Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 155

Thread: Fotbal feminin in Romania!

  1. #22
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    si se face si mai mare.

  2. #23
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    mai mare de atat ?!?
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  3. #24
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    clar.

  4. #25
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Mai baieti o luati offtopic! Discutiile despre boier se poarta pe RA!

  5. #26
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    bine punctat !
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  6. #27
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Am inteles! Sa traiti dom' sef!
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  7. #28
    fotbalista maslinutza's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    ......
    Posts
    23
    Reputatie
    1

    Cool wei acestia..

    ar trebui sa vb despre forbalul feminin aici nu sa facetzi voi combinatii :degete:
    daca este vreo fata buna la fotbal asa cum sunt eu sa ma contacteze pentru ca am un pont bun

  8. #29
    fotbalista maslinutza's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    ......
    Posts
    23
    Reputatie
    1
    intr-un timp era o fata care parca zicea ca e administrator la forumul asta si nu va permitea sa va bagati chiar asa in seama

  9. #30
    incepator
    Join Date
    May 2005
    Location
    Targoviste
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Daca mai este cineva interesat de fotbalul feminin (mai ales fete care vor sa vina in probe la o echipa), contactati-ma!
    Yahoo messenger: c_prisacaru
    [B]"Mens sana in corpore sano"[/B]

  10. #31
    incepator
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Buna sunt Maria si as dori sa ma inscriu la un club de fotbal feminin.Ma puteti ajuta?

  11. #32
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    not again. care vrea sa ajute fata ca eu este ocupat.

  12. #33
    sport legend pronostic's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Germania
    Posts
    375
    Reputatie
    1
    Raspunsul poate fi doar "da".

  13. #34
    incepator
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Care stie cum pot sa ma inscriu la un club de fotbal?

  14. #35
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Te duci in niste probe la orice club de fotbal feminin si daca vei convinge antrenorul ai cariera inainte.

  15. #36
    incepator
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    Again

    As dori o adresa a unui club de fotbal feminin, daca stie careva.

  16. #37
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    La o cautare sumara, asta am gasit pe net:

    la frf: http://www.frf.ro/feminin.htm

    la ans:
    (in principiu daca suni la informatii si dai adresa iti dau si un nr. de telefon, oricum, e un punct de plecare)
    C.S. Motorul O.T.L. Oradea
    Număr certificat: 0002164
    Data eliberării: 13.03.2002.
    Adresa: Strada Atelierelor, nr. 12.
    Secţii: Fotbal feminin.
    Număr identificare: BH/A2/00318/2002

    A.S. F.C. Regal Bucuresti
    Str Zagazului, nr.5,bl.1G,sc.2,et.4,ap.27,sec.1.
    Sectii:Fotbal feminin.
    Nr identificare: B/A2/00374/2001.

    Clubul de Fotbal Feminin Clujeana
    Număr certificat: 0001784
    Data eliberării: 15.01.2002.
    Adresa: Strada Tăbăcarilor, nr. 18.
    Secţii: Fotbal feminin.
    Număr identificare: CJ/A2/00047/2002


    Si cateva articole cu stiri, cam asta e perceptia fotbalului feminin in Romania:

    Echipe mai multe în campionatul de fotbal feminin

    Dacă în ultima ediţie a campionatului naţional de fotbal feminin mai era puţin şi întrecerea s-ar fi desfiinţat din lipsă de competitoare, lucrurile s-ar putea schimba radical din viitorul sezon. Cel puţin aşa stau datele problemei după şedinţa Comisiei Centrale de fotbal feminin în care s-a conturat calendarul competiţional intern 2005-2006.

    În cazul în care nu vor apărea abandonuri, aşa cum s-a întâmplat frecvent în ultimii ani, la startul noului sezon se vor alinia 11 echipe repartizate în două serii. Din prima ar urma să facă parte Clujana, Preton, ambele din Cluj-Napoca, Motorul Oradea, Reşiţa, Târgu-Mureş, ultimele două revenind în circuit după mulţi ani de absenţă, iar din cealaltă, Pandurii Târgu Jiu, Şantierul Naval Constanţa, Smart Bucureşti, Olteniţa, Târgovişte şi Buzău. Şi în această grupă, ultimele trei echipe reprezintă noutăţile faţă de ultima ediţie de campionat.
    Prezent în Capitală alături de organizatorul de competiţii Gheorghe Pop, antrenorul Pap Attila ne-a mai precizat că, la un moment dat, s-a pus problema să existe doar o singură serie, variantă susţinută de reprezentanţii campioanei naţionale en-titre Clujana Cluj-Napoca şi a vicecampioanei Pandurii Târgu Jiu. În condiţiile în care majoritatea grupărilor se confruntă cu mari probleme financiare adoptarea unei asemenea măsuri s-ar fi dovedit de-a dreptul sinucigaşă, deoarece ar fi existat riscul ca doar cele două echipe să încheie campionatul. Competiţia va începe în 3 septembrie, iar meciurile se vor disputa sâmbăta, de la ora 14.00, şi nu duminica, aşa cum s-a întâmplat până acum. Formaţia orădeană îşi va relua pregătirile în data de 19 iulie.
    Altfel, în încercarea de a revitaliza această disciplină, forul de specialitate a propus Ministerului Educaţiei şi Cercetării înfiinţarea unor clase cu specializarea fotbal feminin (gimnaziu şi liceu) la instituţiile de învăţământ cu profil sportiv.


    Autor
    Horia BUZ
    http://www.crisana.ro/stiri/stiri.php?id_new=21306



    DE 3X CAMPIOANE
    10 Iunie 2005

    de Petrina CALABALIC

    Prin dubla reuşită, Florentina Spânu (foto, în galben) a adus un nou titlu echipei "Clujeana"
    Foto: Adrian Pâclişan (c) BĂNĂŢEANUL

    Turneul final al Campionatului Naţional de fotbal feminin s-a desfăşurat la Timişoara şi s-a încheiat cu o nouă victorie pentru fotbalistele antrenate de Mirel Albon.

    Joi seară, în finala competiţiei, "Clujeana" a învins cu scorul de 3-1, la pauză 1-0, rivalele de la "Pandurii Târgu Jiu", elevele antrenorului Mircea Albon câştigând astfel cel de-al treilea titlu consecutiv de campioană a României.

    Fără adversar

    Fotbalistele de la "Clujeana" nu au avut, practic, nici un adversar pe măsură, nici în actuala ediţie de campionat. Miercuri, în semifinale, clujencele ar fi trebuit să joace împotriva fetelor de la "Şantierul Naval Constanţa", dar adversarele nu s-au prezentat la stadion, victoria revenindu-le la "masa verde".

    Nici adversarul de ieri, "Pandurii Târgu Jiu", nu a fost în măsură să le oprească pe fetele lui Albon să se impună chiar mai categoric decât o arată scorul final, 3-1. Pentru "Clujeana" au marcat Striblea (min. 38) şi Spânu (min. 81 şi 87)

    "A fost, oricum, mai echilibrat decât am crezut eu, dar am dominat total şi am demonstrat că avem valoare. Cred că mulţi ani de acum înainte titlul de campioană va rămâne la Cluj", a declarat, pentru ZC, antrenorul Mirel Albon.

    Pregătiri pentru Europa

    Luni, la Nyon, va avea loc tragerea la sorţi a grupelor UEFA Women's Cup. Dacă în ani precedenţi clujencele au fost repartizate în urne valorice inferioare, de data aceasta "Clujeana" va face parte din cea de a 2-a grupă valorică, beneficiind astfel de un cap de serie mai puţin valoros.

    "Avem emoţii e normal dar, pentru că facem parte din a 2-a grupă valorică, avem şansa să întâlnim adversare convenabile şi să trecem, în premieră de grupele preliminare ale competiţiei", a comentat Albon.

    Finala campionatului naţional de fotbal feminin a scos la iveală şi un punct slab al clujencelor: fetele mai au de lucrat apărare, capitol la care sunt, încă, deficitare.

    "Monitorizate" de impresari străini
    La finala campionatului naţional de fotbal feminin au asistat mai mulţi impresari din Ungaria şi Ucraina, care au urmărit evoluţia a patru dintre sportivele pregătite de antrenorul Mirel Albon. "Am fost anunţat şi eu de prezenţa lor în tribunele stadionului, dar, personal, nu am discutat cu nici unul dintre aceştia. Ştiu că avem mai multe fotbaliste monitorizate de echipe din afară, dar nu pot să spun mai multe, pentru că nu e sigur că vor pleca", a declarat Albon.

    http://www.clujeanul.ro/articol/ziar...ioane/6055/35/


    Si femeile joaca fotbal adevarat!
    Autor: Pavel LAVINIA

    Într-o atmosfera linistita si în fata a 50 de spectatori, s-a desfasurat pe stadionul Universitat ii „Spiru Haret” (fost IMGB) finala Cupei României la fotbal feminin dintre echipa „Clujana” Cluj si cea din Bucuresti „Smart Sport”.
    Dupa un meci aprig disputat si cu nenumarate faze de poarta, fetele aratând ca stiu sa joace la fel de bine ca si barbatii, clujencele au câstigat cu 2-1 (2-1).
    Trebuie apreciata organizarea impecabila a meciului, gazonul pe care s-a jucat prezentându- se în conditii excelente.
    Spectatorii, majoritatea prietenii si rudele jucatoarelor, au avut ce admira la acest meci: executii tehnice remarcabile, daruire si dorinta de victorie din partea ambelor echipe. Mai trebuie spus ca faza meciului a fost o lovitura libera de la aproximativ 40 metri, executata de capitanul echipei CS Smart Sport, mingea lovind puternic transversala.
    În semifinalele competitiei, Clujana a trecut de Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 7-0, în timp ce Smart Sport Bucuresti le-a învins cu 2-0 pe juca- toarele de la CSS Târgoviste. Cea de-a doua editie a competit iei a strâns la start zece formatii: sase înscrise în campionatul national (CFF Clujana Cluj, Smart Sport Bucuresti, Pandurii Tg. Jiu, SN Constanta, Motorul Oradea, CSS Târgoviste), precum si patru echipe neafiliate la FRF, formate exclusiv din jucatoare nelegitimate (CN Spiru Haret Tg. Jiu, Lotus Oltenia, SN Constanta – junioare, Proterm Cluj). (Catalin Fainisi)
    Zece echipe din tara si-au anuntat participarea la a doua editie a Cupei României la fotbal feminin, organizata de Comisia de fotbal feminin din cadrul FRF, cu sprijinul CS Smart Fotbal. La editia din acest an vor participa sase echipe înscrise în campionatul national (CFF Clujana Cluj, Smart Sport Bucuresti, Pandurii Tg. Jiu, SN Constanta, Motorul Oradea, CSS Târgoviste), precum si echipe neafiliate la FRF, formate exclusiv din jucatoare nelegitimate (CN Spiru Haret Tg. Jiu, Lotus Oltenia, SN Constanta - junioare, Proterm Cluj).

    Una dintre jucatoarele de baza ale echipei bucurestene CS Smart Sport, Hamzu Elena (fundas central), ne-a acordat un scurt interviu:

    Reporter: Ce lipseste fotbalului românesc?
    Elena: Nu este mediatizat, lumea nu stie de existent a lui…

    Reporter: Daca ar veni mai multi spectatori, s-ar schimba (îmbunatati) jocul vostru?
    Elena: Probabil, am avea încurajari din spate. Ar fi mai bine. În general vin doar rudele si prietenii.

    Reporter : Cum este arbitrajul?
    Elena: Este bun! Cel putin noi suntem multumite. Au arbitrat conform regulamentului. Nimic de reprosat!

    Reporter: În repriza a IIa doar v-ati aparat, desi scorul era în defavoarea voastra. De ce nu v-ati lansat în atac?
    Elena: Am fost si obosite, ritmul meciului a fost foarte intens. Desi am pierdut, suntem multumite de jocul nostru. Am vrut sa pastram rezultatul de la pauza. În meciurile anterioare echipa clujana ne învingea la 5 goluri chiar si la 11, asa ca …este un progres pentru noi si îi multumim domnului antrenor Marinescu.

    http://www.aliakbar-maktabi-museum.c...ews.php?id=216



    Ce fac fetele

    Fotbalul feminin este mai putin reprezentat la noi în tara, în campionatul national existând doar sase echipe. Au fost opt, însa doua s-au restras din motive financiare (Alesd si Satu Mare). Campionatul este împartit în doua serii. Din Seria Vest mai fac parte doar doua echipe, Clujana Cluj si Motorul Oradea, celelalte doua abandonând competitia pe parcurs.

    Seria de Sud este compusa din patru echipe: Pandurii Târgu Jiu, Santierul Naval Constanta, Smart Bucuresti si CSS Târgoviste. La turneul de la Timisoara au fost prezenti, printre altii, antrenorul federal Gigi Staicu si vicepresedintele Comisiei Centrale de Fotbal Feminin din cadrul FRF, Rodica Siclovan. „În 1990 am avut în campionat 42 de echipe, 12 în Divizia A si 30 în liga a doua. Din pacate, multe s-au desfiintat din cauza ca nu sunt bani.

    Multe întreprinderi au falimentat si echipele apartineau de ele. Pâna în 1994, România a ocupat locul 11 în Europa, iar din 1995 pâna în 2000 am fost pe primul loc în grupa B de calificare la Campionatul European”, ne-a declarat Rodica Sicolvan. Antrenorul lotului national, Gigi Staicu, cel care cu ani în urma a pregatit pentru putin timp echipa timisoreana UMT, ne-a declarat ca sunt multe fete în tara care vor sa joace fotbal, însa lipsurile materiale ale echipelor le îndeparteza.

    „Sunt echipe care nu au bani nici de deplasari. Scolile cu profil sportiv nu au sectii de fotbal feminin si astfel este foarte greu sa gasim jucatoare noi. Miscarea sportiva nu este sustinuta cum ar trebui si principalii vinovati la nivel juvenil sunt profesorii de sport din scoli”, a concluzionat Staicu.

    http://www.tion.ro/vis/v1_redaktion/...?TextID=107596

    Dar si...
    Pandurii Târgu Jiu, cu şase jucătoare la ciclu, a luat bătaie cu 6 -0
    Dan RADU

    Minutul 30: Mijlocaşul de acoperire bate un corner, vârful preia scurt şi urmează un şut sec de la 30 de metri. Clujana Cluj - Pandurii Târgu Jiu, 2 – 0 şi marcatorul, o blondă drăguţă de 28 de ani, se bucură ca un copil. Soţul, antrenorul echipei, sare şi el de pe bancă de bucurie. Practic, semifinala Cupei României la fotbal feminin, disputată ieri pe stadionul Spiru Haret din Bucureşti, e ca şi jucată. În continuare, jocul se scurge într-o singură direcţie: spre poarta Jiului. Patronul fetelor din Cluj, Florin Chelaru, e sigur că meciul e ca şi încheiat. „În fotbalul feminin, scorurile nu prea pot fi întoarse”, spune acesta. „Fetele sunt mai sensibile, o dată conduse se demoralizează uşor”. Pandurii au şi o mare problemă. Aproape jumătate din echipă, mai precis şase jucătoare, sunt în perioada aceea a lunii când fetele nu prea pot să facă efort fizic şi folosesc tampoane. Asta nu înseamnă că cele de pe teren nu au probleme în plus faţă de bărbaţi. De exemplu, în fotbalul feminin, stopul pe piept e un procedeu tehnic destul de riscant. În teorie, fetele se protejează cu un fel de protejează de plastic. În practică, astfel de echipamente sunt scumpe şi fotbalistele noastre folosesc „sutiene întărite cu bandaje”. Mai norocoase sunt cele mai mici, fetele din clasa a şaptea sau a opta care nu prea au ce-şi proteja.

    Dar jucătoarele cu codiţe şi sutiene pot fi uneori la fel de dure ca şi bărbaţii. De exemplu, în minutul 80, unul din fundaşii clujeni, o şatenă minionă, a intrat la rupere şi o brunetă cu păr creţ de la Jiul a fost scoasă pe braţe de coechipiere. Astfel de accidentări sunt însă rare în fotbalul feminin. „Fetele joacă mult mai curat ca băieţii”, povesteşte Florin Chelaru, patronul Clujului. „Nici nu avem targă. Asta nu se întâmplă doar în România. Nici în Champions League, varianta feminină, nu au targă la stadion”. La unul din faulturi, Chelaru face o comparaţie între fotbalul feminin şi cel masculin. „Un băiat s-ar fi zvârcolit acum o jumătate de oră până să se ridice. La fete nu se întâmplă aşa. Ele se ridică imediat”.

    Chelaru nu a fost sportiv la viaţa lui şi nici un mare împătimit al fotbalului, fie el masculin sau feminin. Conducea în Cluj o afacere cu încălţăminte, când, bunul său prieten, Mirel Albon, i-a propus să investească într-o echipă feminină de fotbal. Lucrurile se petreceau în anul 2001. Iniţial, fetele nu se înghesuiau să devină fotbaliste. La antrenamentul dinaintea primului meci aveau doar şase jucătoare. Doar şansa a făcut să adune un lot de 11 până a doua zi. Multe sportive provin de la casele de copii sau din familii sărace din comunele apropiate de oraşele cu echipe de fotbal. Cele câteva milioane pe care fetele le câştigă îi determină pe părinţii acestora să fie de acord cu ocupaţia odraslelor. Performanţele lor au devenit, până la urmă, un motiv de mândrie. „Am o fată din comuna Juc. Ieri a înscris un gol. După o oră, mă sună părinţii ei. Toate cele trei comune, Jucul Mic, Jucul Mare, Jucul de Jos, ştiau de reuşita ei”. Cu timpul, Clujana Cluj a devenit cea mai bună echipă de fotbal feminin din ţară, câştigând mai multe campionate şi cupe. A jucat chiar şi în Champions League, varianta feminină, unde diferenţa dintre jucătoarele din România şi cele din fotbalul european s-a făcut simţită. Clujana a câştigat o singură partidă în faza grupelor, pierzându-le pe celelalte.

    Dacă tot mai multe fete sunt atrase de ideea de a juca fotbal, puţine sunt cele care ajung să joace la un nivel înalt. Câteva dintre ele joacă în momentul de faţă pentru echipe puternice ale Europei. Altele, de obicei cele trecute de vârsta adolescenţei, sunt componentele de bază ale echipelor lor şi joacă şi pentru echipa naţională. Patronii şi preşedinţii echipelor spun că, după ce fetele îşi încep viaţa sexuală, gândul le zboară de la fotbal. Campionatul românesc are doar opt formaţii, iar echipele nu sunt deloc cunoscute în afara localităţilor pe care le reprezintă. Semifinala Cupei României la Fotbal a fost câştigată în cele din urmă de Clujana Cluj, cu scorul de 6 – 0. Fetele de pe Dealul Feleacului au încins o horă a bucuriei în mijlocul terenului. Apoi, fiesta a continuat şi la duşuri, unde jucătoarele, acoperite numai cu prosoape, au continuat ţopăiala. Până la urmă, clujencele au ieşit aşa şi în gura vestiarului, lucru care i-a provocat mari satisfacţii paznicului stadionului Spiru Haret.

    http://www.gandul.info/2005-05-10/sp..._a_luat_bataie
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  17. #38
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    E chiar frumos ceea ce incercati sa face`ti pentru fotbalul feminin.Am intrat din greseala recunosc,si eu sunt fana a fotbalului..si chiar practic acest sport de aproximativ 6 luni,am jucat la Resita, si acum am ajuns in orasul meu sa joc adica la echipa Ripensia Timisoara.Am observat ca la inceput a postat Catalina...in 2004..acum e o jucatoare buna..si sper ca incurd sa ajunga la Timisoara. Sper ca se va dezvolta din ce in ce mai mult..si vom ajunge si noi undeva mai sus decat suntem acum!Bafta all!

  18. #39
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Felicitari Anda si sa pui si tu niste poze de la meciuri. Din pacate sunt putine informatii despre fotbalul feminin si cred ca multa lume e curioasa despre nivelul actual.

  19. #40
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0
    Pacat ca fotbalul feminin nu cunoaste promovarea necesara in Romania.

  20. #41
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Da...am sa incerc asa pun si niste poze cand voi intra si eu in posesia lor..eu din pacate mam cam lovit la picior la ultimu meci avut in cupa romaniei cu Resita..le`am batut 13-1.. dar sunt in ghips inca 14 zile.Speram sa ajungem si noi undeva sus..ca ne`am cam saturat sa vedem "clujul" cum castiga tot.....bafta all`

  21. #42
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    La ce echipa joci? te-a accidentat vre-o adversara? Nu stiam ca se joaca asa de dur la fete

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •