Page 12 of 49 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 232 to 252 of 1025

Thread: Anti dragomir, anti ignoranti si anti prosti.

  1. #232
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Tindem sa alunecam spre alta parte a subiectelor, sau inafara lor, dar nu ma asteptam de la Ciuhandu. Nu va faceti griji, noi o sa picam si o sa disparem, iar ei o sa ramana. Asa e de cand lumea. Binili nu invigi! Sa fie Chivorchian sanatos, mitica sa aiba cifra de afaceri de 3 ori mai mare, Sandu sa aiba zilnic chiolhan cu zaibar, Popescu Marcel sa ii managerieze pe Eto'o si pe Essiene, plus Abiodun, Iancu sa invete sa scuipe printre dinti printre gratii iar eu... sa fiu sanatos. Eu cu toti prietenii mei.

  2. #233
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    ...cu toti prietenii mei. Merita sa fie repetat. De acord!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #234
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Asa zice si dragomir: prietenii mei, elefantii. Sau... hipopotamii? Cred ca fiecare are pentru ce sa priveasca optimist inainte. Eu am o familie si imi doresc sanatate si pentru rudele mele si pentru cei pe care ii numesc prieteni, si nu numai. Putem sa fim cu fruntea sus. Nu am mancat noi ***** ci altii au mancat si apoi au scuipat pe noi dupa ce si-au supt maselele. Niste jigodii.

  4. #235
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    Niste scarbe! HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #236
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Vă cerem în mod imperativ, ca din poziția pe care o aveți de președinte al celui mai important organism din fotbalul românesc să luați poziție în acest caz și să folosiți pârghiile de putere pe care le aveți la dispoziție pentru a pune lucrurile pe un făgaș normal și moral.
    ...

  6. #237
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    Elphax, daca nu stii, asta-i limbaj de lemn, care era folosit de lingai pe timpul Odiosului.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #238
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Pe mine ma mira doar ca "Mitica" se bucura de atata atentie ca practic i-a fost dedicat un thread. Si zau ca nu merita ! Toata viata a trait pe seama fotbalului dar macar de s-ar pricepe !

  8. #239
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    Gerog40, faci aceiasi greseala ca si un...ante...scriitor, thread-ul nu ii este dedicat, thread-ul este anti, ceea ce este altceva. Anti este ignoranta, prostie, marlanie, calitati aflate din belsug, la diversi, in fotbalul guvernat de Mitica.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #240
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    O buna contributie anti:

    Sorin DUMITRESCU Prosport

    Astept ziua în care latifundiarul din Pipera nu va mai face din tot ce misca în jurul sau capital electoral si va fi pur si simplu patronul Stelei si omul Gigi Becali

    Draga Gigi,

    N-am sa ma refer în cele ce urmeaza la modul în care Steaua a apus joi seara în Ghencea la lectia de spaniola predata de FC Sevilla. Pentru ca nu e nimic de spus atunci când cel din fata ta e mai bun din cap pâna în picioare. In mod sportiv îi strângi mâna si îi urezi succes mai departe, pentru ca sportul trebuie sa te învete sa si pierzi fara a racni pe la toate colturile drept alibi ca ai fost furat de arbitru, de starea vremii, de o denivelare a gazonului si asa mai departe, cum, din pacate, adeseori facem noi românii, neputând a recunoaste simplul adevar al superioritatii adversarului.

    Subiectul meu esti tu, Gigi Becali. Stiu, s-a scris si se vor mai scrie tone de articole despre patronul Stelei, unii laudându-te si periindu-te, gata sa se transforme în covoare la picioarele tale, altii înjurându-te si transformându-te într-o tinta din poligonul dispretului sau al urii, pentru a trage, foc cu foc, sau dintr-o suflare, toate gloantele înversunarii lor.

    Cred ca în mare masura aceasta stare de haos a Stelei, resimtita si pe gazon de jucatori, ti se datoreaza. Nu este posibil sa transformi un meci de fotbal în campanie electorala, sa îti pui oamenii sa faca ”marcaj” la suporteri pentru a strânge semnaturi pentru listele de partid. Steaua, ca orice club cu simpatizanti multi, are propriul partid, al celor care o iubesc si vin sa o încurajeze meci de meci, dar partidul ei are ca platforma doar deviza ”Cu Steaua pâna la moarte si dincolo de ea”.

    Gigi, te-ai batut cu pumnul în piept dupa victoria de la Kiev ca echipa e ca si calificata în faza urmatoare a Ligii, uitând ca oaspetii pe care-i asteptai se numeau Olympique Lyon si Real Madrid. Ai primit un dus de gheata în cele doua jocuri, simtindu-se tu însuti ridicol la un moment dat. Mai bine ai fi înteles ca nu poti sta drepti în Liga decât daca aduci câtiva jucatori competitivi, pentru ca în afara francezului Thereau (si acesta fara experienta internationala) Steaua a transferat...nimic valoros din Europa. Antrenorul Cosmin Olaroiu a avut lista sa si în vara si acum în iarna, dar i s-a închis gura, aducându-i-se copiii de suflet de la FC National, Ovidiu Petre si Gigel Coman, nu însa si piesele grele pe care le ceruse (printre altii ecuadorianul Valencia). Gigi, ai facut haos si în vestiar, desfiintându-i cu cuvinte grele pe unii dintre jucatori. Portughezul Carlos a fost într-adevar vinovat de multe goluri primite, dar asta nu scuza jignirile primite de la patron (”Dau eu o suta de mii de euro numai sa se duca de aici”), iar atacul la cel mai bun om al Stelei, Nicolae Dica, ”indolentul” marcând goluri de generic în Europa, este absolut socant.

    Si pentru ca tot te bati cu pumnul în piept în privinta credintei tale, justitia divina ti-a aratat un Cernea scapând mingea ca un sapun printre mâini, aidoma batjocoritului Carlos, iar fara Dica Steaua si-a pierdut singura scânteie de imaginatie. Dumnezeu e o dragoste care o pastrezi în suflet, nu jonglezi cu ea electoral. Milosteniile se fac în secret, doar tu si Cel de Sus stii de fapta buna, nu chemi televiziunile sau ziarele când împarti bani disperatilor societatii. Faci case pentru sinistrati, dar nu-ti dai numele satului si daca esti cu adevarat evlavios niciodata nu accepti sa apari pictat ca un sfânt, pentru ca e blasfemie de neiertat. Partizanii tai îmi vor reprosa ca esti singurul preocupat de marile probleme ale celor saraci si ai facut ceva pentru ei, chiar daca ai urmarit baia de imagine. Adevarul însa îl stim cu totii, totul este calculat cu grija pentru a creste în sondaje, Steaua, biserica, dezradacinatii soartei având locul lor precis în ceea ce este singurul scop al tau, viata politica. As vrea tare mult ca viata sa ma contrazica pe viitor si Gigi Becali sa iubeasca Steaua fara a alerga dupa semnaturile suporterilor, sa faca danii bisericilor fara ca noi sa stim despre ele, sa ajute oamenii din adevarata dragoste pentru semeni si sa fie pur si simplu omul Gigi Becali, nu politicianul. Atunci voi fi primul care sa le spun oamenilor: Iubiti-l si respectati-l pe Gigi Becali, pentru ca si el va iubeste si va ajuta pe voi. Dezinteresat.

    Al tau concetatean,
    Sorin Dumitrescu
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #241
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    Un articol tocmai bun de anti:

    De la Nasu’ mare pentru barosanul Iancu Viorel Dobran Cotidianul

    FRF a rejudecat in favoarea clubului patronat de Marian Iancu o decizie definitiva si irevocabila dupa ce Mircea Sandu a schimbat comisia.

    Poli Timisoara a dorit schimbarea lui Mircea Sandu cu Gica Popescu la precedentele alegeri pentru sefia FRF, dar eroarea de strategie a fost repede corectata de Marian Iancu prin cooptarea in stafful administrativ al lui Gheorghe Chivorchian, persoana care il propusese pe Nasu’ in Adunarea Generala pentru un nou mandat. Si efectele incep sa se vada din avion. Curtea de Arbitraj pentru Fotbal (CAF) a hotarit, joi seara, ca fotbalistii John Wayne Srhoj si Abiodun Agunbiade sa devina liberi de contract, astfel ca ambii fotbalisti pot semna angajamente cu Poli Timisoara, echipa cu care se pregatesc de ceva vreme. Aceeasi instanta, dar intr-o alta componenta, decisese, definitiv si irevocabil, ca jucatorii apartin FC National. Presedintele FRF, Mircea Sandu, s-a implicat personal in acest caz, schimbind componenta Curtii de Arbitraj care lezase interesul celor de la Poli Timisoara. In aceasta saptamina, si LPF a pus umarul la ajutorarea lui Marian Iancu, decizind ca meciul gazduit in exil de Rapid, din cauza violentei suporterilor, sa se joace acolo unde doresc oaspetii din Banat.

    FRF rejudeca o decizie luata la Lausanne

    Intr-o alta competitie, organizata de FRF, Cupa Romaniei-Timisoreana, meciul cu omologii de la Iasi se va desfasura pe teren propriu desi toate partidele din aceasta faza se joaca pe terenuri neutre. In schimbul favorului, Poli Iasi va primi doi jucatori de la Timisoara. Si lantul slabiciunilor nu se opreste aici. Claudio Zambon, patronul echipei Politehnica Timisoara din liga a treia, a obtinut la Tribunalul Sportiv de la Lausanne (TAS), de asemenea decizia fiind definitiva si irevocabila, drepturile asupra marcii cu acelasi nume, obligind clubul patronat de Marian Iancu la plata unor daune si la revenirea denumirii anterioare a clubului. FRF a reluat insa judecarea cazului, urmind sa dea un verdict saptamina viitoare, desi TAS este o instanta superioara forului condus de Mircea Sandu.

    Iacov cere catuse

    Replica presedintelui de la National, Constantin Iacov, a fost dura: „A fost un aranjament ca va fi luata o astfel de decizie. Voi face memoriu la FIFA si la Tribunalul Sportiv de la Lausanne in cazul Srhoj si Abiodun. Este un mare abuz, nu existau motive pentru a se lua o astfel de decizie. Pina cind anumiti conducatori nu vor avea catusele la miini, lucrurile nu se vor regla in fotbalul romanesc“. De partea cealalta, impresarul Marcel Popescu a sustinut ca acest caz a deconspirat sistemul mafiot care functiona in cadrul FRF, completind ca Abiodun si Srhoj vor semna contracte cu Poli Timisoara. Marian Iancu a uitat de campania electorala pro Gica Popescu, declarind multumit ca „FRF e pe drumul cel bun. Mircea Sandu a aratat ca a ajuns acolo unde trebuie, in Comitetul Executiv al UEFA, ca ne-am integrat in Europa“.

    Cerere aprobata in aceeasi zi

    Legitimarea celor doi jucatori la Timisoara a creat o noua problema pentru Iancu, deoarece numarul jucatorilor noneuropeni din lotul antrenat de Artimon a ajuns la noua, in timp ce regulamentele FRF permit doar cinci pe foaia de joc si trei simultan pe gazon. „Noi asteptam decizia Comitetului Executiv privind problema jucatorilor extracomunitari. Chestia asta ne doare pe noi cel mai mult. Vrem sa le fie recunoscute contractele, intocmite inainte de 1 ianuarie 2007, ca sa stim ce avem de facut dupa aceea. Daca nu, atunci s-ar putea sa trebuiasca sa le reziliem contractele, poate asta vor ei, poate vor sa-si gaseasca alte echipe. Putem pierde bani daca nu se rezolva situatia“, a fost solicitarea lui Marian Iancu.

    Rezolvata in aceeasi zi, ieri Comitetul Executiv hotarind ca echipele din prima liga sa poata folosi, pina in 2008, cinci jucatori extracomunitari simultan pe teren si sa inscrie un numar nelimitat
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #242
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    Iata ce inseamna sa fii uns cu toate alifiile, la romani. Observati ca nu se precizeaza...unde?

    Super-smecher Prosport

    CARACTERISTICA Gheorghe Chivorchian e un om uns cu toate alifiile
    ISCUSIT Sosit de putin timp la conducerea lui Poli Timisoara, influentul Gheorghe Chivorchian a reusit sa obtina foarte multe avantaje pentru noua sa echipa.

    Odata cu venirea ex-bacauanului la Poli, centrul de influenta din fotbalul românesc pare sa se fi mutat la Timisoara. Coincidenta sau nu, toate deciziile luate în ultima vreme sunt de departe în favoarea banatenilor.

    Astfel, C.Ex. al FRF a decis, ieri, majorarea de la trei la cinci a numarului de jucatori extracomunitari pe care echipele din Liga I au voie sa-i foloseasca într-un meci oficial. Simultan, Curtea de Arbitraj pentru Fotbal (CAF) a admis cererea de revizuire formulata de jucatorii John Wayne Srhoj si Abiodun Agunbiade, cei doi fiind declarati liberi de contract, si totodata gata pentru a semna cu Poli Timisoara. “Da, ei vor semna cu noi si ma bucur ca membrii Comisiei au decis în sfârsit în limita regulamentelor”, ne-a declarat directorul executiv al timisorenilor, Gheorghe Chivorchian. Acesta a raspuns si acuzatiilor conform carora a încercat la termenul de saptamâna trecuta al Comisiei de Apel sa-i intimideze pe membrii acesteia, amenintându-i cu schimbarea daca nu vor lua o decizie “înteleapta” în cazul “Palmaresul lui Poli”.

    “Nu am amenintat pe nimeni, doar le-am spus ca vechea Comisie a fost schimbata pentru ca nu a respectat statutul”, ne-a spus ex-bacauanul care s-a referit si la scandalul provocat de mutarea meciului dintre Rapid si Politehnica Timisoara la Craiova. “Noi am vrut la Hunedoara sau Alba-Iulia, nu la Craiova! Ne avantajeaza ca Rapidul nu joaca acasa, însa nu ne-am dorit asta. Conducerea din Giulesti ar trebui sa stie ca astfel de probleme pot fi evitate doar daca nu creezi probleme. In plus, de ce nu au protestat si atunci când Comisia le-a micsorat suspendarea de la trei etape la una singura?”, a declarat directorul lui Poli.
    Tot ieri, a fost aprobata noua componenta a Comisiei Centrale a Arbitrilor. Surpriza s-a ivit în structura noii comisii în care vicepresedinte a devenit Nicolae Grigorescu, un apropiat al clubului timisorean, acesta fiind vazut la ultimele meciuri ale Politehnicii alaturi de patronul Marian Iancu. “Chiar asa de rautaciosi am ajuns sa fim!?”, a izbucnit Chivorchian. “Nu am nicio legatura cu asta, va jur ca nici macar nu stiam ca Grigorescu nu e vicepresedinte. De-abia acum realizez ca el e din Timisoara si se pot face fel de fel de insinuari, însa vedeti cât a ajutat dumnealui Poli când a fost chiar în functia de presedinte al CCA”, ne-a spus oficialul banatean, care crede ca toate aceste aspecte nu sunt decât coincidente.

    Imi fac bine treaba acolo unde sunt platit! Sunt bun pentru faptul ca eu cunosc foarte bine Regulamentul si nu pot fi prins niciodata.
    Gheorghe Chivorchian, director executiv Poli Timisoara

    Decizii

    Jucatorii Srhoj si Abiodun au fost declarati liberi de contract
    Meciul Rapid - Poli Timisoara se va juca la Craiova
    Simultan într-un meci au voie sa joace 5 “extracomunitari”
    Nicolae Grigorescu e numit vicepresedinte în Comisia Centrala a Arbitrilor
    Cazul jucatorului Naidin

    Avantaj Poli TimiSoara

    Decizia luata de catre Curtea de Arbitraj pentru Fotbal îi permite formatiei timisorene sa-i legitimeze pe cei doi fotbalisti. Altfel spus, Poli a câstigat, iar Nationalul a pierdut, dupa ce Comitetul Executiv al FRF a schimbat nu demult componenta CAF, la presiunile banatenilor
    Decizie controversata luata de LPF, care n-a tinut cont de dorinta clubului giulestean de a juca la Brasov. Poli Timisoara a tras sforile sa-si aduca adversarul pe un stadion ostil, diminându-si clar din dezavantajul pe care i-l oferea statutul de “echipa vizitatoare”
    Comitetul Executiv revine asupra deciziei initiale care sustinea ca la o echipa doar 3 “extracomunitari” se pot afla în acelasi timp pe teren. Poli Timisoara are 10 jucatori cu un astfel de statut, deci era cea mai dezavantajata din Liga I
    Fostul asistent din Timisoara a fost vazut la ultimele meciuri de acasa ale lui Poli în loja patronului Marian Iancu. Se poate specula faptul ca “banatenii” si-au pus un om de nadejde în CCA
    Fotbalistul a fost amânat de LPF sa devina jucator liber pentru ca nu si-au primit bonusurile financiare din partea lui Poli pâna când clubul banatean l-a determinat pe Naidin sa renunte la banii pe care îi avea de încasat ca sa-l lase sa plece la Poli Iasi

    E finul lui Mitica de la Liga

    Intre Gheorghe Chivorchian si Dumitru Dragomir exista o strânsa legatura de prietenie. Ba mai mult, oficialul timisorenilor e chiar finul lui Mitica, lucru care spune multe despre influenta armeanului în fotbalul românesc. “Dupa cei 40 de ani petrecuti în fotbal, Chivorchian e la ora aceasta unul dintre cei mai buni presedinti din fotbal. Nu spun asta numai pentru ca este finul meu. A reusit cu echipe mici si bani putini sa faca treaba buna”,
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #243
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    Sunt mii de motive pentru care Mitica ar fi trebui dat afara din fotbalul romanesc si bagat la...stiti voi. Iata motivul o mie (si) unu (de trimis la FIFA):

    Vadim îi cere lui Dragomir sa-l investigheze pe Dumitru Bucsaru Prosport

    Presedintele PRM, Corneliu Vadim Tudor, a declarat ca îi va cere colegului sau de partid Dumitru Dragomir sa-l învestigheze mai atent pe Dumitru Bucsaru, patronul Unirii Urziceni.

    ''Nu am auzit lucruri tocmai bune despre aceasta persoana. Se pare ca a facut unele afaceri necurate. Il rog pe Mitica Dragomir sa se intereseze de el, deoarece un astfel de om nu face bine sportului românesc'', a spus Vadim.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #244
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cata dreptate!!! La cine se refera? La amandoi?

  14. #245
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    Eu zic ca se refera si la Mitica si la Vadim. Amandoi sunt buni de...investigare.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #246
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Daca doi muncitori straini semneaza un contract de munca cu o firma romaneasca pe baza caruia primesc viza de sedere si apoi parasesc firma, incalcand contractul de munca, pentru a se duce la o alta firma, nu se cheama ca muncesc la negru si ca ar trebui sa fie expulzati?
    Sau fotbalul romanesc nu are treaba cu legile din Romania?
    Iacov ar trebui sa sesizeze ministerul de interne si sa-si caute dreptatea intr-o instanta civila pentru daune.
    Gresesc?

  16. #247
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    S-ar putea sa gresesti. Ca este posibil ca el sa vina cu un alt contract valabil intre timp. Este adevarat ca viza ti se da pe baza contractului, dar daca ai alt contract...
    Ceva, ceva e posibil sa fie real in ce zici, pentru ca Iacov balmajea ceva despre respectarea legilor in Romania. Eu as vrea sa se duca la FIFA, pentru ca indiferent cine are dreptate, FRF a patronat si patroneaza inca un sistem corupt. Felul asta de judecata cu hotarari definitive care nu sunt provizorii si hotarari executorii care nu se aplica nicicand nu e firesc. Sunt o gramada de probleme care put si care trebuie rezolvate.

  17. #248
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    In primul rand ca Mircea Sandu a revocat o hotarare definitiva fara a avea acoperire juridica, ca sa nu ma exprim a la Caragiale, si asta-i suficient.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #249
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,278
    Reputatie
    0
    Iete-te si cu Oac-Oac:

    Cine provoacă gîlceavă?
    Ovidiu Ioanițoaia consideră că Liga și Federația ar trebui să renunțe la politica de împărțire a cluburilor în bune și rele

    Contează mai puțin unde se va juca partida dintre Rapid și Poli Timișoara, la Brașov, cum a vrut Rapidul, ori la Craiova, cum a cerut LPF. La urma urmei, într-un loc sau în celălalt va fi, scuzați expresia, tot un drac. Ca să se mențină în cursa pentru șefia clasamentului, Rapid va avea aceeași datorie, să ia cele 3 puncte. Supărarea cea mare a giuleștenilor provine însă din altă direcție. De unde, refuzînd să-i dea dreptate cînd era clar că are, Liga a transmis un semnal lesne de înțeles de către arbitri, observatori, adversari etc. Anume că Rapid nu se află în grațiile sale, dimpotrivă. Deoarece bătălia din primăvară se anunță încinsă, reacția vișinie se justifică tocmai prin temerile că unii vor beneficia de favorurile Ligii și ale Federației, sau măcar de bunăvoința lor, iar ei nu. Deși decizia ca întîlnirea din 25 februarie să se desfășoare în Bănie s-a luat mai degrabă în interesul postului de televiziune Kanal D decît în folosul lui Poli, concluzia e ușor de tras: Rapid n-are trecere sus. Nu se bucură de simpatie și, ca atare, nici de sprijin. Nu-i vorba că diriguitorii fotbalului au dovedit astfel că nu iubesc formația de lîngă Podul Grant, căci n-ar trebui s-o iubească, dar ei au demonstrat, adoptînd și menținînd o hotărîre abuzivă, că nici măcar nu respectă Rapidul. Ceea ce nu-i în regulă.

    De ce se întîmplă așa e mai greu de spus. Poate nu mai greu, sigur însă mai mult. Cele mai simple explicații ar fi că George Copos s-a luat în gură cu Dumitru Dragomir și cu Mircea Sandu, nu doar contrazicîndu-i adesea, dar și amenințîndu-i uneori. În plus, că Dinu “Vamă”, care știa să-i sucească pe mahării din fotbal, nu mai lucrează în Giulești și așa mai departe. Îngrijorător e însă că în situația Rapidului se mai găsesc cîteva cluburi, așteptate la cotitură, cum se spune, deoarece șefii lor au îndrăznit să-i înfrunte pe cei ai LPF și FRF. Naționalul și Universitatea Craiova reprezintă primele exemple, și ele figurînd pe “lista neagră” pe motiv că Constantin Iacov și Adrian Mititelu au mișcat în front. Cît timp conducătorii fotbalului românesc, ca și subordonații ce le execută indicațiile, nu vor realiza că politica de a fi pentru unii mumă și pentru alții ciumă produce consecințe nefaste, pagube, vom avea parte în continuare de frămîntare și de gîlceavă. Iar unde-i gîlceavă, rareori e progres. Sau chiar nu e niciodată.

    Si ce raspund moftangii:

    Federația Română de Fotbal respinge cu fermitate considerațiile domnului Ovidiu Ioanițoaia, expuse în ediția de azi, 19 februarie a.c., a cotidianului „Gazeta Sporturilor", în editorialul intitulat „Cine provoacă gâlceavă?".

    Ținem să-i asigurăm atât pe semnatarul articolului, cât și pe toți membrii afiliați ai FRF, că forul conducător al fotbalului românesc nu face nicio diferențiere între cluburile afiliate și că, indiferent de declarațiile date de conducătorii acestora, nu a aplicat, nu aplică și nici nu va aplica, așa cum se specifică în editorial, „politica de a fi pentru unii mumă și pentru alții ciumă".

    Nu este niciun secret că FRF este partizan al sancționării tuturor abaterilor disciplinare în limitele regulamentare, aplicându-se aceeași măsură pentru toți.

    Totodată, și nu în ultimul rând, respectând principiile democrației, toți membrii afiliați au dreptul să-și expună punctul de vedere, fie în cadrul Adunărilor Generale, fie în timpul reuniunilor pe care conducerea FRF le-a avut, și le va avea, în teritoriu, fie cu alte ocazii, fără a se putea vorbi, în vreun moment, despre „liste negre" și despre represalii .

    În acest context, respingem încă o dată orice asociere a FRF cu practicile evocate în articol și, desigur, dezaprobăm această gâlceavă fără sfârșit existentă în fotbalul românesc. Gâlceavă care, o afirmăm cu fermitate, nu are nicio legătură cu Federația Română de Fotbal.

    Departamentul Presă și Comunicare al FRF
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #250
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ovidiu Ioanitoaia (umil, aplecat, cu servetul pus peste brat): Ce doriti sa serviti?
    Lucescu (imperial, sau Ymperator giugiuk): Rapid la toate felurile!
    Ovidiu Ioanitoaia: Dar nu mai bine va pregatesc eu un platouas cu Rapid mare si cu ceva garnitura de Craiova, e pe gustul meu, precum si niste sos de National, ca sa fim impartiali?
    Lucescu (isi suge maselele satisfacut): Garcon, cum mai stii tu sa imi iei bacsis. Baga mare!

    Cam asa stau lucrurile. Normal ca OI trebuia sa dea in cineva ca sa isi merite banii de la singura familie de superintelectuali din fotbalul romanesc sau de aiurea.

  20. #251
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Iete-te si cu Oac-Oac:


    Si ce raspund moftangii:


    Ținem să-i asigurăm atât pe semnatarul articolului, cât și pe toți membrii afiliați ai FRF, că forul conducător al fotbalului românesc nu face nicio diferențiere între cluburile afiliate și că, indiferent de declarațiile date de conducătorii acestora, nu a aplicat, nu aplică și nici nu va aplica, așa cum se specifică în editorial, „politica de a fi pentru unii mumă și pentru alții ciumă".
    Departamentul Presă și Comunicare al FRF

    Ce scarba mi-e !!!!! Doamne ! Cum poate un bosorog comunist infect de 70 de ani sa horatasca el unde sa se dispute un meci, ma refer la cazul Rapidului, si ce este mai grav, ca aceasta hotarare nu poate fi contestata nicaieri !
    Chiar nu se gasesc alti oameni mai tineri si mai competenti in locul lor?
    Cum se poate sa te judece niste persoane cu o moralitate indoielnica, si daca le spui ca au mentalitate comunista, te amendeaza si te suspenda? Astia iti pun pumnu in gura mai ceva ca pe timpul lui Ceasca !

  21. #252
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Si Copos, ce jegos. Cica "am vorbit cu Razvan si am hotarat sa respectam.... " . Niste nesimtiti. E bine pentru ei ca se joaca acolo. Karamian va fi vai de mama lui si nici Mihaita nu va scapa usor dupa declaratiile antioltenesti. E in functie de interese. Tot in functie de interese e frig la Brasov.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •