Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 208

Thread: Stiri din sah

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    531
    Reputatie
    1

    Sah

    Cine credeti ca este cel mai bun jucator din lume, dupa retragerea lui Garry Kasparov?
    [FONT="Impact"][COLOR="DarkRed"][SIZE="3"]ANTI BUCURESTI!!![/SIZE][/COLOR][/FONT]

  2. #2
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Topalov V este nr. 1 care acum se intalneste Kramnik V pentru titlul mondial

  3. #3
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    hai poate prind si eu unul mai pasionat de sportul asta sa am si eu cu cine sa mai discut

    Deci...

    Topalov Veselin este un bulgar nascut in 1975 care in ultima perioada a avut cea mai mare forma dintre granzii sahului. In 2005 a fost numarul unu si judecand dupa ratingul sau este in momentul de fata numarul doi al tuturor timpurilor. In fata sa se afla arhi cunoscutul Garry Kasparov. In clasamentul mondial Elo, al celor mai buni jucatori de sah, dat publicitatii la 1 aprilie, pe primul loc se afla campionul mondial Veselin Topalov cu 2804 puncte, urmat de indianul Anand - 2803 puncte. Topalov este un jucator creativ care domina in ultimul timp toate competitiile din acest sport.

    Vladimir Kramnik, nascut to in 1975, este rus (ceea ce conteaza foarte mult) a avut o ascensiune extraordinara urcand in clasamentul mondial in ultimul an de pe locul 7 pana pe locul 3. Cea mai importanta performanta a sa este victoria in fata marelui Kasparov, in octombrie 2000, cand a fost si campion mondial.

    Despre duel...

    Lansarea provocarii a fost facuta inca din 2005 de catre Kramnik care insa a fost refuzat de Topalov pentru simplu motiv ca desi era un jucator extraordinar Kramnik ocupa doar locul 6 in topul mondial. Topalov afirma ca pe vremea cand era locul 7 nici prin cap nu ii trecea sa provoace numarul unul la un duel pentru titlul mondial. In 2006 inevitabilul se produce si Topalov, datorita urcarii fenomenale a lui Vladimir Kramnik ramane fara pretexte in fata celui care ii lansase provocarea.

    Astazi se joaca partida a 11 a dintr-un total de 12 pentru titlul mondial la sah.

    Cum au decurs ostilitatile pana acum?...
    In prezent cei doi se afla la egalitate 5-5.
    Meciul de la Elista a debutat sub semnul unei strategii exacte de aparare - Kramnik a rezistat atacurilor dezlantuite ale lui Topalov - rusul avea 3-1 dupa primele 4 intilniri la esichier. In acel moment, delegatia lui Topalov il acuza ca are un sistem secret de comunicare cu echipa si cere inchiderea... toaletei lui Kramnik, din sala de odihna. Mai mult, bulgarii publica o analiza prin care demonstreaza ca 78 la suta din mutarile efectuate de Kramnik erau si cele mai bune recomandari ale programului Fritz 9!

    Deranjat de suspiciuni, Kramnik nu se prezinta la a 5a partida si pierde prin forfait: 3-2.

    Meciul se reia dupa citeva zile de negocieri. In noile conditii, dupa doua remize (6 si 7), Topalov izbuteste doua victorii: egaleaza in partida 8 si preia conducerea in a 9-a (5-4 pentru bulgar).

    Cea de a 9a disputa a aratat un Kramnik depasit complet in deschidere - la mutarea 20, pozitia sa era plina de slabiciuni. Pe site-ul oficial al lui Topalov, sustinatorii jubileaza si il ironizeaza pe Kramnik: "Veselin s-a hotarit sa joace foarte de repede ca sa nu ii mai dea lui Kramnik timp sa mearga la toaleta".


    hotnews

    La casele de pariuri situatia se prezinta astfel:
    Topalov V. v Kramnik V. [Game 11] 3.50 1.60 5.30 ... deci Topalov favorit...


    ... vom vedea...

  4. #4
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    partida 11 s-a terminat egal asa incat lupta ramane deschisa

    a mai ramas o zi pana la partida finala dintre Vladimir Kramnik si Topalov. Cel dintai afirma ca in cazul in care nu va obtine titlul, il va recunoaste pe adversarul sau drept campion mondial insa va da in judecata Federetia Internationala de Sah . El si echipa sa considera ca nu e normal ca Topalov sa obtina titlul fara sa o partida de sah dusa la final. Este vorba de partida cu numarul cinci pe care Vladimir Kramnik spera sa o poata juca dupa ce va termina meciul 12.

  5. #5
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    sah-ul este un sport intresant...sportul mintii..insa este cam plictistor..nu se investeste prea mult in acest sport..asa mediatizarea este mica!

  6. #6
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Despre ce investitii vorbesti?... eu stiu ca sunt tot felul de cluburi de sah. Cat despre mediatizare aici ai dreptate insa toate se pot schimba. Avem un campion european de la noi din tara si asta poate fi un inceput frumos.

  7. #7
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    da..ai dreptate este un inceput..si la investitii ma refeream la mai multe cluburi de sah..insa sunt dar foarte modeste!

  8. #8
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Sahul presupune ca persoanele ce sunt implicate in acest joc sa aiba multa rabdare, motiv pentru care sunt relativ putini tinerii care sunt pasionati de el. De ce crezi ca parcurile sunt pline de oameni in varsta care joaca sah?.. Ei au timp liber si rabdare. E un joc frumos si eu il agreez mult dar de multe ori mi se intampla sa imi pierd rabdarea numai cand ma gandesc la el. Sunt insa povesti frumoase si partide pe care merita sa le vezi... cat despre mediatizare poate ma supar si o sa incep sa arat pe aici cateva din secretele acestui sport al minti

  9. #9
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    Sahul presupune ca persoanele ce sunt implicate in acest joc sa aiba multa rabdare, motiv pentru care sunt relativ putini tinerii care sunt pasionati de el. De ce crezi ca parcurile sunt pline de oameni in varsta care joaca sah?.. Ei au timp liber si rabdare. E un joc frumos si eu il agreez mult dar de multe ori mi se intampla sa imi pierd rabdarea numai cand ma gandesc la el. Sunt insa povesti frumoase si partide pe care merita sa le vezi... cat despre mediatizare poate ma supar si o sa incep sa arat pe aici cateva din secretele acestui sport al minti
    ai dreptate!..si eu ma plictisesc doar gandindu-ma!..cat despre oamenii in varsta din parcuri...cred ca au multa rabdare si timp pentru a juca acest sport!in mare sahul se bazeaza pe (gandire,simt,placere si rabdare.)

  10. #10
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Aveti dreptate fratilor cu lipsa de mediatizare a acestui extraordinar sport.In ce ma priveste eu as juca sau m-as uita la batranii din parcuri ore intregi cu placere pentru ca am o admiratie imensa pentru ei.Prietene tchibos eu tin cu topalov pentru meciul de azi.Pacat ca n-am sa pot sa il vizionez live pe net pentru ca sunt la scoala.Oricum bafta bulgaria si sper sa mai vb despre sah pe acest topic pentru ca este un sport care merita atentie !!!

    Salve !!!

  11. #11
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Ma bucur ca sunt pe forum pasionati de sah

    Cand eram student in primul an si nu aveam chef sa stau la vreun curs si ramaneam in pana de bani si nu puteam sa merg la un film sau intr-un bar, ma duceam in parc si ma uitam la partidele jucate de batrani in parc. Era ceva ce faceam cu placere. Ce ma stresa erau persoanele care desi se vedea clar ca nu mai aveau nici o sansa continuau pana li se dadea mat.

    Cat despr meci...
    Nu stiu de ce dar eu tot cu Topalov tin desi in ultima vreme nu prea ii am pe bulgari la suflet (de la fotbal mi se trage). Cred ca a fost ceva cu WC-ul lui Vladimir Kramnik chiar avea ceva acolo. Desi rusii au in spate traditia nu pot sa il agreez pe Kramnik. Cred ca ar fi in stare de orice ca sa ia titlul, iar rusii sunt capabili de tot felul de viclenii. Sahul est un sport curat in care trisorii nu au ce cauta. Se pare ca duelul pentru titlul mondial intra in prelungiri partida a 12 a terminandu-se la egalitate. Inca o zi si urmeaza tiebreak-ul. Cat despre vizionarea partidelor cred ca pe net se pot vedea cap coada partidele dar nu mai stiu pe ce link.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by tchibos; 12th October 2006 at 20:15.

  12. #12
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    aici pot fi vazute cele 12 partide jucate de Topalov si Kramnik pentru titlul mondial la sah 2006

    http://www.kramnik.com/elista2006.aspx

  13. #13
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    inca o data Rusia iese triumfatoare in sah

    "KRAMNIK WINS!!! Congratulations, BIG CHAMP! "


    asta apare pe site-ul oficial al rusului

    ce urmeaza pentru Kramnik?...

    Iata ...

    cine e deep fritz.. las un pasionat al acestui sport sa ne lamureasca
    Attached Images Attached Images
    Last edited by tchibos; 13th October 2006 at 20:46.

  14. #14
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Acuma vad si eu ca exista si un thread pentru sah, ma si gandeam...in copilarie am participat si eu la cateva turnee, la vreo 3 semifinale nationale(am luat si locul 16 odata, cea mai buna clasare), am fost aproape de a fi luat intr-o echipa la Brasov (vreo patru ani am fost legitimat la ASCOR Tg Jiu, care insa era o echipa mediocra), insa tot din lipsa de timp si cum sahul nu putea reprezenta o modalitate de a castiga bani, am renuntat apoi...
    Pentru cei interesati si care cat de cat au o baza in sportul asta, le recomand sa caute niste partide mai vechi, din perioada de aur a sahului, de exemplu meciuri din finala Lasker-Capablanca, sunt minunate...pentru incepatori, recomand un manual de sah minunat, scris tot de Capablanca(numele imi scapa momentan)...e un sport extraordinar de frumos odata ce incepi sa il inveti cat de cat

  15. #15
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Prietene Balaci din punct de vedere al sahului cred ca sunt cel mai pasionat si maniac de pe OLS dar am vazut ca nu prea exista interes pentru acest sport superb si minunat pentru ca altfel veneam zilnic cu stiri.
    Biblioteca contine zeci de volume despre sportul mintii inclusiv acel super manual scris de Capablanca ( excelent pentru incepatori ).As fi fost tentat sa fac multe inclusiv si o cupa OLS de sah dar repet in afara de tchibos si inca alti cativa useri pintre care si tu acum ,nimic...
    Zbor pana la stele.

  16. #16
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    "KRAMNIK WINS!!! Congratulations, BIG CHAMP! "


    asta apare pe site-ul oficial al rusului

    ce urmeaza pentru Kramnik?...

    Iata ...

    cine e deep fritz.. las un pasionat al acestui sport sa ne lamureasca
    Deep fritz e un calculator va fi o infruntare om-masina , cum a fost Kasparov -Deep Blue 2,5-2,5

  17. #17
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    @lordulcapdemort: confruntarea s-a dus demult, a batut deep fritz(din ce stiu eu)
    @Geografu: ma bucur sa vad ca mai exista iubitori de sah, poate punem mana de la mana si ridicam aici macar un subforum pentru sah...tu, eu, tchibos, plus te asigur ca se mai gasesc si alti amatori cu timpul, daca e treaba serioasa
    Cu concursul de sah, mai pe toamna, dupa ce mai scap si eu de probleme, m-ar interesa

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Thumbs down Sahul pt copii

    sahul este extraordinar pentru copii.! Le creste puterea de concentrare,de memorare, si ii ia de pe strazi.
    Din pacate are o mica mediatizare,si foarte putine cluburi pentru practicarea sahului.

  19. #19
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Un geniu a disparut dintre noi. Dumnezeu sa-l odihnesaca!

    Legendarul Bobby Fischer a murit Realitatea TV

    Fostul campion mondial la șah Bobby Fischer a decedat, informează site-ul BBC. El locuia din 2005 în Islanda. Înainte de a se muta în Islanda acesta a trăit mai mulți ani în Japonia.

    Controversatul campion mondial la șah Bobby Fischer a decedat la vârsta vde 64 de ani. Americanul a devenit celebru după ce l-a învins pe campionul Uniunii Sovietice, Boris Spassky în 1972.

    Critic fervent al Statelor Unite al Americii, Bobby Fischer a renunțat la cetățnia americană în 2005 și s-a mutat în Islanda.

    În 1992, Bobby Fischer a primit o condamnare din partea Statelor Unite ale Americii pentru că a încălcat embargoul impus Iugoslaviei și a mers să rejoace finala cu Spassky.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #20
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Scandalos, pana la acest ora niciunul din ziarele sportive nu a anuntat stirea. In schimb, despre zvonistici din fotbal...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #21
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Dumnezeu sa il odihneasca ! A fost unul dintre cele mai mari talente sahiste ale lumii !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •