Sud-americani, milioane de euro cheltuite, golgheteri consacrati cumparati din alte campionate, certuri intre patroni si lista poate continua. Totul pentru titlu si pentru grupele Ligii Campionilor, pentru un loc la masa bogatilor.

CFR Cluj este principala candidata la titlu fiind echipa de pe primul loc al clasamentului, la 5 puncte de urmatoarea clasata si avand un lot extrem de valoros dupa tranzactiile din aceasta iarna. Parerea mea este ca daca nu se intarea considerabil in aceasta pauza din campionatul intern, avea sanse foarte mari sa nu iasa in primele 3 echipe ale campionatului. Chiar daca au jucat constant si bine in acest tur de campionat, clujenii trebuie sa recunoasca faptul ca au beneficiat de o prestatie jalnica a contracandidatelor la titlu. Oricum se pare ca Paskany si Muresan au cam inteles ce au de facut pentru a face performanta si bani: investesti multi bani cu cap.

Rapid Bucuresti. Din pacate pentru rapidisti, Copos arata ca nu s-a schimbat prea mult nici anul acesta si incearca sa investeasca doar 2-3 milioane de euro in Rapid. Dupa ce l-a vandut pe Mazilu, golgheterul echipei, a cumparat un alt golgheter,Ranko Despotovici(golgheterul din prima liga a Serbiei). Ramane de vazut cum poate doar un singur jucator sa schimbe fata Rapidului in acest sezon si sa duca echipa spre titlu.

Steaua Bucuresti. Promisiuni, minciuni, glume si transferuri ratate. De asta au avut parte suporterii Stelei pana acum in aceasta iarna. Gigi a promis ca va aduce jucatori care valoreaza milioane de euro, atacanti si mijlocasi. dar a venit doar Habibou sub forma de imprumut si se spune ca a semnat si Dino Eze, un jucator care dupa parerea mea nu este de talia Stelei.
Azi, conform Gazetei Sporturilor, se pare ca Gigi s-a tinut de promisiune si Steaua a finalizat transferurile a 3 atacanti de valoare : Jose "Pepe" Moreno, Dayro Moreno(supranumit Bijuteria Columbiei) si Andres Mendoza. Dati-mi voie sa fiu putin retinut si sa nu cred inca aceasta stire avand in vedere declaratii de genul "Armenteros si William sunt 90% ai Stelei" sau "Dica a semnat cu Benfica". Pana nu ii vad In tricoul Stelei, nimic nu este adevarat.
Alte "achizitii" foarte importante ale Stelei sunt revenirile lui Mirel Radoi, Mihaita Plesan si Sorin Ghionea.

Parerea mea este ca lupta pentru titlu se va da doar intre aceste echipe. Dinamo este prea departe si prea slaba sa se poata bata cu cele 3. Poli Timisoara nu are lotul necesar si Unirea Urziceni este momentan o echipa prea mica si prea saraca pentru astfel de pretentii.
Sper sa avem cel mai frumos si mai spectaculos retur pe care l-am avut vreodata.