce-am vazut pe la reluari pe eurosport, cu exceptia finalei, a fost un campionat tare in care Romania a avut o echipa grozava (pacat ca a avut ghinion cu Suedia )
    am zis de 1998 ca la ala din 1994 aveam 4 ani jumate' si ...

    CM 2006 cam slab

  18. #18
    manager vinsanity's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    prin Vale
    Posts
    253
    Reputatie
    1
    eu as face un top: '94 (normal, eram si noi bunicei), '90 (primul CM care il vedeam, il pun pe 2 poate si din cauza imnului, l-am reauzit duminica la sfarsitul finalei si mi s-a facut 'pielea gaina' (am tot cautat melodia si n-am gasit-o), '98 am tinut cu Nigeria (ce echipa avea!), la final '02 si '06 undeva la un nivel apropiat, totusi cu un plus pt CM din Coreea si Japonia...

  19. #19
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Cea mai tare suporterita de la Mondiale:
    parerea mea...
    Attached Images Attached Images

  20. #20
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,068
    Reputatie
    1
    sa trinit un link?

    e slabuta mah .... serios
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #21
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    poate ii plac blondutzele la om..

  22. 14th July 2006, 22:55
    Reason
    asta este ... prostii la prosti .. .

  23. 14th July 2006, 23:00
    Reason
    asta este ... prostii la prosti .. .

  24. 14th July 2006, 23:05
    Reason
    asta este ... prostii la prosti .. .

  25. 14th July 2006, 23:13
    Reason
    asta este ... prostii la prosti .. .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •