Results 1 to 6 of 6

Thread: Documentarul ARTE despre Revolutia Romana - opera a CIA

  1. #1
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0

    Documentarul ARTE despre Revolutia Romana - opera a CIA

    A fost difuzat aseara la Marius Tuca Show.
    Pt. cei care nu l-au vazut, este un documentar facut de francezi, in care se afirma ca Revolutia Romana a fost regizata de o colaborare intre CIA si KGB, bazandu-se pe afirmatiile unor persoane ca:
    -Un fost director CIA - prezentarea teoretica a modalitatii de a rasturna un regim prin instigarea unei revolte po****re (rezultatele metodelor enuntate semanand cu ceea ce s-a intamplat cu adevarat)
    -Fostul prim ministru al Ungariei, care a afirmat ca in anul 1989 au fost introduse arme ilegal in Romania, peste granita romano-ungara
    -Fost director al Securitatii - care a afirmat ca se stia ca americanii aveau tabere de pregatire a unor instigatori profesionisti de origine romana in Austria si Ungaria; parca tot el a zis ca nu au existat teroristi, ci doar un regim de nesiguranta (adica revolutionarii aveau arme si s-au impuscat unii pe altii, fiecare crezand despre ceilalti ca sunt teroristi)
    -Stanculescu, care nu a afirmat mai nimic, ci doar ca o sa scrie el o carte in 2007 in care o sa spuna tot adevarul
    -Istorici si analisti geopolitici, care afirmau ca rasturnarea regimului ceausist era foarte importanta pt. SUA, in vederea instaurarii unui regim proamerican si crearii unui coridor pt. petrolul caspic
    -Un medic german, care a afirmat ca, cadavrele de la Timisoara prezentate pe TVR dupa 22 decembrie fusesera deja autopsiate (adica erau cadavre luate de la morga si filmate ca victime ale revolutiei)

    Bineinteles, teoria a fost desfiintata in comentarii de Dinescu &co, inclusiv Cristoiu.

    Care a fost scopul prezentarii acestei teorii a conspiratiei? Acum practic Revolutia din dec. 1989 este deja doar un eveniment istoric pt. romanii de rand. Si oricum fiecare are o parere despre ce s-a intamplat, iar ce s-a intamplat cu adevarat cine stie...
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  2. #2
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    scopul este comercial. scopul documentarului e si mai comercial. am vazut si eu parti din el in pauza de la sumo. nimic de semnalat. care era regimul proamerican? al lui iliescu? ma umfla risul
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  3. #3
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Te-ai uitat la sumo? Ai ratat golurile lui Pancu... nu se face...
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Poate singurul moment anti-americann, dar voalat, al Romaniei a fost in momentul in care Iliescu a refuzat sa intervina in embargoul de pe Dunare, in razboiul din Iugoslavia. In rest, toti au fost aserviti SUA. Acum, cu venirea Liei Roberts, se vede exact ca oamenii sint extrem de bine asezati peste ocean.

  5. #5
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ
    Te-ai uitat la sumo? Ai ratat golurile lui Pancu... nu se face...
    am vazut al doilea in direct si primul in reluare. si oricum la sumo e infinit mai frumos
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  6. #6
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Poate singurul moment anti-americann, dar voalat, al Romaniei a fost in momentul in care Iliescu a refuzat sa intervina in embargoul de pe Dunare, in razboiul din Iugoslavia. In rest, toti au fost aserviti SUA. Acum, cu venirea Liei Roberts, se vede exact ca oamenii sint extrem de bine asezati peste ocean.
    din pacate te contrazic. la noi e cam asa. sa vina americanii, dar sa stea la ei acasa mama lor de inculti. nu mai vorbesc de ideea de "subcultura" vinturata cu drag de intelighentzie, care se inghesuie buluc cind e vorba de burse diplome si mai stiu eu ce pomeni. povestea cu "aservirea" e mai complicata. francofoni cum suntem, am privit cu nonsalanta la gardul ambasadei franceze la bucuresti, dar nu am primit de la francezi decit flegme. de la contractele extrem de paguboase de pe vremea ciuruitului (calculatorele felix copiate dupa iris, dacia si oltcit) renault a venit cu pretentii extreme si, culmea, au primit. musiu chirac nu ne-a ajutat cu nimic, dar a gasit de cuviinta sa urle la noi ca la ultimii oameni cind cu razboiul din iraq. europa ne e departe, americanii platesc si se implica. e o oarecare diferenta.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •