Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 34 of 34

Thread: Ai 18 ani? Nu mai primesti alocatie

  1. #22
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Detali, detali poate uni chiar aveau nevoie de banii aia
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  2. #23
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca in alte orase a fost vreun protest, dar la Brasov azi s-a facut un mic protest spontan pentru greva. Au venit la protest mai multi elevi din mai multe licee. Cu greu jandarmii au dispersat elevii. Mai mult au impartit si niste avertismente si amenzi fara motiv Viitorul Romaniei n-are voie sa se razvrateasca!
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  3. #24
    Registered User
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    585
    Reputatie
    0
    eu nu scoteam niciodata banii de alocatie pana in vara. meditatii n-am luat, desi urma sa dau la o facultate care are ca baza matematica si fizica. Aveam obiceiul sa invat lectiile inca din clasa si nu i-am inteles niciodata pe cei care au luat/iau meditatii. Asta, cred eu, ii din cauza ca am avut profi buni (nemti) care promovau concurenta. Si asa am ajuns eu sa am boala pe unul dintre cei mai buni elevi (si ala fel) a.i., i-am ars un pumn in freza de fata cu profa cand a incercat sa-mi ia lucrarea de control (expirase tp. si nu terminasem propozitia).

    despre alocatie, imi amintesc cum, la sf anului scolar, am scos banii de la Posta si mi-am luat de toti (10 000) o unditza telescopica de fibra.

    iar taierea alocatiei dupa ce faci 18 ii una dintre ideile retarzilor din Guvern care nu mai au de unde fura.

  4. #25
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Articole din ziare.


    Elevii au protestat ilegal pentru alocație

    Elevii brașoveni s-au hotărât să-și facă singuri dreptate în privința alocației școlare. Tinerii au protestat în liniște timp de jumătate de oră, până la sosirea jandarmilor. Protestatarii nu aveau aprobare pentru a manifesta în această zonă și nici măcar nu au drept prin lege să iasă în stradă. Mai mult, ei au absentat de la ore pentru a da curs invitației de manifest împotriva deciziei Guvernului de a retrage dreptul la alocație elevilor care au împlinit 18 ani. Știind că ceea ce fac nu este tocmai legal, elevii au refuzat să-și decline identitatea sau să spună măcar din ce licee provin. Gurile rele spun că elevii sunt de la circa 12 licee din municipiu, unele de prestigiu.
    „Niște puști rebeli”
    Protestul nu a fost unul oficial iar instituțiile școlare au aflat de eveniment după terminarea lui. „Am discutat cu consiliile elevilor însă ei spun că nu au inițiat niciun protest. Se pare că este o acțiune spontană pe care reprezentanții elevilor nu și-o asumă. Au fost niște elevi rebeli care s-au îndemnat unii pe alții să iasă în stradă. Nu avem cum să-i pedepsim, pentru că nu știm cine sunt”, a declarat inspectorul general adjunct Vasilica Diaconu, precizând că, din punct de vedere al regulamentului, elevii nu au dreptul să facă astfel de manifestații pentru că nu sunt asociații sindicale.
    „Noi nu am fost informați de acest protest. Am aflat de la presă. Nu au avut niciun fel de autorizație pentru aceasta și am vorbit cu președintele Consiliului elevilor și mi-a spus că nici el nu a fost informat despre aceasta. Nici nu știu dacă într-adevăr au fost elevi, pentru că oricine își poate pune un ghiozdan în spate și să spună că este elev. Copiii n-au lipsit de la școală și nu putem pune titulatura de elevi oricui, fără a avea dovezi clare în acest sens”, a declarat, la rândul său, Carmen Tănăsescu, șeful Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Brașov.


    __________________________________________________ ________________



    Și ei au drepturi
    Protestul elevilor

    Peste 200 de elevi au ieșit, ieri, în jurul orei 12.00, în centrul Brașovului, pentru a cere Guvernului să le acorde alocații și după împlinirea vîrstei de 18 ani, pînă la terminarea cursurilor liceale. Protestul elevilor a fost unul spontan și neautorizat, conducerea unităților de învățămînt nefiind anunțată de această acțiune, potrivit inspectorului școlar general Carmen Tănăsescu.
    Tănăsescu a precizat că elevii nu vor fi sancționați deoarece ea nu este convinsă că protestatarii erau într-adevăr elevi de la școlile brașovene. ()



    __________________________________________________ ________________



    PROTEST ILEGAL SI TERIBILIST

    Asa cum au anuntat inainte de vacanta, liceenii din anii terminali au organizat ieri pe strada Republicii un protest ce a durat mai bine de o ora. Elevii au iesit in strada la ora 11.00, in timpul cursurilor, deoarece li se pare incorecta decizia guvernantilor de a nu le mai fi acordata alocatia scolara dupa 18 ani.
    Potrivit presedintelui elevilor, Alexandru Andronache, consiliul elevilor nu a luat parte la protest, ba dimpotriva, l-a contestat, sfatuindu-i pe colegii lor sa opreasca protestul deoarece acesta nu este legal si nu constituie o forma adecvata, pentru a se face auziti.
    Acesta ne-a declarat ca revolta la care au luat parte ieri peste 200 de liceeni a fost pusa la cale fara acordul consiliului elevilor, care continua protestul doar prin forme legale, petitionare. Din spusele sale, "mitingul a fost programat pe messenger de catre anumiti elevi teribili, dornici de chiul, care au dorit sa demonstreze ceva. Chiar si eu am primit un mesaj in care mi se propunea sa vin sa protestez, insa nimeni din membrii consiliului elevilor nu a luat parte la protest. Vom protesta in continuare, insa vom folosi ca mijloc de protest petitiile si campaniile de constientizare a elevilor de liceu in ceea ce priveste privarea de acest drept". (astia din consiliul elevilor informeaza elevii ca nu mai au alocatie in loc sa faca ceva serios in afara de o petitie cu care se sterg la c*r cei de "sus" :ras-plans: mai degraba ar trebui sa fie in acel consiliu elevii care au organizat acest protest, macar ei au tupeul necesar sa se opuna acestei decizii a politicienilor, care cu aceasta ocazie isi mai umflu un pic matzul)



    ... si am inteles ca mai urmeaza inca un protest
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  5. #26
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    Alocație de stat și la 18 ani?

    Liceenii care au împlinit vârsta de 18 ani și cei care vor deveni majori în următoarele luni, ar putea primi alocația de stat până la terminarea liceului.
    Comisia de muncă și protecție socială a Camerei Deputaților a modificat prevederile Ordonanței de Guvern 97/2007, prin care alocația de stat pentru copii urma să fie acordată doar elevilor care nu au ajuns încă la vârsta majoratului. În publicația on-line a Evenimentului Zilei se specificaă ca decizia a fost anunțată în urmă cu o zi de către președintele comisiei, deputatul Gheorghe Barbu și va fi transmisă către Camera Deputaților în cursul săptămânii viitoare. Potrivit publicației, acesta a declarat: “Comisia de muncă a adoptat ca alocația de stat să fie primită și de tinerii care au împlinit 18 ani, urmează o formă de învățământ, au mers la școală de la vârsta legală și nu repetă anul, cu excepția cazurilor motivate medical”. Unul dintre principalele motive care au dus la modificarea prevederilor din Ordonanță este legat de stimularea frecvenței la cursuri și prevenirea abandonului școlar prematur. Efortul bugetar pentru acoperirea acestor plăți s-ar putea ridica la circa 50 milioane de lei. Problema alocațiilor a fost ridicată și la Oradea, în cursul săptămânii trecute (11 februarie), la dezbaterea publică pe Legile Educației. Reprezentanții elevilor au cerut atunci consilierului Ministerului Educației, Corina Cherteș un răspuns. Aceasta le-a răspuns liceenilor orădeni că acest aspect nu ține de instituția pe care o reprezintă.
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  6. #27
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Tariceanu a anuntat azi ca s-a corectat greseala - se da alocatie pana la terminara liceului - chiar 13 clase unde e cazul

  7. #28
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    sooooooooooper
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  8. #29
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    foarte super
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  9. #30
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Probabil mai pune o taxa sa isi acopere cheltuielile

  10. #31
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    taxa pe ....aer....????ma astept de mult la ea...
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  11. #32
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    prin Zalau s`au pierdut vreo 2000 de alocatii, din cauza datelor gresite :ras-plans: tot asa, sistem impecabil

  12. #33
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    oare o sa primim si pe luna ianuarie cei cu 18 ani? ca ceilalti au primit'o..dar noi nu..
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  13. #34
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,459
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hopshio View Post
    foarte super
    Mai alea cand esti facut din si pentru alocatie.

    Vezi cazul tau.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •