Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 37 of 37

Thread: Roxana Luca - Campioana Romaniei

  1. #22
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu trebuie sa luati prea in serios cele scrise in Libertatea. Ei denatureaza adevarul si-l transforma in senzational..ei cand scriu de sport doar despre conflicte vorbesc, nu ar spune vreodata despre vreun lucru bun.

    La gimnastica am dovada cea ma clara...au aparut atata articole despre gimnaste, iar in realitate stiu din surse sigure ca gimnastele au delcarat una, iar ei au scris altceva.

    Imi e greu sa cred ca Marius Negrea a declarat asa ceva de Sabina, folosind exact acele cuvinte. Exista cu siguranta un sambure de adevar, insa Federatia ar trebui sa gaseasca o cale de mijloc..sa reuseasca sa le ajute pe amandoua. Roxana ne reprezinta in prezent, iar Sabina va fi peste 2-3 ani. Tre sa se ocupe atat de situatia din prezent cat si pt viitor.
    www.fangymnastics.com

  2. #23
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mesteritza View Post
    Dupa ce am citit articolul cu banii ..cred ca faptul ca vb doar in germana este un mod de a protesta. Eu tot timpul l-am admirat pe Belu cat a fost antrenor dar de cand are acea funstie la ANS nu a facut nimik pt sport. Ar trb sa se intoarca la antrenorat ca la aia se pricepe, la altceva nu.
    Nu este vorba de Octavian Belu - antrenor de gimnastica, ci de Nicolae Belu -vicepreședintele FRP. Cel ce mai comenteaza la erurosport cu Yvonne Ghita la transmisiile de patinaj.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #24
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post

    eu am intrebat o prietena care merge la euros daca ar fi de acord sa ii transmita ceva urari roxanei. in caz ca e de acord, compunem o urare din partea olsului?
    Cu așa ceva sunt de acord de fiecare dată!
    Am înțeles ca și data trecută urările noastre au fost bine primite.

  4. #25
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    dap. data trecuta adica la mondialele din goteborg iulia a realizat ceva foarte frumos. acum nu avem timp sa facem ceva elaborat, asa ca va rog sa lasati cateva ganduri pt roxana si zoli si eu le voi trasmite prietenei mele si ea o sa le printeze.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #26
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Deja s-a trecut limita - si aici poate sunt si eu de vina ca poate am insistat prea mult
    Alin exista un topic cu patinatori pe care nu ii placem ...o sa mut acolo posturile cu polemica noastra si daca mai ai ceva de adaugat te invit acolo:http://www.onlinesport.ro/forum/show...=31036&page=39

    Daca nu iti place Roxana e treaba ta .... e optiunea ta dar aici e topicul dedicat Roxanei si nu e corect sa ne apucam sa ne certam daca si de ce nu iti place de ea ...nu e locul acestori discutii aici ok?
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  6. #27
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    E clar ca patinatorii romani fac si ei ce pot si cum pot. Cei care au realizat anumite performante si s-au clasat in top 10 (Cornel Gheorghe, Ghe. Chiper) nu s-au antrenat in Romania. Roxana Luca face acelasi lucru cu rezultate pe masura sanatatii sau puterilor ei. Nu-i nici un rau in asta, ci dimpotriva. Pastrand proportiile, imi aduc aminte ca Yagudin a fost intrebat de ce ii place sa se antreneze pe patinoarele din America si a raspuns: Pentru ca e cald si muzica se aude foarte bine. Ce lucruri simple si cat de importante pentru un sportiv, (presupunand bineinteles ca exista si patinoar, sala de balet, coregraf, vestiar, dus, etc.).

    La fel de clar e ca federatia se implica prea putin in promovarea patinatorilor, patinajului, in organizari de tot felul. Desfasurarea campionatelor nationale parca-s desprinse din Kafka. Au un site pentru ca se poarta, dar informatii la zi n-au. Mai multa promovare a facut Cristian Topescu la viata lui.

    Eu de cand urmaresc CE si CM de patinaj (adica de muuult...), le-am urmarit cap-coada incepand de la locul 30 la 1 in speranta ca-i vad si pe romani si m-am bucurat cand i-am vazut si cand s-au calificat in primii 24. Recunosc ca ceea ce spune Alin despre cum vorbesc Roxana Luca si Marius Negrea in Kiss and Cry Area mi-a creat si mie un oarecare disconfort, ca si cum eu i-am asteptat si ei nu m-au bagat in seama, dar cam atat. Mai ales acum ca stiu mai multe lucruri despre patinajul international cred in continuare ca ce fac patinatorii nostri in conditiile date, este meritoriu indiferent de rezultat.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #28
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....jpg?width=320


    A aparut un articol despre problemele Roxanei si in Prosport. Deja se observa diferenta dintre acest articol si cel aparut acum cateva zile in Libertatea.
    Pacat ca se intampla asa ceva in Romania, iar sportivii nu sunt sprijiniti

    Lipsită de sprijin financiar din partea FR de patinaj, Roxana Luca (foto) vrea să acceadă în ultimul act al CE de la Helsinki, pentru a-și demonstra valoarea. Stabilită de câțiva ani în Germania, ea și-a propus să participe pentru a 3-a oară la Jocurile Olimpice.

    Participantă la edițiile Salt Lake City 2002 și Torino 2006 ale JO de iarnă, Roxana Luca vrea să o bifeze și pe cea de la Vancouver 2010. Ceea ce ar transforma-o în prima patinatoare din România cu trei participări la prestigioasa competiție. „Vom trage să obținem calificarea încă de la Mondiale. Din acest motiv, Europenele reprezintă un examen foarte util”, explică antrenorul Marius Negrea, care i-a propus elevei sale, ca obiectiv, calificarea între primele 24 la CE. „Le-am da peste nas celor care contestă rezultatele și capacitățile ei, iar faptul că va evolua în a doua grupă valorică, deci după-amiaza, ne avantajează“, a adăugat Marius Negrea.

    Accidentată ușor la spate, motiv pentru care s-a antrenat mai lejer în ultimele două săptămâni, cea mai titrată patinatoare autohtonă se pregătește de mai bine de un an pe banii proprii. „Este foarte greu. De 13 luni nu am mai primit niciun ban din partea federației, nici măcar banii pe patine. Trăim din ce câștig eu predând ore de patinaj. E foarte greu, pentru că vorbim aici de performanță. Sunt antrenor, manager, doctor, absolut tot”, mărturisește cu amărăciune Negrea.

    1.500 de euro costă lunar pregătirea Roxanei Luca

    Sursa Prosport
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...ropriu-3728219
    www.fangymnastics.com

  8. #29
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Nu stiu care sint conditiile de participare, dar daca Marius Negrea mai arunca mult cu noroi in federatie, ma gandesc ca aceasta ar putea la o adica sa-i interzica sa mai concureze pentru Romania.
    Laura, maailman kaunein tyttö

  9. #30
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Pai Marius Negrea e doar antrneor..nu el participa ci Roxana. Chiar dava il suspenda pe Negrea, Roxana tot poate concura deoarece si-a castigat locul pt CE si CM. In plus Federatia e la mana lor deocamdata.
    www.fangymnastics.com

  10. #31
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    O federatie nu e niciodata la mana unor sportivi, ci invers.
    Laura, maailman kaunein tyttö

  11. #32
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Forțează calificarea la JO 2010!

    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....jpg?width=661

    Fără bani de pregătire în ultimele 15 luni, Roxana Luca (foto, în stânga) țintește mâine seară (ora 20:00 / TVR2), la Mondialele de la Los Angeles, calificarea pentru programul liber, ceea ce i-ar asigura, teoretic, prezența la JO de iarnă de la Vancouver.

    Lipsită de sprijinul federației și cu probleme de sănătate, Luca debutează mâine în programul scurt, unde 54 de patinatoare se vor întrece pentru a se califica pentru programul liber (primele 24 de locuri) și a obține astfel biletul pentru Vancouver. „Concurența e mare, dar ne-am propus un loc 20-21, să fim siguri că obținem calificarea pentru JO, pentru că unele țări pot califica mai mulți sportivi” , a explicat Marius Negrea (foto), cel care o antrenează de zece ani pe Roxana.
    Nemulțumirea tehnicianului e cu atât mai mare cu cât de peste șase luni oficialii nu au luat legătura cu ei: „Federația nu face nimic pentru noi. Știau că Roxana are probleme cu spatele, nu s-au obosit să dea măcar un telefon, să întrebe cum se simte, absolut nimic, de parcă nici nu am fi. E un dezastru total. Continuăm lupta cu federația, cu sistemul” . Luca (26 de ani) a participat la două ediții ale JO, la Salt Lake City 2002 și Torino 2006.

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...o-2010-4089207
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Iulya View Post
    Forțează calificarea la JO 2010!

    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/....jpg?width=661

    Fără bani de pregătire în ultimele 15 luni, Roxana Luca (foto, în stânga) țintește mâine seară (ora 20:00 / TVR2), la Mondialele de la Los Angeles, calificarea pentru programul liber, ceea ce i-ar asigura, teoretic, prezența la JO de iarnă de la Vancouver.

    Lipsită de sprijinul federației și cu probleme de sănătate, Luca debutează mâine în programul scurt, unde 54 de patinatoare se vor întrece pentru a se califica pentru programul liber (primele 24 de locuri) și a obține astfel biletul pentru Vancouver. „Concurența e mare, dar ne-am propus un loc 20-21, să fim siguri că obținem calificarea pentru JO, pentru că unele țări pot califica mai mulți sportivi” , a explicat Marius Negrea (foto), cel care o antrenează de zece ani pe Roxana.
    Nemulțumirea tehnicianului e cu atât mai mare cu cât de peste șase luni oficialii nu au luat legătura cu ei: „Federația nu face nimic pentru noi. Știau că Roxana are probleme cu spatele, nu s-au obosit să dea măcar un telefon, să întrebe cum se simte, absolut nimic, de parcă nici nu am fi. E un dezastru total. Continuăm lupta cu federația, cu sistemul” . Luca (26 de ani) a participat la două ediții ale JO, la Salt Lake City 2002 și Torino 2006.

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...o-2010-4089207
    Ce bataie de joc, sa nu se interese deloc federatia de tine, ai un sportiv cu potential si nu il sprijini deloc ! In ce tara traim fratilor, zici ca e in codru aici...

  13. #34
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Un articol din Prosport despre Roxana Luca:

    Accidentată cu trei zile înaintea turneului de calificare la JO 2010, Roxana Luca a spus adio celei de-a treia Olimpiade a carierei

    Roxana Luca, cea care de ani de zile a reprezentat patinajul artistic românesc la marile competiții, nu va lua startul la JO 2010, de la Vancouver (12-28 februarie). Diagnosticată cu ciupituri de menisc la genunchiul drept, ea așteaptă acum refacerea cartilagiului pentru a afla dacă mai poate continua.

    După ce a participat la două ediții ale JO, la Salt Lake City 2002 și Torino 2006, Roxana Luca (26 de ani) dorea să își încheie cariera realizând hat-trick-ul, la Vancouver 2010. Deși ratase biletul direct pentru competiția din Canada, își pusese toate speranțele în turneul de calificare "Nebelhorn Trophy". Pentru acest obiectiv a tras tare la stagiul de pregătire din Elveția, cu gândul că peste patru luni își va ocupa locul pe gheața olimpică. Însă, cu doar trei zile înainte de concursul din Germania, Luca s-a accidentat la genunchiul drept, medicii recomandându-i câteva săptămâni de repaus. "A mai avut probleme, dar nu atât de grave și speram să o mai lase un pic până la concurs. Însă din cauza durerilor nu mai putea ține nici aterizările", ne-a declarat Marius Negrea, antrenorul Roxanei. Diagnosticată cu ciupituri de menisc la genunchiul drept, ea urmează un tratament care grăbește refacerea cartilagiului, astfel că peste două luni va afla dacă mai poate face sport de performanță sau nu. "Noi ne gândeam ca sezonul următor să fie ultimul. Sper să nu se termine așa și până la Naționale (26-29 noiembrie) să avem un răspuns", a completat Negrea.

    "Am plâns și noi, era ultima șansă să își împlinească visul, dar în acest moment sănătatea este prioritatea ei numărul 1", Marius Negrea antrenor.
    www.fangymnastics.com

  14. #35
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    of, saracuta, imi pare tare rau.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #36
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  16. #37
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Roxana s-a casatorit, acum se numeste Roxana Hartmann iar cu ocazia asta am aflat ca are si un baietel ce deja a implinit un an, pe nume Robert-Alexander
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •