Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 44

Thread: Alegeri anticipate

  1. #1
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    Alegeri anticipate

    Dupa declaratiile date de Traian Basescu si dupa frustrarile ce par sa-l fi cuprins pe Voiculescu, acesta declarand ca in mod cert vor parasi coalitia de la guvernare, se pare ca ne indreptam spre alegeri anticipate.
    O mutare surprinzatoare, ca la sah, a venit din parte PSD care a spus ca nu mai doreste anticipate (cel putin acum, cred eu) si care a anuntat ca va sustine in parlament propunerile actualului guvern.
    Este oportuna varianta anticipatelor?

  2. #2
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    Da...cred eu ca asa putem scapa de partidul-televizor PUR (hai sa ne....traiasca).
    Poate scapam si de ONG-ul RDMSz-UDMR...poate-poate ne este mai bine...
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  3. #3
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Orice s-ar zice.....cu alegeri anticipate nu se rezolva nimic...
    parerea mea.....

  4. #4
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Alegerile anticipate, nu vor face decat sa incetineasca drumul spre UE...
    Daca nu aveau nevoie de PUR de ce i-au chemat ??? sa isi formeze guvernul ???
    Se vede ca nu o sa reziste guvernul acesta, daca de acum se cearta este clar, eu le dau 1 an, pana la destramarea aliantzei

  5. #5
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Nu cred ca asta este treaba cu alegerile anticipate. Un lucru bun, dupa mine, ar fi formarea unui singur partid din fuziunea PNL cu PD. Apoi ar fi disparitia de pe scena politica, cel putin pentru o vreme a pur-ului. Un partid de oportunisti. In plus din cele 36 de procente pe care le-a obtinut in 28 noiembrie 2004 pesedeul va mai lua vreo 30, cel mult.
    De ce au fost chemati la guvernare? E simplu. Ca sa nu guverneze pesedeul si nastasele. Pentru ca poate doar si pentru o secunda au avut incredere in ei. Ca vor sa faca ceva bun, nu sa se tiganeasca pentru 4 prefecturi. Cred ca modul de a dicuta cu pur-ul era urmatorul: "Baieti, avem nevoie de voi ca sa votati si sa sustineti guvernul, iar in felul asta puteti sa ramaneti si voi in parlament. Ministere? Prefecturi? Mucles!".
    Daca e sa se destrame eu sper sa se destrame alianta cat mai repede ca sa scapam de lichele si nesimtiti.

  6. #6
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    alegeri anticipate trebuie si vor fi pentru:
    a scapa de comunistiii de la PUR, a scapa de nastase si vacaru ca sefi la parlament si senat, a pica PUR din parlament, pantru a micsora PSD la aprox. 20% si altele
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Alegerile anticipate sunt o solutzie buna, insa cred in continuare ca nu se va ajunge acolo.
    RealMadridPSDNastaseIliciPonta , nu te mai agita atat. Tot ce face DA e calculat dinainte, iar secventzele cu PSD revenind la putere nu sunt altceva decat nishte vise desharte.
    ex-alpopa

  8. #8
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Alpopa alegerile anticipate ar da rau acum, cind mai sunt trei luni pina la semnarea documentelor de aderare la UE....
    Ar da un semnal de instabilitate politica si este exact ce ne lipseste acum...desi si eu cred ca nu se va ajunge la asa ceva
    parerea mea.....

  9. #9
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Probabil ca alergerile anticipate ar insemna trecerea ceasuriloe de la 2007 la 2009. Nu ar fi indicat. DA a vrut sa faca guvernul, l-au facut, iar acum trebuie sa stea macar 2 ani asa. Altfel pe degeaba. Daca vor reusi performanta de a nu ne baga in 2007 o sa fie destul de nasol pentru ei si stiu asta. Cred ca alegerile anticipate au fost aruncate de Basescu pentru ca el nu se poate simti bine fara scandal.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Nu e vorba de scandal, e vorba ca omul e foarte grabit. Iar acum e o shansa unica de a desavarshi ce s-a inceput pe 28 noiembrie : alungarea dinozaurilor PSD din viatza noastra.
    ex-alpopa

  11. #11
    Alb-Albastra
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Polul Nord
    Posts
    1,546
    Reputatie
    1
    alegerile anticipate se fac repede, dar se pare ca PUR si PSD accepta orce ca sa nu se ajunga la alegeri anticipate
    [B]Dinamo a castigat cupa si in 2005 [/B] [COLOR=Red][B]cu arbitri![/B][/COLOR]

  12. #12
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    alpopa, alungarea dinozaurilor ar insemna ca DA ar avea toate functiile din sta. Dupa ce fuzioneaza ar insemna ca un singur partid conduce tot. Sounds familiar doesn't it? Nu zic ca vacararoiu ar trebuii sa fie unde e. Doamne fereste, insa simplul fapt de a cere anticipate pentru ca nu ai toate functiile in stat mi se pare putin exagerat.

    P.S: nu stiu cum sa iti explic, dar ca presedinte ar trebuii sa incerce sa foloseasca si materia cenusie. Nu de alta dar dupa ce a anuntzat sus si tare ca o sa redeschida el negocierile cu UE si ca o sa faca in asa fel incat sa nu intram in genunchi(asta a scos-o din putul gandirii) in UE cum sa intors de la bruxelle a dat-o asa de frumos la intors incat nici nu am observat Ploiestiul. Basescu da din gura mult si din pacate prost. Ar fi indicat sa vorbeasca mai putin si daca vrea sa faca ceva sa faca cat poate ca presedinte si sa nu se bage unde nu cunoaste.

  13. #13
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Ce va facetzi sa credetzi ca PSD nu va mai obtzine 36% poate si mai mult....
    Daca io as fii votat cu PSD in alegeri tot cu ei as fii fost si acum, la fel daca as fii votat cu PNL sau PD...

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Ieppy, ai oarecare dreptate, dar sa shtii ca Base nu vorbeshte "din putzul gandirii". Chiar daca tzi se par aiurea, vorbele sale reflecta adevarul momentului shi tocmai d-aia plac.
    Nu el "a aruncat in aer" clasa politica, presa a facut-o. El nu a facut altceva decat sa exprime nishte adevaruri pe care orice om cu bun simtz le observa. De notat, inclusiv de la PSD
    ex-alpopa

  15. #15
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Alpopa, uite poate nu am fost eu pe faza. Spune si tu adevarurile pe care le-a spus el despre UE. Mai bine raspunde la urmatoarele 2 intrebari:

    1. A spus el ca o sa redeschida negocierile de aderare? Da sau nu?

    2. Ce a facut la Bruxelle?

    Si o intrebare de inchidere in functie de raspunsul la intrebarea 2. Ce parere ai avut tu despre el cand sa intors de la Bruxelle.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    1. A spus ceva ca anumite capitole au fost inchise cu toate ca anumite conditzii erau mult prea dure pentru Romania. Nu shtiu daca a zis ca redeschide negocierile; o fi zis, nu shtiu.
    2. La Bruxelles a mers cu avion de linie, ca sa nu stea langa Ilici. Shi probabil ca i-au shoptit aia ca nu mai e timp de alte negocieri. Deci cu gandul asta s-o fi intors.
    ex-alpopa

  17. #17
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Hai ca raspund eu. A spus ca el, si subliniez el pentru ca e destul de important, o sa renegocieze anumite acpitole, parca ala cu energia la si mentionat. El nu prea poate sa negocieze nimic din pozitia pe care o are si chiar daca ar putea chiar il vede cineva pe el in stare sa negocieze ceva in afara de cati catei sa ii dea lui Bardot? Folosesc exemplul asta pentru ca stiu ca o sa iti placa.

    2. Acolo a luat-o peste bot de la mai multi ministri si presedinti care nu i-au soptit ce i-au spus ca ar trebuii sa o lase mai moarta daca vrea sa intre Romania in UE in urmatorii 2 ani.

    Asa ca exista 2 variante. Ori Base se crede salvatore dela patria si crede ca poate face ce ii vor muschii atat in tara cat si in Europa, ceea ce ar fi cam prost pentru ca exista niste reguli in diplomatie pe care el cu sigurantza nu le cunoaste. Asta nu ar fi asa de rau pentru ca are 5 ani sa studieze si sa invete sa tina gura inchisa.

    2 ar fi ca el vrea doar sa se dea mare in ochii po****tiei si emite niste teorii pe care stie ca nu sunt corecte dar incearca sa isi creasca po****ritatea prin minciuni. Nu de alta dar negocierile cu UE nu sunt de fapt negocieri decat prin nume, majoritatea lucrurilor fiind oricum impuse. Asta ar fi grav pentru ca ar insemna ca 5 ani de acum incolo vom avea declaratii de genul asta si nu ar creea o imagine prea buna noua in Europa.

    Eu vreau sa cred ca e vorba de varianta 1 adica ca habar nu are ce rol ar trebuii sa aiba el si ca o sa aiba ocazia sa invetze. Varianta 2 mi se pare extrem de periculoasa.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Mai e o varianta, aceea ca omul spune ce crede. Shi nu pot sa-l condamn pentru asta. Chiar daca a greshit, in sensul ca teoria cu "renegocierea" nu e deloc benefica Romaniei acum, omul a aratat ca shtie sa spuna lucrurilor pe nume. Shi crede-ma Ieppy, ca sa fim vazutzi mai bine in Europa avem nevoie de oameni cu coloana vertebrala. Shi treaba e verificata, vezi Polonia (dak nu shtii, Polonia a dat cu flit la UE in privintza anumitor privatizari shi tranzactzii , preferand SUA din motive materiale).
    ex-alpopa

  19. #19
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Da alpopa, dar ei e in UE, noi nu e in UE si daca mai pupam mult la USA o sa ramanem cu UE(not the good kind).

    Si inca ceva, pe mine nu ma intereseaza sa spuna ce crede. MA intereseaza sa spuna ce trebuie. E o dieferenta pe care el trebuie sa o invetze daca vrea sa fie luat in seama.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Pai tocmai asta nu intzelegi tu, ca ce crede el chiar trebuie spus.
    ex-alpopa

  21. #21
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Ete nah, adica el e atotstiutorul si are totdeauna dreptate? Hai ca am impresia ca il divinizezi deja pe Base.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •