Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 191

Thread: Zoltan Kelemen - Campionul Romaniei

  1. #43
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    La multi ani, Zoli!!!!!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  2. #44
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Multi ani, sanatate si rezultate visate, ii doresc si eu lui Zoli!!!!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #45
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Un editorial excelent. Multumesc Prosport si Mirelei B:

    Patinajul artistic din România va fi reprezentat și la ediția de anul viitor a JO de la Vancouver (12-28 februarie). Zoltan Kelemen a obținut biletul pentru Canada, acontându-și unul dintre cele șase locuri puse la bătaie la ultimul turneu de calificare, "Nebelhorn Trophy", desfășurat în Germania. Performanța este impresionantă, pentru că sportivul concurează cu un handicap serios, iar povestea lui ar face până și pietrele să suspine.
    Dublu campion național, Zoltan Kelemen pare un tip născut pentru a concura într-un sport care combină suplețea, frumusețea și eleganța.

    Impresionează prin grație, stăpânire de sine, la care se adaugă ușurința cu care fixează în gheața alburie fiecare triplă săritură. În urmă cu trei zile, sportivul din Miercurea Ciuc a obținut calificarea la JO 2010 de la Vancouver, terminând al cincilea dintre cei 23 de concurenți care vizau prezența în Canada. Reușita lui este istoria unui om care și-a depășit condiția și a trasat noi coordonate pentru a defini termenul de performanță.

    Și-a pierdut ochiul când se juca

    Pe când avea 6 ani, în urma unui accident la joacă, și-a pierdut ochiul drept. Pentru mulți, o lovitură, pentru el, o încercare care și-a propus să nu cântărească decisiv în viitoarea carieră. A continuat cu patinajul artistic, iar după 16 ani și-a împlinit visul de a participa la JO. "Este un băiat extrem de muncitor, care a reușit să lase în urmă acest handicap. Gândiți-vă că face parte dintr-un sport unde e nevoie de o orientare bună, te învârtești de multe ori, îți trebuie precizie", ne-a declarat antrenorul lui, Cornel Gheorghe.

    Concurează pe semnătură

    Proteza de sticlă de la ochiul drept i-a determinat pe cei de la Institutul Național de Medicină Sportivă să nu îi dea avizul pentru a participa în competiții. Acest lucru nu l-a oprit pe Zoltan, care a mers la CM și la CE pe semnătura lui. "Ei se tem ca în urma vreunui accident pe gheață să nu își piardă vederea și la ochiul celălalt. El este un tip absolut normal, nu se deosebește cu nimic de ceilalți", a conchis Gheorghe. O problemă care nu i-a ciobit cu nimic visul tânărului de 23 de ani. Peste patru luni, pe gheața de la "Pacific Coliseum" el va desena o poveste de viață.

    "Este o mare realizare pentru noi și mai ales pentru Zoltan. La Dortmund a depășit sportivi mult mai bine cotați decât el și asta ne dă speranțe că ne putem atinge obiectivul la Vancouver, clasarea în primii 24 de sportivi", Cornel Gheorghe, antrenor
    http://www.prosport.ro/sport-life/sp...n-ochi-4942062
    www.fangymnastics.com

  4. #46
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ooo, f frumos articol !!!!
    deci i luam ceva de arncat pe gheta la vancouver? facem ceva?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #47
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Foarte frumos articolul!
    Multumim Mihai si multumiri si celor de la ProSport!

    @Irina: Eu sunt pentru!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  6. #48
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Si un editorial tot in prosport - ce anunta o continuare a articolelor despre zoli :
    http://blog.prosport.ro/dan_filoti/2009/09/28/zoltan/

    @Irina sunt total de acord , Count me in
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  7. #49
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Si un editorial tot in prosport - ce anunta o continuare a articolelor despre zoli :
    http://blog.prosport.ro/dan_filoti/2009/09/28/zoltan/

    @Irina sunt total de acord , Count me in
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  8. #50
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    Foarte frumos articolul.

    @Irina: Count me in, too.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  9. #51
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    CE ziceti ajungem si pe la Crystal Skate ?
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  10. #52
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    m-am uitat si e la mama dracu fata de cluj. daca se mai anunata ceva interesant pe lista de participanti poate ma mai gandesc.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #53
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    www.fangymnastics.com

  12. #54

  13. #55
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Zoli se antreneaza in strainatate ?!?
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  14. #56
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    In ultima perioada da...cam toata vara a fost in SUA.
    www.fangymnastics.com

  15. #57
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Bine stiam ca vara face deobicei pregatirea in strainatate ca la noi nu e gheata ... dar in timpul sezonului nu se antreneaza in Romania ?
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  16. #58
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post

    foarte frumoase programele lui zoli si muzica e f bine aleasa

    cu putin noroc ar putea face o figura frumoasa sezonul acesta

    allez-y, Zoly!

  17. #59
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Am trecut fugitiv pe OLS ieri dupa amiaza si cred ca Zoli era pe forum cu username "freezoli". Daca e asa, bine ai venit Zoli si te mai asteptam!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #60
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Am trecut fugitiv pe OLS ieri dupa amiaza si cred ca Zoli era pe forum cu username "freezoli". Daca e asa, bine ai venit Zoli si te mai asteptam!
    da, cred ca e zoli, a mai fost pe aici.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  19. #61
    Listening Anisia's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,660
    Reputatie
    1
    Nu stiu cum de s-a intamplat, dar la stirile din sport de la ProTV s-a difuzat acum cateva minute un reportaj cu Zoli. N-am prins decat o imagine de la sfarsit, asa ca nu stiu despre ce era vorba, dar poate ca se va redifuza la urmatoarele stiri.
    "In muzică există ceva care te poate atinge unde nu o poate face nici cel mai profund gând." Sergiu Celibidache

  20. #62
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    da, am vazut si eu reportajul

    il puteti vedea aici, in stilul clasic al stirilor din sport, e foarte scurt reportajul dar macar este!

    ce nu inteleg eu, de ce se spune ca e singurul roman la Olimpiada, oare chiar e singurul sau e singurul pana acum?

    http://www.sport.ro/sporturi/are-un-...-din-2010.html

  21. #63
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    Nu este singurul roman ...este singurul patinator roman. La olimpiada s-au mai calificat si Éva Tófalvi- biatlon, Edith Miklos - ski alpin si doi saritori cu skiurile - dupa stiinta mea si s-ar putea sa mai fie cativa.
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •