Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 208

Thread: Stiri din sah

  1. #22
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Dumnezeu sa il ierte! Mare pierdere

    ps: am vazut ca au aparut ceva pasionati de sah pe forum dupa ce nu era mai nimeni cand ma chinuiam eu sa dau viata unei sectiuni pentru sportul mintii

    Ce ziceti ne bagam sa creem o astfel de sectiune, cu un campionat OLS de sah?
    Last edited by tchibos; 18th January 2008 at 16:32.

  2. #23
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Dumnezeu sa-l ierte, unul dintre geniile veritabile ale jocului (alaturi, as zice eu, de Capablanca si Alehin).
    De ce a murit totusi? Eu nu am reusit sa gasesc pe vreun site cauza mortii (stiu ca era spitalizat de anul trecut insa era un mister de ce sufera, se vorbea de paranoia).
    P.S. Tchibos, eu unul sunt de acord sa incercam sa facem o sectiune de sah, cu concurs cu tot. Cu conditia sa se gaseasca doritori...

  3. #24
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Bobby Fischer a fost nu numai un jucator stralucit, dar si un om foarte controversat. Un rebel din fire, dar respectat de toti cei care l-au cunoscut si admirat.

    Fischer a fost considerat un "copil minune" la 14 ani find cel mai tanar mare maestru american.
    In 1972 a sustinut acel "meci al secolului" cu Boris Spasski pe care l-a invins, fiind in anii "razboiului rece" primul american care a castigat titlul suprem.
    In 1975 federatia internationala (FIDE) i-a retras ititlul in urma unor neintelegeri absolut "normale" la timpul respectiv.

    In 1992 Bobby Fischer a sustinut in Iugoslavia acel memorabil "meci revansa" pentru care a incasat un premiu de milioane. Acest spectacol a contravenit insa embargoului impus de SUA motiv pentru care a fost urmarit de FBI si arestat in anul 2004 in Japonia.
    Din anul 2005 Fischer a trait in Islanda unde si-a gasit sfarsitul in urma unei grele afectiuni renale.

    Fie-i tarana usoara !

  4. #25
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    Dumnezeu sa il ierte! Mare pierdere

    ps: am vazut ca au aparut ceva pasionati de sah pe forum dupa ce nu era mai nimeni cand ma chinuiam eu sa dau viata unei sectiuni pentru sportul mintii

    Ce ziceti ne bagam sa creem o astfel de sectiune, cu un campionat OLS de sah?
    Eu am avut si un an aceasta idee amice Tchibos dar nu am avut parteneri ca sa zic asa.Binenteles ca sunt de acord cu un campionat dar sa speram ca nu suntem singurii care vrem asta....

  5. #26
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Deja sunt cel putin 3 persoane interesate, eu zic ca e un inceput
    http://www.onlinesport.ro/forum/show...=96852&page=34

    Am facut deja si o cerere la moderatori, eventual ar putea-o prelua unul din voi doi pe RA, si poate devine realitate

  6. #27
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    ..intru si eu...ca in 4 se joaca mai bine...gataaaa,ati facut masa?????

  7. #28
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    vezi ca s-a deschis un topic special unde se anunta inscrierile

    Intra aici!

  8. #29
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    Fischer,Fischer,Fischer...si dupa aceea ceilalti...parerea mea!!!!

  9. #30
    Banned
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Transilvania/Vatra Dornei
    Posts
    36
    Reputatie
    0
    Dumnezeu sa-l ierte pe cel care a fost probabil cel mai mare sahist al istoriei in afara lui Gary Kasparov si a lui Alehin .

  10. #31
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    ...ca fantezie si spectacol eu zic ca Fischer este peste cei 2...dar ce e de observat este faptul ca acesti 3 supercampioni au avut,intr-un fel,destine tragice....Alehin,mort in exil,cazut in patima alcoolului,renegat de Mama Rusia pentru ca fugise in Franta.....Fischer,nu mai spun.....un rebel incurabil..povestea aceea cu secta aceea care i-a ''papat'' toti banii este de-a dreptul tragica(cum de un supercampion ca Fischer a putut fi pacalit in halul acela de niste papagali ramine un mister...)..cade apoi prada unei groaznice boli psihice care-l reduce la stadiul de leguma.....iar Kasparov...daca mai continua mult sa faca pe viteazul cu taica Putin..nu-l vad bine....la urma urmei ce mare smecherie este daca un camion condus de un sofer un pic afumat il va face terci,asa,accidental,intr-o buna zi.....???

    PS..la povesti mai sunt cum sunt...mai greu mi-e la tabla......

  11. #32
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1

    Stiri din sah

    Aici vom comenta si analiza toate stirile noi aparute in sportul mintii.

  12. #33
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Off-topic (eu zic ca acest subforum sa ramana pentru stiri si discutii offtopic despre sah), se pare ca in sfarsit avem un subforum al nostru

  13. #34
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    ...sa traim bine,atunci....

  14. #35
    Ex - Eye Kyu Jacob's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    823
    Reputatie
    1
    Bobby Fischer a fost cel mai bun sahist. Am vazut multe partide ale sale si ce m-a surprins cel mai tare este cat de nonsalant sacrifica dama cateodata...binenteles ca pana la urma castiga...

  15. #36
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Eye_Kyu, daca te pricepi la sah, te poti inscrie la concursul nostru (intra la campionat sah, pe acelasi subforum)

  16. #37
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    ce nu va suport pe voi si 'jocul' vostru plictisitor ...

  17. #38
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    In aceste zile se desfasoara la Wijk aan Zee, Olanda celebrul turneu international numit Festivalul Corus care in 2008 a ajuns la editia prodigioasa de 70.

    In runda a 8-a a turneului campionul mondial, indianul Anand l-a învins în 40 de mutări, pe Veselin Topalov, în varianta Najdorf, a Apărării Siciliene.

    A fost consemnată remiza în partidele Elianov - Adams, Mamediarov -Aronian, Kramnik -Polgar, Carlsen - Ghelfand, Radjabov - Ivanciuc.

    În clasament, se menține lider, tânărul șahist norvegian Magnus Carlsen, 17 ani, cu 5,5 puncte, urmat de Kramnik și Aronian, câte 5 puncte, Anand și Radjabov 4,5 p, etc.

    Turneul de categoria 20, un adevărat campionat mondial aproape, se dispută în 13 runde, și se va termina pe 27 ianuarie.


    http://img144.imageshack.us/img144/6792/anandqr6.jpg


    Anand , regele lumii , in maxima concentrare.

  18. #39
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    e normal sa nu ne suporti. e pentru oameni destepti

  19. #40
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    Eye_kyu e sahist...am jucat cu el.....cred ca la 20 de minute va rupe...parerea mea...

  20. #41
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Noroc ca nu e in grupa cu mine
    Vezi ca e meci dur silver vc. tchibos acum

  21. #42
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    aaaa..cine e silver???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •