View Poll Results: Credeti ca filmul este bine realizat?

Voters
24. You may not vote on this poll
  • DA

    19 79.17%
  • NU

    5 20.83%
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 118

Thread: Passion Of The Christ

  1. #1
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1

    Passion Of The Christ

    Filmul prin care sunt ecranizate ultimele 12 ore ale lui Isus (drumul crucii) si care a provocat reactia virulenta a comunitatii evreiesti internationale cu cateva luni inaintea lansarii (beneficiind astfel de o imensa publicitate gratuita) este deja un succes de box-office. In 6 zile a inregistrat incasari de 135 milioane $. Prevad ca va depasi cota atinsa de LOTR - ROTK si va ameninta prima pozitie ocupata de Titanic. Cele 135 de milioane reprezinta incasari din Statele Unite, Australia, Noua Zeelanda si Grecia. Lansarea "worldwide" va avea loc, probabil, la inceputul lunii aprilie. Din tari precum Italia, Spania si alte tari in care catolicismul are influenta puternica cred ca vor curge incasari uriase. Ca si in cazul Titanicului cred ca incasarile din afara Statelor Unite vor fi duble, daca nu triple decat in SUA. Ramane sa vedem.

  2. #2
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Sa nu uitam ca o mare parte a po****tiei globului este musulmana... nu stiu cāt de mult o sa-i intereseze pe acestia! Nu? :p

    Oricum ce ma enerveaza e ca nu sunt lansate filmele simultan, peste tot in lume!
    Vezi Matrix Revolutions!

  3. #3
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Chiar si musulmanii pot fi curiosi sa vada despre ce e vorba. Poate fac si ei un Passion Of Mohamed. Nu? Oricum povestea este oarecum asemanatoare. In ceea ce priveste modul cum sunt lansate filmele acesta face parte din strategia de marketing pentru maximizare profiturilor. Trebuie remarcata ambitia lui Mel Gibson de a reda cat mai fidel evenimentele. Dialogurile sunt purtate in aramaica, iar scenele martiriului au fost considerate de critici ca fiind extrem de dure si sangeroase. Dar daca stam sa ne gandim, cam asa ar fi trebuit sa fie crucificarea. Ca doar nu era la plimbare in parc cu crucea in spate. Sigur amatorii de filme gen "bai de sange" vor sta in primele randuri ale cinematografelor.
    Practic pentru fiecare ora reala au fost acordate 10 minute de film.
    Pentru a vedea si parerea criticilor cei mai vehementi le puteti citi la adresa:
    http://www.adl.org

  4. #4
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Cele 135 de milioane reprezinta incasari din Statele Unite, Australia, Noua Zeelanda si Grecia. Lansarea "worldwide" va avea loc, probabil, la inceputul lunii aprilie.

    Ultras, si in Canada ruleaza de aproape o saptamana...daca ajung sa-l vad, dupa cum sper, o sa revin cu amanunte la obiect...
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  5. #5
    sport legend maryuss_mau's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Piatra Neamt- Bucuresti
    Posts
    417
    Reputatie
    1
    in romania cam peste cat timp apare ? aveti idee??? in cinematografe prin 2006, si pe net in cateva luni, nu???

  6. #6
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Pe 6 aprilie are loc premiera in Romania.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Nu am vazut inca filmul dar sper sa-l vad cat de curand.Mel Gibson a facut otreaba buna cred...si ma bucur sa vad ca avem o romanca in rol important:Fecioara MARIA:Maia Morgerstern care culmea este evreica...iar cea mai puternica blamare a filmului a venit din partea comunitatii evreiesti din S.U.A!

  8. #8
    sport legend maryuss_mau's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Piatra Neamt- Bucuresti
    Posts
    417
    Reputatie
    1
    oare cati bani o fi castigat romancuta noastra de pe urma filmului, ca la ce incasari a avut filmul , ar trebui sa fie macar 5 zero-uri in dolari!!

  9. #9
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    pe internet a aparut !!
    Free Sevilla!!!!

  10. #10
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    A ajuns la 212 milioane de dolari dupa a doua saptamana!

  11. #11
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Am vazut ieri filmul! O copie facuta in sala de cinema, deci nu prea clar! Tot filmul e vorbit in dialect, si e titrat in engleza! Oricum titrarea in engleza ii "taie" clar din expresivitate, ma intreb cum o sa-l traduca in romāna, folosind care sursa: textul in engeza sau cel in dialect?

    Pe scurt: Este violent pentru un film de acest gen. Bineinteles ca sunt alte filme mult mai sāngeroase, dar cu siguranta nu au acelasi impact!
    Cred ca reprezinta demitizarea filmelor cu acelasi subiect facute pāna acum... sau poate gresesc! Cine l-a mai vazut pe aici?

    La cinema cu siguranta impactul va fi si mai mare! Astept sa apara!

  12. #12
    sport legend maryuss_mau's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Piatra Neamt- Bucuresti
    Posts
    417
    Reputatie
    1
    ai gasit pe un site filmul sau ai facut rost din alta sursa????

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ar fi interesanta o parere despre calitatea artistica a filmului, incasarile, violenta si alte amanunte sunt detalii care nu confirma neaparat valoarea unui film. Dupa cum s-au scandalizat mai toti cei ce se simt vizati sau responsabili cu adevarul despre patimile lui Hristos pare a fi un film bun si crestin totodata. Un Iisus prezentat idilic chiar si cand era martirizat nu cred ca ajuta credintei crestine si nici credinciosilor care ar trebui sa traga si ceva pilde morale din religie, nu numai sa respecte un ritual pentru a se pune bine cu Sefu'...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  15. #15
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Dupa primele 2 saptamani a ajuns pe locul 200 in topul incasarilor worldwide cu 232 milioane. Adevarata lansare worldwide va fi in Saptamana Patimilor, ceea ce ma face sa cred ca filmul va realiza un nou boom al incasarilor. Desteapta miscare!

  16. #16
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    asta seara il vad, asa ca maine ... comentez
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  17. #17
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Eu l-am vazut . E impresionant intr-adevar. Initial am fost socat de violenta, care mi s-a parut exagerata. 99% din film e sange si bataie. Apoi l-am mai ascultat si pe Mel Gibson, m-am mai gandit si este cum a zis si papa : "it is as it was", si n-a fost plimbare prin parc cu crucea la brat.
    Oamenii aveau nevoie de un soc de-asta de violenta. Nu am absolut nimic cu evreii, cei care acuza filmul de antisemitism nu inteleg esenta: nu evreii l-au omorat, ci oamenii. Ce ziceti de imaginea Maiei de la sfarsit, cu Isus neinsufletit in brate si uitandu-se direct in camera? Mi se pare cea mai frumoasa si expresiva din tot filmul:"Uite ce ati facut! Voi toti, care va uitati acuma"...extraordinar de expresivi ochi are Maia, privirea aia te urmareste si dupa ce iesi din sala.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  18. #18
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adrian
    Eu l-am vazut . E impresionant intr-adevar. Initial am fost socat de violenta, care mi s-a parut exagerata. 99% din film e sange si bataie. Apoi l-am mai ascultat si pe Mel Gibson, m-am mai gandit si este cum a zis si papa : "it is as it was", si n-a fost plimbare prin parc cu crucea la brat.
    Oamenii aveau nevoie de un soc de-asta de violenta.
    Oamenii vad violenta zi de zi la stirile de la ora 5, in filmele de actiune cu care ni se ofera zilnic si uneori chiar in viata reala. Nu stiu ce rost are un film de genul asta in afara de a aminti crestinilor cat a suferit Isus, care ii creaza dupa bunul sau plac si apoi le ofera ocazia sa aleaga intre a trai dupa regulile sale sau a suferi mai ceva decat el, pentru o eternitate, in iad.
    Cunosc ideile de baza ale religiei crestine si cred ca e de o aroganta inimaginabila pentru un crestin sa faca un film despre viata lui Isus. Daca cineva face un film cu Isus, pot sa spun 100% ca respectivul nu e crestin adevarat. Cum sa-ti inchipui tu, ca om, ca poti sa redai ce a gandit sau simtit Dumnezeu? E mai mult decat ridicol, iar filmul asta care se concentreaza asupra suferintei nu poate decat sa satisfaca un instinct sadic.

  19. #19
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Mihaela, cred ca esti nedreapta cu Mel Gibson. El a dorit sa reconstituie Drumul Crucii si sa retransmita un mesaj: Iisus a suferit si a murit pentru pacatele oamenilor. Cam asta face si Biserica. Nu cred ca poti sa o poti acuza de aroganta.

  20. #20
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    eu nu prea cred. uita-te la filmele din trecut ale lui Gibson:
    de exemplu:
    Mad Max, Braveheart sau We Were Soldiers.
    cu exceptia lui Mad Max (2si 3) care-s filme post-apocaliptice, lui Gibson ii plac filmele cu si despre eroism,jertfe, onoare etc. lucru de inteles tinind cont ca-i un fundamentalist catolic (autodeclarat?). o viziune alb/negru despre viata e caracteristic oameniilor simplii care-s susceptibili la tendinte fundamentaliste (vezi talibani).

    tinind cont de practicile din evul mediu, e un film care acum 500 de ani ar fi facut ravagii, pentru ca pune acentul pe suferinta fizica, ceea ce se potrivea 100% cu conceptul vremii respective (vezi picturile si descrierile ale iadului imaginar de epoca).

    biserica, btw. nu-ti impune o imagine, asa cum o face filmul. au fost si filme despre Crucificare sponzorizate de biserica in care se punea accent pe altceva decit brutalitate fizica.

    si eu cred ca filmul satisface o latura ascunsa a lui Gibson cu tendinte de sadism, intilnite si la alti fundamentalisti, care e scuzata/explicata cu dorinta de a vizualiza suferintele lui Isus, neintelegind (fara macar a incerca) ca acestea nu au avut loc pe plan fizic ci spiritual, suferinta fizica find numai un fel de catalizator al perceptiei pentru oameni. IMHO filmul are/va avea priza la oameni cu o filozofie de viata alb/neagru, pentru care este si facut.

  21. #21
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mihaela
    Cunosc ideile de baza ale religiei crestine si cred ca e de o aroganta inimaginabila pentru un crestin sa faca un film despre viata lui Isus. Daca cineva face un film cu Isus, pot sa spun 100% ca respectivul nu e crestin adevarat. Cum sa-ti inchipui tu, ca om, ca poti sa redai ce a gandit sau simtit Dumnezeu? E mai mult decat ridicol, iar filmul asta care se concentreaza asupra suferintei nu poate decat sa satisfaca un instinct sadic.
    mihaela, filmul este o arta. arta are ca scop redarea unei atitudini intr-o forma care sa puna probleme sau sa emita esenta gindirii autorului. evident am spus truisme. dar a face un film despre viata lui isus este similar cu a face o icoana sau o statuie. dintre toate pietele, cea mai importanta mie este pieta rondanini lasata de michelangelo nefinisata. pe linga faptul ca este poate legatura cea mai puternica intre renastere si modernitate, are un impact deosebit asupra celui care o vede. putem discuta estetic filmul lui mel gibson, putem sa-l discutam din punct de vedere al mesajului, dar in niciun caz nu-l putem pune la zid pentru ca a vrut sa faca un film despre viata lui isus. implicit ar insemna sa dam foc artelor. tu ca om nu trebuie sa fii preocupat de ce a simtit dumnezeu, ci de ce simti tu in fata actului de sacrificiu al lui isus. asta redai nu altceva.

    putem discuta si despre aspectele teologice ale problemei, dar ajungem la iconoclasti. mie mi se pare o trufie ca fiind crestin sa spui cine este sau nu crestin. ori pacatul trufiei este un pacat de moarte. nu te poti pune in locul lui dumnezeu pentru a judeca.

    "Dar mie prea putin imi este ca sunt judecat de voi sau de vreo omeneasca judecata de toata ziua; fiindca nici eu nu ma judec pe mine insumi."
    Corintieni 1, 4, 3
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •