Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 26

Thread: Dopajul in biatlon si nu numai...

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1

    Dopajul in biatlon si nu numai...

    Nu vad care-i problema cu replica mea?Cu ce te-a deranjat?"Daca te gandesti bine, la ciclism dar si in alte sporturi si sportivii germani au fost anchetati si suspendati fara mila,neluandu-se in considerare ca ei ar fi "prea mari".Adica sa nu crezi ca noi nu suntem in stare sa judecam...Cred ca Rob are dreptate intr-o mare masura chiar daca exagereaza un pic...Nu or fi toti nemtii dopati dar cu siguranta unii dintre ei sunt!De ce vrei sa ne aduci niste argumente false?In ciclism si in alte sporturi nemtii nu sunt atat de mari,mai zi-mi tu niste sporturi pe care nemtii le domina?Si in ciclism,ce mare numar de sportivi nemti au fost anchetati si suspendati fara mila?Si nu-mi spune de autodenuntul lui Ullrich...Mai spune-mi tu,din sporturile lumii ce mari sportivi germani au fost haituiti fara mila si suspendati la greu?Sau poate vrei sa ne spui de integritatea si performantele(binenteles cu apa plata si lamaie)inotatorilor germani?Si cum spunea si Rob,multe din practicile fostei RDG se intalnesc astazi la germani...Binenteles,nu numai la ei.Asta nu inseamna ca ei sunt capul rautatilor si ca alte natiuni sunt curate...Nici pe departe,insa macar altii incearca sa eradicheze fenomenul...

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Nu vad care-i problema cu replica mea?Cu ce te-a deranjat?"Daca te gandesti bine, la ciclism dar si in alte sporturi si sportivii germani au fost anchetati si suspendati fara mila,neluandu-se in considerare ca ei ar fi "prea mari".Adica sa nu crezi ca noi nu suntem in stare sa judecam...Cred ca Rob are dreptate intr-o mare masura chiar daca exagereaza un pic...Nu or fi toti nemtii dopati dar cu siguranta unii dintre ei sunt!De ce vrei sa ne aduci niste argumente false?In ciclism si in alte sporturi nemtii nu sunt atat de mari,mai zi-mi tu niste sporturi pe care nemtii le domina?Si in ciclism,ce mare numar de sportivi nemti au fost anchetati si suspendati fara mila?Si nu-mi spune de autodenuntul lui Ullrich...Mai spune-mi tu,din sporturile lumii ce mari sportivi germani au fost haituiti fara mila si suspendati la greu?Sau poate vrei sa ne spui de integritatea si performantele(binenteles cu apa plata si lamaie)inotatorilor germani?Si cum spunea si Rob,multe din practicile fostei RDG se intalnesc astazi la germani...Binenteles,nu numai la ei.Asta nu inseamna ca ei sunt capul rautatilor si ca alte natiuni sunt curate...Nici pe departe,insa macar altii incearca sa eradicheze fenomenul...
    Din pacate aceasta discutie nu trebuia sa fie pe acest thread dedicat CM asa ca eu promit ca ce scriu acum sa fie ultimul lucru nelegat de CM.
    Insa nu pot sa nu aduc in dicutie un alt caz foarte elocvent: incepand de la sfarsitul anilor 90 natatia germana a intrat intr-un con de umbra astfel incat au ajuns sa nu ia nici o medalie la mari competitii. In mod absolut inexplicabil in 2006 germanii au dominat CE stabilind numeroase recorduri europene si chiar mondiale, inclusiv in proba de 100m liber feminin prin Britta Steffen. Imediat dupa aceste performante au aprut suspiciunile de dopaj. Din pacate n-au putut fi dovedite, insa in anul imediat urmator natatia germana a revenit in mediocritate. Poate sa-mi explice si mie cineva ce s-a intamplat in acel an 2006?

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Corect,si au am fost "uimit" de performantele lor de la acel european...Sunt curios daca la mondialul de biatlon,vom avea sportivi prinsi dopati si inca si mai curios sa vad din ce natiuni vor face parte aia depistati.

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Corect,si au am fost "uimit" de performantele lor de la acel european...Sunt curios daca la mondialul de biatlon,vom avea sportivi prinsi dopati si inca si mai curios sa vad din ce natiuni vor face parte aia depistati.
    Nu vor fi probabil fiindca IBU are controale doping destul de lejere. Pyleva a fost prinsa la JO tocmai fiindca acolo Agentia Mondiala Antidoping se ocupa de controale si faceau controale serioase.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Nu stiu cat de serioase sunt si controalele lor de vreme ce pe Marion Jones nu au reusit s-o depisteze si a trebuit sa se autodenunte ea.Nu mi se pare ca Dick Pound face o treaba serioasa...

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Nu stiu cat de serioase sunt si controalele lor de vreme ce pe Marion Jones nu au reusit s-o depisteze si a trebuit sa se autodenunte ea.Nu mi se pare ca Dick Pound face o treaba serioasa...
    Ca sa fim corectia AMA si-a intrat in paine cam din 2001 deci dupa JO de la Sydney. In plus eu doar am spus ca ei fac controale mai serioase, asta nu inseamna ca descopera orice substanta interzisa. Asta din pacate nu se va putea niciodata. Insa macar isi dau silinta fata de federatii gen FIFA sau IBU care mai mult se prefac ca fac controale. IBU spre exemplu nu face controale ca sa descopera dopajul cu EPO, se marginesc sa verifice nivelul hemoglobinei. De aceea Pyleva a luat 2 ani, iar Tcherezov 15 zile

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Dar Pyleva cu ce a fost descoperita?

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Dar Pyleva cu ce a fost descoperita?
    Cu EPO.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Pai si nu inteleg de ce?Daca s-a dovedit ca un sportiv a apelat la eritropoetina logic ar fi sa gandesti ca nu-i singurul si sa introduci un control care sa descopere daca si altii il folosesc in biatlon.chiar stai si te gandesti de ce fotbalul,biatlonul si alte sporturi nu vor sa scape de flagelul asta si sa se curete.Sunt constient ca interesele sunt mari si ca nu se mai tine seama de o competite corecta si cinstita insa nici macar sanatatea si viata concurentilor nu e atat de importanta incat sa se spuna stop?Sunt sigur ca multe din decesele de pe terenurile de fotbal au avut legatura cu dopajul.Trebuie sa vedem si-n biatlon concurenti murind in curse pt. ca organismele ce se ocupa de biatlon sa ia masuri...

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Pai si nu inteleg de ce?Daca s-a dovedit ca un sportiv a apelat la eritropoetina logic ar fi sa gandesti ca nu-i singurul si sa introduci un control care sa descopere daca si altii il folosesc in biatlon.chiar stai si te gandesti de ce fotbalul,biatlonul si alte sporturi nu vor sa scape de flagelul asta si sa se curete.Sunt constient ca interesele sunt mari si ca nu se mai tine seama de o competite corecta si cinstita insa nici macar sanatatea si viata concurentilor nu e atat de importanta incat sa se spuna stop?Sunt sigur ca multe din decesele de pe terenurile de fotbal au avut legatura cu dopajul.Trebuie sa vedem si-n biatlon concurenti murind in curse pt. ca organismele ce se ocupa de biatlon sa ia masuri...
    Eu nu pot sa ma gandesc decat la urmatoarea explicatie: biatlonul a castigat enorm in po****ritate in ultimii 10 ani. Automat aceasta po****ritate aduce multi bani IBU. Gandeste-te cat ar pierde IBU daca ar incepe sa apara cazuri de dopaj pe banda rulanta

  11. #11
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Am vazut o stire pe Eurosport 2 in care sa spune ca germanii de la biatlon si fond sunt suspecti de dopaj, sper sa nu fie adevarat, dar cred ca este adevarat.

  12. #12
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Eu as propune sa deschidem un theard in care sa vorbim despre dopaj.

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1

    Dopajul in biatlon

    Am deschis acest thread pentru ca intr-adevar nu e normal sa vorbim de dopaj in threadul dedicat CM. Bineinteles vom discuta si acolo daca se descopera vreun caz in timpul CM

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1

    Dopajul in biatlon si nu numai...

    Ar fi un adevarat soc pentru lumea biatlonului daca acuzatiile de dopaj la adresa germanilor s-ar confirma.Insa,din pacate,desi eu cred ca au o baza reala,nu vad IBU fiind in stare sa ia masurile necesare impotriva germanilor.E ca si cum ti-ai taia singur craca de sub picioare...

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Mi-am mai spus parerea si o spun inca o data si aici: daca IBU nu se trezeste si nu incepe o politica agresiva anti-doping biatlonul o va lua pe urma ciclismului. Poate ca inca in biatlon dopingul n-a ajuns atat de raspandit precum in ciclismul de acum 10 ani. Si asta fiindca aici vorbim de loturi nationale spre deosebire de ciclism unde erau echipe private. Insa cu cat biatlonul va deveni mai po****r si mai bogat tentatia de a folosi si aici orice metode va creste.
    IBU trebuie sa intervina pana nu e prea tarziu

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Mi-am mai spus parerea si o spun inca o data si aici: daca IBU nu se trezeste si nu incepe o politica agresiva anti-doping biatlonul o va lua pe urma ciclismului. Poate ca inca in biatlon dopingul n-a ajuns atat de raspandit precum in ciclismul de acum 10 ani. Si asta fiindca aici vorbim de loturi nationale spre deosebire de ciclism unde erau echipe private. Insa cu cat biatlonul va deveni mai po****r si mai bogat tentatia de a folosi si aici orice metode va creste.
    IBU trebuie sa intervina pana nu e prea tarziu

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Ok,dar acum 10 ani cand biatlonul nu era asa de po****r si cand banii nu erau asa de multi exista dopaj in biatlon?Exista dar nimeni nu era interesat sa vb. despre sau cu controalele din acele timpuri nu se puteau decele nici un fel de substante dopante?Din ce spui tu Rob,reiese un paradox:cu cat un sport e mai po****r si mai urmarit cu atat sunt mai mari sansele sa existe dopaj in acel sport.Iar daca se doreste po****rizarea biatlonului e de inteles ca va urma si o crestere a dopajului.Si nu prea mai conteaza daca esti echipa privata sau nationala,stim cu totii de finlandezii dopatii(aproape intreaga echipa nationala) la o editie de campionate mondiale de schi fond desfasurata la ei acasa(acu'vreo cativa ani).

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Ok,dar acum 10 ani cand biatlonul nu era asa de po****r si cand banii nu erau asa de multi exista dopaj in biatlon?Exista dar nimeni nu era interesat sa vb. despre sau cu controalele din acele timpuri nu se puteau decele nici un fel de substante dopante?Din ce spui tu Rob,reiese un paradox:cu cat un sport e mai po****r si mai urmarit cu atat sunt mai mari sansele sa existe dopaj in acel sport.Iar daca se doreste po****rizarea biatlonului e de inteles ca va urma si o crestere a dopajului.Si nu prea mai conteaza daca esti echipa privata sau nationala,stim cu totii de finlandezii dopatii(aproape intreaga echipa nationala) la o editie de campionate mondiale de schi fond desfasurata la ei acasa(acu'vreo cativa ani).
    Dopaj exista in toate sporturile probabil de la aparitia lor, insa nivelul si mai ales investitiile in noi tehnici de doping depind de banii care se invart in acel sport. Cu cat un sport este mai banos cu atat se vor baga mai multi bani pentru a descoperi cele mai avantajoase metode de doping. Bineinteles ca po****rizarea unui sport duce automat la cresterea dopajului, mai ales cand in acels sport federatia tolereaza acest fenomen. Iar aici exemplul cel mai clar e FIFA care face orice pentru a impiedica controale antidoping serioase
    Si totusi e o diferenta intre dopajul in echipe nationale si cel in echipe private. Nu orice tara isi permite sa bage bani in tehnici "moderne" de dopaj,

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Da,dar de ce e mai corect ca de exemplu Germania sa-si permita foloseasca tehnicile moderne de dopaj si altii nu?Adica pt. unii muma si pt. altii ciuma?Dupa ce ca dopajul e o plaga a sportului sa mai se faca si discriminare in dopaj!!!!Ce ma deranjeaza pe mine e ipocrizia unora ce vor sa para curati si cica merg numai pe talent si munca cand probabil ei sunt cei mai mari hoti.

  20. #20
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Daca s-ar dopa si Bjoerndalen, cred ca el ar ajunge la finish cu 2 minute inaintea locului 2

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Daca s-ar dopa si Bjoerndalen, cred ca el ar ajunge la finish cu 2 minute inaintea locului 2
    Eu nu bag mana in foc nici pentru OEB ca e curat 100%, insa sincer mie nu mi-a ridicat multe suspiciuni.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •