Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 37

Thread: Roxana Luca - Campioana Romaniei

  1. #1
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1

    Roxana Luca - Campioana Romaniei

    http://www.pixieworld.net/thumbs/roxanaluca.jpg

    Date of birth: 23.12.1982
    Place of birth: Bucharest
    Height: 165 cm
    Home town: Bucharest
    Profession: Student
    Hobbies: car driving, step aerobic, cooking
    Start sk. / Club: 1987
    Coach: Marius Negrea
    Choreographer: Leonardo Azzola, Roxana Luca
    Former Coach: Alexandru Barbalau
    Practice low season: 25 h / week at Flims/SUI, Oberstdorf/GER
    Practice high season:
    16 h / week at Ravensburg/GER, Flims/SUI, Milan/ITA
    Music Short Program / Original Dance as of season 2007/2008
    Blues Boys Tune by B. B. King
    Music Free Skating / Free Dance as of season 2007/2008

    Amelie (soundtrack) by Yann Tiersen
    Personal Best Total Score 121.22 30.01.2005 European Championships 2005
    Personal Best Score Short Program 42.57 28.01.2005 European Championships 2005
    Personal Best Score Free Skating 78.65 29.01.2005 European Championships 2005
    http://www.frp.ro/crystal2007/mari/IMG_8778.jpghttp://www.frp.ro/artistic_cn_2008/poze/NIS_9185.jpghttp://www.frp.ro/artistic_cn_2008/poze/NIS_9185.jpghttp://www.frp.ro/artistic_cn_2008/poze/NIS_9251.jpg
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  2. #2
    sport legend madalina18's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Turda
    Posts
    718
    Reputatie
    1
    mda......Roxana e o scumpa.....pacat k nu se poate ridica la un nivel inalt in competitiile internationale!

  3. #3
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Are cateodata fata de copil, asa mi se pare mie... E cea mai buna patinatoare a noastra. Pacat ca nu se investeste in ea si nu numai, daca ar avea un antrenor rus, de exemplu, ar fi altceva...

  4. #4
    Listening Anisia's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,660
    Reputatie
    1
    Da, e pacat ca are potential, dar nu prea are cine s-o sustina

  5. #5
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    2007 Merano Cup - Roxana Luca (ROM) - Free Program
    http://www.youtube.com/watch?v=8UI250lm0ns

    2007 Merano Cup Roxana Luca (ROM) Short Program
    http://www.youtube.com/watch?v=e9fiwcT4kMY


    Luca 2008 Euros LP
    http://www.youtube.com/watch?v=cfQEoXsSkAM
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  6. 21st March 2008, 14:46
    Reason
    dublu post

  7. #6
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    SP de la Mondialele din Suedia:
    Luca ROU - 41.7 MB
    http://www.mediafire.com/?nenzgrmli3y
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  8. #7
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Mie nu-mi place Roxana Luca. Si nici Marius Negrea cand apar la televizor in asteptarea notelor. Numai in germana vorbeste. Iar de la Roxana Luca am auzit doar Hallo Deutschland si Ciao amore. Nu sint eu un nationalist, dar nici in halul asta. Scrie sub tine ROM, reprezinti Romania, esti nascut acolo si sa nu scoti un cuvant in limba ta. Dezgustator.

  9. #8
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    chiar vb in germana????? eu nu am observat.
    dar sa stii ca sunt simpatici cand vb cu ei. nu au fite si nici nu vb germana
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #9
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Nu neg. Dar eu intotdeauna numai in germana si in italiana am auzit-o. Acuma stiu ca sint conditii grele in Romania si ei se antreneaza prin Germania, beneficiind de ceva ajutoare de la ei si e normal sa le multumeasca, mai ales ca Marius Negrea am inteles ca traieste si antreneaza pe acolo. Dar macar un multumesc sa zica in romana mai intai. Sa salute pe cei de acasa, pe telespectatori, etc., nu numai in germana. Nu e frumos deloc. Repet, nu sint un nationalist fanatic, dar ce fac ei e urat. Mai ales ca sint romani, stiu perfect romana. Nu ma astept sa o aud pe Kawaguci vorbind rusa, dar un roman sa nu vorbeasca romana, mai ales ca reprezinta romania...

  11. #10
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    o sa download acum ceva programe si o sa ma uit mai atent ( bine poate ca totusi o sa ma uit maine ca e deja 3 dimineata ).
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #11
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    urmareste-l si pe marius negrea.

  13. #12
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Roxana Luca se antreneaza pe banii ei

    http://www.libertatea.ro/usr/thumbs/...-20roxa161.jpg

    Un conflict fără precedent în patinajul artistic arde la foc mocnit. Antrenorul Roxanei Luca, Marius Negrea, îi face "ignoranți" și "dezinteresați" pe conducătorii federației, a­cu­zân­du-i că îi defavorizează eleva, în tentativa ei de a prinde un loc la JO de la Vancouver.

    Într-un sport cvasi-interzis fetelor din România, participarea Roxanei Luca la două ediții ale Jocurilor Olim­pice, Salt Lake City 2002 și Torino 2006, a reprezentat o a­devărată minune. Ro­xa­na Luca (25 de ani), ne­învinsă de ze­ce ani pe plan națio­nal, se pre­gătește de câțiva ani în Ger­ma­nia. În 2008, conform an­­tre­no­rului Marius Negrea, federația i-a întors spa­tele. "E bă­taie de joc, pen­tru că noi mergem la Eu­ro­pene și la Mon­di­ale fără nici un ajutor fi­nanciar. Facem sport din propriul buzunar și reprezentăm Ro­mâ­nia. Ei știu că noi pu­nem pasiune și vrem să ne calificăm pentru JO 2010. Abia atunci ne bagă în seamă. Sunt ignoranți și dezinteresați. Mereu zic că nu au bani. Dar pentru ei, au. Profită de pe urma muncii, a eforturilor noastre. Refuză total colaborarea cu mine", re­cla­mă Neg­rea.

    «Cei din federație dau bani pentru o fată slabă, de 13 ani»

    Tehnicianul susține că forul de specialitate s-a transformat în "Fe­derația Română de Tu­rism și Vacanțe", a­ducând în discuție d­e­pla­sările unor ju­ni­oa­re, care ar fi favorizate. "Au găsit o fată de 13 ani, româncă ce tră­iește în Canada. E sla­bă, dar bagă bani în de­plasările ăleia, ca să se plimbe ei. Cel mai rău e vicepreședintele federației, N­icolae ­Be­lu, arbitru in­ter­na­țional, care taie și spân­zură, pentru că președintele Ma­rian Streche și secretarul general Crist­a­che Mi­-t­rea nu se pricep la pa­tinaj", a tunat Ma­rius Negrea.

    Belu zice că nu are rost să se mai investească în ea

    În replică, vicepreședintele FRP, Nicolae Belu, nu neagă lipsa finanțării pentru Roxana Luca, dar susține că sportiva a fost invitată să se pregătească la Miercurea Ciuc, încă din vară. "Am deschis gheața, sunt condiții excelente, dar ea a refuzat, preferând să se antreneze afară". "Exact cu banii care s-ar cheltui acolo, noi ne pregătim vara în Elveția și toamna-iarna în Germania. N-am cerut nici un ban în plus. E și concurența mai bună în străinătate", a contrat Roxana Luca. Pentru oficialii fe­derației, multipla campioană națio­nală nu mai face parte din lista de priorități. "Trebuie să facem niște slalomuri. Ea are 25 de ani, nu mi-a intrat niciodată în finală la marile competiții", spune Belu, care menționează că, atunci când Luca a început patinajul, a sponsorizat-o timp de trei-patru ani. În realitate, Roxana a prins ultimul act al Europenelor în 2005, 2007 și 2008, cel mai valoros rezultat fiind locul 15.

    Sursa: Libertatea
    http://www.libertatea.ro/usr/thumbs/...usnegreavl.jpg
    www.fangymnastics.com

  14. #13
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    grrrr, ce nervi ma apuca cand citesc din astea.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #14
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ricochet4 View Post
    Mie nu-mi place Roxana Luca. Si nici Marius Negrea cand apar la televizor in asteptarea notelor. Numai in germana vorbeste. Iar de la Roxana Luca am auzit doar Hallo Deutschland si Ciao amore. Nu sint eu un nationalist, dar nici in halul asta. Scrie sub tine ROM, reprezinti Romania, esti nascut acolo si sa nu scoti un cuvant in limba ta. Dezgustator.
    Dupa ce am citit articolul cu banii ..cred ca faptul ca vb doar in germana este un mod de a protesta. Eu tot timpul l-am admirat pe Belu cat a fost antrenor dar de cand are acea funstie la ANS nu a facut nimik pt sport. Ar trb sa se intoarca la antrenorat ca la aia se pricepe, la altceva nu.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  16. #15
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    urat din partea lui Marius Negrea sa vorbeasca asa despre o alta patinatoare, mai ales ca are doar 13 ani, iar eleva lui din pacate Roxana Luca nu este cu nimic mai buna decat Sabina Mariuta.
    Last edited by andreeas; 6th January 2009 at 12:59.

  17. #16
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Trebuie sa luam in consideratie faptul ca articolul e din libertatea ....deci nush cat de exact au transpus ei in articol.

    1. Pana una alta Roxana este mai buna decat Sabina.A facut destule pentru Romania: Roxana a prins ultimul act al Europenelor în 2005, 2007 și 2008, cel mai valoros rezultat fiind locul 15. Nu este corect nici din partea federatiei sa nu ii ofere suport sportivei cu cele mai mari sanse de a se califica la olimpiada din vancouver. In mod normal trebuia gasita o solutie de mijloc prin care sa fie sustinute amandoua sportivele.
    Sabina Mariuta beneficiaza de antrenori personali, un coregraf si de conditii foarte bune de pregatire in Canada dar totusi cel mai bun loc obtinut anul acesta in concursurile de juniori a fost in jurul pozitiei a 22. Deci pana acum nici ea nu a rupt gura targului.

    Ce a zis Negrea: "Au găsit o fată de 13 ani, româncă ce trăiește în Canada. E slabă, dar bagă bani în deplasările ăleia, ca să se plimbe ei. Cel mai rău e vicepreședintele federației, Nicolae Belu, arbitru internațional, care taie și spân­zură, pentru că președintele Marian Streche și secretarul general Cristache Mitrea nu se pricep la patinaj"
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  18. #17
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mie mi se pare mare ipocrizie sa ii spui roxanei sa vina sa se antreneze in romania si ca de asta nu ii dau bani ca nu e in tara. sa fim seriosi. gheorghe chiper a ajuns undeva pana nu a plecat din tara??? eu zic ca si roxana probabil ca si gheorghe daca ar fi plecat mai devreme din tara ar fi ajuns mai departe.
    si totusi fata sa vrea sa participe la olimpiada si sa aiba sanse si sa nu fie sustinuta mi se pare o magarie. sabina are 13 ani si sigur nu merge la olimpiada, plus ca la urmatoare olimpiada va avea 18 ani deci tocmai bine pt participare.

    eu am intrebat o prietena care merge la euros daca ar fi de acord sa ii transmita ceva urari roxanei. in caz ca e de acord, compunem o urare din partea olsului?
    Last edited by irinaidu; 6th January 2009 at 13:56.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  19. #18
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    sa se inteleaga nu am nimic cu roxana luca.
    imi pare rau ca nu este sustinuta de federatie.
    iar gheorghe chiper a progresat datorita sandrei schar, daca se antrena cu mariu negrea asa cum dorea federatia tare ma tem ca ar fi avut aceleasi rezultate ca si roxana.
    este doar o parere personala.
    sper ca totusi sa se califice pentru olimpiada.

  20. #19
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    pai exact andreeas, asta ziceam si eu. poate ca roxana nu poate mai mult, eu chiar nu stiu. dar e clar ca mai bine te antrenezi in strainatate decat in romania.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #20
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    roxana luca nu cred ca este singura in aceasta situatie, guvernul si comitetul olimpic doresc prima data rezultate si apoi eventual sa investeasca.
    un interviu cu gheorghe chiper despre aceasta situatie:
    "Daca toata lumea asteapta ca federatiile, sportivii, antrenorii sa obtina rezultate prin propriile lor puteri, va fi foarte greu. Cind organismele de la nivel inalt vor decide sa ii sprijine, se va schimba situatia. Celelalte sporturi beneficiaza de mai multa atentie si nu inteleg de ce. Sporturile de iarna merita acelasi lucru".

    http://www.presa-zilei.ro/stire/1353...ii-gratis.html

    roxana luca in gala de la sibiu
    http://www.youtube.com/watch?v=H1UwyYAPsLI
    Last edited by andreeas; 6th January 2009 at 15:32.

  22. #21
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mersi pt linkuri andreeas. trist

    din pacate a noi in tara nu se investeste in nimic, decat poate in borduri
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •