Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 34

Thread: Ai 18 ani? Nu mai primesti alocatie

  1. #1
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1

    Ai 18 ani? Nu mai primesti alocatie

    Potrivit unei decizii a guvernului, elevii care împlinesc 18 ani în timpul ultimilor ani de liceu nu vor mai beneficia din 2008 de alocația de stat. De la 1 ianuarie, alocațiile se vor acorda de către Ministerul Muncii, prin intermediul Poștei Române.
    Degeaba frecventează învățământul de masă pentru că, dacă au împlinit 18 ani nu mai pupă alocație de stat. Mai mult, denumirea s-a schimbat din alocație pentru elevi în alocație pentru copii. Conform presei centrale, la începutul anului, executivul a hotărât să nu mai acorde ajutorul financiar tinerilor care au implinit 18 ani, chiar dacă aceștia frecventează încă o formă de învățământ preuniversitar. În același context, tinerii nu mai sunt obligați să certifice faptul că urmează o formă de învățământ pentru a primi acest ajutor de la stat. Având în vedere că alocațiile nu se vor mai vira prin ISJ-uri, reprezentanții bihoreni nu ne-au putut oferi mai multe date cu privire la acest aspect. În schimb, Simona Vesa, directorul executiv al ITM Bihor a confirmat faptul că adolescenții care au împlinit 18 ani nu vor mai beneficia din 2008 de alocațiile de stat. Dacă în prezent alocația este de 32 de lei, din 1 martie aceasta se va majora la 40 de lei.



    Elevii din Covasna au intrat în grevă japoneză o săptămână
    Luni 28 ianuarie 2008, 20:32

    Peste 6.000 de elevi din Covasna au intrat astăzi în grevă japoneză. Protestul lor va dura o săptămînă, după care ar putea ieși în stradă. Ei sunt nemulțumiți de decizia Ministerului Muncii care prevede că elevii care au împlinit 18 ani nu vor mai beneficia de alocația de stat.

    Elevii vor purtă banderole albe pe braț în timpul orelor de predare timp de o săptămână, banderole puse la dispoziție chiar de Consiliul Județean al Elevilor din județul Covasna.

    De asemenea, elevii din mai multe județe și-au anunțat intenția de a se alătura în această săptămână grevei elevilor din Covasna.

    Propunerea tinerilor este ca alocația de stat să se acorde până la ieșirea din sistemul de învățământ de 12 clase.

    În primă fază, CJ al Elevilor Covasna a organizat o strângere de semnături, următoarea variantă care se ia în calcul fiind organizarea de mitinguri pentru a obține majorarea fără discriminare a alocației de stat pentru copii.
    Sursa: Realitatea TV


    ce parere aveti?
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  2. #2
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    sincer nu mai stiu daca acum 8 ani mi-au dat alocatie pana am terminat scoala ...

  3. #3
    ANTI-corpodean razwan_vs's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Vaslui
    Posts
    10,720
    Reputatie
    1
    mdea....numai au bani de tigari si beutura saracii elevi
    Ăsta nu e fotbal, ci mafie. [B]F**K YOU PLATINI [/B]

  4. #4
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    mai prind 3-4 luni de alocatie

  5. #5
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by razwan_vs View Post
    mdea....numai au bani de tigari si beutura saracii elevi
    Si tu ai fost elev si stii cat de bine iti prindeau acei bani in special in clasa a12a cand faci meditatii si trebuie sa te pregatesti de bac...
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  6. #6
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    eu inca sunt elev..si nu mai prind alocatie(...
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  7. #7
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    totusi parca imi amintesc aceeasi chestie, ultimele file din carnet au fost anulate, nu am primit dupa 18 ani

    si asta era in 1999 ...

  8. #8
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    azi vorbeam cu colegii..poate ar fi buna si o greva dinasta in oradea..cine stie..
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  9. #9
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    mai nou toti pinguinii de la toate banciile vin in clase sa-si faca reclama ca sa-ti faci card

  10. #10
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by razwan_vs View Post
    mdea....numai au bani de tigari si beutura saracii elevi
    nu toti fumeaza sau beau...

  11. #11
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    dar acum le dau tiganilor alocatii..si daka nu merg la scoala..
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  12. #12
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    nu toti fumeaza sau beau...
    corect, unii au trecut la lucruri mai serioase

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    alocatia sau sustinerea de la stat ar trebui sa mearga pana la final de liceu si nu pana la 18 ani.
    dar cu conditia sa fi mers snur si sa nu fi repetat ani din motive de absente nejustificate sau dezinteres fata de invatatura. Altfel statul devine si sustinator al tuturor minorilor plecati temporar la cersit prin alte tari sau cu treburi mai importante de facut decat sa invete.

    Mie mi s-ar parea normal totusi ca alocatia sa fie si diferentiata, functie de veniturile celor ce au copii in intretinere. Suma este ridicol de mica si ar putea fi astfel crescuta in cazurile copiilor cu posibilitati mai mici si chiar eliminata in cazul celor cu parinti foarte bogati. Nu cred ca s-ar supara cineva pentru asta si astfel alocatia ar deveni mult mai eficienta.
    Ar fi util sa se continue si sistemul burselor publice pentru anumite categorii de studenti de la universitatile de stat (poate ca inca mai exista sistemul asta, nu mai stiu). Sunt copii cu mare potential dar fara posibilitati materiale, e pacat sa nu-i sustii pe cei care intr-adevar doresc si pot sa studieze.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    bine fac... ca o maresc
    oricum nu prea simt diferenta banii aia imi ajung 2 zile. e drept ca sunt altii care se bucura de ei... deci sper sa primeasca si aia de peste 18 ani
    GREVA GREVA sper sa facem si noi o greva aici, din aia care include statul acasa :ras-plans: macar o saptamana inainte de teze, sa pot invatza linistit

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    zimnicea
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    astia sunt nebuni dak fak ash ceva.sa nu le mai dea alocatie copiilor

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    zimnicea
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LUNGU VERONICA View Post
    astia sunt nebuni dak fak ash ceva.sa nu le mai dea alocatie copiilor

  17. #17
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LUNGU VERONICA View Post
    astia sunt nebuni dak fak ash ceva.sa nu le mai dea alocatie copiilor
    a da? e aflati ca mamicile nu mai au 2 ani de concediu de maternitate platit ci doar unul singur.faceti copii daca va permiteti!

  18. #18
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    oricum sunt neam prosti ca nu dau alocatia pana la finalul anului . am cumparat astazi 2 culegeri <200 pagini 30 si 20 de lei , nu e problema in cazul meu ca se descurca parintii cat de cat , dar nici sa inveti nu poti in ziua de azi :|

  19. #19
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Ideea celor "mai mari" e ca nu trebuie sa inveti prea mult... te destepti dupa aceea si exista riscul sa te razvratesti impotriva "mafiotilor" pentru ei conteaza sa inveti notiuni care nu prea conteaza, mai mult la derutare, sa te faca sa-ti bati capul cu alte probleme.... Mark Twain a zis odata ceva si bine a zis: "N-am lasat scoala sa-mi afecteze educatia!"
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  20. #20
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    O prostie... Si normal, ca se intampla in Romania. Atata vreme cat esti elev mi se pare normal ca statul nu doar sa te "jefuiasca" de bani[manuale alternative, culegeri]...si unde mai pui ca oricum e vorba de o suma mizera...dar de care unii din copilasi au mare nevoie...

    Este o formalitate aceasta suma f mica(nici macar sa platesti o meditatie nu iti ajunge), dar elevii se bucura de ea... Pacat ar fi sa nu se dea pana la sfarsiul studiilor, pt ca altfel elevii peste 18 ani ar fi incurajati sa munceasca, in loc sa studieze...
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  21. #21
    ............. The_Blonde's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    bucuresti
    Posts
    3,384
    Reputatie
    1
    io am primit si in ultimele luni de liceu dupa ce am facut 18 oricum nu faceam nimic cu banii aia cum ii luam in 2 min nu ii mai aveam de obicei mergeam la mc donalds auzi la norgeman meditatii ce-ai frate era 30 ron la mate si noi aveam 24 alocatia
    [B]TOTI ALCOLISTII SI DROGATII STRIGA SA-TI TRAGEM CLANTA MITICA DE LA LIGA[/B]
    ex-Steel_Girl

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •