Page 2 of 49 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 1025

Thread: Anti dragomir, anti ignoranti si anti prosti.

  1. #22
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Adica ca-l vor pune la...fermentat si nu va ramane decat...resturile din el.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #23
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Mai fac astia o tescovina din el. Cica e taran cinstit. Cand vorbesti, mai ales cum o face Vece Tudor - logoree, nu mai sesizezi ghilimelele. El a vrut sa zica taran (peiorativ) "cinstit".

  3. #24
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    GSP-ul dezvaluie:

    500.000 $
    Ionuţ Petrişor

    Dumitru Dragomir i-a vîndut lui Gigi Neţoiu o casă pe malul lacului Mogoşoaia pentru jumătate de milion de dolari

    Comuna Mogoşoaia, la 15 kilometri de Bucureşti. În urmă cu aproape două luni, preşedintele Ligii, Dumitru Dragomir, i-a vîndut lui Gigi Neţoiu o vilă în apropierea lacului Mogoşoaia. Pentru această tranzacţie, fostul acţionar de la Dinamo a trebuit să scoată din buzunar o sumă frumuşică: aproxmativ 500.000 de dolari.

    Casa este situată în zona de lux a comunei Mogoşoaia, exact pe malul lacului. Locul este o oază de linişte şi relaxare. Oamenii din comună ştiu că vila i-a aparţinut pînă nu demult preşedintelui Ligii Profesioniste de Fotbal. Deşi casa nu este una spectaculoasă, fiind în ton cu vilele din zonă, ea dispune de toate facilităţile. Ieri, mai mulţi muncitori lucrau de zor în curte. Ei încercau să îndepărteze buruienile care atinseseră o înălţime considerabilă, pentru că de multă vreme nimeni nu mai locuise acolo. Mai mult, în zonă se aflau şi o betonieră şi cîteva utilaje, de la firma de construcţii a lui Vasile Turcu. Partea din spatele clădirii duce la lacul din comună, iar ''Comandantul" a decis să interzică sătenilor să mai pescuiască în apropiere de vila sa. Fostul proprietar al vilei, Dumitru Dragomir, a renunţat cu greu la imobil. "Am vîndut-o pentru a ridica un cartier de vile în Pipera. Suma se apropie de 500.000 de dolari. Oricum, vila este una extraordinară. E pe malul lacului, cu ponton şi cu piscină", a spus preşedintele LPF.

    Vilă în Thailanda
    Gigi Neţoiu deţine o casă de vacanţă în Thailanda, pe insula Ko Samui, considerată un mic paradis. Vila se află în apropierea Golfului Thailandei. De asemenea, fostul acţionar dinamovist mai deţine un hotel în staţiunea Venus, e acţionar la restaurantul "Doi Cocoşi" şi este proprietarul mai multor imobile în Capitală.

    Încrengătură în fotbal
    Oamenii din lumea fotbalului au făcut de-a lungul timpului mai multe afaceri curate sau mai puţin curate. Ion Crăciunescu a primit cadou de la fostul impresar Giovanni Becali un teren în comuna Pipera, unde şi-a ridicat o vilă cochetă. De asemenea, nu demult, Dumitru Dragomir a fost implicat într-un scandal legat de anumite terenuri aflate în vecinătatea Ligii Profesioniste de Fotbal. Dragomir a fost acuzat de preşedintele lui FC Naţional, Constantin Iacov, că s-a folosit de mai multe inginerii financiare, iar o parte din terenul cumpărat din banii LPF a ajuns în proprietatea fiului său, pentru un preţ derizoriu. Gigi Becali a fost primul patron de club din ţară care şi-a recompensat jucătorii cu terenuri în Pipera. Becali i-a oferit cu cîţiva ani în urmă un teren în zonă fostului jucător al Stelei, Iulian Miu. Şi Rădoi deţine o parcelă primită cadou de la Becali în zona Pipera, pe care şi-a construit o vilă.

    "Da, eu i-am vîndut casa lui Neţoiu. A meritat investiţia din urmă cu zece ani. Eu tot ce am făcut în viaţă am făcut să cîştig"
    Dumitru Dragomir
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #25
    inima de leu the lion king's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    2,278
    Reputatie
    1
    bai,o fi si dragomir nebun,hot ...dar si papagalul ala de Iacov e dus rau ...s-a luat de cine nu trebuie...
    [SIZE="2"]NU TE VOM UITA NICIODATA!
    SOHA NEM FELEDUNK![/SIZE]

  5. #26
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Iata si certificatul de buna purtare, din Prosport, al unui ******** catre altul. Ce ti-e si cu agenturili astea! Voi atasa si alte...declaratii facute la pensie de Sfantul Andrei, cai e bune de...pac la razboiu cu ele.

    http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=121629

    http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=121626
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #27
    inima de leu the lion king's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    2,278
    Reputatie
    1
    nu inteleg ce vrei sa spui cu asta.
    [SIZE="2"]NU TE VOM UITA NICIODATA!
    SOHA NEM FELEDUNK![/SIZE]

  7. #28
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ca Dragomir este o lichea, isteata intr-un sistem corupt, totalitar. Despre Iacov, vom vedea. In lupta cu Dragomir are dreptate si l-a pacalit pe...istet cu acea clauza. Acum il are la mana in dosarul DNA.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #29
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Perverserare (sic) diabolicum est:

    Dragomir: "Copos e diabolic, e diavolul în persoană"

    Preşedintele LPF Dumitru Dragomir a declarat, marţi, că acţionarul FC Rapid, Jean Valvis, nu are nici o şansă în conflictul cu George Copos, pentru că preşedintele onorific al grupării giuleştene este "diavolul în persoană".

    "Eu l-am avertizat public pe Jean Valvis, la televiziune. Nu are nici o şansă în faţa lui Copos. Copos e diabolic. E unul dintre cei mai buni oameni de afaceri pe care îi are ţara asta. O sută de Jean Valvis puşi unul lângă altul nu fac cât 2 la sută din Copos. E diabolic, e diavolul în persoană. E un om foarte greu. E ca uleiul, nu poţi să-l ţii în palmă, alunecă mereu. Eu m-am certat de atâtea ori cu el, dar nu pot să nu îl admir. E Superman în probleme de bussines", a explicat oficialul LPF.

    Jean Valvis se află în conflict cu George Copos, după ce a dezvăluit o serie de probleme în funcţionarea Societăţii Comericiale FC Rapid SA. El susţine că noua societate este sufocată din faşă de Copos care nu vrea să respecte obligaţiile şi principiile stabilite la înfiinţarea acesteia în primăvara anului 2006. De cealaltă parte, Copos spune că Valvis nu mai este acţionar şi că noua structură de acţionariat a SC FC Rapid SA este formată din AFC Rapid - 82,5 la sută, Ana Holding - 8 la sută, Florin Talpeş - 4 la sută, Dan Ostahie - 4 la sută, Dan Laurenţiu Faţi - 1,5 la sută. Copos îl acuză pe Valvis că vrea să investească la rapid numai dacă obţine funcţia de preşedinte al Consiliului de Administraţie.

    Dumitru Dragomir este de părere că gruparea giuleşteană nu este vinovată de problemele ivite în transferul jucătorului australian Ryan Griffiths de la FC Naţional la Rapid.

    "Nu vreau să vorbesc despre asta pentru că s-ar putea să iasă altceva şi să se spună că eu mă răzbun pe Iacov. Dar, după părerea mea, clubul Rapid nu are nici o vină. Indiferent dacă s-a micşorat într-un fel sau altul suma de transfer. Aşa face orice preşedinte de club", a spus Dumitru Dragomir.

    Întrebat dacă George Copos s-a păcălit cumpărându-l pe Ryan Griffiths cu peste 1 milion de euro, preşedintele LPF a răspuns: "Dacă George Copos se păcăleşte la vreo afacere să nu-mi spuneţi mie Dumitru Dragomir. Şi el trebuie respectat pentru asta. Iar Griffiths e jucător bun, merită în jur de un milion de euro. Dacă e în formă, e fotbalist de talie mare, de bani mulţi. Copos o să-l vândă într-un an, o să vedeţi
    Last edited by miril; 18th July 2006 at 17:02.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #30
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ieri a fost a doua oara cand eu am vazut la stiri faptul ca dragomir a intrat cu cizmele in Herastrau. Nimic nou... Nu se sinchiseste nimeni. O sa incerc si eu sa ma duc sa stau la soare pe iarba si sa mananc un sandvici acolo sa vad cat iau amenda. Suntem cam singura capitala din lume in care nu poti sa stai pe iarba in parc, in schimb, cu certitudine, suntem singura capitala din lume unde iti poti construi fara aprobare o terasa cat Casa Poporului fara sa ai nevoie de aprobari. Vorba lui Iacov, aprobabrile sunt optionale. Adevarul e ca le poate lua si dupa, de ce suntem rai?

  10. #31
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Dragomir: "Īn noul sezon se vor da sancţiuni la limita maximă a regulamentului"

    Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, īi avertizează pe preşedinţii de cluburi şi pe jucători că din sezonul 2006/2007 sancţiunile vor fi acordate la limita maximă a regulamentului şi că este de acord cu ascultarea telefoanelor atunci cānd există suspiciuni de blat. (ascultarea telefoanelor se va face si atunci cand nu sunt suspiciuni de blat, pentru ca nu se asculta telefoanele dupa; dupa blaturi, de obicei, participantii se balacaresc)

    "Le spun să-şi vadă de treabă pentru că s-a terminat cu glumele. Acestea se pot interpreta la telefon şi atunci vine unul şi te curăţă. Poţi să fii şi nevinovat. Nu cred că sunt nebuni care acum, după ce s-a īntāmplat şi īn Italia, să mai īncerce să facă ceva. Nu cred că vrea cineva să-şi piardă libertatea pentru trei puncte. Altă dată ne aşezam la masă şi vorbeam toate prostiile, acum nu mai vrea nimeni, că cine ştie ce se interpretează. Fug ca dracul de tămāie. Cum ai deschis discuţia dispar toţi, fug de la mese. Gata, s-a terminat. Voi mai vorbi cu observatorii şi preşedinţii şi le voi spune că nu mai există clemenţă. (cam taziu, as zice eu, desi nic de data asta nu vorbeste serios)Vor fi pedepse la limita maximă a regulamentului. Comisiile sunt noi, oamenii noi şi nu vom mai putea face greşeli impardonabile cum s-au făcut", a spus Dragomir. (sa ne zica si noua care sunt si pe vremea cui s-au facut)

    Oficialul LPF este de acord ca organele de cercetare penală să urmărească ce se īntāmplă īn fotbal, apelānd inclusiv la ascultarea telefoanelor. Mai mult, şeful Ligii spune că justiţia romānă este "mult mai aspră" decāt cea italiană.

    "Cānd sunt suspiciuni asupra unei competiţii, atunci organele abilitate trebuie să īşi facă datoria. Dar asta nu īnseamnă că acum sunt mai atent cānd vorbesc la telefon. Eu sunt gură spartă, vorbesc toate prostiile din lume la telefon pentru că mă ştiu nevinovat. Eu stau liniştit. (el sta linistit, numai ca nu va mai vorbi ca inainte, chiar daca e gura sparta...) Cred că organele abilitate au pus deja sub reflector toată lumea fotbalului. De la preşedinţii şi vicepreşedinţii FRF şi LPF, preşedinţii de cluburi şi pānă la aceşti jucători care sunt bănuiţi. Dar dacă era vreun caz īl scoteau ei pānă acum. Justiţia romānă e mult mai aspră decāt cea italiană. Dacă se īntāmpla la noi aşa ceva, ne scotea din toate diviziile, ne arestau pe toţi, şi vinovaţi, şi nevinovaţi", este de părere preşedintele LPF. (ce imbecil!!!)

    Dumitru Dragomir susţine că ediţia 2006/2007 a Ligii I va fi cel mai groaznic campionat de pānă acum şi cel mai important din cariera sa, iar presiunea asupra conducerii fotbalului romānesc va fi una extrem de puternică. "Va fi cel mai important campionat din cariera mea. N-am mai īntālnit pānă acum să retrogradeze patru echipe şi cinci să lupte pentru cupele europene, punānd aici şi Intertoto. Am vorbit şi cu Mircea Sandu, Costică Vālcea şi ceilalaţi şi le-am spus să ne luăm măsuri să nu greşim, nici noi, nici arbitrii, pentru că va fi o presiune extraordinară. De la īnceput trebuie ca cine a greşit să fie şters cu buretele, la orice nivel. Nu se poate altfel să ţii īn mānă acest campionat care va fi de groază. Şi nu să se aştepte nimeni la meciuri trucate. Nu se va putea, chiar dacă se īncearcă. Pentru că cel de pe locul 4 nu poate să-i dea 3 puncte celui de pe 13, pentru că dacă face asta ajunge el pe 13", a menţionat Dragomir. (dar in Anglia, Italia, Spania, Germania, Franta, Olanda se poate. Dinamo a belit-o daca pierde cu noi sau cu Vasluiul. Pe 13 ajunge echipa cainilor.)

    Preşedintele LPF este de părere că īn Romānia nu poate avea loc un scandal ca cel din īn Italia: "Asta pentru că īn ultimii doi ani nu s-a īntāmplat nimic. Eu urmăresc aceste lucruri şi īmi e greu că au făcut ceva fără să se audă nimic".

    Dragomir a declarat că a susţinut īn cadrul Comitetului Executiv al FRF interzicerea premierii echipelor adverse. "Pānă acum nu aveam litera de lege īn regulament pentru a-i pedepsi pe cei vinovaţi, dar acum o avem. Ba mai mult, organele abilitate pot să se autosesizeze īn funcţie de litera noastră de regulament. Acum nu e vinovat numai cel care dă banii, ci şi cel care īi primeşte (Iacov). Pentru amāndoi pedeapsa e egală. Ei riscă o sanţiune financiară foarte mare, plus depunctarea. Iar cel care repetă fapta va fi scos din competiţie şi va putea să treacă şi la instanţele judecătoreşti. Iar cu vānzarea locurilor s-a terminat (acum ca avem litera de regulament astea au intrat in ilegalitate). Acum trei ani trebuie să stai īn Liga I, dacă nu, te desfiinţezi şi vine altă echipă", a explicat Dumitru Dragomir.

    Īn ceea ce priveşte acordarea licenţelor cluburilor din Liga I, Dragomir neagă faptul că ar avea vreo influenţă. "Eu nu pot să fac nimic. Comisia de Licenţiere este a UEFA, nu e nici a lui Mircea Sandu şi nici a lui Dragomir. (se justifica in fata celor la care are datorii - Jiul?) E plătită de UEFA, e independentă. Eu nu pot să influenţez pe nimeni. Cu Duru n-am vorbit de două ori īn viaţa mea", a adăugat Dumitru Dragomir.

    Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal a făcut o predicţie īn ceea ce priveşte clasamentul final al viitorului sezon al Ligii I. El susţine că Poli Timişoara şi CFR Cluj vor ajunge īn "semifinala" campionatului, iar "finala" va fi jucată de Steaua şi Rapid şi arbitrată de Dinamo.

    Īn ediţia 2006/2007, LPF şi FRF pregătesc un program pentru reducerea trivialităţilor şi a scandărilor xenofobe de pe stadioanele din prima ligă. "Vrem să pregătim spectatorii de pe stadioane despre ce īnseamnă trivialităţile, xenofobia şi aşa mai departe. FRF pune 25.000 de dolari, LPF tot 25.000, iar FIFA şi UEFA vor suplimenta aceste sume pentru a face pliante pentru fiecare meci īn parte. Īn aceste pliante le vom spune oamenilor ce riscă echipele lor şi ei dacă nu se liniştesc", a menţionat Dragomir. (dar el cati bani isi ia din asta, ca apare mereu in prime time la teve, ceea ce se cheama ca face reclama la "civilitatea" pe stadioane?)

    www.prosport.ro

  11. #32
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Cârciuma ilegală a lui Corleone, apărată cu poliţişti comunitari de buldozerele Primăriei
    Maria Manoliu


    Marea demolare a cârciumilor din Parcul Herăstrău, anunţată de primarul general Adriean Videanu, n-a reuşit să treacă de uşa deputatului PRM Mitică Dragomir. Ieri, Primăria Capitalei nu numai că nu s-a atins de construcţia ridicată fără autorizaţie, dar a pus şi doi poliţişti comunitari să o păzească de hoţi. Oamenii legii au susţinut că şefii i-au trimis ca Mitică Dragomir „să nu mai continue să construiască”. În realitate, uşile din termopan ale construcţiei ilegale erau sigilate, iar înăuntru nu era nici ţipenie de muncitor. Pe gresie erau stive de corniere, tâmplărie, panouri de rigips şi saci de ciment. Nici urmă de scule sau haine de protecţie. „N-a lucrat nimeni astăzi. Nu intraţi, că să nu aveţi necazuri! Şi-a lăsat un paznic”, ne-a avertizat unul dintre poliţiştii comunitari. Până ieri, sub pretextul că modernizează un ponton, o armată de muncitori lucrau la viitoarea cârciumă a şefului Ligii Profesioniste de Fotbal, Mitică Dragomir. Acesta a ridicat fără autorizaţie de construcţie o clădire lăbărţată din largul lacului şi până în alee. Mitică de la Ligă a închis cu termopane, fiare şi cărămidă aparentă peste 160 de metri din domeniul public. Primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, a semnat o dispoziţie de demolare pentru cârciuma lui Corleone, însă aceasta pare a fi de nepus în aplicare. „ Să-mi delege mie competenţa şi până diseară intru cu buldozerul! Nu se poate ca un deputat al României, care ar fi trebuit să fie un model pentru societate, să sfideze legea”, a declarat primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman. De altfel, acesta l-a amendat pe Mitică de la Ligă cu 400 de milioane de lei şi l-a somat să-şi desfiinţeze construcţia.

    Primăria Capitalei a mai reuşit încă o „mare” performanţă: în două zile a dărâmat doar o terasă amărâtă. Nici un inspector nu i-a deranjat pe patronii zecilor de cârciumi ridicate peste closetele publice sau înşirate pe malurile Lacului Herăstrău. Din cauza acestor construcţii, municipalitatea a pierdut 13 milioane de euro. Primăria Capitalei ar fi trebuit să primească banii din fonduri Phare pentru a reabilita turistic zona şi a ecologiza malurile lacurilor Herăstrău şi Floreasca. Numai că acestea erau pline ochi de mese şi scaune, care se dovedesc greu de urnit chiar şi după ce Primăria Capitalei a plătit de la buget miliarde de lei pentru proiecte şi studii de fezabilitate. Potrivit statisticilor municipalităţii, în Parcul Herăstrău doar 17 cârciumi sunt în ilegalitate, restul fiind ori vîndute de Primăria Sectorului 1, ori aflate în fază de negociere în vederea vânzării.

    Mai adaug aici si dialogul cu Iacov de pe Onlinsport, in care, zic eu, Iacov a castigat la puncte.

    http://www.onlinesport.ro/sport/fotb...&viewItem=8390
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #33
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Iata ultimele cuvinte ale lui Dragomir la...interviu:

    "Asta e diferenta dintre o halalera ca tine si un puscarias ca tine". Freud, Nea Mitica, Freud!

    GSP si Mitica:

    Terasa lui Dragomir va fi dărîmată

    Primăria Generală a Capitalei va dărîma terasa lui Dumitru Dragomir, amplasată pe malul lacului Herăstrău (foto), chiar dacă la aceasta lucrările continuă. Mihai Stanislav, şeful Serviciului desfiinţări construcţii ilegale, a precizat că "există dispoziţia de desfiinţare pentru ponton. Deşi nu posedă autorizaţie, Primăria sectorului 1 doar i-a amendat şi le-a dat un termen de intrare în legalitate. Dar după 1 august vom intra şi în acea zonă şi vom dărîma mai multe construcţii, inclusiv pe cea a preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir
    Last edited by miril; 19th July 2006 at 10:28.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #34
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Il pun eu ca se pierde. Nu stiu daca Iacov a iesit pe plus, pentru ca e clar ca nu trebuia sa se coboare la mintea aluia. Eu vorbesc care nu imi tin cumpatul... Adevarul e ca te scoate din minti, un imbecil ca dragomir. Vorba aia: calmul tau englezesc ma scoate din calmul meu englezesc. Adevarul e ca l-a facut sa muste lantul. Imi pare rau ca nu l-am vazut. Iacov se speriase ca pateste ceva, dar ala e bivol, e hranit bine, militian de nadejde.

    Dragomir catre Iacov: ''Hai sictir, ma, baiatule. Hai sa vedem care are sange in instalatie''

    Dumitru Dragomir s-a certat monstru cu Constantin Iacov, marti seara, in direct la televiziune. Presedintele LPF afirma ca Iacov i-a cerut o functie de Secretar General la Liga, iar cand l-a refuzat a inceput toata campania impotriva sa. Au urmat doua telefoane in care cei doi s-au facut albie de porci. Dragomir a chemat pentru o confruntare directa la televizor, cu acte, refuzata de Iacov. Iata stenograma.

    Dumitru Dragomir a fost invitat intr-un talk-show si a afirmat in direct la televiziune ca presedintele lui FC National, Constantin Iacov, a cerut prin Gino Iorgulescu o functie de Secretar General la LPF, in locul lui Vali Alexandru.

    "Cum sa il pun pe acest om care este de trei luni in fotbal, care nici nu stie sa stea pe scaun in locul lui Vali Alexandru, care are o experienta asa de mare? Am refuzat. Probabil in spatele lui se afla alti oameni, dar o sa aflu", a spus Dragomir.

    Presedintele LPF a mai spus ca "daca trimit o adresa la FIFA lui Sepp Blatter si arat ca FC National are datorii de patru milioane de dolari la stat, FC National nu primeste licenta pentru Divizia A. Dar nu vreau sa fac asta"...

    Dragomir a mai spus ca marirea de capital social de la FC National este ilegala si facuta cu fals in acte.

    Declaratiile lui Dragomir l-au facut pe Iacov sa sune in direct, iar cei doi au avut un dialog fata in fata, aflat mai jos in totalitate:

    Iacov (intra in direct, ironic): Domnule Dragomir, in ce limba ati vorbit cu Blatter despre FC National?

    Dragomir (enervat la culme): Hai sictir, ma baiatule. Hai sictir, ma baiatule. Baiatul meu vorbeste cinci limbi straine mai bine decat vorbesti tu romaneste...

    Iacov: Dumnevoastra sunteti cancerul fotbalul romanesc.

    Dragomir: Tu nu faci parte din fotbalul romanesc. Parca esti decupat din Urzica, nu vezi ce fata ai? Ai dat cecuri false... Eu sunt un om corect.

    Iacov: Atentie mare, faceti afirmatii fara acoperire. Nu am dat nimanui cecuri fara acoperire. Atentie mare pentru ca veti avea dosar penal, nu am nici o semnatura pe nici un cec. Veti raspunde in fata legii, baiatul dumnevoastra cumpara un teren si vinde de cinci ori mai scump.

    Dragomir: Nu avea voie sa cumpere un teren pe o strada? Terenurile au fost legal cumparate. Ma prostovane, pune mana pe carte.

    Iacov: Cartile dumnevoastra sunt cele 54 de joc.

    Dragomir: Esti un falsificator.

    Iacov: Aveti tulburari de comportament.

    Dragomir: Cand vad hoti in fata mea am devieri de comportament.

    Iacov: Cand vedeti hoti va uitati in oglinda.

    Dragomir: Cand vad hoti te vad pe tine.

    Iacov: Va doresc sanatate si sa aveti putere sa le duceti pe toate. (misto!)

    Dragomir: Ai tu grija de sanatatea ta si de libertatea ta, pentru ca nu te vei bucura mult de ele. Numai cu documentele pe care le am eu esti culpabil de inchisoare de la 3 la 10 ani.

    Iacov: Exista acte la Registrul Comertului, vorbiti ca un televizor stricat.

    Dragomir: Cum sa vorbesc cu unul care face falsuri si fura?

    Iacov: Luati o pastila... (hahahahahahahahaha)

    Dragomir: Cine esti tu (aici trebuia virgula) ma? Esti un nimeni, esti un zero taiat. Ce ai facut in fotbal? Hai sa vedem care are sange in instalatie. Hai sa vorbim fata in fata, cu acte.

    Iacov: Stiti care e vina dumnevoastra? Mintiti foarte mult, daca ati fi bunic in pat nu ar fi nici o problema. Dar asa...

    Dragomir: De fapt cine esti tu? Cine esti tu?

    Iacov: Nu vorbesc cu acest personaj care este sinistru.

    Dragomir: Hai sa venim cu actele, tu cu ale tale, eu cu ale mele si vedem cine este hotul.

    Iacov: Alergati pe campie, cine stie legea o stie foarte clar.

    Iacov inchide telefonul, dar revine dupa 10 minute.

    Iacov: Nu vin fata in fata. Eu nu pot sa stau cu un puscarias la masa.

    Dragomir (innebuneste): : Tu ai facut viol, eu am fost numai judecat si achitat. Mi-au dat drumul cu flori. Ce tot vorbesti tu, bai, descreieratule? M-au verificat la Camera Deputatilot (!). Nu am inchisoare. Am fost arestat, judecat si achitat. Am fost arestat de doua ori ca si tine. Tu ai fost judecat?

    Iacov: Da, am fost pentru distrugere.

    Dragomir: Tu esti un huligan. Eu am fost judecat si achitat (adevarul e ca a stat la bulau, din cate se stie; cred ca 6 luni), tu judecat si condamnat. Asta e diferenta dintre Dragomir deputatul si Iacov hotul. Gata. Fiti atenti ce tupeu are nenorocitul asta. Tu puscarias, tu falsificator, tu hot, tu mincinos... Cu cine stau de vorba? Nu vrei sa ma iei si de nevasta? Hai sa te laud putin: nu cred ca e nimic de capul tau. Bun, te iei de mine ca sa auda lumea de tine. Dar sa ma jignesti si sa nu ai nimic concret...

    Iacov: Am fost condamnat 6 luni cu suspendare si am facut o zi de inchisoare.

    Dragomir: Esti fata mare. Ferice de cel ce nu a auzit de tine. Mi-e rusine ca am avut un dialog cu un puscarias. Tu ma faci pe mine puscarias, puscariasule? Ma, puscariasule! Vino cu documentele sa ne judece lumea, nimeni ce esti. Ce sa ii mai explic prostovanului asta?

    Iacov: Eu cred ca e o farsa, suntem la camera ascunsa.

    Dragomir: I-ai dat prea mult timp prostului astauia. Violator, condamnat, falsificator, hot. Ma pui sa vorbesc cu asta? Gata (virgula) am incetat. Vino cu documente, eu vin cu documentele mele.

    Iacov: Nu pot sa am discutii cu acest om care are probleme cu nervii. Acest om poate sa faca atac cerebral.

    Dragomir: Daca avea documente eram arestat ca el, un puscarias ca el. Asta e diferenta dintre o halalera ca tine si un puscarias ca tine. (who's who?)

    Sfarsitul convorbirii.

    www.ols.ro

    Misto! Cateva au fost intoarse ca sa faca ala spume.

  14. #35
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Iacov (intra in direct, ironic): Domnule Dragomir, in ce limba ati vorbit cu Blatter despre FC National?

    Dragomir: Asta e diferenta dintre o halalera ca tine si un puscariasca tine. . Ca tine, Dragomir, ca tine!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #36
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1

    Despre "prietenul" nostru comun

    Averea lui Mitica Dragomir in 1990

    Personaj cu probleme īnainte de 1989, concretizate prin cīteva luni la "mititica", Dumitru Dragomir a avut perioade mai tulburi si după Revolutie. Īnceputul lui 1990 i-a adus lui "Corleone" īn locuinta de la Brasov musafiri īn albastru si cu mandat de perchezitie. Recent si doar formal "coborīti" din militieni, politistii de atunci au descoperit īn casa de pe strada Nicolae Beldiceanu numărul 2 marfă cīt să umpli o jumătate de bazar. Dragomir a fost acuzat că detine produse fără acte de provenientă, iar bunurile de import nu sīnt justificate cu acte vamale.

    Cine era vīnatul cel mare ?
    Procesul-verbal al perchezitiei de la domiciliul lui Dragomir a fost publicat īn presa anilor 90, chiar īntr-o revistă a Politiei. Principalul acuzat este Marin Bărbulescu, seful Militiei Capitalei pe vremea lui Nicolae Ceausescu. Acuzatiile vizează folosirea banilor negri obtinuti din fotbal, prin clubul Victoria Bucuresti, acolo unde presedinte era căpitanul de militie Dumitru Dragomir.

    Mitică a recunoscut
    Seful Ligii Profesioniste de Fotbal nu a făcut niciodată vreun secret din combinatiile ilicite īn care a fost implicat "pe vremea tabloului", uneori considerīndu-le chiar acte de disidentă fată de legile aberante ale regimului comunist! Victoria Bucuresti, club ocrotit de Militie, era o filieră excelentă pentru spălatul banilor negri. Desele deplasări īn străinătate ale echipei de fotbal transformau aeronavele īn supermarketuri zburătoare, Dragomir īnsusi mărturisind că erau probleme la decolare din cauza supraīncărcării avioanelor Victoriei. Pasagerii stăteau deseori īn picioare, printre colete imense, iar după o deplasare la Tirana, ineficientă pentru bisnită, Dragomir & Co. au inventat probleme tehnice deasupra Atenei, obtinīnd din partea grecilor permisiunea de aterizare. Beneficiari: free-shop-urile din Atena si bisnitarii Victoriei.

    I s-au restituit 6 kilograme de aur !
    Casa de la Brasov depozita doar o mică parte, cea mai neīnsemnată, a averii căpitanului Dragomir. "Grosul" era la Bucuresti, iar după arestare i s-a confiscat o mare parte din agoniseală. Tablouri, bijuterii si alte bunuri de mare valoare, toate acestea au fost inventariate de Politie. La eliberarea sa din a doua "tură" la īnchisoare, la actualul conducător al Diviziei A s-a īntors o parte din averea confiscată. Martori extrem de credibili spun că Mitică a primit īnapoi nu mai putin de sase kilograme de aur! Mai mult, tablouri valoroase si o cantitate impresionantă de bijuterii au fost păstrate de colaboratori apropiati ai lui Dragomir.

    "Nu nea controlat nimeni"
    După arestarea care a urmat perchezitiei din 1990, Mitică avea să dea o declaratie īn care recunostea participarea structurilor din Ministerul Afacerilor Interne (MI-ul de astăzi) la traficul la scară mare. "La sosirea īn tară nu nea (sic!) făcut control vamal. Cīnd soseam la aeroport eram asteptati de conducători din partea ministerului de interne si nu ne mai făcea nimeni control", scrie Dumitru Dragomir.

  16. #37
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1

    si continuarea

    Cum a intrat in fotbal. Si-a demonstrat oportunismul, renuntand la cariera la numai 25 de ani, pentru a se strecura in slujba puterii comuniste. S-a folosit de parghiile politice pentru a fi numit presedinte la Chimia Ramnicu-Valcea.

    Surprins cand practica jocuri de noroc pe sume importante, a fost judecat si condamnat la trei luni de inchisoare contraventionala, intre 23 noiembrie '76 si 22 februarie '77. Ulterior (in perioada '77-'80) a fost promovat la echipa dictatorului Nicolae Ceausescu, Viitorul Scornicesti. S-a folosit de noua functie pentru a comite blaturi strigatoare la cer, profitand, in acelasi timp, de statutul sau pentru a-si crea o situatie materiala infloritoare. Executant fidel al comenzilor familiei Ceausescu, a fost adus, in '87, la Bucuresti, ca presedinte la Victoria, echipa Militiei.
    Cum a facut banii. Actele comise ca sef la Victoria i-au adus necazuri dupa revolutie, fiind arestat in ianuarie '90. A recunoscut imediat, in scris, toate ilegalitatile, turnandu-si fostii sefi pentru a-si scapa pielea. Folosindu-se de calitatea sa de om al puterii, a strans inainte de '89 o avere importanta, care l-a ajutat mai apoi sa intre in afaceri. Perchezitiile la domiciliile sale in ianuarie '90 au scos la iveala cantitati enorme de bunuri la mare pret in „Epoca de Aur”, plus sume mari de bani. A scapat din arest in august '90.

  17. #38
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si eu care-l credea pe Vadim, Mitica, ca esti baiat istet si cinstit! Se mai inseala omul! Din ce ziar, Herculis?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #39
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Hahahah, Dtragomir este doar o mica puslama arivista. Insa sistemul care permite unor astfel de oameni se ajunga in fata.. ei bine, un astfel de sistem este fundamental gresit si corupt.

    Iar discutia referitoare la care dintre ei este puscariasul.... hahaha, este cel putin penibila, daca stam sa ma gandesc ca unul din ei este presedintele LPF iar altul presedintele unui club cu o traditie cu totul exceptionala.

    Cu ce oare am gresit de am ajuns aici???

    P.S. Este din Gazeta Sporturilor, editia din 17/02/2003 si Evenimentul Zilei din 08/08/2005
    http://old.revistapresei.ro/RO/artic...ntial&ID=40286
    Last edited by herculis; 19th July 2006 at 12:55.

  19. #40
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Si totusi in cazul lui Iacov este o diferenta, caci ni se putea intampla si tie si mie. Ca cineva sa construiasca ilegal ceva pe terenul tau si tu sa-ti pierzi cu firea si sa iei legea in mainile proprii, caci despre asta este vorba. Ca nu-i usa de biserica, Iacov, asta asa este, caci deh, este om...de afaceri!!! Inca o data te intreb, Herculis, in ce ziar a aparut articolul despre Mitica.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #41
    sport legend herculis's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Greece
    Posts
    798
    Reputatie
    1
    Da, intr-adevar, cazul lui Iacov este complet diferit.
    Eu ma refeream la calitatea dialogului. Parca ar fi intre doi puscariasi la Jilava.

    In lupta contra mafiei din fotbalul romanesc trebuie sa fie cineva greu atacabil, fara pete de culoare. Dar cine oare? Are cineva vreo idee?

    Am raspuns mai sus... in Gazeta sporturilor si Evenumentul Zilei, dar de pe vremea cind Mazeta Sporturilior mai avea curaj sa scrie...

  21. #42
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nu gasesc ca Iacov are un limbaj suburban, provocator, da, dar nu trivial. In schimb Mitica... A treia oara, ce ziar a publicat articolul lui Dragomir? Este greu sa fii...Alba ca Zapada, trebuie un om care sa vrea sa duca de acum incolo o lupta concertata impotriva neregulilor. Cred ca este de ajuns. Daca as fi sigur ca nu este inca in cardasie cu Giovanni, eu il vad pe Gica Popescu, dintre fotbalisti, stiu ca Bank ma va contrazice, sau vreun procuror inteligent si obiectiv, interesat de fenomenul fotbal.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •