View Poll Results: Ce locatie din Romania are cel mai tare public?

Voters
95. You may not vote on this poll
  • Craiova

    29 30.53%
  • Timisoara

    66 69.47%
Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 169

Thread: Cazul Timişoara şi fenomenul Craiova

  1. #1
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1

    Cazul Timişoara şi fenomenul Craiova

    Un articol excelent, care spune totul!

    Cazul Timişoara nu e īn fapt nici un caz, ci o proastă percepţie a fenomenului.Iar dacă e vorba de fenomen, definiţia lui s-a dat īntotdeauna doar la Craiova. Ieri, īn Bănie, Universitatea a cīştigat pentru că a avut tribuna de partea ei, dar a avut şi revanşa ascunsă printre rīndurile care cīntau. Universitatea a īnvins pentru că acolo totul arde, pentru că acolo nimeni nu iartă nimic şi pe nimeni. A īnvins pentru că avea dreptul să īnvingă din moment ce jucătorii ei sīnt cei mai buni oameni ai Stelei, ai Rapidului, ai lui Dinamo, ai Timişoarei. Cīntecul oltenilor a dus de mult Romānia īn Europa, acum vreo 20 de ani, pe vremea cīnd refrenul īi aparţinea lui Balaci, iar lacrimile lui Amza Pellea.

    Pro Sport -> 15 aprilie 2004
    Marius Mitran
    Last edited by ady_azzuro; 15th April 2004 at 17:01. Reason: schimbare de font
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #2
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Ady, da e interesant articolul, nu cred ca un timisorean a spus ca la Craiova nu exista dragose pentru fotbal. Sunteti inca foarte patimasi, dupa cum am mai spus ,majoritatea marilor jucatori romani au fost dati de pepinierele din Craiova si Arges. Aveti cam la toate echipele de top olteni care sa va reprezinte.

    Toate bune si frumoase , dar in ultimul timp ai ce ai cu Poli, cu Timisoara,cu Panduru.. (adu-ti aminte ca in urma cu doar 1 luna taceati toti malac)faci comparatii fara rost intre Timisoara si Craiova, comparatii care nu duc decat la certuri intre forumisti.Eu nu zic ca la Timisoara e mai ok, si la Craiova e mai naspa...sau cine stie ce chestii.
    Am niste intrebari pentru tine ...ce era daca la meciul cu Rapid luati bataie cum am luat noi? cati spectatori mai ramaneau in tribuna?
    Doar 22.000 de suporteri are stiinta? La Timisoara la meciul cu Steaua au fost peste 40.000.(La meciul cu Rapid au fost cam 35.000).
    Si o ultima intreabare : Acest ilustru ziarest Marius Mitran nu e oltean?
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  3. #3
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Aaaaa inca ceva daca la Timisoara e doar un caz ca media spectatorilor in acest sezon ,e peste 20.000 la Craiova e fenomen ca au fost la meciul cu Rapid 22.000.

    Sa nu-mi spui ca a plouat ca atunci pe mine la meciul cu Steaua m-a udat 3 ore jumate Niagara....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    ady azzuro...Felicitari...Doar ca as avea ceva de zis. Sa nu cumva sa va umflati cam tare si cam repede in pene. A mai facut Craiova faze dintr-astea cand a castigat 3 meciuri consecutive si dupa aia a ajuns la retrogradare. Acuma poate ca sunteti mai buni ca altadata, pt ca-l aveti pe Rednic, dar totusi, luati-o mai incetuc.

  5. #5
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    problema e IMilan ca noi nu o sa luam niciodata bataie cu 8-1 acasa, iar in ceea ce priveste suporterii nu ramamneau prea multi in tribune, deoarece inconjurau stadionul in asteptarea propriilor jucatori, daca le-ar fi adus o asemenea umilinta !

    Mitran sa nascut in Bucuresti , din parinti olteni

    in privinta nr. de spectatori, au fost putini, dar ce sa faci daca meciul sa jucat intr-o miercuri si de la ora 17 !
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Cred ca nu avea nici rost deschiderea unui astfel de thread...

  7. #7
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    problema e IMilan ca noi nu o sa luam niciodata bataie cu 8-1 acasa, iar in ceea ce priveste suporterii nu ramamneau prea multi in tribune, deoarece inconjurau stadionul in asteptarea propriilor jucatori, daca le-ar fi adus o asemenea umilinta !
    Nu Inter , poate voi nu veti lua bataie acasa cu 8-1, poate nici in deplasare, dar Poli NICIODATA nu va juca pe Dan Paltinisanu pentru Dinamo. Stii bine la ce ma refer si cu asta am spus totul......

    Edmond ai perfecta dreptate, dupa cum am spus nu are rost sa facem comparatii.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  8. #8
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    bRavo azzuro! inca o data genialitatea ta a nascut un thread nemaipomenit,deshi ma intreb de ce ai mai facut asemenea poll cand nu ai nici un dubii asupra raspunsului. Sau ai? Nu shtiu daca trebuie comparate cele doua tipuri de "public", am citit shi eu intreg articolul shi cred ca e un articol instigator (scris, de altfel, de un oltean orgolis in replica la scrisoarea unui timisorean cam laudaros). Propun inchiderea acestui topic, din simplul motiv ca, la randul sau, e creat doar sa instige o cearta intre banatzeni shi olteni.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  9. #9
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    bRavo azzuro! inca o data genialitatea ta a nascut un thread nemaipomenit,deshi ma intreb de ce ai mai facut asemenea poll cand nu ai nici un dubii asupra raspunsului. Sau ai? Nu shtiu daca trebuie comparate cele doua tipuri de "public", am citit shi eu intreg articolul shi cred ca e un articol instigator (scris, de altfel, de un oltean orgolis in replica la scrisoarea unui timisorean cam laudaros). Propun inchiderea acestui topic, din simplul motiv ca, la randul sau, e creat doar sa instige o cearta intre banatzeni shi olteni.
    sau....
    sa se schimbe cuvantul "tare" din titlul poll-ului in: misto, marfa, beton, tatza, cool, etc...
    ...always look on the bright side of life...

  10. #10
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Dragostea de la timisoara nu se compara cu cea de la Craiova, noi intotdeanua ne-am iubit echipa si am ajutat-o intotdeana sa iasa din momentele dificile, pe cand voi nu ati ajutat-o sa iasa din mocirla diviziei C, a trebuit sa vina fulgerul bragadiru sa va scape, ca altfel, tot la dragasani ramaneati!
    Eu nu am nimic cu timisoara, imi exprim o opinie, asa cum ti-o exprimi si tu, de aia se cheama forum!
    Cum sa taceam acum o luna toti malc? De unde ai ajuns la concluzie asta, se pare ca nu prea ai tzinere foarte buna de memorie, noi intotdeanua am fost pe forum, alaturi de echipa!
    Cum sa ia Craiova bataie de la rapid? Pai ce noi suntem timisoara sa fim umiliti in halul ala cum ati fost umiliti voi? Daca echipa juca bine si totusi pierdea la limita, am fi ramas toti pe stadion alaturi de echipa, dar daca alb-albastrii ne-ar fi dezamagit, fii tu sigur ca jucatorii nu ar fi scapat nesanctionati, noi stim cu sa actionam in momentele dificile, nu stam cu mainile in san ca voi, sa aplaudam chiar daca echipa este umilita sau nu, asta este timisoara nu se poate ridica la nivelul Craiovei, dpdv fotbalistic suntem peste voi, publicul oltean fiind mai priceput si mai fanatic decat cel timisorean, automat cel mai bun!
    22 000 de spectatori au fost cu rapid, si ce daca? Asta inseamna ca Stiinta nu este iubita, daca esti de parerea asta, inseamna ca nu te pricepi la fotbal...mai bine 20 000 priceputi, care stiu cum sa-si incurajeze echipa, iar echipa este purtata sper victorie decat 40 000 care stau in tribuna si aplauda ca niste teleghidati fara nici un fel de sentiment, asta nu mai se cheama fotbal, se cheama altceva, opera, teatru, filarmonica, asa cum am mai spus-o!
    Si ce daca aveti medie de spectatori mai mare? Degeaba o aveti daca nu stiti sa-i purtati pe jucatori spre victorie, la setea pe care o aveti de fotbal, nu e de mirat, uiti ca StiintA are 40 de ani de prima divizie fara sa retrogradeze, timisoara cati ani a stat in B, C, D...?
    Daca ne conducea rapidul pe noi cu 0-5 la pauza eram acasa in mod cert... ca doar sunt SUPORTER care are senteimente de fericire si suparare... nu sunt robot sa fiu fericit tot timpul chiar si la 0-8 acasa...
    Ati mai fost si penibili si cand nu ati recunoscut ca steaua au fost mai buni, ati declarat ca v-a furat arbitrul si a fost blat...
    Acum ati inceput sa ne si copiati folosind cantecele noastre:
    stiati ca ne copiaza cantecele si mesajele:
    - 40.000 la un meci voi intr-un campionat - asta a spus-o Craiova acum 2 ani la meciul cu steaua

    - ultrasi suntem noi niciodata voi sa te nasti sa cresti anti bucuresti
    Coregrafia a fost o copie dupa coregrafia noastra de la un meci cu steaua cand noi aveam scris din panze C R A I O V A...voi ati pus cuvsc...

    In concluzie, mai aveti mult pana sa ajungeti la nivelul Craiovei! Succes!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #11
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    Propun inchiderea acestui topic, din simplul motiv ca, la randul sau, e creat doar sa instige o cearta intre banatzeni shi olteni.
    Esti in lipsa de idei si ceri inchiderea topicului, iesi afara daca n-ai ce sa spui!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  12. #12
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    bine, domnule azzuro!!! Speram sa nu va mai supere manifestarile noastre de acum incolo, noi nu facem decat sa ne manifestam cum credem noi de cuvintza. Daca asta intr-adevar va preocupa shi va deranjeaza atat de mult, va recomandam sa ne ignoratzi. Ne cerem scuze ca manifestarea noastra din tribune a deranjat atat de mult un brav reprezentant al rasei superioare, un fericit exemplu de superioritate genetica, ale carui 4000 de mesaje ne-au incatat ochii shi mintea prin profunzimea lor. O sa incercam sa tzinem cont de sfaturile tale, o sa-l batem pe panduru (mama lui de stelist), o sa venim pe rand, doar cate 5000 la meciuri, o sa speriem caii shi o sa ne batem cu tziganii. Speram sa pregatitzi cat mai multe coregrafii ca sa avem shi noi modele de unde alege.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  13. #13
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    violentzel, eu pana acum am postat serios pe acest topic, daca ai chef de mishtocarii fa-o in alta parte!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  14. #14
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    Corect EDMOND, pui paie pe un foc care parca incepea sa se stinga... eu unul nu pot fi de acord cu oameni ce le lipseste logica, cum e acest mITRAN:

    EXEMPLU:
    "A īnvins pentru că avea dreptul să īnvingă din moment ce jucătorii ei sīnt cei mai buni oameni ai Stelei, ai Rapidului, ai lui Dinamo, ai Timişoarei."

    sentimentul acesta prin care vezi ca cei mai buni oameni ai tai sunt buni la echipele rivale poate duce doar la frustrare... dar de aici pana a afirma ca frustrarea, sau orice alt sentiment ce ii este generat dansului de acest fapt, da DREPT cuiva sa faca ceva... sa-mi fie iertat...

    apropo... cei mai buni oameni ai Timisoarei sunt olteni?... se refera la STANCU?... lasa-ne, lasa-ne... chiar, nu vreti sa-l cumparati inapoi?... sau ca au jucat la Craiova, aici cercul ar putea fi largit putin... au fost intr-adevar baimareanul BUIA, SULEAP, SILVASAN (n. Campia Turzii)... daca au mai fost si altii, imi pare rau ca nu cunosc asa de bine fostele echipe din ultimii ani ale Craiovei (tot timpul ii confund cu fotbalistii de la Dinamo )

    sa inteleg ca respectivul mITRAN ne acuza ca noi nu taiem si spanzuram... ca nu luam pozitie, ca nu protestam... din nou ma vad nevoit sa ma repet: imi pare rau ca unii au avut nevoie de subtitrari pentru a intelege reactia tribunelor... cei care cred ca la Timisoara reactia inegalabila niciunde in tara a tribunelor (fie ele de pe Oblemenco sau Ghencea) din a 2-a parte a jocului a fost o simpla dovada de atasament fata de culorile clubului sau fata de initialele AEK, fara de Dobos sau Panduru, dau dovada de NAIVITATE...

    pentru ca un mesaj sa fie transmis, este nevoie de cel putin 3 factori: UN EMITATOR, UN RECEPTOR si cel mai important UN COD COMUN pe baza caruia sa aiba loc comunicarea... spuneti ca nu intelegeti mesajul, de fapt nu intelegeti codul nostru... pentru toti acestia: LA TIMISOARA S-A PROTESTAT INTR-UN MOD "mai tunător ca īn Giuleşti, mai ironic şi original ca pe Dinamo, mai orgolios şi impunător ca īn Ghencea" (citat de la acelasi mITRAN)... Din catecul nostru, cine a fost pe stadion a inteles totul... numai aceia care ne judeca de la 600 km distanta, din capitala, pot spune astfel de lucruri.


    noi nu suntem golani sa ne luam la bataie presedintele, sa injuram antrenorul si sa-l scoatem afara din oras cu suturi in fund... noi nu invadam terenul, noi nu inconjuram stadionul... noi nu ne coboram la nivelul lor, al jucatorilor... NOI STIM CA O FLOARE DOARE MAI MULT DECAT O ARCADA SPARTA... NOI STIM CA UN ZAMBET DOARE MAI MULT DECAT O INJURATURA... NOI STIM CA UN CANTEC TAIE MAI ADANC DECAT SABIA LUI STAICU... INTREBAREA ESTE, OARE VOI STITI LUCRURILE ASTEA? SINCER, NU ASTA CONTEAZA... NICI NU NE INTERESEAZA, NOI NU AM CANTAT IN VINEREA MARE CA SA AVEM FEED-BACK POZITIV DE LA UN ANONIM MITRAN DE LA PROSPORT... NOI AM CANTAT PENTRU NOI... PENTRU TIMISOARA... PENTRU CA NOI STIM...
    Last edited by cocomic; 15th April 2004 at 17:31.
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Nu sunt de acord cu ceea ce a spus Azzuro despre publicul din Timisoara , este opinia lui si problema lui. Eu cred ca aveti un public foarte frumos si ..fierbinte. Cred ca nici unul dintre spectatori nu a digerat acest scor.... prestatia publicului a fost de fapt o dorinta de a arata ca dragostea pentru fotbal exista ...indiferent de evenimente...a fost daca vreti si un mesaj , ca lupta va continua....

  16. #16
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    deoarece inconjurau stadionul in asteptarea propriilor jucatori, daca le-ar fi adus o asemenea umilinta !
    inter, jucatorii nostri poate ne-ar fi umilit, daca nu s-ar fi umilit singuri... tocmai mesajul publicului a fost urmatorul: ne-ati umilit echipa, dar pe noi niciodata... prin cantecul nostru, am aratat ca percepem altfel notiunea de comportament de suporter...
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    cocomic , stim multe lucruri si , in mod sigur le stim pe cele enumerate de tine...este insa o discutie care nu isi are rostul si nu o sa ma las purtat intr-o lupta inutila...

    sunt de acord cu ceea ce a spus Maud :"Cred ca si Timisoara si Craiova au fiecare motivele lor de mandrie. Si pe deplin justificata."

  18. #18
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Dragostea de la timisoara nu se compara cu cea de la Craiova, noi intotdeanua ne-am iubit echipa si am ajutat-o intotdeana
    sa iasa din momentele dificile, pe cand voi nu ati ajutat-o sa iasa din mocirla diviziei C, a trebuit sa vina fulgerul bragadiru sa va scape, ca altfel, tot la dragasani ramaneati!
    Poate ca Fulgeru sau cum ii spui tu ne-a scos din divizia C, dar Poli a preferat sa retrogradeze decat sa fie sluga ..... stii tu cui.

    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Cum sa taceam acum o luna toti malc?
    Ai dreptate am gresit eu,nu taceati malac, v-ati luat la bataie cu oamenii lui Dinel


    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    ca niste teleghidati fara nici un fel de sentiment, asta nu mai se cheama fotbal, se cheama altceva, opera, teatru, filarmonica, asa cum am mai spus-o!
    daca tu asta pricepi asta e...dar daca pentru tine fenomenul fotbalistic inseamna a injura , bataie, scandal pe drum cu tigani in carutze , prefer sa merg la teatru si sa fiu teleghidat.


    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Ati mai fost si penibili si cand nu ati recunoscut ca steaua au fost mai buni, ati declarat ca v-a furat arbitrul si a fost blat...
    La varsta ta e nornal sa vezi numai blaturi, e varsta acadelelor si a prajiturilo


    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    - ultrasi suntem noi niciodata voi sa te nasti sa cresti anti bucuresti
    Daca a fi ultras inseamna a fi antiburesti ramai ultras..... Da sa urasti o echipa, doua trei dintr-un oras, da...dar ce ti-a facut orasul?
    Asa sunteti voi oltenii...injurati la mitici intr-o veselie si cand aveti o zi libera, hop in tren si la Bucale cu voi


    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Coregrafia a fost o copie dupa coregrafia noastra de la un meci cu steaua cand noi aveam scris din panze C R A I O V A...voi ati pus cuvsc...
    Daca tu asta ai vazut cuvsc ai nevoie de ochelari


    P.S Avea dreptate cineva de aici de pe forum ca esti sfatuit prost de o persoana pe care nu prea duce capul....treaba ta.
    Imi pare rau ca mi-am pierdut timpul sa-ti raspund.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  19. #19
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    violentzel, eu pana acum am postat serios pe acest topic, daca ai chef de mishtocarii fa-o in alta parte!
    Tocmai asta e grav...mai bine postai in gluma.....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  20. #20
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    Tocmai am transmis un mail lui Marius Mitran. Vadime, dacă nu īşi citeşte mailul, ai tu grijă te rog ca mesajul să ajungă la el.

    Stimate d-le Marius Mitran,

    Sper să nu fiu greşit īnţeles prin faptul că voi īncerca să-mi prezint şi eu punctul de vedere.

    Īn opinia mea, pentru ca un mesaj să aibă succes el trebuie să conţină cel puţin trei factori:
    Un emiţător, un receptor, şi poate cel mai important lucru „un cod comun” pe baza căruia să aibă loc comunicarea. Acest cod poate fi ales din multitudinea de posibilităţi ce i se oferă emiţătorului. Un mesaj poate fi transmis făcāndu-se apel la oricare din cele cinci simţuri fundamentale ale omului. Adesea, amintirile sunt legate de cele 5 simţuri: o aromă va reīnvia o amintire din copilărie sau, ascultānd un cāntec, va duce cu gāndul pe cineva la un anumit loc sau timp. Acelaşi cāntec, pentru o terţă persoană nu va īnsemna nimic. Aceeaşi aromă, pentru o altă persoană, va trece neobservată.

    La Timişoara, publicul nu a povestit nimănui vreo amintire din copilărie, nici nu a dus pe cineva īn mod direct la un anumit loc sau timp. Īn schimb, la Timişoara s-a auzit acel cāntec. Şi s-a simţit acea aromă. Noi, cei ce am fost pe stadion īn acea seară, am ştiut la ce ne referim. Pe noi, acel cāntec ne-a dus cu ani īn urmă la victoriile īmpotriva numelor mari din Europa. Nouă, acea aromă ne-a adus aminte de „Politehnica Timişoara”.

    Nu ne aşteptam ca cineva care este străin fenomenului din Timişoara să īnţeleagă cu adevărat mesajul. La Timişoara s-a protestat īntr-un mod "mai tunător ca īn Giuleşti, mai ironic şi original ca pe Dinamo, mai orgolios şi impunător ca īn Ghencea". Explicaţia e oarecum simplă: la Timişoara noi am folosit un alt „cod comun”. Nu am apelat la mijloacele cu care am fost obişnuiţi, poate de voi, poate de noi sau de alţii. Am apelat la altceva, la ceva care prin modul de acţionare se aseamănă poate mai mult cu o artă. Nu am urlat īn gura mare ca cineva să ne dea un pahar cu apă. Am spus doar că ne este sete.

    Noi ştim că o floare doare mai mult decāt un ochi vānăt... că un zāmbet doare mai mult decāt o īnjurătură... că un cāntec taie mai adānc decāt săbiile unora... Nu ne interesează că voi nu īnţelegeţi, pentru că noi nu am cāntat īn Vinerea Mare pentru ca cineva să ne acorde feed-back īn media, să ne laude sau să ne critice. Noi am cāntat pentru noi. Pentru Timişoara. Pentru Politehnica Timişoara. Cei care prin cāntecul nostru au fost purtaţi īn acel loc şi timp, au īnţeles.

    Cu stimă,
    Cosmin Felloni
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  21. #21
    senior leveu's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Germania
    Posts
    191
    Reputatie
    1
    Acuma toata viata o sa ne scoateti ochi ca poli a pierdut acasa cu 8-1dar nimeni nu se intreaba cum e sa fi furat acasa de niste albitri si nu merg mai departe de meciul din sezonul trecut unde poli a batut si pe steaua acasa la ei si mai gata la meciul de la timisoara cu dinamo pe care poli la terminat in 6 jucatori de camp si un portar era sa-l castige.Steaua recunosc nu este asa des favorizata de albriti dar dinamo pe fata.Deja publicul timisorean e obisnuit cand vin echipe din bucuresti sa se astepte la niste surprize din partea albitrilor si cred ca stiti si voi ce surprize.Si nici daca pierdea poli cu 20-0 nu se schimba dragostea noastra fata de poli darmite la 8-1.Asa ca nu este asa dramatic pe cat se spune.Si despre craiova merita un antrenor ca Rednic ptr ca si publicul este pe masura antrenorului,la fel si la timisoara.
    FORTZA VIOLA
    l
    [COLOR=Purple]COMMANDO VIOLA ULTRA CURVA SUD[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •