View Poll Results: Trebuie Steaua si Dinamo sa fie desfintate?!

Voters
242. You may not vote on this poll
  • Da! Cu siguranta!

    92 38.02%
  • Nu ! Nu exista motive .

    106 43.80%
  • NU ! Este prea tarziu.

    44 18.18%
Page 119 of 119 FirstFirst ... 1969109117118119
Results 2,479 to 2,492 of 2492

Thread: Istorii controversate despre echipele romanesti de fotbal

  1. #2479
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Steaua, o saptamana in Divizia B!

    Fotografia arata ca in meciul Politehnica Timisoara - FC Ploiesti, 2-3, cu prahovenii adversari directi ai Stelei in barajul pentru retrogradare, Poli inscrisese un gol valabil cand conducea deja cu 2-1. Avand ca argument respectiva imagine, militarii au facut contestatie si au obtinut suspendarea pe viata a arbitrului Mitran si rejucarea partidei, incheiata 1-1. Nefericit pentru FC Ploiesti, dependenta de victorie, care pica in B, in locul Stelei!

    Infiintata in 1947, Steaua Bucuresti, cel mai cunoscut brand fotbalistic al Romaniei, s-a numit in primul an Asociatia Sportiva a Armatei Bucuresti, ulterior CCA, ajungandu-se apoi la numele de astazi. Chiar daca, alaturi de Dinamo, despre Steaua se crede ca nu a retrogradat niciodata, Libertatea va prezinta istoria tumultuoasa a anului 1948, in care ASA Bucuresti, primul format al Stelei, retrogradeaza in Divizia B, dar este reprimita in primul esalon dupa o contestatie cu cantec.

    Au pierdut barajul pe teren

    Sfarsit de mai, inceput de iunie, anul 1948. Salvata in ultima etapa de la retrogradarea directa, dupa un 2-2 eroic cu Unirea Tricolor (actuala Dinamo), Steaua ? aflata la primul an pe prima scena a fotbalului romanesc ? prinde barajul de supravietuire. Participa castigatoarele celor patru serii din Divizia B si locurile 11-14 din Divizia A, in total opt echipe. Se joaca stil turneu, fiecare cu fiecare, pe stadionul Giulesti, primele patru scapa, ultimele patru pica. Turneul e dominat de Politehnica Timisoara, care se impune net, cu 10 puncte, urmata de Metalochimic Bucuresti si CSM Medias, ambele cu 9. Pentru al patrulea loc, sinonim cu salvarea, se bat Steaua, atunci ASA Bucuresti, si FC Ploiesti. Cand se trage linie, FC Ploiesti e peste Steaua, 8 puncte fata de doar 7 ale militarilor. Si totusi, situatia se schimba radical, caci Steaua face contestatie, afirmand ca la meciul Politehnica Timisoara ? FC Ploiesti, scor final 2-3, banatenii au avut un gol valabil cand conduceau cu 2-1, nevalidat insa de arbitrul Constantin Mitran. In apararea lor, militarii depun la Federatie, impreuna cu memoriul, si fotografia fazei in care portarul ploiestean Ivan intra aproape in totalitate cu mingea in poarta, publicata in revista 'Stadion', din 9 iunie 1948. Deloc surprinzator, tinand cont de sprijinul de care beneficia echipa Armatei, contestatia e acceptata, rezultatul initial al meciului Politehnica ? FC Ploiesti (2-3 in 5 iunie 1948) este anulat, iar confruntarea se rejoaca, la Craiova, pe 24 iunie. Obligati sa invinga, prahovenii obtin doar un meci egal, 1-1, rezultat ce ii ingroapa definitiv in esalonul secund. Si asta pentru ca, la egalitate de puncte cu Steaua, 7, criteriul de departajare era meciul direct, 2-0 pentru militari. Intre 9 iunie 1948, data incheierii barajului, si 16 iunie 1948, data acceptarii contestatiei militarilor, Steaua a fost, totusi, in Divizia B. Salvata de sansa unui fotograf, bine plasat in spatele portii ploiestene, si de disponibilitatea federala spre o contestatie imposibil de acceptat in conditii normale, Steaua s-a ridicat apoi in scari si a dominat Romania.

    "Acum il vezi, domnule Mitran?"

    Arbitrul Constantin Mitran a fost tras la raspundere si pus la colt in stil comunist de presa vremii. In revista 'Stadion', langa fotografia ce avea sa o scape pe Steaua de retrogradare, trona titlul dojenitor: 'Acum il vezi, domnule Mitran?', iar jos explicatia: 'Pe spatele fotografiei, reporterul nostru - care era la poarta ploiestenilor si a vazut mingea in goal - a scris goal neacordat Politehnicii. Arbitrul C. Mitran nu l-a acordat atunci; acum insa poate vedea ceea ce le-a rapit timisorenilor. Portarul Ivan a intrat aproape in intregime in poarta, cu mingea sub el', se scria in revista 'Stadion', in iunie 1948

    Sprijin neconditionat de la generali si de la ministrul de razboi

    Actualul club Steaua a fost infiintat pe 7 august 1947, sub numele Asociatia Sportiva Centrala a Armatei. Initial, echipa a fost inscrisa in Divizia B, dar peste doua saptamani, o data cu desfiintarea echipei Carmen, a prins un loc in Divizia A, in sezonul 1947-1948. Presa vremii anunta aparitia noului club, sprijinit din plin de puterea comunista. 'Din viata noastra sportiva nu putea lipsi Armata, al carei club va aborda toate ramurile sportive si care va avea o activitate din cele mai laborioase. Noua asociatie polisportiva se bucura de sprijinul nelimitat al d-lor generali Petrescu D. si Haput Mircea si are ca presedinte de onoare pe d. ministru de razboi, gen. Lascar Mihail. Desigur, ASCA va pune accentul pe toate ramurile sportive in egala masura, dar activitate speciala va avea echipa de fotbal pentru a carei constituire se va proceda zilele acestea la transferarea mai multor jucatori'.

    Anunt dupa recursul castigator al Stelei: "Arbitrul, suspendat pe viata"

    Anuntul rejucarii meciului dintre Politehnica si FC Ploiesti, precum si suspendarea pe viata a arbitrului Mitran au fost anuntate in presa pe 10 iunie. 'Luand in discutie cazul matchului FC Ploesti - Politehnica in care Politehnica a marcat un goal, neacordat, Comitetul Federal hotaraste urmatoarele: rejucarea matchului de baraj FC Ploesti - Politehnica; matchul se va disputa la 24 iunie, la Craiova, intreg Comitetul Federal va asista la joc; arbitrul Mitran C. se suspenda pe viata din corpul arbitrilor', relata ziarul Libertatea, in iunie 1948. Dupa cum se vede, atentia pentru rejucare a fost maxima. Federatia a numit 3 arbitri care pot conduce jocul, iar la fata locului s-a facut o tragere la sorti care sa decida numele celui care va arbitra meciul.

    Reclamatia Armatei

    La patru zile dupa jocul Timisoara - Ploiesti 2-3, AS Armata a contestat rezultatul, pe baza fotografiei publicate de saptamanalul 'Stadion'. 'Gruparea ASA a introdus ieri la Federatie o adresa prin care contesta rezultatul, pe motiv ca arbitrul nu a acordat Politehnicii un goal perfect valabil. Acest goal ar fi dus Politehnica in avantaj cu 3-1 si Ploesti nu ar mai fi putut invinge cu 3-2, deci ASA ar fi promovat in Divizia A in locul ploiestenilor. Adresa spune ca va fi urmata de o expunere ampla cu material documentar', anunta ziarul Libertatea pe 10 iunie 1948.

    Sursa ziarul Libertatea.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  2. #2480
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    O **** de echipa si niste **** de suporteri...
    Last edited by Elphax; 6th March 2008 at 14:19.

  3. #2481
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Nico21, sunt de acord in privinta echipei, insa printre suporterii Stelei mai sunt si oameni onorabili.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  4. #2482
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    ...
    Last edited by Nico21; 6th March 2008 at 14:22.

  5. #2483
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Va dati seama ca Tudor daca facea asemenea greseli impotriva stelei,cum a facut impotriva Clujului,era impuscat pe vremea aia?pana cand sa va mai suportam,tortionarilor comunisti ?


    Uite ca pana si Libertatea face o paralela :"Greseala lui Mitran, dezvaluita de o fotografie pana la urma neclara, este o joaca de copii fata de gafele arbitrilor din ziua de azi. Arbitrul din 1948 a platit, revoltator, cu suspendarea pe viata, in timp ce incredibilele erori ale lui Alexandru Tudor, care nu a acordat doua penalty-uri pentru CFR Cluj in meciul cu Steaua, nu pot fi amendate decat cu cel mult sase etape de suspendare."

  6. #2484
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Libertatea mananca c**, Andrei Balan este, de altfel, un binecunoscut mancator de c***, in fine... Daca veti da cateva pagini mai inapoi veti observa ca eu am scris aici ca a aparut o poza in presa vremii si imediat am fost atacat cu diverse invective, campioni fiind fratii Ceasca de mai sus.

    Printre dezinformarile publicate de tabloidul Libertatea (amintiti-va reactiile fratilor de mai sus vizavi de un alt tabloid, Cancan-ce oameni dulcicoli...), vad ca exista si un comentariu acolo postat de cineva care cunoaste:

    -Arbitrul acelui meci a fost eliminat din arbitraj dupa ce a fost dovedita mituirea lui de catre ploiesteni, mult mai tarziu, in urma unui proces in care au fost multe nume din fotbal implicate.
    -In acea perioada au fost multe cazuri de rejucari de meciuri.
    -Dinamo nu este urmasa Unirii Tricolor, aceasta echipa a retrogradat in 48, ulterior a fost transformata in Dinamo B si a luat drumul Clujului, daca nu ma insel. Dinamo este urmasa lui Ciocanul/Dinamo A, fosta Maccabi, echipa ce a terminat acel campionat pe locul 6.

    Orice om de bun simt si cu oarece "glagorie" in cap s-ar intreba: de ce a fost nevoie ca o echipa atat de puternic sustinuta sa ajunga la baraj cand ar fi fost nevoie doar de un singur punct pentru a ramane in prima divizie fara probleme? dar nu, pentru acesti indivizi orice prilej de a-si ataca dujmanul de moarte este unul bun.
    Last edited by Elphax; 6th March 2008 at 22:11.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  7. #2485
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Esti nebun Gica !!! in conditii normale,acel meci nu se rejuca...poza este neclara...las-o naiba !!!

    http://img248.imageshack.us/img248/8...6485686eu0.jpg

    Unde vezi tu mingea trecand de linia portii?nici macar balonul nu se observa...rade lumea de tine cu explicatiile tale !!!

  8. #2486
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Gica, cine vine cu ziarul "Libertatea" drept sursa, o sa aiba (cel putin la mine) niste mici mari probleme de credibilitate. Intr-o tara in care presa mai mult dezinformeaza decat informeaza, Libertatea bate orice record in domeniu. Ma mira de altfel ca Tyler, om mult peste nivelul "Libertatea", a postat asa ceva.

  9. #2487
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Vladek, punctul tau de vedere este total gresit, este o urma a societatii bolsevizate in care am trait. Nu conteaza decat informatia! Daca informatia este falsa de-abia atunci poti ataca Sursa. Presedintele Frantei a dat in judecata un obscur site de internet!!! Asta este diferenta intre o societate libera si una eliberata, una stie ce inseamna presa iar cealalta se lupta cu sechelele totalitarismului. Eu ma refeream la ipocrizia indivizilor de mai sus care combateau o informatie atacand ziarul, tactica bolsevica, dar acum, pentru ca le convine informatia tac chitic si saliveaza de placere.

    Individul nominalizat de tine este josnic.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  10. #2488
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post
    Vladek, punctul tau de vedere este total gresit, este o urma a societatii bolsevizate in care am trait. Nu conteaza decat informatia!
    Haida-de Gica, hai sa-mi expun parerea nitel altfel. Eu stiu ca individul X a mintit de nenumarate ori in trecut, ca e ahtiat sa fie in centrul atentiei si ar spune orice sa-l bage lumea in seama. Apoi cineva vrea sa ma convinga aducandu-mi ca argument "asa a zis X". Mi se pare normal sa privesc cu oarecare rezerva o astfel de informatie.

    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post
    Daca informatia este falsa de-abia atunci poti ataca Sursa. Presedintele Frantei a dat in judecata un obscur site de internet!!! Asta este diferenta intre o societate libera si una eliberata, una stie ce inseamna presa iar cealalta se lupta cu sechelele totalitarismului. Eu ma refeream la ipocrizia indivizilor de mai sus care combateau o informatie atacand ziarul, tactica bolsevica, dar acum, pentru ca le convine informatia tac chitic si saliveaza de placere.
    Povestea asta cu presa e boala larg raspandita pe Ols, si nimeni nu-i imun. Fara exceptie, cand presa scrie ceva negativ despre "dusman" articolul in chestiune este citat si rascitat drept "adevarul absolut". Cand se scrie ceva negativ despre echipa favorita, ziarul/ziaristul respectiv este imediat etichetat "gunoi/jeg/sluga lui Becali/Borcea/Copos/Netoiu/<nume_patron>", "fituica stelista/dinamovista/samd". Si eu puteam sa postez articolul asta din evz de exemplu. N-am facut-o, pentru ca de scandal si injuraturi eram satul.

    Quote Originally Posted by Gica Chioru View Post
    Individul nominalizat de tine este josnic.
    N-o sa inteleg niciodata cum de va puteti certa in asa hal. Hai zau, e vorba doar de fotbal la urma urmei. Take it eassyyy ..

  11. #2489
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vladek
    Haida-de Gica, hai sa-mi expun parerea nitel altfel. Eu stiu ca individul X a mintit de nenumarate ori in trecut, ca e ahtiat sa fie in centrul atentiei si ar spune orice sa-l bage lumea in seama. Apoi cineva vrea sa ma convinga aducandu-mi ca argument "asa a zis X". Mi se pare normal sa privesc cu oarecare rezerva o astfel de informatie.
    Stiai ca Marx era alcoolic si ca i-au murit 3 copii de foame? Este o chestiune de principiu, Vladek, nu minimizezi autorul ca sa combati informatia. Aceasta poate fi corecta chiar daca cel ce a enuntat-o este o panarama pe care nu dai doi bani. Ce faci? Stii ca spune adevarul dar ii dai in cap pentru ca il detesti?

    Povestea asta cu presa e boala larg raspandita pe Ols
    OLS-ul are o gramada de boli si de bolnavi, Vladek. Dar OLS-ul nu face exceptie, forumurile romanesti sunt o oglinda fidela a societatii noastre.

    ps.eu nu ma cert cu individul, dimpotriva, il evit. Am spus ca este josnic, nu am exagerat deloc.
    [B][COLOR="Red"]CFR Rapid Bucuresti=primul club bolsevic din Romania
    1923. Conform directivei KOMINTERN apare bolsevismul in sportul romanesc.[/COLOR][/B]

  12. #2490
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Ma voi referi la asa-zisul articol din Libertateam scris, in opinia mea, la comanda, de doi ziaristi anti-stelisti, unul dintre ei, Andrei Balan, care, in sutele, poate miile, de articole pe care le-a semnat, n-a scris o singura data pozitiv la adresa celei mai importante echipe din Romania.
    Un articol vadit tendentios, care amesteca adevaruri cu minciuni ordinare.

    Redau un pasaj din al treilea pargraf, in care autorii incearca sa-i dezinformeze pe cei care n-au suficiente informatii, mai precis pe cei f.f. tineri.

    . . . .

    Obligati sa invinga, prahovenii obtin doar un meci egal, 1-1, rezultat ce ii ingroapa definitiv in esalonul secund. Si asta pentru ca, la egalitate de puncte cu Steaua, 7, criteriul de departajare era meciul direct, 2-0 pentru militari. Intre 9 iunie 1948, data incheierii barajului, si 16 iunie 1948, data acceptarii contestatiei militarilor, Steaua a fost, totusi, in Divizia B. Salvata de sansa unui fotograf, bine plasat in spatele portii ploiestene, si de disponibilitatea federala spre o contestatie imposibil de acceptat in conditii normale, Steaua s-a ridicat apoi in scari si a dominat Romania.

    . . . .
    Domnii ziaristi, daca pot fi numiti asa, fac o afirmatie mai mult decat mincinoasa, citez: "disponibilitatea federala spre o contestatie imposibil de acceptat in conditii normale" .
    Contestatii, chiar si de acest gen, care presupun rejucarea unui meci, s-au facut si in alte campionate. Campionate cu un fotbal mult superior celui romanesc. Mai mult decat atat, avem un exemplu relativ recent (mai 1990) chiar de la noi, Federatia Romana de Fotbal aproband contestatia facuta de Mircea Lucescu, regele blaturilor dinainte de '89, dar si in perioada in care a fost antrenor la Rapid, prin care acesta cerea rejucarea meciului Farul - Dinamo, meci castigat de echipa constanteana. Motivul, vezi doamne, Dinamo a jucat fara f. multi titulari, acestia fiind convocati pt. CM din Italia. La rejucare Dinamo a castigat, devenind campioana nationala.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  13. #2491
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2,943
    Reputatie
    0
    Sos-ule,tu ai vazut poza aia din Libertatea?daca aia e o poza clara in care se vede ca balonul trece cu toata circumferinta linia portii,inseamna ca tu nu ai facut niciodata sport la Dinamo...
    Last edited by Nico21; 6th March 2008 at 19:38.

  14. #2492
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    "...forumurile romanesti sunt o oglinda fidela a societatii noastre "
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •