Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 29 of 29

Thread: Momente memorabile

  1. #22
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    ce frumos topic...citesc si nu ma mai satur
    eu am fost intotdeauna fascinata de olimpiada, este singurul eveniment in timpul caruia urmaresc unele sporturi cum ar fi sariturile in apa, inot, atletism, canotaj...cu sporturile de echipa nu stau prea bine insa. gimnastica e intotdeauna "cireasa de pe tort", o urmaresc mereu cu sufletul la gura
    imi pare rau, nu am talent de povestitor...dar pot spune ca imi amintesc cu drag de Daniela Silivas, de Milo, Andreea Raducan si "trioul de aur", care a batut orice record (a fost un sentiment de mandrie fantastic, pacat ca a durat doar 3 zile), de Marius Urzica si de toate loturile de gimnastica, dar si de echipajele de aur de la canotaj sau de Diana Mocanu, cu performanta ei extraordinara.
    daca imi mai amintesc va mai zic

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Mexic 1968 i-a adus la prima sa participare la o Olimpiada, primul aur olimpic Avea mai putin de 20 de ani. Era deja cunoscut. In 1972 la Munchen in serii la 1000 m daca ar fi fost "cap de linie", nu ar fi fost o surpriza. Dar, a fost sa fie "capat de linie" trecand linia de sosire ultimul, la distanta si diferenta de timp mare de celelalte ambarcatiuni din flota dupa ce vaslise peste 500 m cu pagaia rupta. Abandonul, daca nu trecea linia de sosire ar fi dus la descalificarea lui. Dar asta nu se putea intampla pescarului nascut la Mila 23 pentru simplu motiv ca acolo unde el a tras la vasla prima data nu se stie ce inseamna cuvantul abandon. Aceasta trecere a liniei de sosire este de fapt mare victorie a Marelui Patzaichin. Victoria ambitiei, dirzeniei si a hotararii de a invinge in lupta dreapta cu ceilalti competitori si in lupta mai putin dreapta cu sansa (sau nesansa). A mai tras apoi in recalificari si in semifinale si finala obtinand un nou aur olimpic. I-a dedicat medalia bunicului sau care la cei peste 90 de ani ce ii avea iesea cu lotca la pescuit. Putea face o alegere mai buna? Asta e una din intimplarile legendarului Ivan, participant la 5 editii ale JO.Acesta este povestea unui om neobisnuit, care a avut taria sa schimbe "titlul" descalificat - in titlul de Campion Olimpic.
    Last edited by Tess_AN; 28th February 2008 at 00:18.

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Mexic 1968 i-a adus la prima sa participare la o Olimpiada, primul aur olimpic Avea mai putin de 20 de ani. Era deja cunoscut. In 1972 la Munchen in serii la 1000 m daca ar fi fost "cap de linie", nu ar fi fost o surpriza. Dar, a fost sa fie "capat de linie" trecand linia de sosire ultimul, la distanta si diferenta de timp mare de celelalte ambarcatiuni din flota dupa ce vaslise peste 500 m cu pagaia rupta. Abandonul, daca nu trecea linia de sosire ar fi dus la descalificarea lui. Dar asta nu se putea intampla pescarului nascut la Mila 23 pentru simplu motiv ca acolo unde el a tras la vasla prima data nu se stie ce inseamna cuvantul abandon. Aceasta trecere a liniei de sosire este de fapt mare victorie a Marelui Patzaichin. Victoria ambitiei, dirzeniei si a hotararii de a invinge in lupta dreapta cu ceilalti competitori si in lupta mai putin dreapta cu sansa (sau nesansa). A mai tras apoi in recalificari si in semifinale si finala obtinand un nou aur olimpic. I-a dedicat medalia bunicului sau care la cei peste 90 de ani ce ii avea iesea cu lotca la pescuit. Putea face o alegere mai buna? Asta e una din intimplarile legendarului Ivan, participant la 5 editii ale JO.Acesta este povestea unui om neobisnuit, care a avut taria sa schimbe "titlul" descalificat - in titlul de Campion Olimpic.
    Impresionant, Tess. M-ai povestește-ne! Eu voi citi cu mare plăcere!

    Toată lumea așteaptă cu sufletul la gură olimpiada!

  4. #25
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Jocurile de la Roma au marcat o reusita incercare de a imbina constructiile istorice cu arhitectura moderna. Astfel, intrecerile de gimnastica au avut loc in termele de la Caracalla , luptatorii s-au confruntat in basilica lui Maxentius, iar cursa de maraton nu a inceput si nu s-a incheiat pe stadion ,ci au avut ca puncte de rezonanta Capitolul si respectiv Colosseumul pe Via Apia.
    Remarcabila ramane si constructia moderna a a arhitectului italian Pier Lugi Nervi, vestitul Palazzo dello Sport, chiar daca unii i-au imputat inspiratia din Forro Italico, edificiu de trista amintire din vremea fascistilor.

    Despre bilantul sportiv ati putut citi in threadul "Putina istorie", doresc sa relev aici doar cateva aspecte pe care le-am retinut in aventura mea de a vedea intrecerile la televizor.
    Eram pe vremea aceea la Oradea, releul televiziunii romane nu fusese inca dat in folosinta. Cu prieteni tot atat de iubitori de sport ca si mine ne-am deplasat pe Dealul Pisicii respectiv la "Ciuperca" (oradenii vor sti exact despre ce este vorba) si cu diferite montaje si combinatii de antene dintre cele mai nastrusnice am reusit sa captam imagini multumitoare din diferite surse europene.

    Unele amanunte imi sunt inca si azi proaspete in memorie.
    Bikila Abebe celebrul maratonist etiopian a alergat si castigat proba sa ...descult !Toti l-au aclamat mai putin ...fabricantii de pantofi de sport !
    Scrimerul ungur, Aladar Gerevich a castigat cu echipa lui proba de sabie la varsta de 50 de ani, dupa ce fusese prezent la toate olimpiadele din 1932 incoace !
    In ringul de box s-a facut remarcat un tanar american de 18 ani, castigator la categoria semigrea cu numele de Cassius Clay. Despre ...succesorul lui de nume (!) Muhammad Ali , mai tarziu o celebritate a boxului profesionist mondial cred ca nu trebuie sa mai zic nimic.
    Stefata de 4 x 400 m la barbati a fost castigata de SUA, nicio surpriza,dar la festivitatea de premiere cvartetul american nu si-a scos sepcile la intonarea imnului de stat si a stat cu spatele la drapel. Un protest pentru intreaga lume fata de apartheid...
    Atleta americana Wilma Rudolph,in varsta de 20 de ani, cu o alergare ca de "caprioara" , a castigat 3 medalii de aur in probele de sprint, ea fiind invingatoare in primul rand asupra bolii de care suferise in copilarie: paralizia infantila.
    Roma , dupa Atena, o a doua capitala a miscarii olimpice, a realizat si acel pas important pentru prezenta marelui public, televiziunea capatandu-si definitiv locul...olimpic !

  5. #26
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    De Jocurile Olimpice de la Atena nu zice nimeni nimic? Eu una le-am urmarit cel mai mult pe acestea, cele mai multe transmisii, si pot s azic ca am urmarit si altceva decat gimnastica.dar gimnastica am urmarit TOATE inregistrarile.Ok, o sa imi iau timp in seara asta sa va povestesc cate ceva, momente nemaipomenite legate de olimpiada de la Atena, din prisma gimnasticii.Nu s-au luat note de 10, dar.. am avut si acolo ceva medalii frumoase.Nu am sa scriu pe larg despre asta, pentru ca e sectiunea gimnastica, si imi rezerv timpul pentru acolo si vreau sa scriu acolo mai pe larg dar... trebuie sa mentionam succesele gimnastilor si gimnastelor noastre de la Atena, pentru ca ne-au produs multe satisfactii atunci!

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cineva_cineva View Post
    De Jocurile Olimpice de la Atena nu zice nimeni nimic? Eu una le-am urmarit cel mai mult pe acestea, cele mai multe transmisii, si pot sa zic ca am urmarit si altceva decat gimnastica.dar gimnastica am urmarit TOATE inregistrarile.
    Sa spunem si despre Atena... si sa fie cum iti este voia: Atena si gimnastica.

    Grecia nu e numai locul de nastere al Jocurilor Olimpice dar e si locul unde s-a nascut democratia inteleasa ca puterea celor multi si drepti.

    A fost in Atena in 2004 la haltere unde grecul Pyrros Dimas, de trei ori camion olimpic in Barcelona, Atlanta si Sydney concura acasa, in fata compatriotilor sai. Avand deja bronzul olimpic in buzunar a fortat aurul. A ratat dar publicul grec l-a aclamat ca pe un castigator al aurului, ca pe un erou minute in sir. Dimas venea dupa o accidentare, participarea sa la Olimpiada fusese incerta. A fost invingator al vointei iar publicul a inteles si apreciat asta. Dimas a fost de fapt eroul national! Erau grecii, acel public adorabil care stie sa aprecieze, public de care are nevoie orice sportiv.

    Grecii iubitori de gimnastica sunt iubitori de dreptate. Si daca au fost rabdatori si intelegatori o vreme, in ziua finalelor pe aparate la gimnastica nu au mai acceptat nedreptatea. Cele mai bine de 10 minute petrecute in sala de gimnastica dupa incheiarea exercitiului la bara fixa a rusului Nemov sunt cele mai frumoase, demne si inaltatoare momente petrecute vreodata in concursurile olimpice de gimnastica. Cuvintele sunt sarace, priviti si amintiti-va: http://www.youtube.com/watch?v=ZeMHDniJumI

    Lauri de maslin si plecaciune in fata Poporului Elen iubitor de sport, iubitor de dreptate.
    Last edited by Tess_AN; 6th May 2008 at 03:31.

  7. #28
    sport legend lady_k's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    my crazy piece of world
    Posts
    5,653
    Reputatie
    1
    Citesc si nu ma mai satur, cum a zis cineva mai sus. Pe mine Jocurile Olimpice ma fascinau intr-atat incat aveam lipit desupra biroului juramantul olimpic, pe care il invatasem pe de rost.
    Ce povestiti voi pe aici am mai auzit de la parinti si am mai citit prin cartile lui Ioan Chirila, Horia Alexandrescu (sper sa nu gresesc) sau Victor Banciulescu. Primele Jocuri Olimpice pe care mi le amintesc sunt cele de la Barcelona din 1992 cu nota de 10 a Laviniei Milosovici.
    Ma uitam la orele la care sunt programate concursurile, vor fi muuulte nopti albe.
    Puiule de om, tu când visezi
    Lumea ne-o rearanjezi
    Stârnești, de vrei, păsări de foc și zmei
    Și zâmbetul tău, curat și el
    Are paradis în el.

  8. #29
    ARISTOCRAT Vincitor's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ARAD
    Posts
    4,030
    Reputatie
    1
    uitati-va la astea !

    http://www.youtube.com/watch?v=FUzMsMUm4Tg
    http://www.youtube.com/watch?v=K4n0x...eature=related si mai sunt ..le veti gasi in partea dreapta .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •