Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 25 of 25

Thread: Sahisti celebri

  1. #22
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Castro a remizat cu Bobby Fischer

    Mare amator de sah, liderul cubanez Fidel Castro (foto)obisnuia sa stea in fata tablei de sah 8-10 ore fara intrerupere: "Acest joc este singurul care a reusit sa ma faca sa stau nemiscat atit timp". De altfel, interesul pentru "sportul mintii" al lui Castro a fost vizibil inca din 1966, cind Havana a gazduit Olimpiada de sah. In timpul intrecerii, Fidel Castro a fost prezent de mai multe ori in sala, ba chiar s-a bagat si la masa de joc, avind ca adversar un mexican. A inceput cu o partida si a sustinut citeva. Ba, chiar la un moment dat, la propunerea cuiva din sala, s-a decis sa se joace o partida la dublu: Castro si Tigran Petrosian contra lui Bobby Fischer si a jucatorului mexican. Meciul s-a incheiat remiza. Daca la dublu a jucat alaturi de Petrosian, Castro l-a avut ca adversar pe sahistul sovietic in marele simultan organizat la finalul Olimpiadei. Dupa citeva mutari, fostul campion mondial a propus remiza, insa liderul cubanez nu a acceptat-o. "Sinteti nu doar un mare sahist, ci si un remarcabil diplomat", a spus Castro, care a reusit totusi o remiza in meciul cu Petrosian. In discursul de final, Fidel Castro si-a exprimat dorinta de a participa la o viitoare editie a Olimpiadei, lucru care nu s-a mai intimplat insa.

  2. #23
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Un alt impatimit al sahului a fost marele filosof francez Jean Jacques Rousseau. In "Confesiuni", acesta a descris imprejurarile in care a luat contact cu "sportul mintii": "Am cunoscut un genovez, domnul Bagueret. Acesta se hotari sa ma invete jocul de sah, la care el se pricepea putin. Am incercat mai mult in sila si, dupa ce am invatat de bine, de rau miscarile, progresul meu fu atit de iute ca inainte de sfirsitul primei partide i-am dat tura pe care el mi-o daduse la inceput. Nu mi-a trebuit mai mult ca sa devin un patimas al jocului de sah. Am cumparat o tabla de sah, am cumparat piesele, m-am inchis in camera mea si petreceam acolo zile si nopti intregi, voind sa invat pe dinafara toate partidele, sa mi le vir in cap una dupa alta, jucind singur fara incetare si la nesfirsit".

  3. #24
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,645
    Reputatie
    0
    Marx se certa cu sotia din cauza sahului

    Mare amator al "jocului inteleptilor", filosoful german Karl Marx obisnuia sa joace sah alaturi de alti refugiati nemti in capitala Angliei. Cind pierdea cite o partida, Marx devenea literalmente furios. Intr-o zi, "Maurul" a venit cu un aer triumfator la intilnirea sahista si a anuntat ca a descoperit o mutare noua cu care avea de gind sa-i dea gata pe toti. S-a dovedit ca nu era o simpla lauda. In ziua aceea a reusit, intr-adevar, sa-si puna la pamint toti adversarii. Dar bucuria n-a durat mult. Spre miezul noptii, unul dintre jucatori a reusit sa-i descopere secretul si l-a facut mat. Cum era prea tirziu pentru revansa, cei doi au stabilit o intilnire matinala acasa la Marx. Au jucat din nou pina noaptea tirziu, iar scorul general, prin alternanta victoriilor, raminea egal. In final, adversarul l-a batut pe Marx in doua partide consecutive. Cum invinsul nu voia deloc sa se recunoasca? invins si cerea o noua revansa, a fost nevoie de interventia energica a sotiei acestuia pentru a pune capat maratonului. A doua zi dimineata, adversarul s-a trezit la usa cu servitoarea familiei Marx, Lenken, cu un mesaj: "Doamna va roaga sa nu mai jucati sah cu "Maurul" seara. Cind pierde, devine insuportabil", i-a transmis servitoarea.

  4. #25
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    se spune ca robespierre era pasionat de sah si petrece mult timp in cafenele din paris.intr-o zi a fost provocat de un tanar care l-a batut mar.cand l-a intrebat ce doreste ca recompensa ptr victoria lui tanarul si-a scos palaria larga si in fata i s-a ivit o fata care i-a cerut sa-i crute viata logodnicului ei aflat in inchisoare
    vreau si eu o asa logodnica

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •